REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

REKLAMA

Cyberataki to nie nowość. 10 lat temu byliśmy świadkami pierwszej rewolucji na rynku cyberzbezpieczeństwa, która była związana z wystąpieniem tzw ataków celowanych, przygotowanych by naruszyć, zhakować konkretną firmę, sektor gospodarki czy też bardzo wyrafinowanych ataków inspirowanych politycznie. Potrzebna była wtedy zmiana podejścia, bo dotychczasowa ochrona np. sygnaturowa proponowana przez antywirusy stała się kompletnie nieskuteczna. 

REKLAMA

Tak narodziły się rozwiązania bazujące na analizie behawioralnej, środowiska wirtualne do detonacji maleware’u oraz rozwiązania klasy Endpoint Detection and Response EDR. Innymi słowy, gdy mówimy środowisko hybrydowe mamy na myśli nie tylko możliwość pracy zdalnej i łączenia się do zasobów korporacyjnych z dowolnego miejsca, ale również to, że zasoby informacyjne przedsiębiorstw, coraz częściej są przechowywane i obsługiwane w ramach infrastruktury chmurowej czy też zdalnej. Dzisiaj możemy rzec, że użytkownicy są wszędzie, dane są wszędzie i aplikacje do których sięgamy są wszędzie. Jest więc potrzeba uchwycenia tej komunikacji i wymiany danych, które dotyczą naszej organizacji, danych, które są na zewnątrz, niejako w locie, w czasie rzeczywistym by móc ją zobaczyć, zarządzać i skutecznie chronić. Brak widoczności i kontekstu działania użytkownika to największe wady dotychczasowych rozwiązań, które przecież były projektowane by chronić konkretną lokalizację, biuro czy też infrastrukturę. Jakie więc będą trendy w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberataków w roku 2024? Zastanawiają się specjaliści z firmy Netskope.

Zobacz także: Dezinformacja, jak często Polacy mają z nią do czynienia?
Hakerzy zaatakowali serwery sieciowe japońskiej agencji kosmicznej

1. Bardziej wyrafinowane ataki

„Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe będą wykorzystywane w przyszłych cyberatakach w celu generowania realistycznych wiadomości phishingowych i stron internetowych, a także tworzenia deepfake'ów w celu rozpowszechniania manipulacji oraz dezinformacji. Niepełne lub nieprawdziwe dane pochodzące z odpowiedzi wygenerowanych przez sztuczną inteligencję będą dalej wykorzystywane do zanieczyszczania łańcucha dostaw przez złośliwe podmioty. Krótko mówiąc, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mogą być wykorzystywane do tworzenia bardziej wyrafinowanych, niebezpiecznych oraz trudnych do wykrycia cyberataków.” Hubert Lin, Senior Staff Threat Researcher

2. Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji 

Doczekamy się stworzenia generatywnej sztucznej inteligencji, która wykorzystuje schemat podpowiedzi myślowych, aby pomóc w planowaniu cyberataków. Całkiem możliwe, że pojawi się coś, co połączy się z innymi elementami ekosystemu botnetów, dzięki czemu przeprowadzanie ataków będzie polegało na uiszczeniu opłaty i wpisaniu opisu pożądanych działań. Może to nawet zwiększyć częstotliwość i intensywność cyberataków ze strony stron zaangażowanych w realne konflikty na całym świecie.” Colin Estep, Principal Engineer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Łańcuch dostaw oprogramowania jako ważny cel

„W 2024 r. łańcuch dostaw oprogramowania będzie nadal stanowić wartościowy cel dla podmiotów stwarzających poważne zagrożenia. W ostatnich latach ataki na wszystkie cztery komponenty łańcucha dostaw - źródło, kompilację, zależności i wdrażanie - dramatycznie wzrosły. Pomimo trudności, udane ataki oferują znaczące zyski, skłaniając podmioty stanowiące zagrożenie do inwestowania w te bardziej wyrafinowane taktyki. Będzie to kontynuowane w nadchodzącym roku, w którym zobaczymy jeszcze bardziej kreatywne exploity (rodzaj ataku, który opiera się na wykorzystaniu błędów w zabezpieczeniach oprogramowania) na etapie źródłowym, gdzie ataki mogą obejmować zarówno dodawania backdoorów (luk w zabezpieczeniach systemu), jak i jawną kradzież zastrzeżonych algorytmów.” Dagmawi Mulugeta, Staff Threat Researcher

4. Uwaga na socjotechnikę 

„Socjotechnika czyli stosowanie środków psychologicznych i metod manipulacji będzie stanowiła podstawową taktykę infiltracji w cyberatakach, ponieważ może być skuteczna wobec szerokiej gamy celów. Głównymi kanałami wykorzystywanymi w inżynierii społecznej będą aplikacje do przesyłania wiadomości, media społecznościowe, rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe i oczywiście poczta elektroniczna.” Ray Canzanese, Head of Netskope Threat Labs

5. Wykorzystywanie chatbotów

REKLAMA

„Dostarczanie programów instalujących trojany, phishingu i złośliwych witryn internetowych za pośrednictwem stron wyników wyszukiwania było skuteczną techniką stosowaną przez cyberprzestępców w 2023 roku. Ponieważ popularność generatywnych chatbotów AI stale rośnie, powinniśmy spodziewać się, że w przyszłym roku będą one również wykorzystywane do dostarczania szkodliwych treści. Przedsiębiorstwa powinny zapewnić przejrzystość i narzędzia kontroli, aby chronić swoich użytkowników przed tym potencjalnym źródłem ataków.” Jan Michael L. Alcantara, Threat Research Engineer

Obecnie 95% komunikacji generowanej przez użytkowników do świata zewnętrznego stanowi tzw shadow IT czyli jest niewidoczne i niezarządzalne z poziomu administratora bezpieczeństwa danych IT. Dlatego tak ważne jest by firmy dobrze przygotowały się do nadchodzących w 2024 roku zagrożeń.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA