REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

Beata Drzazga
Przedsiębiorca, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą, ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka na konferencjach ekonomicznych i medycznych, autorka tekstów biznesowych dla przedsiębiorców, inspiruje i doradza innym w prowadzeniu biznesu, zajmuje się także działalnością charytatywną, współautorka prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Beata Drzazga
LIDIA SKUZA
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

Pani Beato, jest Pani znana z zaangażowania w idee ESG, które stały się nie tylko częścią Pani działalności biznesowej, ale także osobistej filozofii. Czy mogłaby Pani przybliżyć, co skłoniło Panią do takiego podejścia i dlaczego uważa Pani, że ESG jest tak ważne dla współczesnego biznesu?

REKLAMA

Beata Drzazga: Moja podróż z ESG zaczęła się znacznie wcześniej, niż stało się to szeroko dyskutowanym tematem. Moim zdaniem, każdy przedsiębiorca ma moralny obowiązek nie tylko wobec swoich pracowników i klientów, ale także wobec środowiska i społeczeństwa. Wprowadzanie zasad ESG pozwala na holistyczne spojrzenie na biznes, gdzie zysk finansowy idzie w parze z dobrobytem społecznym i ochroną środowiska. To podejście skłoniło mnie do promowania zrównoważonego rozwoju, który, jak wierzę, jest jedyną drogą do długoterminowego sukcesu.

Jakie konkretne działania podjęła Pani w swoich przedsiębiorstwach, aby wcielić w życie zasady ESG?

REKLAMA

Na przestrzeni lat wprowadziłam wiele inicjatyw, które wpisują się w ramy ESG. W obszarze środowiskowym, skupiłam się na zrównoważonym zarządzaniu zasobami, inwestując w technologie ograniczające negatywny wpływ na środowisko. Wymieniłam także systemy oświetleniowe na energooszczędne, zredukowałam zużycie wody i wprowadziłam programy recyklingu.

W sferze społecznej, szczególną uwagę przywiązałam do kwestii dobrostanu pracowników. Wprowadzenie dodatkowych dni wolnych, elastycznych godzin pracy czy programów zdrowotnych to tylko niektóre z działań. Ale poszłam dalej – zorganizowałam szereg inicjatyw skierowanych do lokalnych społeczności, takich jak dni otwarte, warsztaty edukacyjne i akcje charytatywne, co pozwoliło na budowanie silnych relacji z mieszkańcami i podkreślenie roli firmy jako odpowiedzialnego członka społeczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

ESG wymaga również odpowiedniego zarządzania i transparentności. Jak Pani podejście do zarządzania wpisuje się w te wymogi?

Zarządzanie w duchu ESG oznacza dla mnie przede wszystkim transparentność i uczciwość wobec wszystkich interesariuszy. Oznacza to otwartą komunikację z pracownikami, klientami i partnerami biznesowymi, a także uczciwe raportowanie naszych działań i ich wpływu na otoczenie. W moich firmach wprowadziłam szereg procedur i standardów, które zapewniają, że wszystkie decyzje są podejmowane z uwzględnieniem ich długoterminowych skutków dla ludzi i planety.

Jakie wyzwania napotkała Pani wdrażając zasady ESG i jak sobie z nimi poradziła?

Jednym z głównych wyzwań było przekonanie zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych interesariuszy do długoterminowej wartości tych działań. Wymagało to czasu, edukacji i cierpliwości. Kluczowe było tu pokazanie konkretnych przykładów, jak zrównoważone działania przekładają się na realne korzyści - nie tylko etyczne, ale i ekonomiczne. Budowanie kultury organizacyjnej, w której każdy członek zespołu rozumie i identyfikuje się z wartościami ESG, było równie ważne.

Na koniec, jaką radę miałaby Pani dla innych liderów biznesowych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z ESG?

Moja główna rada to nie bać się pierwszego kroku. ESG może wydawać się ogromnym i skomplikowanym zadaniem, ale każda podróż zaczyna się od pojedynczego kroku. Zacznijcie od zdefiniowania, co ESG oznacza dla Waszej firmy, i ustalanie małych, realistycznych celów. Angażujcie swoich pracowników i interesariuszy w ten proces, aby budować wspólną wizję zrównoważonego rozwoju. Pamiętajcie, że każda zmiana na lepsze, bez względu na jej rozmiar, ma znaczenie. Wdrażając zasady ESG, nie tylko przyczyniacie się do budowania lepszego świata, ale również wzmacniacie swoją pozycję na rynku i budujecie trwałą wartość dla swojej firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA