REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ESG i zero waste to już standardy rozwoju biznesowego?

Polskie firmy czekają zmiany - jakie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś normą dla nowoczesnego biznesu powinno być działanie na rzecz społeczności i środowiska. I to nie tylko ze względów etycznych, ale i prawnych. Wchodząca w życie dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zobowiązuje przedsiębiorstwa do jasnego raportowania podejmowanych działań w obszarze ESG. A zrównoważony rozwój może być również korzystny biznesowo. 

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) uchwalona przez Parlament Europejski to krok w kierunku tworzenia bardziej zrównoważonej, klimatycznie neutralnej gospodarki. Dodatkowo zarówno klienci, jak i inwestorzy przykładają coraz większą wagę do zrównoważonego rozwoju, w związku z czym działania ESG i zero waste są nie tylko odpowiedzią na wyzwania klimatyczne, ale także kluczem do budowania trwałej wartości biznesowej. Organizacje odpowiedzialne społecznie stają się przykładami do naśladowania, udowadniając, że zrównoważony rozwój może iść w parze z sukcesem biznesowym.

REKLAMA

Polskie firmy czekają zmiany - jakie? 

Celem dyrektywy CSRD jest harmonizacja standardów raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju i zwiększenie ich porównywalności, a także przyczynienie się do budowy bardziej zrównoważonego systemu gospodarczego w Unii Europejskiej.

REKLAMA

– W myśl nowych przepisów od 2026 przedsiębiorstwa, które zatrudniają powyżej 250 osób, będą musiały przygotowywać szczegółowe raporty niefinansowe na temat ryzyk społecznych i środowiskowych oraz wpływu ich działalności na ludzi i środowisko. Jak podaje Komisja Europejska, może to być nawet 50 000 firm w całej Europie, co stanowi prawie 10-krotny wzrost. Co prawda dyrektywa CSRD będzie teraz musiała zostać wdrożona do polskiego prawa, jednak jest to wyraźny sygnał, że zrównoważony rozwój i transparentność działań ma coraz większe znaczenie w dla korporacji – podkreśla Joanna Legutko, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko

ESG dla firm to już nie tylko wartość wizerunkowa ale i wymóg prawny obligujący do przejrzystego i szczegółowego raportowania o tym, jak ich działalność wpływa na środowisko oraz społeczność. Zmiany wymagać od nich będą strategicznego przemyślenia modeli biznesowych oraz wdrożenia efektywnych mechanizmów raportowania i nadzoru, aby sprostać nowym standardom unijnym.

Jak efektywnie zarządzać zasobami naturalnymi

REKLAMA

Czy wymogi unijne są jedynym motywatorem zmian? Niekoniecznie. Koncepcja ESG staje się istotnym elementem strategii wielu firm, które udowadniają, że przynosi ona również wymierne korzyści biznesowe. Skuteczne wykorzystanie zasobów naturalnych w przedsiębiorstwie jest kluczowe zarówno dla zrównoważonego rozwoju, jak i dla efektywności operacyjnej, a co za tym idzie optymalizowania kosztów. Zrównoważona produkcja to przede wszystkim dbałość o środowisko naturalne, warto zatem, aby firmy koncentrowały się na ograniczaniu stosowania substancji chemicznych. Szczególnie w branży ogrodniczej czy rolniczej, coraz istotniejsze jest stosowanie ekologicznych środków ochrony roślin i troska o wzrost bioróżnorodności. Biorąc pod uwagę coraz bardziej odczuwalne zmiany klimatu oraz pogłębiający się problem suszy, najbardziej racjonalnym sposobem wykorzystania gospodarki wodnej jest zbieranie i eksploatowanie wody opadowej do procesów produkcyjnych. Innym ważnym aspektem jest efektywne gospodarowanie energią, w tym inwestycje w odnawialne źródła, takie jak energia słoneczna, co zmniejsza zależność od paliw kopalnych i obniża emisję CO2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szacunek do ziemi jest podstawą naszego działania i okazujemy go na wiele sposobów, także w obszarze gospodarowania wodą. Martwią nas jej malejące zasoby, dlatego zbieramy i magazynujemy wodę opadową, dbając o racjonalne jej wykorzystanie. Nasze budynki biurowe i magazyny zasilamy, korzystając z farm fotowoltaicznych, co pozwala optymalizować zużycie energii. Posiadamy na terenie naszego przedsiębiorstwa również ładowarki do samochodów elektrycznych. Działania te nie tylko zmniejszają ślad węglowy, ale także przyczyniają się do redukcji kosztów operacyjnych – wyjaśnia Joanna Legutko, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko

Ekologiczna produkcja ma nie tylko korzystny wpływ na środowisko, staje się także wyznacznikiem troski o dobro wspólne, zobowiązaniem firmy do zrównoważonego rozwoju, a także wzmacnia zaufanie do marki.

Wszystko wpływa na planetę

Rozsądne wykorzystanie zasobów naturalnych to jedno, a efektywne wykorzystanie surowców wtórnych to drugie. Coraz większe znaczenie w procesie produkcyjnym ma ograniczenie użycia plastiku oraz odzyskiwanie materiałów wykorzystywanych przy produkcji czy pakowaniu. – Świetnie sprawdza się recykling opakowań tekturowych. Te, które są w nienaruszonym stanie, wykorzystujemy wielokrotnie, zaś te, które nie nadają się już do użytku, rozdrabniamy i używamy jako wypełniacz zabezpieczający przesyłki – dodaje Joanna Legutko. Wdrażanie tego typu rozwiązań przynosi firmom korzyści ekonomiczne poprzez zmniejszenie kosztów i zwiększenie konkurencyjności.

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, że działalność człowieka ma znaczący wpływ na planetę. W naszym przedsiębiorstwie stale szukamy rozwiązań, które przyczynią się do lepszego gospodarowania zasobami i efektywniejszego wykorzystania wszystkich dostępnych surowców. Dlatego wprowadziliśmy do sprzedaży m.in. pokarm dla ptaków, który produkujemy z nasion uszkodzonych lub nierokujących, dzięki czemu ograniczamy ilość bioodpadów. Widzimy wymierne efekty naszych działań, zużywamy mniej plastiku, mniej papieru, optymalizujemy koszty. Dbamy, aby zero waste nie było tylko ideą, ale było kierunkiem realnych działań – wyjaśnia Joanna Legutko, wice prezes zarządu W.Legutko.

Trzeba być społecznie odpowiedzialnym

Nowoczesne przedsiębiorstwa odgrywają coraz większą rolę także w rozwiązywaniu problemów społecznych i środowiskowych. Działania takie jak wsparcie lokalnych społeczności czy inwestycje w edukację, zdrowie i zrównoważony rozwój nie tylko wzmacniają reputację firmy, ale także buduje zaufanie i lojalność klientów oraz pracowników. W dłuższej perspektywie, przedsiębiorstwa angażujące się w inicjatywy społeczne często doświadczają lepszych relacji z interesariuszami, co przekłada się na stabilność i sukces biznesowy.

ESG to nie tylko działania proekologiczne, to także działania na rzecz społeczności, nie tylko tej lokalnej. Jako firma, a przede wszystkim pasjonaci ogrodnictwa, chcieliśmy zaszczepić miłość do roślin w najważniejszej naszym zdaniem grupie – w dzieciach. Dlatego kolejny raz zorganizowaliśmy akcję #ZDROWOROSNA, która ma na celu budowanie świadomości ekologicznej, a także zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Od lat przekazujemy także materiały do przeprowadzania lekcji nie tylko do placówek edukacyjnych czy domów dziecka. Dodatkowo efektywnie wspieramy kobiety na rynku pracy, które stanowią ponad 80% wszystkich pracowników w firmie i 77% naszych menadżerów – wyjaśnia Joanna Legutko.

Działania ESG i zero waste są nie tylko odpowiedzią na wyzwania ekologiczne, ale także kluczem do budowania zaufania konsumentów i trwałej relacji z kontrahentami. Nowoczesne przedsiębiorstwa podejmując działania na rzecz zrównoważonego rozwoju czy troski o społeczność, mogą odgrywać ważną rolę w rozwiązywaniu problemów społecznych i środowiskowych. Jest to szczególnie ważne w kontekście rosnących oczekiwań zarówno klientów, jak i Parlamentu Europejskiego, który konsekwentnie rozwija politykę zrównoważonego rozwoju.

O dyrektywie: https://www.gov.pl/web/finanse/dyrektywa-o-sprawozdawczosci-przedsiebiorstw-w-zakresie-zrownowazonego-rozwoju-juz-opublikowana

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA