REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Marcin Tomaszewski
Ekspert ds. Zarządzania Ciągłością Działania Biznesu (Business Continuity Management)
przestój przemysł zarządzanie kryzysowe ciągłość działania strategia BCM Business Continuity Management
BCM w przemyśle - przestój, kryzys, zarządzanie ciągłością działania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Nieoczekiwany przestój – niewidzialny koszt

Opierając się na przykładzie firmy z sektora spożywczego produkującej mrożonki, awaria systemu chłodniczego na 48 godzin może oznaczać utratę całego zapasu magazynowego. Skutki? Straty finansowe w wysokości milionów złotych opóźnienia w dostawach i nadszarpnięcie relacji z kluczowymi partnerami handlowymi. Firma nie traci jedynie produktu – traci także reputację, co często ma większe konsekwencje niż jednorazowe straty finansowe.

REKLAMA

W przemyśle farmaceutycznym sytuacja może być jeszcze bardziej poważna. Awaria linii produkcyjnej odpowiedzialnej za wytwarzanie leków ratujących życie nie tylko uderza w finanse, ale może skutkować niedostępnością terapii na rynku. Takie zdarzenie może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie i życie pacjentów, a dla firmy może oznaczać konsekwencje prawne.

BCM jako inwestycja, nie koszt

Często przedsiębiorstwa traktują zarządzanie ciągłością działania jako koszt, a nie inwestycję. Nic bardziej mylnego. Wdrożenie BCM pozwala przewidywać potencjalne zagrożenia i skutecznie im przeciwdziałać. Dzięki analizie ryzyka i odpowiednim procedurom firmy mogą minimalizować skutki szkód i skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe. Co ważniejsze odpowiednie planowanie nie tylko minimalizuje skutki start, ale może uchronić organizacje przed prawdziwym kryzysem. 

Jak opracować skuteczny plan BCM?

Przygotowanie planu zarządzania ciągłością działania wymaga systematycznego podejścia. Oto ważne etapy:

  1. Identyfikacja kluczowych procesów biznesowych

Mapowanie kluczowych procesów z podziałem na operacyjne i strategiczne. Dla przykładu w firmie spożywczej ciągłość dostaw energii może zostać zakwalifikowane jako proces strategiczny, natomiast bezpieczeństwo substancji niebezpiecznych jako operacyjny. Podział na dwa obszary determinuje dobór środków w kolejnych etapach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Analiza ryzyka i ocena wpływu (BIA – Business Impact Analysis)

Przeprowadzenie oceny potencjalnych zagrożeń (np. awarie techniczne, katastrofy naturalne, cyberataki) i oszacowanie ich wpływu na firmę. W analizie należy uwzględnić czas tolerancji przestoju (RTO – Recovery Time Objective) dla każdego procesu. RTO to kluczowy wskaźnik w zarządzaniu kryzysowym. Dla przykładu w przypadku pożaru określenie RTO pozwala skoncentrować aktywność na priorytetowych procesach, by przywrócić ich działanie w odpowiednim czasie i ograniczyć straty.

3. Opracowanie strategii minimalizacji ryzyka

Po dokonaniu oceny ryzyka należy opracować strategie jego minimalizacji uwzględniając wagę od najwyższej do najniższej. Przykłady obejmują redundancję systemów IT, alternatywne źródła energii czy dodatkowe szkolenia dla pracowników z zakresu reagowania na awarie.

4. Tworzenie planu awaryjnego

Opracowanie szczegółowego planu postępowania w przypadku zakłóceń (awarii) jest kluczowe w dalszym postepowaniu. Dokument ostatecznie jest punktem wyjścia do konkretnych działań, dlatego ważne jest, aby w nim, uwzględnić role i odpowiedzialności, procedury komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz listę dostawców usług awaryjnych (np. serwisu sprzętu, transportu).

5. Testowanie i szkolenia

Nawet najlepszy plan wymaga testów. Prowadzenie regularnych symulacji sytuacji pozwala sprawdzić, jak zespół reaguje na potencjalne zakłócenia. Szkolenia personelu pomagają upewnić się, że każdy wie, co robić w sytuacji awaryjnej.

6. Monitoring i aktualizacja

Plan BCM musi być dokumentem żywym. Kluczowe jest ustalenie osoby odpowiedzialnej za operacyjne funkcjonowanie planu oraz regularne monitorowanie zmieniających się zagrożeń (np. nowe przepisy prawne czy technologie). Aby system działał sprawnie należy aktualizować procedury w oparciu o zdobyte doświadczenia.

Podsumowanie

Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o wartość, którą tracimy, gdy im nie zapobiegamy. Opracowanie i wdrożenie skutecznego planu BCM to proces wymagający, ale niezbędny dla każdej firmy przemysłowej. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą nie tylko minimalizować ryzyko strat, ale również budować swoją odporność i przewagę konkurencyjną w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA