REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Jakie kary za brak dochowania terminu?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Jakie kary za brak dochowania terminu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znaczna większość spółek z ograniczoną odpowiedzialnością musi zatwierdzić i złożyć do KRS sprawozdanie finansowe w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca każdego roku licząc się z karami za niedochowanie tego terminu! 
rozwiń >

Rok obrotowy a rok kalendarzowy

Jeżeli rok obrotowy w spółce z o.o. nie pokrywa się jednak z rokiem kalendarzowym, to należy pamiętać, że sprawozdanie finansowe należy zatwierdzić w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego, natomiast zarząd w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego musi złożyć dokumenty finansowe do KRS.

REKLAMA

Czy tylko sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu?

Oczywiście wspólnicy mają znacznie większe uprawnienia i nie ograniczają się one tylko do zatwierdzania sprawozdania finansowego. Dlatego też corocznie musi odbyć się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników, które musi podjąć decyzję w następujących kwestiach:

 1. Czy chce zatwierdzić sprawozdanie finansowe spółki za ubiegły rok obrotowy?
 2. Czy chce zatwierdzić sprawozdanie z działalności zarządu? Oczywiście możliwe jest również odstąpienie od sporządzania i zatwierdzania takiego sprawozdania, jeżeli spółka jest jednostką mikro lub małą w rozumieniu ustawy o rachunkowości i przygotowała informację uzupełniającą lub dodatkową. 
 3. Co chce zrobić z zyskiem spółki albo w jaki sposób pokryć stratę? O ile kwestie te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników.
 4. Czy chce udzielić absolutorium członkom organów spółki, czyli zarządu, rady nadzorczej czy też komisji rewizyjnej?

Oczywiście jest to minimalny porządek obrad i nie można pominąć żadnego z tych punktów. W zakresie każdego z nich należy przygotować odpowiednią uchwałę, a całość powinna znaleźć się w protokole.

Co jeszcze może lub powinno znaleźć się w porządku obrad ZZW?

Każdorazowo należy weryfikować treść umowy spółki, ponieważ może się okazać, że z dniem odbycia ZZW wygasają mandaty członków zarządu. W takiej sytuacji należy zdecydować, czy kadencja ma zostać przedłużona takim osobom, czy jednak zgromadzenie wybierze nowe osoby do pełnienia tych funkcji.

Co grozi zarządowi za brak zwołania ZZW?

Jeżeli zarząd nie zwołuje ZZW w ustawowym terminie, może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą. Ponadto, członkowie zarządu muszą liczyć się w takiej sytuacji z ryzykiem odwołania ich z pełnionych funkcji. Jednak to nie wszystko. Niezwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników może także skutkować odpowiedzialnością karną członków zarządu. Czyn taki jest zagrożony karą grzywny do 20 000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co po odbyciu ZZW?

Jeżeli jednak, wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami i zgromadzenie odbywa się w przepisanym terminie, to zarząd ma 15 dni na złożenie do KRS:

 1. sprawozdania finansowego, 
 2. odpisu uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, 
 3. odpisu uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty, 
 4. a także sprawozdania z działalności, jeżeli nie odstąpiono od jego sporządzania.

Dokumenty można bezpłatnie złożyć za pośrednictwem strony: https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/rd/ 

Co grozi zarządowi za brak złożenia sprawozdania finansowego do rejestru?

Jeżeli, pomimo odbycia ZZW i zatwierdzenia sprawozdania finansowego, zarząd jednak nie składa go do KRS, to:

 1. naraża się na odpowiedzialność karną. Czyn ten zagrożony jest karą grzywny – aktualnie do 72.000,00 zł albo karą ograniczenia wolności;
 2. ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą, jeżeli brak złożenia wniosku do KRS wyrządziło szkodę;
 3. Sąd rejestrowy może wszcząć postępowanie przymuszające, wzywając do złożenia sprawozdania finansowego pod rygorem nałożenia grzywny; grzywny takie może ponawiać;
 4. Jeżeli mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe, sąd wszczyna postępowanie o rozwiązanie spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu dokumentacji prawnej Twojej spółki, zapraszam do kontaktu. Ze mną nie zginiesz w gąszczu przepisów!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 15 lipca 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Zobacz także: Sprawozdanie finansowe 

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA