REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość spółki z. o.o. W jakich przypadkach dopuszczalna?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
upadłość spółki z o.o.
upadłość spółki z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

W jakich przypadkach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może ogłosić upadłość?

Czym jest stan niewypłacalności?

W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie ,,Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawsze może upaść?” należy zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest stan niewypłacalności prowadzący do ogłoszenia upadłości.

REKLAMA

Jest to pojęcie zdefiniowane w art. 11 Prawa upadłościowego. Zgodnie z ustawową definicją spółka z o.o. staje się niewypłacalna w przypadku, w którym utraci ona zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych – prościej mówiąc, trwale utraci swoją zdolność płatniczą. Nie zawsze łatwo jest określić ten moment, dlatego ustawa przewiduje dwa domniemania:

  • zgodnie z pierwszym spółka traci swoją zdolność płatniczą, jeżeli opóźnia się ponad trzy miesiące z wykonaniem swoich zobowiązań pieniężnych;
  • zgodnie z drugim, gdy przez ponad dwa lata (okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące) zobowiązania pieniężne spółki z o.o. przekraczają wartość jej majątku – jest to przesłanka nadmiernego zadłużenia spółki.

REKLAMA

Zobowiązania spółki przekraczają wartość jej majątku, jeżeli zgodnie z bilansem przekroczą one wartość jej aktywów. Wyłączone z domniemania są rezerwy na zobowiązania oraz zobowiązania wobec jednostek powiązanych. Zobowiązaniem wobec jednostek powiązanych jest przykładowo pożyczka udzielona przez wspólnika spółce, prowadząca do sztucznego wykazywania niewypłacalności.

Samo zaistnienie stanu niewypłacalności nie jest wystarczające do ogłoszenia upadłości. Musimy mieć na względnie wymogi formalne niezbędne do uwzględnienia przez sąd naszego wniosku upadłościowego.

Jednym z powodów oddalenia składanego wniosku o ogłoszenie upadłości jest jego przedwczesność. Zgodnie z art. 11 ust. 6 prawa upadłościowego, sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli nie ma zagrożenia utraty przez dłużnika zdolności do wykonywania jego wymagalnych zobowiązań w niedługim czasie. Przepis ten znajdzie zastosowanie w tych wszystkich stanach faktycznych, gdzie zadłużenie wprawdzie przekracza wartość majątku, ale nie jest wymagalne, a bieżąca sytuacja dłużnika jest na tyle stabilna, że zapewnione jest wykonywanie wszystkich zobowiązań, w dłuższej niż niedaleka, perspektywie czasowej. Ważne, aby w takich sytuacjach bieżące regulowanie zobowiązań pozostawało niezagrożone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy jeden wierzyciel wystarczy, żeby ogłosić upadłość? 

Zgodnie z art. 2 Prawa upadłościowego, celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie w jak najwyższym stopniu roszczeń wierzycieli. Z przytoczonego przepisu wynika, że jeżeli spółka z o.o. będzie miała tylko jednego wierzyciela, podstawowa przesłanka złożenia wniosku o upadłość nie zostanie spełniona. W przypadku złożenia wniosku, posiadając wyłącznie jednego wierzyciela, zostanie on oddalony przez sąd. Jest to podstawowa różnica między upadłością przedsiębiorcy, a upadłością konsumencką. Posiadanie wyłącznie jednego wierzyciela nie stanowi bowiem przeszkody przed ogłoszeniem upadłości przez konsumenta (art.  4912 Prawa upadłościowego).

Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie – kto w ogóle może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości? Legitymację do złożenia wniosku mają m.in. dłużnicy, np. spółka z o.o. lub każdy z jej wierzycieli osobistych – czyli osoby, które mogą egzekwować zobowiązanie z majątku osobistego dłużnika. W przypadku, gdy wierzyciel spółki złoży ww. wniosek, natomiast dłużnik wykaże, że wierzytelność ma w całości charakter sporny, a spór co do tej wierzytelności powstał przed złożeniem wniosku – sąd oddali taki wniosek (art. 12a p.u.). Jest to forma obrony dłużnika przed złożonym wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości przez wierzyciela.

Koszty postępowania w postępowaniu upadłościowym 

Jeżeli wartość majątku spółki jest równa kosztom postępowania lub jest od nich niższa, sąd obligatoryjnie oddali wniosek o ogłoszenie upadłości (art.13 p.u.). Sąd nie ma w tym zakresie innej możliwości działania, gdyż przepis ten obliguje sąd do oddalenia wniosku upadłościowego. Korzystne może jednak okazać się złożenie wniosku upadłościowego, pomimo braku majątku w firmie, np. w spółce z o.o. Oddalenie jest rozstrzygnięciem merytorycznym, a to znaczy, że doszło do skutecznego złożenia wniosku upadłościowego, co ma istotne znaczenie w kontekście art. 299 § 1 k.s.h. Przepis ten stanowi o odpowiedzialności członków zarządu, majątkiem osobistym za zobowiązania spółki z o.o. Członkowie zarządu mogą uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeżeli złożą wniosek o ogłoszenie upadłości spółki w ustawowym terminie, który wynosi 30 dni. Pomimo braku majątku w spółce, dochodzi do skutecznego złożenia wniosku upadłościowego, tym samym powoduje uniknięcie przez członków zarządu odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Wszyscy członkowie zarządu rezygnują z pełnionej funkcji, co wtedy?

REKLAMA

Co w przypadku, kiedy wszyscy członkowie zarządu zrezygnują, zanim pojawi się stan niewypłacalności? Jak wiemy zarząd pełni w spółce funkcję reprezentacyjną oraz wykonawczą. Z prawnego punktu widzenia nie istnieje możliwość zlikwidowania zarządu spółki z o.o. Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której upłynie kadencja wszystkich członków jednocześnie, bądź wszyscy członkowie w jednym czasie złożą rezygnację. Co w takiej sytuacji? Spółka bez zarządu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, ze względu na uniknięcie kodeksowej odpowiedzialności zarządu za zobowiązania spółki. Spółka pozbawiona swojego organu wykonawczego, nie będzie mogła zaciągać nowych zobowiązań, a tym samym doprowadzić do stanu niewypłacalności.

Co więcej, postępowania sądowe wszczęte przez spółkę lub przeciwko niej ulegną zawieszeniu z urzędu, do momentu uzupełnienia braków w zarządzie spółki. W takiej sytuacji Sąd Rejestrowy może powołać kuratora, w celu powołania nowego zarządu spółki.

A co w przypadku, gdy członek zarządu zrezygnuje z pełnionej funkcji, po powstaniu stanu niewypłacalności spółki, lecz przed upływem terminu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości? Należy mieć na względzie ich subsydiarną odpowiedzialność, w przypadku bezskutecznej egzekucji z majątku spółki. Zgodnie z kodeksową regulacją, członkowie zarządu powinni w imieniu spółki złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. W związku z tym, jeżeli członkowie zarządu zrezygnują z funkcji przed upływem trzydziestodniowego terminu, nie wyłączy to ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Przesłanki do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości zaistniały w czasie, w którym pełnili oni swoje funkcje w zarządzie spółki. Natomiast składając rezygnację z funkcji, pozbawia się tej możliwości, co skutkuje jego subsydiarną odpowiedzialnością.

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, a następnie zrezygnowanie przez członka zarządu z pełnionej funkcji, również nie jest dobrym rozwiązaniem. Przesłankę uwolnienia się od odpowiedzialności, stanowi skuteczne złożenie wniosku. Wniosek zostanie złożony skutecznie, jeżeli sąd będzie miał możliwość jego rozpoznania. W przypadku, gdy nie będzie miał na to szansy, wezwie członka zarządu do uzupełnienia braków formalnych. Jeżeli ten w międzyczasie ustąpi z pełnionej funkcji, oczywiste jest, że nie będzie mógł tego dokonać. Taki wniosek zostanie zwrócony i nie będzie możliwości uznania go za skutecznie złożony.

Co ciekawe, nawet jeżeli w spółce mamy do czynienia z reprezentacją łączną (np. wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem) obowiązek złożenia wniosku upadłościowego spoczywa na każdym członku zarządu z osobna i każdy samodzielnie może taki wniosek złożyć, bez uwzględniania innego sposobu reprezentacji określonego w umowie spółki.

Mając na uwadze powyższe, możemy stwierdzić, że spółka z o.o. nie zawsze może upaść. Kluczowe jest dokładne zbadanie sytuacji przedsiębiorstwa, chcącego wystąpić z wnioskiem upadłościowym pod względem formalnoprawnym. Decydując się na ogłoszenie upadłości, należy dokonać szczegółowej analizy sytuacji gospodarczej naszej spółki.

Wiktoria Urbańska, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA