REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja firmy a upadłość konsumencka

Likwidacja firmy a upadłość konsumencka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu rosnących wyzwań gospodarczych coraz więcej przedsiębiorców staje przed trudną decyzją o likwidacji swojej działalności. Towarzyszą jej nie tylko duże emocje, ale często także ogromne długi, z którymi przedsiębiorcy muszą sami sobie poradzić. Czy w obliczu dużego zadłużenia można skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką? 

Warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest posiadanie statusu konsumenta, czyli osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Z tego względu przedsiębiorca, który pragnie podjąć takie kroki, powinien najpierw zamknąć działalność, złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG i dopiero wtedy podejść do postępowania upadłościowego. Możemy być pewni, że sąd podczas rozpatrywania wniosku zweryfikuje, czy upadłym jest rzeczywiście osoba fizyczna. Mamy jednak dobrą wiadomość - obecne przepisy prawa pozwalają ogłosić upadłość konsumencką od razu po otrzymaniu statusu konsumenta. 

REKLAMA

Przykład

Jedna z naszych klientek prowadziła z mężem działalność gospodarczą. Działali w branży hotelarskiej. Czas pandemii wywołał kryzys w ich branży. Wpadli w ogromne długi, z którymi walczyli przez kolejne 2 lata. Ostatecznie złożyli wniosek o zamknięcie firmy. Nadal jednak pozostali z dość dużym zadłużeniem. Wiedząc, że nie są w stanie go w całości spłacić, zgłosili się po pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. 

Na czym polega upadłość konsumencka?

REKLAMA

Upadłość konsumencka przewidziana jest dla osób, które utraciły płynność finansową, czyli możliwość wywiązywania się ze swoich zobowiązań. Gdy taka sytuacja utrzymuje się przez co najmniej trzy miesiące, można już mówić o niewypłacalności i podjąć kroki w kierunku oddłużenia. 

Zdarza się, że byli przedsiębiorcy mają licznych wierzycieli, wysoką kwotę zaległości i skomplikowaną historię zadłużenia. W takiej sytuacji radzimy skorzystać z pomocy kancelarii, która specjalizuje się w prawie upadłościowym. Taki proces upadłościowy można podzielić na 8 kroków:

  1. Kontakt z wybraną kancelarią
  2. Zebranie dokumentów i sporządzenie wniosku
  3. Oczekiwanie na decyzję sądu w sprawie wniosku
  4. Oficjalne ogłoszenie upadłości konsumenckiej (zatrzymanie egzekucji komorniczych)
  5. Działania podejmowane przez syndyka
  6. Ustalenie planu spłaty dopasowanego do sytuacji finansowej konsumenta
  7. Proces spłaty zadłużenia zgodnie z ustalonym harmonogramem
  8. Osiągnięcie niezależności finansowej po zakończeniu procesu spłaty

Warto wspomnieć, że proces spłaty długów rozłożony jest na raty, przystosowane do możliwości finansowych konsumenta. Nie trwa on dłużej niż 7 lat. Po tym czasie pozostałe do zapłaty długi zostaną umorzone. Istnieje także możliwość całkowitego anulowania długów bez planu spłaty. Dzieje się tak jedynie w sytuacji, gdy sąd uzna, że osoba zadłużona jest trwale niezdolna do uregulowania zobowiązań.

Upadłość gospodarcza a konsumencka

Zadłużony przedsiębiorca może ogłosić upadłość gospodarczą. Ta jednak jest często bardziej złożona. Aby uwolnić się od długów, właściciele firm coraz częściej wybierają upadłość konsumencką. Ten trend został nazwany "ukrytą upadłością". Jak podaje MGBI, w 2022 r. ogłoszono ponad 500 upadłości konsumenckich przedsiębiorców, którzy zakończyli swoje działalności 6 miesięcy wcześniej lub krócej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto kilka przykładowych różnic w obu postępowaniach, które skłaniają właścicieli firm do wyboru upadłości konsumenckiej:

  • Konsument nie musi składać wniosku w ściśle określonym czasie, tak jak ma to miejsce w przypadku przedsiębiorcy.
  • W upadłości konsumenckiej mamy większy nacisk na oddłużenie dłużnika, w upadłości gospodarczej na spłatę długów i zaspokojenie wierzycieli.
  • W upadłości konsumenckiej brak pieniędzy nie jest problemem do rozpoczęcia postępowania. Problematyczne jest natomiast, jeśli firma nie ma pieniędzy na przeprowadzenie procesu upadłości.
  • Upadłość firmy jest bardziej skomplikowana i formalna, przez co jest droższa i dłuższa. Upadłość osoby fizycznej jest często mniej skomplikowana, tańsza i krótsza.

Ostatecznie to przedsiębiorca podejmuje decyzję, którą drogę wybierze. Każda sytuacja jest inna, dlatego warto zasięgnąć rady specjalistów, aby wybrać najlepsze  w danej sytuacji rozwiązanie. 

Prowadzenie firmy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

W ustawie Prawo upadłościowe nie ma przepisów, które zakazywałyby upadłemu ponownego założenia firmy. Takie stanowisko widzimy także w orzecznictwie sądowym. Pamiętajmy jednak, aby poinformować o tym syndyka. Nowa firma na czas trwania postępowania będzie pod jego kontrolą. Nawet w takich okolicznościach podjęcie działalności gospodarczej bywa niekiedy korzystniejsze od pracy na etacie. 

Autor:
Kancelaria Prawna RIO

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA