REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja firmy a upadłość konsumencka

Likwidacja firmy a upadłość konsumencka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu rosnących wyzwań gospodarczych coraz więcej przedsiębiorców staje przed trudną decyzją o likwidacji swojej działalności. Towarzyszą jej nie tylko duże emocje, ale często także ogromne długi, z którymi przedsiębiorcy muszą sami sobie poradzić. Czy w obliczu dużego zadłużenia można skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką? 

Warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest posiadanie statusu konsumenta, czyli osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Z tego względu przedsiębiorca, który pragnie podjąć takie kroki, powinien najpierw zamknąć działalność, złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG i dopiero wtedy podejść do postępowania upadłościowego. Możemy być pewni, że sąd podczas rozpatrywania wniosku zweryfikuje, czy upadłym jest rzeczywiście osoba fizyczna. Mamy jednak dobrą wiadomość - obecne przepisy prawa pozwalają ogłosić upadłość konsumencką od razu po otrzymaniu statusu konsumenta. 

REKLAMA

Przykład

Jedna z naszych klientek prowadziła z mężem działalność gospodarczą. Działali w branży hotelarskiej. Czas pandemii wywołał kryzys w ich branży. Wpadli w ogromne długi, z którymi walczyli przez kolejne 2 lata. Ostatecznie złożyli wniosek o zamknięcie firmy. Nadal jednak pozostali z dość dużym zadłużeniem. Wiedząc, że nie są w stanie go w całości spłacić, zgłosili się po pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. 

Na czym polega upadłość konsumencka?

REKLAMA

Upadłość konsumencka przewidziana jest dla osób, które utraciły płynność finansową, czyli możliwość wywiązywania się ze swoich zobowiązań. Gdy taka sytuacja utrzymuje się przez co najmniej trzy miesiące, można już mówić o niewypłacalności i podjąć kroki w kierunku oddłużenia. 

Zdarza się, że byli przedsiębiorcy mają licznych wierzycieli, wysoką kwotę zaległości i skomplikowaną historię zadłużenia. W takiej sytuacji radzimy skorzystać z pomocy kancelarii, która specjalizuje się w prawie upadłościowym. Taki proces upadłościowy można podzielić na 8 kroków:

  1. Kontakt z wybraną kancelarią
  2. Zebranie dokumentów i sporządzenie wniosku
  3. Oczekiwanie na decyzję sądu w sprawie wniosku
  4. Oficjalne ogłoszenie upadłości konsumenckiej (zatrzymanie egzekucji komorniczych)
  5. Działania podejmowane przez syndyka
  6. Ustalenie planu spłaty dopasowanego do sytuacji finansowej konsumenta
  7. Proces spłaty zadłużenia zgodnie z ustalonym harmonogramem
  8. Osiągnięcie niezależności finansowej po zakończeniu procesu spłaty

Warto wspomnieć, że proces spłaty długów rozłożony jest na raty, przystosowane do możliwości finansowych konsumenta. Nie trwa on dłużej niż 7 lat. Po tym czasie pozostałe do zapłaty długi zostaną umorzone. Istnieje także możliwość całkowitego anulowania długów bez planu spłaty. Dzieje się tak jedynie w sytuacji, gdy sąd uzna, że osoba zadłużona jest trwale niezdolna do uregulowania zobowiązań.

Upadłość gospodarcza a konsumencka

Zadłużony przedsiębiorca może ogłosić upadłość gospodarczą. Ta jednak jest często bardziej złożona. Aby uwolnić się od długów, właściciele firm coraz częściej wybierają upadłość konsumencką. Ten trend został nazwany "ukrytą upadłością". Jak podaje MGBI, w 2022 r. ogłoszono ponad 500 upadłości konsumenckich przedsiębiorców, którzy zakończyli swoje działalności 6 miesięcy wcześniej lub krócej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto kilka przykładowych różnic w obu postępowaniach, które skłaniają właścicieli firm do wyboru upadłości konsumenckiej:

  • Konsument nie musi składać wniosku w ściśle określonym czasie, tak jak ma to miejsce w przypadku przedsiębiorcy.
  • W upadłości konsumenckiej mamy większy nacisk na oddłużenie dłużnika, w upadłości gospodarczej na spłatę długów i zaspokojenie wierzycieli.
  • W upadłości konsumenckiej brak pieniędzy nie jest problemem do rozpoczęcia postępowania. Problematyczne jest natomiast, jeśli firma nie ma pieniędzy na przeprowadzenie procesu upadłości.
  • Upadłość firmy jest bardziej skomplikowana i formalna, przez co jest droższa i dłuższa. Upadłość osoby fizycznej jest często mniej skomplikowana, tańsza i krótsza.

Ostatecznie to przedsiębiorca podejmuje decyzję, którą drogę wybierze. Każda sytuacja jest inna, dlatego warto zasięgnąć rady specjalistów, aby wybrać najlepsze  w danej sytuacji rozwiązanie. 

Prowadzenie firmy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

W ustawie Prawo upadłościowe nie ma przepisów, które zakazywałyby upadłemu ponownego założenia firmy. Takie stanowisko widzimy także w orzecznictwie sądowym. Pamiętajmy jednak, aby poinformować o tym syndyka. Nowa firma na czas trwania postępowania będzie pod jego kontrolą. Nawet w takich okolicznościach podjęcie działalności gospodarczej bywa niekiedy korzystniejsze od pracy na etacie. 

Autor:
Kancelaria Prawna RIO

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA