REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja firmy a upadłość konsumencka

Likwidacja firmy a upadłość konsumencka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu rosnących wyzwań gospodarczych coraz więcej przedsiębiorców staje przed trudną decyzją o likwidacji swojej działalności. Towarzyszą jej nie tylko duże emocje, ale często także ogromne długi, z którymi przedsiębiorcy muszą sami sobie poradzić. Czy w obliczu dużego zadłużenia można skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką? 

Warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest posiadanie statusu konsumenta, czyli osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Z tego względu przedsiębiorca, który pragnie podjąć takie kroki, powinien najpierw zamknąć działalność, złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG i dopiero wtedy podejść do postępowania upadłościowego. Możemy być pewni, że sąd podczas rozpatrywania wniosku zweryfikuje, czy upadłym jest rzeczywiście osoba fizyczna. Mamy jednak dobrą wiadomość - obecne przepisy prawa pozwalają ogłosić upadłość konsumencką od razu po otrzymaniu statusu konsumenta. 

REKLAMA

Przykład

Jedna z naszych klientek prowadziła z mężem działalność gospodarczą. Działali w branży hotelarskiej. Czas pandemii wywołał kryzys w ich branży. Wpadli w ogromne długi, z którymi walczyli przez kolejne 2 lata. Ostatecznie złożyli wniosek o zamknięcie firmy. Nadal jednak pozostali z dość dużym zadłużeniem. Wiedząc, że nie są w stanie go w całości spłacić, zgłosili się po pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. 

Na czym polega upadłość konsumencka?

REKLAMA

Upadłość konsumencka przewidziana jest dla osób, które utraciły płynność finansową, czyli możliwość wywiązywania się ze swoich zobowiązań. Gdy taka sytuacja utrzymuje się przez co najmniej trzy miesiące, można już mówić o niewypłacalności i podjąć kroki w kierunku oddłużenia. 

Zdarza się, że byli przedsiębiorcy mają licznych wierzycieli, wysoką kwotę zaległości i skomplikowaną historię zadłużenia. W takiej sytuacji radzimy skorzystać z pomocy kancelarii, która specjalizuje się w prawie upadłościowym. Taki proces upadłościowy można podzielić na 8 kroków:

  1. Kontakt z wybraną kancelarią
  2. Zebranie dokumentów i sporządzenie wniosku
  3. Oczekiwanie na decyzję sądu w sprawie wniosku
  4. Oficjalne ogłoszenie upadłości konsumenckiej (zatrzymanie egzekucji komorniczych)
  5. Działania podejmowane przez syndyka
  6. Ustalenie planu spłaty dopasowanego do sytuacji finansowej konsumenta
  7. Proces spłaty zadłużenia zgodnie z ustalonym harmonogramem
  8. Osiągnięcie niezależności finansowej po zakończeniu procesu spłaty

Warto wspomnieć, że proces spłaty długów rozłożony jest na raty, przystosowane do możliwości finansowych konsumenta. Nie trwa on dłużej niż 7 lat. Po tym czasie pozostałe do zapłaty długi zostaną umorzone. Istnieje także możliwość całkowitego anulowania długów bez planu spłaty. Dzieje się tak jedynie w sytuacji, gdy sąd uzna, że osoba zadłużona jest trwale niezdolna do uregulowania zobowiązań.

Upadłość gospodarcza a konsumencka

Zadłużony przedsiębiorca może ogłosić upadłość gospodarczą. Ta jednak jest często bardziej złożona. Aby uwolnić się od długów, właściciele firm coraz częściej wybierają upadłość konsumencką. Ten trend został nazwany "ukrytą upadłością". Jak podaje MGBI, w 2022 r. ogłoszono ponad 500 upadłości konsumenckich przedsiębiorców, którzy zakończyli swoje działalności 6 miesięcy wcześniej lub krócej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto kilka przykładowych różnic w obu postępowaniach, które skłaniają właścicieli firm do wyboru upadłości konsumenckiej:

  • Konsument nie musi składać wniosku w ściśle określonym czasie, tak jak ma to miejsce w przypadku przedsiębiorcy.
  • W upadłości konsumenckiej mamy większy nacisk na oddłużenie dłużnika, w upadłości gospodarczej na spłatę długów i zaspokojenie wierzycieli.
  • W upadłości konsumenckiej brak pieniędzy nie jest problemem do rozpoczęcia postępowania. Problematyczne jest natomiast, jeśli firma nie ma pieniędzy na przeprowadzenie procesu upadłości.
  • Upadłość firmy jest bardziej skomplikowana i formalna, przez co jest droższa i dłuższa. Upadłość osoby fizycznej jest często mniej skomplikowana, tańsza i krótsza.

Ostatecznie to przedsiębiorca podejmuje decyzję, którą drogę wybierze. Każda sytuacja jest inna, dlatego warto zasięgnąć rady specjalistów, aby wybrać najlepsze  w danej sytuacji rozwiązanie. 

Prowadzenie firmy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

W ustawie Prawo upadłościowe nie ma przepisów, które zakazywałyby upadłemu ponownego założenia firmy. Takie stanowisko widzimy także w orzecznictwie sądowym. Pamiętajmy jednak, aby poinformować o tym syndyka. Nowa firma na czas trwania postępowania będzie pod jego kontrolą. Nawet w takich okolicznościach podjęcie działalności gospodarczej bywa niekiedy korzystniejsze od pracy na etacie. 

Autor:
Kancelaria Prawna RIO

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA