REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Kobiety na rynku pracy

Pomimo tego, że podczas pandemii miliony kobiet zmuszonych było do rezygnacji z realizowania się zawodowo, to w zaledwie trzy lata globalny poziom zatrudnienia kobiet powrócił do stałego poziomu. Współczynnik aktywizacji zawodowej kobiet rośnie, w skali światowej  osiąga obecnie nieco ponad 50%. Tegoroczne dane ManpowerGroup pokazały, że najbardziej aktywną grupą wiekową są specjalistki w wieku 25-54 lat, które rozwijają  często zupełnie nowe ścieżki kariery, opowiedziały się za lepszym wynagrodzeniem i benefitami, a także skorzystały z modelu pracy hybrydowej. Niestety pomimo wielu działań na rzecz równouprawnienia, wciąż w wielu organizacjach spotkać można różnicę w wynagrodzeniach czy awansach.

Co cenią kobiety?

Kobiety na rynku pracy są bardzo aktywne, chętnie podejmują nowe wyzwania, często stawiają na reskilling oraz upskilling.

 – W wielu przypadkach praca zawodowa stanowi tylko część ich codzienności, dlatego też zwracają uwagę na inne aspekty niż mężczyźni. Kobiety cenią sobie pozytywne relacje, wsparcie ze strony zespołu oraz możliwość skutecznej współpracy. W kontekście stabilizacji oczekują większej przewidywalności w zakresie obłożenia pracą, aby móc zachować balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – mówi Katarzyna Gołek, ekspertka rynku pracy, manager zespołu rekrutacji w Manpower.

Pracująca mama

Coraz częściej u pracodawców możemy zauważyć elastyczność w zakresie czasu i miejsca wykonywania pracy. Aspekt ten stanowi niezwykle istotny punkt na liście wartości pracujących rodziców. Dzięki temu firmy mają szansę na budowanie atrakcyjnego miejsca pracy, jednak to nie wszystko. Praca zdalna, dofinansowanie do żłobków, czy udogodnienia dla kobiet w ciąży to tylko niektóre z oferowanych benefitów. 

– Firmy dbają o to, aby pracownicy mogli godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Oczywiście nie wszędzie jest to możliwe z uwagi na specyfikę pracy, branżę, jednak w porównaniu do czasów sprzed pandemii, obserwujemy znaczącą liberalizację zasad i chęć wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pracującym mamom i tatom – dodaje Katarzyna Gołek i podkreśla, że w wielu przypadkach pracujący rodzice poszukują stanowisk z nastawieniem na elastyczność. 

– Często słyszymy pytania o np. zadaniowy model pracy zamiast pracy „od-do”, możliwość odbierania dziecka z placówki edukacyjnej o wybranej porze lub nawet zorganizowaną przez pracodawcę opiekę w formie punktu przedszkolnego. Niektóre organizacje proponują pracownikom także częściowe dofinansowanie edukacji dzieci, jednak bywa to wciąż nieczęsto spotykane – mówi ekspertka.

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA