REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
windykacja krok po kroku egzekucja należności pieniężnych wezwanie do zapłaty
Windykacja - jak odzyskać należności pieniężne?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?
rozwiń >

Brak płatności za fakturę

Zawarłeś umowę, wywiązałeś się ze swojego zobowiązania – dostarczyłeś towar lub usługę w umówionej ilości oraz jakości, wystawiłeś fakturę a płatności brak? Takie sytuacje bardzo często zdarzają się w praktyce - windykacja należności dotyka niemal każdego przedsiębiorcę. Zwlekanie z płatnościami prowadzi do zatorów płatniczych i pogorszenia płynności firmy, dlatego warto działać szybko. W jaki sposób zatem odzyskać pieniądze od tych, którzy nie płacą na czas i jak zrobić to skutecznie?

REKLAMA

Windykacja należności krok po kroku

Windykacja to proces egzekwowania przez wierzyciela spłaty długu za pomocą czynności prawnych. Na czynności te składają się zarówno czynności przedsądowe – upomnienia, wezwania (tzw. windykacja miękka), jak i czynności procesowe podejmowane przed organem wymiaru sprawiedliwości (windykacja sądowa), a następnie przed komornikiem (egzekucja komornicza). Windykacja może zakończyć się już na wstępnym etapie, jeżeli upomnienia czy skierowane wezwanie do zapłaty przyniesie oczekiwany rezultat. Jest to – co oczywiste - najbardziej pożądany scenariusz – odzyskanie należności już na pierwszym etapie windykacji pozwoli bowiem na zoszczędzenie czasu i zapewne stresu związanego z koniecznością skierowania sprawy na drogę sądową.

Krok 1 - windykacja przedsądowa

REKLAMA

Co zrobić, aby windykacja była szybka i skuteczna, czyli zakończyła się pozytywnie już na etapie przedsądowym? Niestety same ponaglenia o płatności wysyłane za pośrednictwem wiadomości sms czy telefoniczne przypomnienia o zadłużeniu mogą być niewystarczające. Bardzo często dopiero oficjalne przedsądowe wezwanie do zapłaty mobilizuje dłużnika do spełnienia swojego świadczenia. 

Takie wezwanie nie wymaga zachowania szczególnych wymogów formalnoprawnych, tak jak ma to miejsce w przypadku pozwu. Wystarczy, jeśli wyślemy do dłużnika pismo z wezwaniem go do zapłacenia konkretnie wskazanej kwoty w określonym terminie, na podany przez nas numer rachunku. Termin, jaki wyznaczymy dłużnikowi jest oczywiście dowolny. Warto jednak pamiętać, że im bardziej profesjonalnie sporządzone wezwanie, tym większa szansa na szybkie odzyskanie należności. Krótkie i lakoniczne pismo może nie przekonać o ,,powadze sytuacji”. 

Dlatego w wezwaniu, oprócz wskazania sumy pieniężnej i zakreśleniu ostatecznego terminu na jej uiszczenie, powinniśmy wskazać, co jest podstawą żądanej przez nas kwoty, czyli przypomnieć treść łączącej strony umowy (pisemnej lub ustnej), poinformować o spełnieniu świadczenia na rzecz adresata oraz o braku zapłaty umówionego wynagrodzenia. Jeżeli była wystawiona faktura, która nie jest opłacona – należy wskazać jej numer. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto zamieścić informację o prawie do naliczania odsetek za opóźnienie, a nawet dokonać ich wyliczenia na dzień sporządzenia wezwania – taki zabieg uświadomi dłużnika, że jego dług z każdym dniem wzrasta i być może nie warto przeciągać płatności w czasie. 

Na końcu możemy uświadomić dłużnika, że brak uiszczenia zapłaty we wskazanym terminie spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, co zwiększy koszty spłaty długu o kwotę dalszych odsetek za opóźnienie, jak również o koszty postępowania, w tym zastępstwa prawnego przez adwokata lub radcę prawnego.

Doręczenie wezwania do zapłaty

Aby pisemne wezwanie mogło odnieść skutek, musi zostać dłużnikowi doręczone w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z jego treścią. Wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru na adres zamieszkania kontrahenta, a gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca – na aktualny adres siedziby firmy widniejący w rejestrze KRS lub CEIDG. Wysyłka korespondencji na ten właśnie adres rodzi domniemanie skuteczności doręczenia nawet pomimo zaniechania odbioru pisma przez adresata. Jeśli dysponujemy adresem e-mail dłużnika, możemy dodatkowo przesłać mu skan wezwania za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Krok 2 - windykacja sądowa

Jeżeli pomimo prawidłowego doręczenia dłużnikowi wezwania, termin wyznaczony na dobrowolne spełnienie świadczenia minął, możemy wystąpić na drogę sądową. Zainicjowanie postępowania sądowego wymaga przygotowania pozwu o zapłatę. Pozew jest pismem wysoce sformalizowanym - przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują liczne wymagania, które muszą być zachowane, aby pozew został przyjęty i aby sprawie został nadany bieg. Na tym etapie nieodzowna może okazać się pomoc prawnika. 

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie w podejmowaniu dalszych prób wyegzekwowania długu w ramach tzw. windykacji miękkiej, czyli wysyłaniu kolejnych monitów i wezwań. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że nasze roszczenie może ulec przedawnieniu. Przedawnienie to instytucja prawa cywilnego, która powoduje możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia wierzyciela. Innymi słowy, jeśli upłynie określony czas, dłużnik będzie mógł zwolnić się z obowiązku zapłaty i to całkowicie zgodnie z prawem. Dlatego nie warto przeciągać windykacji przedsądowej w czasie – jedno dobrze napisane wezwanie do zapłaty zdecydowanie wyczerpuje próbę polubownego rozwiązania sporu i kolejnym krokiem powinno być skierowanie sprawy do sądu.

Krok 3 - egzekucja komornicza

Bywają i takie sytuacje, kiedy wierzyciel wygrywa w sądzie, a pomimo uzyskania orzeczenia zasądzającego dochodzoną pozwem kwotę, płatności nadal brak... I tutaj możemy znowu wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty - tym razem kwot wynikających już z prawomocnego wyroku (bądź nakazu zapłaty) wraz z odsetkami za opóźnienie. Najczęściej jednak wierzyciele od razu kierują sprawę do komornika. Pamiętajmy tylko, że zanim złożymy wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, musimy jeszcze wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Dopiero dysponując orzeczeniem wraz z nadaną klauzulą, możemy zlecić komornikowi sądowemu przymusową egzekucję długu.

oprac. Emilia Panufnik
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA