REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Windykacja należności krok po kroku

adwokat Paulina Iwanowicz
windykacja krok po kroku egzekucja należności pieniężnych wezwanie do zapłaty
Windykacja - jak odzyskać należności pieniężne?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?
rozwiń >

Brak płatności za fakturę

Zawarłeś umowę, wywiązałeś się ze swojego zobowiązania – dostarczyłeś towar lub usługę w umówionej ilości oraz jakości, wystawiłeś fakturę a płatności brak? Takie sytuacje bardzo często zdarzają się w praktyce - windykacja należności dotyka niemal każdego przedsiębiorcę. Zwlekanie z płatnościami prowadzi do zatorów płatniczych i pogorszenia płynności firmy, dlatego warto działać szybko. W jaki sposób zatem odzyskać pieniądze od tych, którzy nie płacą na czas i jak zrobić to skutecznie?

REKLAMA

Windykacja należności krok po kroku

Windykacja to proces egzekwowania przez wierzyciela spłaty długu za pomocą czynności prawnych. Na czynności te składają się zarówno czynności przedsądowe – upomnienia, wezwania (tzw. windykacja miękka), jak i czynności procesowe podejmowane przed organem wymiaru sprawiedliwości (windykacja sądowa), a następnie przed komornikiem (egzekucja komornicza). Windykacja może zakończyć się już na wstępnym etapie, jeżeli upomnienia czy skierowane wezwanie do zapłaty przyniesie oczekiwany rezultat. Jest to – co oczywiste - najbardziej pożądany scenariusz – odzyskanie należności już na pierwszym etapie windykacji pozwoli bowiem na zoszczędzenie czasu i zapewne stresu związanego z koniecznością skierowania sprawy na drogę sądową.

Krok 1 - windykacja przedsądowa

REKLAMA

Co zrobić, aby windykacja była szybka i skuteczna, czyli zakończyła się pozytywnie już na etapie przedsądowym? Niestety same ponaglenia o płatności wysyłane za pośrednictwem wiadomości sms czy telefoniczne przypomnienia o zadłużeniu mogą być niewystarczające. Bardzo często dopiero oficjalne przedsądowe wezwanie do zapłaty mobilizuje dłużnika do spełnienia swojego świadczenia. 

Takie wezwanie nie wymaga zachowania szczególnych wymogów formalnoprawnych, tak jak ma to miejsce w przypadku pozwu. Wystarczy, jeśli wyślemy do dłużnika pismo z wezwaniem go do zapłacenia konkretnie wskazanej kwoty w określonym terminie, na podany przez nas numer rachunku. Termin, jaki wyznaczymy dłużnikowi jest oczywiście dowolny. Warto jednak pamiętać, że im bardziej profesjonalnie sporządzone wezwanie, tym większa szansa na szybkie odzyskanie należności. Krótkie i lakoniczne pismo może nie przekonać o ,,powadze sytuacji”. 

Dlatego w wezwaniu, oprócz wskazania sumy pieniężnej i zakreśleniu ostatecznego terminu na jej uiszczenie, powinniśmy wskazać, co jest podstawą żądanej przez nas kwoty, czyli przypomnieć treść łączącej strony umowy (pisemnej lub ustnej), poinformować o spełnieniu świadczenia na rzecz adresata oraz o braku zapłaty umówionego wynagrodzenia. Jeżeli była wystawiona faktura, która nie jest opłacona – należy wskazać jej numer. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto zamieścić informację o prawie do naliczania odsetek za opóźnienie, a nawet dokonać ich wyliczenia na dzień sporządzenia wezwania – taki zabieg uświadomi dłużnika, że jego dług z każdym dniem wzrasta i być może nie warto przeciągać płatności w czasie. 

Na końcu możemy uświadomić dłużnika, że brak uiszczenia zapłaty we wskazanym terminie spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, co zwiększy koszty spłaty długu o kwotę dalszych odsetek za opóźnienie, jak również o koszty postępowania, w tym zastępstwa prawnego przez adwokata lub radcę prawnego.

Doręczenie wezwania do zapłaty

Aby pisemne wezwanie mogło odnieść skutek, musi zostać dłużnikowi doręczone w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z jego treścią. Wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru na adres zamieszkania kontrahenta, a gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca – na aktualny adres siedziby firmy widniejący w rejestrze KRS lub CEIDG. Wysyłka korespondencji na ten właśnie adres rodzi domniemanie skuteczności doręczenia nawet pomimo zaniechania odbioru pisma przez adresata. Jeśli dysponujemy adresem e-mail dłużnika, możemy dodatkowo przesłać mu skan wezwania za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Krok 2 - windykacja sądowa

Jeżeli pomimo prawidłowego doręczenia dłużnikowi wezwania, termin wyznaczony na dobrowolne spełnienie świadczenia minął, możemy wystąpić na drogę sądową. Zainicjowanie postępowania sądowego wymaga przygotowania pozwu o zapłatę. Pozew jest pismem wysoce sformalizowanym - przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują liczne wymagania, które muszą być zachowane, aby pozew został przyjęty i aby sprawie został nadany bieg. Na tym etapie nieodzowna może okazać się pomoc prawnika. 

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie w podejmowaniu dalszych prób wyegzekwowania długu w ramach tzw. windykacji miękkiej, czyli wysyłaniu kolejnych monitów i wezwań. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że nasze roszczenie może ulec przedawnieniu. Przedawnienie to instytucja prawa cywilnego, która powoduje możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia wierzyciela. Innymi słowy, jeśli upłynie określony czas, dłużnik będzie mógł zwolnić się z obowiązku zapłaty i to całkowicie zgodnie z prawem. Dlatego nie warto przeciągać windykacji przedsądowej w czasie – jedno dobrze napisane wezwanie do zapłaty zdecydowanie wyczerpuje próbę polubownego rozwiązania sporu i kolejnym krokiem powinno być skierowanie sprawy do sądu.

Krok 3 - egzekucja komornicza

Bywają i takie sytuacje, kiedy wierzyciel wygrywa w sądzie, a pomimo uzyskania orzeczenia zasądzającego dochodzoną pozwem kwotę, płatności nadal brak... I tutaj możemy znowu wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty - tym razem kwot wynikających już z prawomocnego wyroku (bądź nakazu zapłaty) wraz z odsetkami za opóźnienie. Najczęściej jednak wierzyciele od razu kierują sprawę do komornika. Pamiętajmy tylko, że zanim złożymy wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, musimy jeszcze wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Dopiero dysponując orzeczeniem wraz z nadaną klauzulą, możemy zlecić komornikowi sądowemu przymusową egzekucję długu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

REKLAMA