REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjechałem z Ukrainy. Chcę założyć firmę w Polsce …

Subskrybuj nas na Youtube
Ukrainiec zakłada firmę w Polsce
Ukrainiec zakłada firmę w Polsce
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jako obywatel Ukrainy możesz założyć jednoosobową firmę osoby fizycznej w Polsce według tych samych zasad co Polak. Przez Internet zajmie to 15 minut.

O wiele więcej czasu musisz poświęcić na zdobycie numeru PESEL, Profilu Zaufanego i podjęcia decyzji o formie opodatkowania firmy oraz ulgach, z których możesz korzystać.

REKLAMA

Ukrainiec zakłada firmę - podstawa prawna

Art. 23 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa:

1. Obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie niniejszej ustawy lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 r. poz. 2354 oraz z 2022 r. poz. 91 i 583), mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy, z zastrzeżeniem ust. 2.
 

2. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL.
 

3. W przypadku gdy pobyt przedsiębiorcy – obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przestanie być legalny na podstawie niniejszej ustawy lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, przedsiębiorca podlega wy-kreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przepis art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541) stosuje się odpowiednio.

Niezbędny jest PESEL

Podstawowym warunkiem, abyś założył firmę jest posiadanie numer PESEL. Bez numeru PESEL nie będziesz mógł prowadzić działalności gospodarczej bo systemy informatyczne ZUS, NFZ i US nie będą umiały Cię zidentyfikować i sprawdzić, czy zapłaciłeś składki ubezpieczeniowe oraz podatki. PESEL jest więc warunkiem obligatoryjnym.

Profil Zaufany nie jest obowiązkowy, ale się przyda

Nie musisz mieć za to Profilu Zaufanego. Ale bardzo się przyda. To rodzaj bezpłatnego podpisu elektronicznego. Służy do załatwiania spraw na linii urząd – obywatel albo urząd – firma obywatela. Nie możesz go używać do spraw między firmami. Nie podpiszesz nim umowy z np. leasingodawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając Profil Zaufany nie tylko podpiszesz przez Internet wniosek o założenie firmy, ale później prześlesz przez Internet deklaracje do ZUS czy US.

REKLAMA

Nie mając Profilu Zaufanego w dalszym ciągu będziesz mógł złożyć wniosek o założenie firmy przez Internet nie wychodząc z domu. Ale wniosek zostanie przesłany do urzędu bliskiego podanemu przez Ciebie adresu miejsca zamieszkania. I będziesz musiał pojawić się w urzędzie i podpisać gotowe już do odbioru dokumenty rejestracyjne Twojej firmy.

Profil Zaufany możesz założyć także przez Internet. Wystarczy, że będziesz miał konto w jednym z polskich banków. I przy pomocy banku będziesz mógł zdobyć Profil Zaufany. Jeżeli chcesz to zrobić „w realu”, czeka Cię wizyta w urzędzie (np. w oddziale ZUS).

W  praktyce, aby korzystać z Profilu Zaufanego musisz mieć:

  1. telefon komórkowy bo przychodzą na niego SMSy weryfikacyjne – może to być numer telefonu zagranicznego operatora.
  2. konto na darmowej platformie ePUAP – po zalogowaniu się na to konto, otrzymaniu SMSa weryfikacyjnego, Profilem Zuafanym podpisujesz pisma do urzędu.

Zakładanie firmy przez Internet

Masz już  PESEL. Więc możesz zakładać jednoosobową działalność gospodarczą osoby fizycznej w Polsce.  

W 2022 r. zakładasz firmę przez Internet poprzez biznes.gov.pl. To rządowa strona internetowa z usługami i informacjami dla przedsiębiorców.

Musisz tam stworzyć "Konto Przedsiębiorcy".

Po pierwszym logowaniu system przeprowadzi cię przez proces rejestracji.

Rejestracja odbywa się przy pomocy „kreatora wniosku o założenie firmy”.

Aplikacja pyta Cię o kolejne niezbędne informacje, a po ich przekazaniu przechodzisz do kolejnego etapu. Podajesz np. dane osobowe, zatwierdzasz je, a aplikacja w kolejnym etapie uzupełnia Twój wniosek o o numer konta bankowego, które wykorzystasz przy prowadzeniu firmy.

Po przejściu całego procesu rejestracji firmy możesz:

  1. podpisać wniosek Profilem Zaufanym albo
  2. wysłać wniosek bez podpisu, co będzie wymagało udania się przez Ciebie do urzędu, aby go podpisać podpisem „odręcznym”.

Wybór formy opodatkowania

W trakcie rejestracji firmy przy pomocy „kreatora wniosku” na biznes.gov.pl, możesz od razu wybrać formę opodatkowania. Możesz to jednak zrobić także później jak już firma zacznie działać.

Są trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej osoby fizycznej, które możesz wybrać. Jest to opodatkowanie:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej - opodatkowany jest dochód (stawka podatkowa 17% i 32%)
  • według stawki liniowej - opodatkowany jest dochód (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - opodatkowany jest przychód (stawka podatkowa 2%-17% - w zależności od rodzaju działalności).

zasady ogólne

podatek liniowy

ryczałt ewidencjonowany

koszty uzyskania przychodu

tak

tak

nie

przedmiot opodatkowania

dochód

dochód

przychód

stawka podatkowa

17% lub 32%

19%

od 2% do 17%

rozliczenie z innymi dochodami

tak

nie

nie

zalety

uwzględnienie kosztów podatkowych oraz wielu ulg

nie ma ryzyka wpadnięcia w stawkę 32%

brak księgowości w zakresie kosztów

wady

stawka 32% po przekroczeniu 120 tys. dochodu

brak wielu ulg i kwoty wolnej od podatku

brak uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu,

nie każda działalność może być na ryczałcie

formularz zeznania rocznego

PIT-36

PIT-36L

PIT-28

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych

Rejestrując firmę przez Internet masz do wyboru:

  1. pominiesz obowiązek zgłoszenia się ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego i zrobisz to po rozpoczęciu działalności gospodarczej
  2. w „kreatorze wniosku o otwarcie firmy przez Internet” wybierzesz opcję „zgłoszenie do ubezpieczeń”.W efekcie po wysłaniu wniosku ZUS przygotuje:

  • ZUS ZFA – zgłoszenie ciebie jako płatnika składek
  • ZUS ZBA – informację o twoich rachunkach bankowych jako płatnika składek
  • ZUS ZAA – informację o adresach prowadzenia przez ciebie działalności.

Ulga na start

Przy rejestracji firmy możesz też wybrać  „Ulgę na start". Oznacza to 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne.

Ulga zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek:

Ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza, że masz obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać co miesiąc składkę zdrowotną. W okresie korzystania z Ulgi na start masz także prawo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS członków swojej rodziny.

Preferencyjny ZUS 2022 r.

Możesz też w momencie rejestracji firmy przez Internet wybrać ulgę „Preferencyjny ZUS”. Dzięki temu przez 24 miesiące będziesz płacił niższe składki na ubezpieczenia społeczne:

testy

Dziennik Gazeta Prawna

WAŻNE! Możesz najpierw skorzystać z "Ulgi na start", a potem z ulgi "Preferencyjny ZUS 2022 r.".

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA