Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjechałem z Ukrainy. Chcę założyć firmę w Polsce …

Ukrainiec zakłada firmę w Polsce
Ukrainiec zakłada firmę w Polsce
shutterstock
Jako obywatel Ukrainy możesz założyć jednoosobową firmę osoby fizycznej w Polsce według tych samych zasad co Polak. Przez Internet zajmie to 15 minut.

O wiele więcej czasu musisz poświęcić na zdobycie numeru PESEL, Profilu Zaufanego i podjęcia decyzji o formie opodatkowania firmy oraz ulgach, z których możesz korzystać.

Ukrainiec zakłada firmę - podstawa prawna

Art. 23 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa:

1. Obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie niniejszej ustawy lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 r. poz. 2354 oraz z 2022 r. poz. 91 i 583), mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy, z zastrzeżeniem ust. 2.
 

2. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL.
 

3. W przypadku gdy pobyt przedsiębiorcy – obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przestanie być legalny na podstawie niniejszej ustawy lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, przedsiębiorca podlega wy-kreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przepis art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541) stosuje się odpowiednio.

Niezbędny jest PESEL

Podstawowym warunkiem, abyś założył firmę jest posiadanie numer PESEL. Bez numeru PESEL nie będziesz mógł prowadzić działalności gospodarczej bo systemy informatyczne ZUS, NFZ i US nie będą umiały Cię zidentyfikować i sprawdzić, czy zapłaciłeś składki ubezpieczeniowe oraz podatki. PESEL jest więc warunkiem obligatoryjnym.

Profil Zaufany nie jest obowiązkowy, ale się przyda

Nie musisz mieć za to Profilu Zaufanego. Ale bardzo się przyda. To rodzaj bezpłatnego podpisu elektronicznego. Służy do załatwiania spraw na linii urząd – obywatel albo urząd – firma obywatela. Nie możesz go używać do spraw między firmami. Nie podpiszesz nim umowy z np. leasingodawcą.

Mając Profil Zaufany nie tylko podpiszesz przez Internet wniosek o założenie firmy, ale później prześlesz przez Internet deklaracje do ZUS czy US.

Nie mając Profilu Zaufanego w dalszym ciągu będziesz mógł złożyć wniosek o założenie firmy przez Internet nie wychodząc z domu. Ale wniosek zostanie przesłany do urzędu bliskiego podanemu przez Ciebie adresu miejsca zamieszkania. I będziesz musiał pojawić się w urzędzie i podpisać gotowe już do odbioru dokumenty rejestracyjne Twojej firmy.

Profil Zaufany możesz założyć także przez Internet. Wystarczy, że będziesz miał konto w jednym z polskich banków. I przy pomocy banku będziesz mógł zdobyć Profil Zaufany. Jeżeli chcesz to zrobić „w realu”, czeka Cię wizyta w urzędzie (np. w oddziale ZUS).

W  praktyce, aby korzystać z Profilu Zaufanego musisz mieć:

 1. telefon komórkowy bo przychodzą na niego SMSy weryfikacyjne – może to być numer telefonu zagranicznego operatora.
 2. konto na darmowej platformie ePUAP – po zalogowaniu się na to konto, otrzymaniu SMSa weryfikacyjnego, Profilem Zuafanym podpisujesz pisma do urzędu.

Zakładanie firmy przez Internet

Masz już  PESEL. Więc możesz zakładać jednoosobową działalność gospodarczą osoby fizycznej w Polsce.  

W 2022 r. zakładasz firmę przez Internet poprzez biznes.gov.pl. To rządowa strona internetowa z usługami i informacjami dla przedsiębiorców.

Musisz tam stworzyć "Konto Przedsiębiorcy".

Po pierwszym logowaniu system przeprowadzi cię przez proces rejestracji.

Rejestracja odbywa się przy pomocy „kreatora wniosku o założenie firmy”.

Aplikacja pyta Cię o kolejne niezbędne informacje, a po ich przekazaniu przechodzisz do kolejnego etapu. Podajesz np. dane osobowe, zatwierdzasz je, a aplikacja w kolejnym etapie uzupełnia Twój wniosek o o numer konta bankowego, które wykorzystasz przy prowadzeniu firmy.

Po przejściu całego procesu rejestracji firmy możesz:

 1. podpisać wniosek Profilem Zaufanym albo
 2. wysłać wniosek bez podpisu, co będzie wymagało udania się przez Ciebie do urzędu, aby go podpisać podpisem „odręcznym”.

Wybór formy opodatkowania

W trakcie rejestracji firmy przy pomocy „kreatora wniosku” na biznes.gov.pl, możesz od razu wybrać formę opodatkowania. Możesz to jednak zrobić także później jak już firma zacznie działać.

Są trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej osoby fizycznej, które możesz wybrać. Jest to opodatkowanie:

 • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej - opodatkowany jest dochód (stawka podatkowa 17% i 32%)
 • według stawki liniowej - opodatkowany jest dochód (stawka podatkowa 19%)
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - opodatkowany jest przychód (stawka podatkowa 2%-17% - w zależności od rodzaju działalności).

zasady ogólne

podatek liniowy

ryczałt ewidencjonowany

koszty uzyskania przychodu

tak

tak

nie

przedmiot opodatkowania

dochód

dochód

przychód

stawka podatkowa

17% lub 32%

19%

od 2% do 17%

rozliczenie z innymi dochodami

tak

nie

nie

zalety

uwzględnienie kosztów podatkowych oraz wielu ulg

nie ma ryzyka wpadnięcia w stawkę 32%

brak księgowości w zakresie kosztów

wady

stawka 32% po przekroczeniu 120 tys. dochodu

brak wielu ulg i kwoty wolnej od podatku

brak uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu,

nie każda działalność może być na ryczałcie

formularz zeznania rocznego

PIT-36

PIT-36L

PIT-28

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych

Rejestrując firmę przez Internet masz do wyboru:

 1. pominiesz obowiązek zgłoszenia się ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego i zrobisz to po rozpoczęciu działalności gospodarczej
 2. w „kreatorze wniosku o otwarcie firmy przez Internet” wybierzesz opcję „zgłoszenie do ubezpieczeń”.W efekcie po wysłaniu wniosku ZUS przygotuje:

 • ZUS ZFA – zgłoszenie ciebie jako płatnika składek
 • ZUS ZBA – informację o twoich rachunkach bankowych jako płatnika składek
 • ZUS ZAA – informację o adresach prowadzenia przez ciebie działalności.

Ulga na start

Przy rejestracji firmy możesz też wybrać  „Ulgę na start". Oznacza to 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne.

Ulga zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek:

Ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza, że masz obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać co miesiąc składkę zdrowotną. W okresie korzystania z Ulgi na start masz także prawo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS członków swojej rodziny.

Preferencyjny ZUS 2022 r.

Możesz też w momencie rejestracji firmy przez Internet wybrać ulgę „Preferencyjny ZUS”. Dzięki temu przez 24 miesiące będziesz płacił niższe składki na ubezpieczenia społeczne:

WAŻNE! Możesz najpierw skorzystać z "Ulgi na start", a potem z ulgi "Preferencyjny ZUS 2022 r.".

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-03-10 13:57:05
  Nie przejmuj się formalnościami! Rejestracja spółek dla obywateli Polski i obcokrajowców! rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.