REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjechałem z Ukrainy. Chcę założyć firmę w Polsce …

Ukrainiec zakłada firmę w Polsce
Ukrainiec zakłada firmę w Polsce
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jako obywatel Ukrainy możesz założyć jednoosobową firmę osoby fizycznej w Polsce według tych samych zasad co Polak. Przez Internet zajmie to 15 minut.

O wiele więcej czasu musisz poświęcić na zdobycie numeru PESEL, Profilu Zaufanego i podjęcia decyzji o formie opodatkowania firmy oraz ulgach, z których możesz korzystać.

REKLAMA

Ukrainiec zakłada firmę - podstawa prawna

Art. 23 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa:

1. Obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie niniejszej ustawy lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 r. poz. 2354 oraz z 2022 r. poz. 91 i 583), mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy, z zastrzeżeniem ust. 2.
 

2. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL.
 

3. W przypadku gdy pobyt przedsiębiorcy – obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przestanie być legalny na podstawie niniejszej ustawy lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, przedsiębiorca podlega wy-kreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przepis art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541) stosuje się odpowiednio.

Niezbędny jest PESEL

Podstawowym warunkiem, abyś założył firmę jest posiadanie numer PESEL. Bez numeru PESEL nie będziesz mógł prowadzić działalności gospodarczej bo systemy informatyczne ZUS, NFZ i US nie będą umiały Cię zidentyfikować i sprawdzić, czy zapłaciłeś składki ubezpieczeniowe oraz podatki. PESEL jest więc warunkiem obligatoryjnym.

Profil Zaufany nie jest obowiązkowy, ale się przyda

Nie musisz mieć za to Profilu Zaufanego. Ale bardzo się przyda. To rodzaj bezpłatnego podpisu elektronicznego. Służy do załatwiania spraw na linii urząd – obywatel albo urząd – firma obywatela. Nie możesz go używać do spraw między firmami. Nie podpiszesz nim umowy z np. leasingodawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając Profil Zaufany nie tylko podpiszesz przez Internet wniosek o założenie firmy, ale później prześlesz przez Internet deklaracje do ZUS czy US.

REKLAMA

Nie mając Profilu Zaufanego w dalszym ciągu będziesz mógł złożyć wniosek o założenie firmy przez Internet nie wychodząc z domu. Ale wniosek zostanie przesłany do urzędu bliskiego podanemu przez Ciebie adresu miejsca zamieszkania. I będziesz musiał pojawić się w urzędzie i podpisać gotowe już do odbioru dokumenty rejestracyjne Twojej firmy.

Profil Zaufany możesz założyć także przez Internet. Wystarczy, że będziesz miał konto w jednym z polskich banków. I przy pomocy banku będziesz mógł zdobyć Profil Zaufany. Jeżeli chcesz to zrobić „w realu”, czeka Cię wizyta w urzędzie (np. w oddziale ZUS).

W  praktyce, aby korzystać z Profilu Zaufanego musisz mieć:

 1. telefon komórkowy bo przychodzą na niego SMSy weryfikacyjne – może to być numer telefonu zagranicznego operatora.
 2. konto na darmowej platformie ePUAP – po zalogowaniu się na to konto, otrzymaniu SMSa weryfikacyjnego, Profilem Zuafanym podpisujesz pisma do urzędu.

Zakładanie firmy przez Internet

Masz już  PESEL. Więc możesz zakładać jednoosobową działalność gospodarczą osoby fizycznej w Polsce.  

W 2022 r. zakładasz firmę przez Internet poprzez biznes.gov.pl. To rządowa strona internetowa z usługami i informacjami dla przedsiębiorców.

Musisz tam stworzyć "Konto Przedsiębiorcy".

Po pierwszym logowaniu system przeprowadzi cię przez proces rejestracji.

Rejestracja odbywa się przy pomocy „kreatora wniosku o założenie firmy”.

Aplikacja pyta Cię o kolejne niezbędne informacje, a po ich przekazaniu przechodzisz do kolejnego etapu. Podajesz np. dane osobowe, zatwierdzasz je, a aplikacja w kolejnym etapie uzupełnia Twój wniosek o o numer konta bankowego, które wykorzystasz przy prowadzeniu firmy.

Po przejściu całego procesu rejestracji firmy możesz:

 1. podpisać wniosek Profilem Zaufanym albo
 2. wysłać wniosek bez podpisu, co będzie wymagało udania się przez Ciebie do urzędu, aby go podpisać podpisem „odręcznym”.

Wybór formy opodatkowania

W trakcie rejestracji firmy przy pomocy „kreatora wniosku” na biznes.gov.pl, możesz od razu wybrać formę opodatkowania. Możesz to jednak zrobić także później jak już firma zacznie działać.

Są trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej osoby fizycznej, które możesz wybrać. Jest to opodatkowanie:

 • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej - opodatkowany jest dochód (stawka podatkowa 17% i 32%)
 • według stawki liniowej - opodatkowany jest dochód (stawka podatkowa 19%)
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - opodatkowany jest przychód (stawka podatkowa 2%-17% - w zależności od rodzaju działalności).

zasady ogólne

podatek liniowy

ryczałt ewidencjonowany

koszty uzyskania przychodu

tak

tak

nie

przedmiot opodatkowania

dochód

dochód

przychód

stawka podatkowa

17% lub 32%

19%

od 2% do 17%

rozliczenie z innymi dochodami

tak

nie

nie

zalety

uwzględnienie kosztów podatkowych oraz wielu ulg

nie ma ryzyka wpadnięcia w stawkę 32%

brak księgowości w zakresie kosztów

wady

stawka 32% po przekroczeniu 120 tys. dochodu

brak wielu ulg i kwoty wolnej od podatku

brak uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu,

nie każda działalność może być na ryczałcie

formularz zeznania rocznego

PIT-36

PIT-36L

PIT-28

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych

Rejestrując firmę przez Internet masz do wyboru:

 1. pominiesz obowiązek zgłoszenia się ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego i zrobisz to po rozpoczęciu działalności gospodarczej
 2. w „kreatorze wniosku o otwarcie firmy przez Internet” wybierzesz opcję „zgłoszenie do ubezpieczeń”.W efekcie po wysłaniu wniosku ZUS przygotuje:

 • ZUS ZFA – zgłoszenie ciebie jako płatnika składek
 • ZUS ZBA – informację o twoich rachunkach bankowych jako płatnika składek
 • ZUS ZAA – informację o adresach prowadzenia przez ciebie działalności.

Ulga na start

Przy rejestracji firmy możesz też wybrać  „Ulgę na start". Oznacza to 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne.

Ulga zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek:

Ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza, że masz obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać co miesiąc składkę zdrowotną. W okresie korzystania z Ulgi na start masz także prawo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS członków swojej rodziny.

Preferencyjny ZUS 2022 r.

Możesz też w momencie rejestracji firmy przez Internet wybrać ulgę „Preferencyjny ZUS”. Dzięki temu przez 24 miesiące będziesz płacił niższe składki na ubezpieczenia społeczne:

testy

Dziennik Gazeta Prawna

WAŻNE! Możesz najpierw skorzystać z "Ulgi na start", a potem z ulgi "Preferencyjny ZUS 2022 r.".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA