REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy mówią jednym głosem: składka zdrowotna musi się zmienić! Najlepszy termin to 1 stycznia 2025 r.

Północna Izba Gospodarcza
Zmiana składki zdrowotnej 2025 - przedsiębiorcy mówią jednym głosem
Zmiana składki zdrowotnej 2025 - przedsiębiorcy mówią jednym głosem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Składka zdrowotna musi się zmienić, najlepiej od 1 stycznia 2025 r. - tak jednym głosem mówią polscy przedsiębiorcy. Prace nad zmianami w składce zdrowotnej mają zostać przyspieszone. To aktualnie najbardziej wyczekiwana zmiana. Jak należy zmienić składkę zdrowotną?

Składka zdrowotna musi się zmienić

Premier Donald Tusk w ubiegły piątek zapowiedział [red. 9 sierpnia 2024 r.], że Minister Finansów Andrzej Domański został zobowiązany do przyspieszenia i skonkretyzowania prac w kontekście zmian w składce zdrowotnej. Jest to obecnie najbardziej oczekiwana zmiana legislacyjna przez polskich przedsiębiorców. Rząd musi być świadomy, że przedsiębiorcy potrzebują odciążenia, a podatek jakim była składka zdrowotna wprowadzona od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu, doprowadził wiele firm, szczególnie sektora MŚP, do kryzysu, a czasem nawet upadłości. Nie chcemy poganiać Rządu, ale jako przedsiębiorcy sygnalizujemy, że rozwiązywanie tego problemu trwa już za długo – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Przedsiębiorcy przyznają, że wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2025 byłoby optymalne, ale by było to realne należy jak najszybciej przedstawić projekt ustawy, a następnie dać przedsiębiorcom, w tym księgowym, prawnikom i doradcom podatkowym czas na zapoznanie się ze zmianami i wdrożeniem ich w życie.

- Jesteśmy świadomi, że obecna sytuacja nie jest prosta, bo godzenie interesów przedsiębiorców z wielkimi potrzebami ochrony zdrowia jest jak godzenie ognia i wody. Uważamy jednak, że budżet Państwa powinien się skupiać na wspieraniu gospodarki bez jednoczesnego uszczerbku na jakości ochrony zdrowia – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Jak należy zmienić składkę zdrowotną?

REKLAMA

Ekspertka Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Agnieszka Zamaro-Wiśniewska, biegły rewident, dyrektorka operacyjna Zamaro Tax & Accounting sp. z o.o. specjalizującej się w rozliczaniu zobowiązań podatkowych i składkowych przedsiębiorstw z sektora MŚP, przygotowała analizę z której wynika, jak powinna wyglądać składka zdrowotna, by być efektywna dla przedsiębiorców. 

Zgodnie z założeniami, znaczna część przedsiębiorców miała płacić składkę zdrowotną w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu określonych pułapów dochodów lub przychodów, oraz w zależności od formy opodatkowania, składka ta ulegałaby zmianie. Jedynie dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, składka byłaby stała kwotowo, natomiast w przypadku podatku liniowego, po przekroczeniu dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia, płacona byłaby składka w wysokości 4,9% od nadwyżki. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, składka wynosiłaby 3,5% od nadwyżki przychodu po przekroczeniu czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Propozycje te zostały w dużej mierze pozytywnie odebrane jako mające poprawić sytuację przedsiębiorców. Już wówczas postulowano jednak uproszczenie wyliczeń i położenie nacisku na opracowanie systemu umożliwiającego ograniczenie obsługi systemu składkowego. Niestety, zgłoszone poprawki do projektu ze strony członków koalicji nie tylko nie upraszczają tych rozliczeń, ale wręcz zachowują obecny, złożony stan rzeczy. Propozycja Lewicy, aby objąć składką ZUS także podatników CIT, jest szczególnie problematyczna i może przynieść negatywne konsekwencje dla kolejnej grupy przedsiębiorców. Inne propozycje nie wprowadzają oczekiwanych uproszczeń, nadal bazując na progach dochodowych i skomplikowanych wyliczeniach składkowych – mówi Agnieszka Zamaro-Wiśniewska. 

Obiecana w kampanii wyborczej dobrowolność płacenia składek ZUS w rzeczywistości sprowadziła się do tzw. "wakacji składkowych," które zwalniają jedynie jednego przedsiębiorcę zatrudniającego do 9 pracowników, ze składek społecznych na jeden wybrany miesiąc, bez objęcia tym zwolnieniem składki zdrowotnej. 
Co więcej, procedura wnioskowania o zwolnienie jest na tyle sformalizowana, że koszty obsługi mogą przewyższyć korzyści z jego uzyskania.

- Najbardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby uproszczenie wyliczeń składki zdrowotnej poprzez powrót do stałej kwoty, analogicznie do składek płaconych na ubezpieczenia społeczne. Takie rozwiązanie znacząco obniżyłoby koszty związane z obsługą księgową, a także zredukowało biurokrację związaną z comiesięcznym składaniem deklaracji ZUS oraz rocznym rozliczaniem składki zdrowotnej – dodaje ekspertka Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Istotny jest również aspekt skomplikowania przepis księgowych. Obecne rozliczanie składki zdrowotnej jest dla księgowych prawdziwym koszmarem. - Z punktu widzenia księgowych, którzy są obciążeni licznymi obowiązkami, uproszczenie systemu rozliczeń przyniosłoby również korzyści w postaci zmniejszenia nakładu pracy. Wydaje się zatem, że ideą przyjaznego państwa powinno być dążenie do uproszczenia obciążeń administracyjnych, a nie ich zwiększanie – dodaje Agnieszka Zamaro-Wiśniewska biegły rewident, dyrektorka operacyjna Zamaro Tax & Accounting sp. z o.o. specjalizującej się w rozliczaniu zobowiązań podatkowych i składkowych przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Północna Izba Gospodarcza jest gotowa na rozmowy w zakresie składki zdrowotnej z przedstawicielami Rządu. Jesteśmy otwarci na konsultacje – jeżeli oczywiście Minister Finansów i Ministra Zdrowia, będą chcieli w tym zakresie słuchać przedsiębiorców.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA