REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy mówią jednym głosem: składka zdrowotna musi się zmienić! Najlepszy termin to 1 stycznia 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
Zmiana składki zdrowotnej 2025 - przedsiębiorcy mówią jednym głosem
Zmiana składki zdrowotnej 2025 - przedsiębiorcy mówią jednym głosem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Składka zdrowotna musi się zmienić, najlepiej od 1 stycznia 2025 r. - tak jednym głosem mówią polscy przedsiębiorcy. Prace nad zmianami w składce zdrowotnej mają zostać przyspieszone. To aktualnie najbardziej wyczekiwana zmiana. Jak należy zmienić składkę zdrowotną?

Składka zdrowotna musi się zmienić

Premier Donald Tusk w ubiegły piątek zapowiedział [red. 9 sierpnia 2024 r.], że Minister Finansów Andrzej Domański został zobowiązany do przyspieszenia i skonkretyzowania prac w kontekście zmian w składce zdrowotnej. Jest to obecnie najbardziej oczekiwana zmiana legislacyjna przez polskich przedsiębiorców. Rząd musi być świadomy, że przedsiębiorcy potrzebują odciążenia, a podatek jakim była składka zdrowotna wprowadzona od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu, doprowadził wiele firm, szczególnie sektora MŚP, do kryzysu, a czasem nawet upadłości. Nie chcemy poganiać Rządu, ale jako przedsiębiorcy sygnalizujemy, że rozwiązywanie tego problemu trwa już za długo – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Przedsiębiorcy przyznają, że wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2025 byłoby optymalne, ale by było to realne należy jak najszybciej przedstawić projekt ustawy, a następnie dać przedsiębiorcom, w tym księgowym, prawnikom i doradcom podatkowym czas na zapoznanie się ze zmianami i wdrożeniem ich w życie.

- Jesteśmy świadomi, że obecna sytuacja nie jest prosta, bo godzenie interesów przedsiębiorców z wielkimi potrzebami ochrony zdrowia jest jak godzenie ognia i wody. Uważamy jednak, że budżet Państwa powinien się skupiać na wspieraniu gospodarki bez jednoczesnego uszczerbku na jakości ochrony zdrowia – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Jak należy zmienić składkę zdrowotną?

REKLAMA

Ekspertka Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Agnieszka Zamaro-Wiśniewska, biegły rewident, dyrektorka operacyjna Zamaro Tax & Accounting sp. z o.o. specjalizującej się w rozliczaniu zobowiązań podatkowych i składkowych przedsiębiorstw z sektora MŚP, przygotowała analizę z której wynika, jak powinna wyglądać składka zdrowotna, by być efektywna dla przedsiębiorców. 

Zgodnie z założeniami, znaczna część przedsiębiorców miała płacić składkę zdrowotną w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu określonych pułapów dochodów lub przychodów, oraz w zależności od formy opodatkowania, składka ta ulegałaby zmianie. Jedynie dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, składka byłaby stała kwotowo, natomiast w przypadku podatku liniowego, po przekroczeniu dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia, płacona byłaby składka w wysokości 4,9% od nadwyżki. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, składka wynosiłaby 3,5% od nadwyżki przychodu po przekroczeniu czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Propozycje te zostały w dużej mierze pozytywnie odebrane jako mające poprawić sytuację przedsiębiorców. Już wówczas postulowano jednak uproszczenie wyliczeń i położenie nacisku na opracowanie systemu umożliwiającego ograniczenie obsługi systemu składkowego. Niestety, zgłoszone poprawki do projektu ze strony członków koalicji nie tylko nie upraszczają tych rozliczeń, ale wręcz zachowują obecny, złożony stan rzeczy. Propozycja Lewicy, aby objąć składką ZUS także podatników CIT, jest szczególnie problematyczna i może przynieść negatywne konsekwencje dla kolejnej grupy przedsiębiorców. Inne propozycje nie wprowadzają oczekiwanych uproszczeń, nadal bazując na progach dochodowych i skomplikowanych wyliczeniach składkowych – mówi Agnieszka Zamaro-Wiśniewska. 

Obiecana w kampanii wyborczej dobrowolność płacenia składek ZUS w rzeczywistości sprowadziła się do tzw. "wakacji składkowych," które zwalniają jedynie jednego przedsiębiorcę zatrudniającego do 9 pracowników, ze składek społecznych na jeden wybrany miesiąc, bez objęcia tym zwolnieniem składki zdrowotnej. 
Co więcej, procedura wnioskowania o zwolnienie jest na tyle sformalizowana, że koszty obsługi mogą przewyższyć korzyści z jego uzyskania.

- Najbardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby uproszczenie wyliczeń składki zdrowotnej poprzez powrót do stałej kwoty, analogicznie do składek płaconych na ubezpieczenia społeczne. Takie rozwiązanie znacząco obniżyłoby koszty związane z obsługą księgową, a także zredukowało biurokrację związaną z comiesięcznym składaniem deklaracji ZUS oraz rocznym rozliczaniem składki zdrowotnej – dodaje ekspertka Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Istotny jest również aspekt skomplikowania przepis księgowych. Obecne rozliczanie składki zdrowotnej jest dla księgowych prawdziwym koszmarem. - Z punktu widzenia księgowych, którzy są obciążeni licznymi obowiązkami, uproszczenie systemu rozliczeń przyniosłoby również korzyści w postaci zmniejszenia nakładu pracy. Wydaje się zatem, że ideą przyjaznego państwa powinno być dążenie do uproszczenia obciążeń administracyjnych, a nie ich zwiększanie – dodaje Agnieszka Zamaro-Wiśniewska biegły rewident, dyrektorka operacyjna Zamaro Tax & Accounting sp. z o.o. specjalizującej się w rozliczaniu zobowiązań podatkowych i składkowych przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Północna Izba Gospodarcza jest gotowa na rozmowy w zakresie składki zdrowotnej z przedstawicielami Rządu. Jesteśmy otwarci na konsultacje – jeżeli oczywiście Minister Finansów i Ministra Zdrowia, będą chcieli w tym zakresie słuchać przedsiębiorców.

oprac. Emilia Panufnik
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA