REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców

Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców /Fot Fotolia
Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców /Fot Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. jednego przelewu do ZUS spowoduje określone skutki dla przedsiębiorców. Wynika to ze zmiany zasad rozliczania składek na poszczególne fundusze. Począwszy od płatności dokonanych w styczniu 2018 r., kwota przelewu zostanie rozdysponowana według algorytmu podziału wpłat ustalanego na podstawie złożonej deklaracji ZUS DRA.

Obecnie przedsiębiorca oprócz identyfikatorów firmy, kwoty składek, rodzaju wpłaty itd. wskazuje również okres, za jaki opłaca składki. Od 1 stycznia 2018 r. płatnik nie będzie już wskazywał tych okresów. W sytuacji gdy na jego koncie będzie figurowała zaległość, wpłata w pierwszej kolejności pokryje zadłużenie, a dopiero pozostała część wpłaty zostanie rozdysponowana na poszczególne fundusze.

REKLAMA

Zmiany w sposobie rozliczania składek ZUS

W związku z nowelizacją od 1 stycznia 2018 r. ustawy systemowej w zakresie utworzenia indywidualnych rachunków składkowych, konieczne było uchwalenie nowego rozporządzenia uwzględniającego nowe zasady rozliczania składek ZUS. Rozporządzenie z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: rozporządzenie o rozliczaniu składek), przewiduje, że rozdysponowanie środków będzie następowało na podstawie:

 • algorytmu podziału wpłat, tj. proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według kwot składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze na podstawie danych zawartych w deklaracji złożonej za ostatni miesiąc kalendarzowy, albo
 • procentowego udziału składek na poszczególne fundusze w kwocie wpłaty, na podstawie stóp procentowych składek na poszczególne fundusze dla płatnika składek opłacającego składki na własne ubezpieczenia - w przypadku gdy płatnik składek nie złożył deklaracji,

- (§ 7 rozporządzenia o rozliczaniu składek).

Polecamy: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Na podstawie składek wskazanych w deklaracji rozliczeniowej za ostatni miesiąc kalendarzowy, ZUS ustali udział procentowy składek na poszczególne ubezpieczenia i na podstawie ustalonego w ten sposób udziału rozliczy dokonaną wpłatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Prawo dla firm

Warto wskazać, że kwota wpłaty w części przypadającej na poszczególne fundusze, tj.:

 • ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe),
 • Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP),
 • ubezpieczenie zdrowotne oraz
 • Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

REKLAMA

będzie podlegać zaliczeniu na należności z tego tytułu, począwszy od należności o najwcześniejszym terminie płatności (tj. w pierwszej kolejności pokrywane będzie najstarsze zadłużenie na danym funduszu). Ewentualne nadpłaty składek na danym funduszu zostaną zaliczone na poczet należności na kolejne fundusze. Kolejność pokrywania należności określa § 14 rozporządzenia o rozliczaniu składek. Jak czytamy w uzasadnieniu do tego rozporządzenia: (…) po rozliczeniu wszystkich należności danego funduszu - z zachowaniem zasady zaliczania wpłaty na najstarsze należności - kwoty składek będą zaliczane na należności kolejnego funduszu zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia. I tak np. gdy kwota składek przypadająca na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne jest wyższa niż kwota należnych składek z tego tytułu, nadwyżkę rozlicza się na należności FEP, a następnie na ubezpieczenie zdrowotne, a w następnej kolejności na FP i FGŚP.

Nowe przepisy określają szczegółowo, w jaki sposób zaliczana jest nadpłata danego funduszu na pozostałe fundusze. Kolejność pokrywania należności na poszczególne fundusze zależy od tego, na którym z nich wystąpiła nadwyżka (§ 14-18 rozporządzenia).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców

W artykule omówiono również jak opłacać układ ratalny po zmianach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA