Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie przedsiębiorca oprócz identyfikatorów firmy, kwoty składek, rodzaju wpłaty itd. wskazuje również okres, za jaki opłaca składki. Od 1 stycznia 2018 r. płatnik nie będzie już wskazywał tych okresów. W sytuacji gdy na jego koncie będzie figurowała zaległość, wpłata w pierwszej kolejności pokryje zadłużenie, a dopiero pozostała część wpłaty zostanie rozdysponowana na poszczególne fundusze.
REKLAMA
Zmiany w sposobie rozliczania składek ZUS
W związku z nowelizacją od 1 stycznia 2018 r. ustawy systemowej w zakresie utworzenia indywidualnych rachunków składkowych, konieczne było uchwalenie nowego rozporządzenia uwzględniającego nowe zasady rozliczania składek ZUS. Rozporządzenie z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: rozporządzenie o rozliczaniu składek), przewiduje, że rozdysponowanie środków będzie następowało na podstawie:
- algorytmu podziału wpłat, tj. proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według kwot składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze na podstawie danych zawartych w deklaracji złożonej za ostatni miesiąc kalendarzowy, albo
- procentowego udziału składek na poszczególne fundusze w kwocie wpłaty, na podstawie stóp procentowych składek na poszczególne fundusze dla płatnika składek opłacającego składki na własne ubezpieczenia - w przypadku gdy płatnik składek nie złożył deklaracji,
- (§ 7 rozporządzenia o rozliczaniu składek).
Polecamy: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.
Na podstawie składek wskazanych w deklaracji rozliczeniowej za ostatni miesiąc kalendarzowy, ZUS ustali udział procentowy składek na poszczególne ubezpieczenia i na podstawie ustalonego w ten sposób udziału rozliczy dokonaną wpłatę.
Zobacz: Prawo dla firm
Warto wskazać, że kwota wpłaty w części przypadającej na poszczególne fundusze, tj.:
- ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe),
- Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP),
- ubezpieczenie zdrowotne oraz
- Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
REKLAMA
będzie podlegać zaliczeniu na należności z tego tytułu, począwszy od należności o najwcześniejszym terminie płatności (tj. w pierwszej kolejności pokrywane będzie najstarsze zadłużenie na danym funduszu). Ewentualne nadpłaty składek na danym funduszu zostaną zaliczone na poczet należności na kolejne fundusze. Kolejność pokrywania należności określa § 14 rozporządzenia o rozliczaniu składek. Jak czytamy w uzasadnieniu do tego rozporządzenia: (…) po rozliczeniu wszystkich należności danego funduszu - z zachowaniem zasady zaliczania wpłaty na najstarsze należności - kwoty składek będą zaliczane na należności kolejnego funduszu zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia. I tak np. gdy kwota składek przypadająca na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne jest wyższa niż kwota należnych składek z tego tytułu, nadwyżkę rozlicza się na należności FEP, a następnie na ubezpieczenie zdrowotne, a w następnej kolejności na FP i FGŚP.
Nowe przepisy określają szczegółowo, w jaki sposób zaliczana jest nadpłata danego funduszu na pozostałe fundusze. Kolejność pokrywania należności na poszczególne fundusze zależy od tego, na którym z nich wystąpiła nadwyżka (§ 14-18 rozporządzenia).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców
W artykule omówiono również jak opłacać układ ratalny po zmianach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.