reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > ZUS > Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców

Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców

Wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. jednego przelewu do ZUS spowoduje określone skutki dla przedsiębiorców. Wynika to ze zmiany zasad rozliczania składek na poszczególne fundusze. Począwszy od płatności dokonanych w styczniu 2018 r., kwota przelewu zostanie rozdysponowana według algorytmu podziału wpłat ustalanego na podstawie złożonej deklaracji ZUS DRA.

Obecnie przedsiębiorca oprócz identyfikatorów firmy, kwoty składek, rodzaju wpłaty itd. wskazuje również okres, za jaki opłaca składki. Od 1 stycznia 2018 r. płatnik nie będzie już wskazywał tych okresów. W sytuacji gdy na jego koncie będzie figurowała zaległość, wpłata w pierwszej kolejności pokryje zadłużenie, a dopiero pozostała część wpłaty zostanie rozdysponowana na poszczególne fundusze.

Zmiany w sposobie rozliczania składek ZUS

W związku z nowelizacją od 1 stycznia 2018 r. ustawy systemowej w zakresie utworzenia indywidualnych rachunków składkowych, konieczne było uchwalenie nowego rozporządzenia uwzględniającego nowe zasady rozliczania składek ZUS. Rozporządzenie z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: rozporządzenie o rozliczaniu składek), przewiduje, że rozdysponowanie środków będzie następowało na podstawie:

  • algorytmu podziału wpłat, tj. proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według kwot składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze na podstawie danych zawartych w deklaracji złożonej za ostatni miesiąc kalendarzowy, albo
  • procentowego udziału składek na poszczególne fundusze w kwocie wpłaty, na podstawie stóp procentowych składek na poszczególne fundusze dla płatnika składek opłacającego składki na własne ubezpieczenia - w przypadku gdy płatnik składek nie złożył deklaracji,

- (§ 7 rozporządzenia o rozliczaniu składek).

Polecamy: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Na podstawie składek wskazanych w deklaracji rozliczeniowej za ostatni miesiąc kalendarzowy, ZUS ustali udział procentowy składek na poszczególne ubezpieczenia i na podstawie ustalonego w ten sposób udziału rozliczy dokonaną wpłatę.

Zobacz: Prawo dla firm

Warto wskazać, że kwota wpłaty w części przypadającej na poszczególne fundusze, tj.:

  • ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe),
  • Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP),
  • ubezpieczenie zdrowotne oraz
  • Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

będzie podlegać zaliczeniu na należności z tego tytułu, począwszy od należności o najwcześniejszym terminie płatności (tj. w pierwszej kolejności pokrywane będzie najstarsze zadłużenie na danym funduszu). Ewentualne nadpłaty składek na danym funduszu zostaną zaliczone na poczet należności na kolejne fundusze. Kolejność pokrywania należności określa § 14 rozporządzenia o rozliczaniu składek. Jak czytamy w uzasadnieniu do tego rozporządzenia: (…) po rozliczeniu wszystkich należności danego funduszu - z zachowaniem zasady zaliczania wpłaty na najstarsze należności - kwoty składek będą zaliczane na należności kolejnego funduszu zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia. I tak np. gdy kwota składek przypadająca na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne jest wyższa niż kwota należnych składek z tego tytułu, nadwyżkę rozlicza się na należności FEP, a następnie na ubezpieczenie zdrowotne, a w następnej kolejności na FP i FGŚP.

Nowe przepisy określają szczegółowo, w jaki sposób zaliczana jest nadpłata danego funduszu na pozostałe fundusze. Kolejność pokrywania należności na poszczególne fundusze zależy od tego, na którym z nich wystąpiła nadwyżka (§ 14-18 rozporządzenia).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców

W artykule omówiono również jak opłacać układ ratalny po zmianach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama