Indywidualne konta składkowe - nowy system rozliczeń z ZUS od 1 stycznia 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie płatnicy składek opłacają składki do ZUS na każde ubezpieczenie albo fundusz odrębnym przelewem, wpisując konkretny numer rachunku bankowego. Do opłacenia należnych składek płatnicy wykorzystują specjalny przelew (w formacie tzw. komunikatu 12n systemu ELIXIR w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.). Wpłata musi zawierać poprawne dane identyfikacyjne, tj. dane zgodne z tymi, z którymi płatnik zgłosił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli nazwę albo imię i nazwisko, NIP, REGON (a w przypadku jego braku - PESEL albo dowód osobisty bądź paszport). W ten sposób składki będą opłacane tylko do 31 grudnia 2017 r. Od 1 stycznia 2018 r. dotychczasowe cztery rachunki ZUS zostaną zamknięte.
REKLAMA
Polecamy: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.
Jeden przelew na numer rachunku składkowego
Od 1 stycznia 2018 r. każdy płatnik składek na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne będzie miał indywidualny numer rachunku składowego. Na ten rachunek płatnik składek będzie opłacał jednym przelewem wszystkie składki na:
- ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
- ubezpieczenie zdrowotne,
- fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych).
Płatnik składek będzie wykonywał tylko jeden przelew, łącznie na wszystkie ubezpieczenia, zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie. Będzie to "zwykły" przelew, czyli taki, jakiego używa się do opłacenia rachunków za gaz czy telefon.
Zobacz: Prawo dla firm
Płatnicy, którzy składają dokumenty rozliczeniowe (deklaracje wraz z imiennymi raportami miesięcznymi) z więcej niż jednego zakresu numerów deklaracji, otrzymają osobne numery rachunków składkowych dla opłacania składek dla każdego zakresu. Płatnicy dwuzakresowi to przede wszystkim:
- powiatowe urzędy pracy,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej albo wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, wojskowe biura emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Biuro Emerytalne Służby Więziennej,
- banki i inne podmioty rozliczające składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku dokonywania wypłaty emerytury lub renty z zagranicy,
- płatnicy zobowiązani do sporządzenia i przekazania dokumentów rozliczeniowych za nianię.
Zatem jeśli płatnik składek składa dwa komplety dokumentów rozliczeniowych (ma dwa zakresy numerów identyfikatorów), to będzie miał nadane dwa rachunki składkowe. Oznacza to, że składki będzie opłacał za pomocą dwóch przelewów.
PRZYKŁAD
REKLAMA
Powiatowy urząd pracy opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne za dwie grupy osób. Pierwsza grupa to pracownicy i zleceniobiorcy, których zatrudnia urząd. Składa za nich deklaracje i raporty, których identyfikator rozpoczyna się od numeru 01 (02-39 dla dokumentów korygujących). Drugą grupą są osoby bezrobotne oraz osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego. PUP składa za nie deklaracje i raporty oznaczone identyfikatorem rozpoczynającym się od 51 (52-69 dla dokumentów korygujących). Dla PUP zostaną wygenerowane dwa numery rachunków składkowych. Każdy z nich będzie przeznaczony do opłacania składek należnych według deklaracji z innego zakresu identyfikatorów używanych przez tego płatnika (01-39 oraz 51-69).
Płatnik składek, który opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, ale za dany miesiąc składa więcej niż jedną deklarację rozliczeniową z różnymi kodami tytułu ubezpieczenia (np. z powodu zmiany w trakcie miesiąca kodu tytułu ubezpieczenia), będzie opłacał składki na jeden numer rachunku składkowego.
PRZYKŁAD
Marian J. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W grudniu 2017 r. uzyska prawo do emerytury, ale nadal będzie prowadził działalność i opłacał z tego tytułu składkę zdrowotną. Musi wyrejestrować się ze wszystkich ubezpieczeń i zgłosić się do ubezpieczenia, podając nowy kod tytułu ubezpieczenia uwzględniający prawo do emerytury (na piątym znaku kodu - cyfra 1). Za grudzień 2017 r. Marian J. złoży dwie deklaracje rozliczeniowe - pierwszą z identyfikatorem 01 i kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 00 oraz drugą - z identyfikatorem 40 i kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 10. Mimo to otrzyma z ZUS jeden numer rachunku składkowego, na który wpłaci należności zarówno przed zmianą kodu tytułu ubezpieczenia, jak i po tej zmianie.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Indywidualne konta składkowe - nowy system rozliczeń z ZUS od 1 stycznia 2018 r.
W artykule przedstawiono również zasady dokonywania wpłat od 1 stycznia 2018 r., podział wpłaty w ramach poszczególnych ubezpieczeń i funduszy oraz zagadnienie wpłat w układzie ratalnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.