reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składki ZUS 2018 - wszystkie składki jednym przelewem

Składki ZUS 2018 - wszystkie składki jednym przelewem

Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady opłacania składek ZUS. Zgodnie z nimi, wszystkie składki na: ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne, fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych), będzie można zapłacić jednym przelewem – na jeden rachunek w ZUS.

Zamiast kilku przelewów na poszczególne rodzaje ubezpieczeń i funduszy, będziesz mógł opłacać składki tylko jednym przelewem. ZUS zidentyfikuje wpłatę po nadanym Tobie, jako płatnikowi składek, indywidualnym numerze rachunku składkowego. Rozliczy ją na pokrycie zobowiązań poczynając od najstarszej należności.   

Skąd dostaniesz informację o numerze rachunku ZUS

Informację o numerze swojego rachunku składkowego otrzymasz z ZUS listem poleconym do końca 2017 roku. Sprawdź, czy ZUS ma Twój aktualny adres! Zachowaj list z ZUS z numerem swojego rachunku składkowego. Bank nie podpowie Ci tego numeru. Informacja o numerze rachunku z ZUS trafi tylko do Ciebie.

Polecamy: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Pamiętaj!

  • Jeśli do końca grudnia 2017 r. nie dostaniesz informacji z ZUS o numerze rachunku składkowego, koniecznie skontaktuj się z Zakładem. Informację o numerze rachunku składkowego otrzymasz w każdej placówce oraz w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00).
  • Od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowe rachunki, na które wpłacasz składki będą zamknięte. Jeżeli w nowym roku nie będziesz z jakiegoś powodu (np. brak pisma z ZUS, zgubienie pisma) znał swojego numeru rachunku składkowego, nie będziesz mógł opłacić składek.
  • Zanim wpłacisz składki po 1 stycznia 2018 r., upewnij się, że wpisałeś na przelewie poprawny numer swojego rachunku składkowego.

Jak będzie działać jeden rachunek

Każdy przedsiębiorca będzie miał nadany indywidualny numer rachunku składkowego (tzw. NRS), na który będzie wpłacał składki. Dzięki temu, wpłaty od razu będą zaksięgowane na jego koncie (koncie płatnika składek). Co ważne, w przelewie nie trzeba będzie  podawać dodatkowych informacji, m.in.: NIP, numeru REGON czy PESEL. Pozwoli to uniknąć błędów.

Więcej na temat NRS: Składki ZUS 2018 – jedna E-składka na jeden NRS

ZUS podzieli Twoją wpłatę na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na podstawie składek za ostatni miesiąc, które wpisałeś do deklaracji rozliczeniowej albo które wpisał ZUS (jeśli jesteś zwolniony z przekazywania deklaracji).

Ważne!

  • Twoja wpłata będzie automatycznie, proporcjonalnie rozdzielana na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Oznacza to, że wpłacając pieniądze na swój rachunek, nie będziesz mógł dowolnie określać, jaki rodzaj składki chcesz opłacić i w jakiej wysokości (np. tylko na ubezpieczenie zdrowotne).
  • W pierwszej kolejności będziesz opłacać zaległości, dopiero potem bieżące składki. Nie będziesz mógł opłacić tylko bieżących składek np. na ubezpieczenia zdrowotne, jeśli np. masz zaległości w składkach emerytalno-rentowych (ubezpieczenia społeczne) . Twoja wpłata najpierw pokryje najstarsze zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.
  • Jeśli masz długi składkowe, możesz skorzystać z układu ratalnego, który możesz zawrzeć z ZUS. Dzięki układowi ratalnemu możesz spłacać dług i jednocześnie mieć prawo do świadczeń krótkoterminowych. W sprawie układu ratalnego skontaktuj się z placówką ZUS. W oddziałach są dorady ds. ulg, którzy pomogą przygotować wniosek i inne dokumenty.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji o nowych zasadach opłacania składek, skontaktuj się z ZUS

  • Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: 22 560 16 00
  • Skype: zus_centrum_obslugi_tel
  • e-mail: cot@zus.pl

Źródło: biznes.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama