reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Kary dla zatrudniających nielegalnie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r. będą wyższe. Poszerzony zostanie także katalog sytuacji, w których powstaje odpowiedzialność karna.

Od stycznia 2018 r. wzrosną kary przede wszystkim za powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy. Zatrudniający będzie podlegał karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Nie zmieni się natomiast kara dla zatrudnionego, może ona wynieść nie mniej niż 1 tys. zł.

Ponadto zostały zwiększone kary w przypadku nielegalnego zatrudnienia za pomocą wprowadzenia w błąd cudzoziemca lub innej osoby, na której zostanie wymuszone zatrudnienie cudzoziemca. Kara grzywny wyniesie od 3 tys. zł do 30 tys. zł.

Takiej samej karze będzie podlegał podmiot, który zażąda od cudzoziemca łapówki w zamian za uzyskanie zezwolenia na pracę lub innego dokumentu uprawniającego do wykonywania pracy.

Zmiany powyższe przewiduje ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1543), która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Co nowego przewiduje ustawa?

Ustawa wprowadza odpowiedzialność za niedopełnienie przez podmioty zatrudniające określonych obowiązków.

Kara grzywny przewidziana jest dla zatrudniającego, który pisemnie nie powiadomi lub przekaże nieprawdziwe informacje do właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Poza tym karze grzywny od 200 zł do 2 tys. zł podlegają:

a) agencja pracy tymczasowej lub działający w jej imieniu za niepoinformowanie starosty o:

- zmianie siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę,

- przejściu zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,

- zawarciu z cudzoziemcem umowy o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej;

b) zatrudniający za nie zawarcie umowy najmu lub użyczenia kwatery mieszkalnej albo nieprzedstawienie jej w języku zrozumiałym dla cudzoziemca z zezwoleniem na pracę sezonową,

c) zatrudniający za nie zawarcie z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej i języku dla niego zrozumiałym.

Czy można uniknąć kary?

Kary może uniknąć podmiot, który powierzy pracę cudzoziemcowi, nieposiadającemu ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski, jeżeli w momencie powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, spełni określone w ustawie warunki. Należą do nich:

- przed rozpoczęciem pracy zażąda od cudzoziemca przedstawienia ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski i będzie przechowywał jego kopię przez cały okres wykonywania pracy, chyba że wiedział, iż dokument jest sfałszowany,

- zgłosi cudzoziemca do ubezpieczeń społecznych, jeżeli obowiązek ten wynika z przepisów.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama