| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej?

Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej?

Od 1 stycznia 2017 r. ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę utraciła charakter aktu prawnego obejmującego sprawy wyłącznie z zakresu prawa pracy i weszła w obszar dotychczas regulowany przez przepisy Kodeksu cywilnego. W wyniku tych zmian na podmioty zatrudniające zleceniobiorców i samozatrudnionych został nałożony przede wszystkim obowiązek zapewnienia tym osobom minimalnej stawki godzinowej.

Naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ze względu na konsekwencje, jakie się z tym wiążą, można podzielić na:

● formalne naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem przywrócenia przez przedsiębiorcę lub inny podmiot podlegający ww. ustawie stanu zgodnego z prawem,

● naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem wypłacenia uprawnionej osobie należnego wynagrodzenia lub wyrównania zaniżonego wynagrodzenia, podlegające odpowiedzialności wykroczeniowej,

● naruszenia zmierzające do omijania przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych, podlegające odpowiedzialności karnej.

Organem uprawnionym do kontroli przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia oraz o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej, zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Formalne naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Znowelizowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nakłada na zleceniodawców obowiązki o charakterze formalnym dotyczące:

● ustalenia wynagrodzenia zleceniobiorcy lub wykonującego usługi w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej (w 2017 r. – 13 zł),

● określenia sposobu potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia lub świadczenia usług,

● potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia lub usługi,

● przechowywania dokumentów potwierdzających liczbę godzin wykonanego zlecenia lub usługi przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie za zlecenie lub usługę stało się wymagalne.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Niedopełnienie wymienionych obowiązków może skutkować skierowaniem przez inspektora pracy do zleceniodawcy lub osoby zlecającej usługę polecenia lub wystąpienia. Konsekwencją skierowania do skontrolowanego podmiotu wystąpienia będzie konieczność usunięcia stwierdzonej nieprawidłowości lub przywrócenie stanu zgodnego z prawem (z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) przy dalszym zatrudnianiu zleceniobiorców lub osób świadczących usługi. Jednak niedopełnienie przez zleceniodawcę lub powierzającego usługę obowiązków formalnych nie stanowi wykroczenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej przysługującej pracującym na zlecenie

W artykule omówiono również odpowiedzialność wykroczeniową za naruszenie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »