REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej?

Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej? /fot. Fotolia
Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę utraciła charakter aktu prawnego obejmującego sprawy wyłącznie z zakresu prawa pracy i weszła w obszar dotychczas regulowany przez przepisy Kodeksu cywilnego. W wyniku tych zmian na podmioty zatrudniające zleceniobiorców i samozatrudnionych został nałożony przede wszystkim obowiązek zapewnienia tym osobom minimalnej stawki godzinowej.

Naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ze względu na konsekwencje, jakie się z tym wiążą, można podzielić na:

REKLAMA

● formalne naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem przywrócenia przez przedsiębiorcę lub inny podmiot podlegający ww. ustawie stanu zgodnego z prawem,

● naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem wypłacenia uprawnionej osobie należnego wynagrodzenia lub wyrównania zaniżonego wynagrodzenia, podlegające odpowiedzialności wykroczeniowej,

● naruszenia zmierzające do omijania przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych, podlegające odpowiedzialności karnej.

Organem uprawnionym do kontroli przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia oraz o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej, zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Formalne naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Znowelizowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nakłada na zleceniodawców obowiązki o charakterze formalnym dotyczące:

● ustalenia wynagrodzenia zleceniobiorcy lub wykonującego usługi w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej (w 2017 r. – 13 zł),

● określenia sposobu potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia lub świadczenia usług,

● potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia lub usługi,

● przechowywania dokumentów potwierdzających liczbę godzin wykonanego zlecenia lub usługi przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie za zlecenie lub usługę stało się wymagalne.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Niedopełnienie wymienionych obowiązków może skutkować skierowaniem przez inspektora pracy do zleceniodawcy lub osoby zlecającej usługę polecenia lub wystąpienia. Konsekwencją skierowania do skontrolowanego podmiotu wystąpienia będzie konieczność usunięcia stwierdzonej nieprawidłowości lub przywrócenie stanu zgodnego z prawem (z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) przy dalszym zatrudnianiu zleceniobiorców lub osób świadczących usługi. Jednak niedopełnienie przez zleceniodawcę lub powierzającego usługę obowiązków formalnych nie stanowi wykroczenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej przysługującej pracującym na zlecenie

W artykule omówiono również odpowiedzialność wykroczeniową za naruszenie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA