Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej?
REKLAMA
REKLAMA
Naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ze względu na konsekwencje, jakie się z tym wiążą, można podzielić na:
REKLAMA
● formalne naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem przywrócenia przez przedsiębiorcę lub inny podmiot podlegający ww. ustawie stanu zgodnego z prawem,
● naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem wypłacenia uprawnionej osobie należnego wynagrodzenia lub wyrównania zaniżonego wynagrodzenia, podlegające odpowiedzialności wykroczeniowej,
● naruszenia zmierzające do omijania przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych, podlegające odpowiedzialności karnej.
Organem uprawnionym do kontroli przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia oraz o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej, zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Formalne naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Znowelizowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nakłada na zleceniodawców obowiązki o charakterze formalnym dotyczące:
● ustalenia wynagrodzenia zleceniobiorcy lub wykonującego usługi w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej (w 2017 r. – 13 zł),
● określenia sposobu potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia lub świadczenia usług,
● potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia lub usługi,
● przechowywania dokumentów potwierdzających liczbę godzin wykonanego zlecenia lub usługi przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie za zlecenie lub usługę stało się wymagalne.
Zobacz serwis: Zarządzanie
Niedopełnienie wymienionych obowiązków może skutkować skierowaniem przez inspektora pracy do zleceniodawcy lub osoby zlecającej usługę polecenia lub wystąpienia. Konsekwencją skierowania do skontrolowanego podmiotu wystąpienia będzie konieczność usunięcia stwierdzonej nieprawidłowości lub przywrócenie stanu zgodnego z prawem (z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) przy dalszym zatrudnianiu zleceniobiorców lub osób świadczących usługi. Jednak niedopełnienie przez zleceniodawcę lub powierzającego usługę obowiązków formalnych nie stanowi wykroczenia.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej przysługującej pracującym na zlecenie
W artykule omówiono również odpowiedzialność wykroczeniową za naruszenie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.