REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika /fot. Fotolia
W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, który ma podejrzenia, że pracownik nadużywa zwolnienia lekarskiego, może skontrolować pracownika, gdy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób. Jeśli nie może go skontrolować, to taką kontrolę przeprowadzi ZUS.

Celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, dlatego w tym okresie nie może on świadczyć pracy. Za okres pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiek chorobowy, które stanowią rekompensatę za utracone wynagrodzenie. Zdarzają się jednak przypadki niesłusznego wystawiania przez lekarzy zwolnień lekarskich lub wystawiania nadmiernie długich zwolnień . W takich sytuacjach pracodawca może zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie kontroli zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

REKLAMA

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim musi liczyć się z ewentualną kontrolą ze strony pracodawcy lub ZUS pod kątem prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego i sprawdzenia, czy nie wykonuje on czynności, które powodują przedłużenie jego choroby.

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

REKLAMA

Jeżeli na 30 listopada poprzedniego roku płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, ma on obowiązek ustalania prawa do zasiłków oraz ich wypłaty. To samo dotyczy płatników, którzy nikogo nie zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku, ale w pierwszym miesiącu zgłoszenia do ubezpieczeń zgłosili powyżej 20 osób. Tacy płatnicy są zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień od pracy zgodnie z celem ich wydania oraz są zobowiązani do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

W przypadku zgłaszania do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych taką kontrolę przeprowadza ZUS, pod warunkiem że kontrola nie dotyczy okresu, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrolę pracownika może przeprowadzić sam pracodawca. Zazwyczaj zadanie to zostaje wyznaczone innemu pracownikowi. Nie ma też przeszkód, aby kontrolę przeprowadzała osoba niezwiązana bezpośrednio z płatnikiem stosunkiem prawnym, a więc np. pracownik podmiotu, któremu płatnik powierzył wykonanie tej czynności. Jednak pracownik lub osoba przeprowadzająca kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich musi otrzymać upoważnienie.

Kontrola zwolnienia lekarskiego powinna być dokonywana szczególnie w przypadku osób, które:

  • często korzystają z krótkotrwałych zwolnień lekarskich od pracy,
  • uzyskują kolejne zaświadczenia lekarskie od różnych lekarzy,
  • korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych,
  • były już pozbawione prawa do wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich od pracy.

Podczas przeprowadzania kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim należy zwrócić szczególną uwagę, czy pracownik podczas zwolnienia lekarskiego:

  • nie wykonuje pracy zarobkowej,
  • nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Osoba kontrolująca może przeprowadzić kontrolę zwolnień lekarskich w:

  • miejscu pracy lub w miejscu prowadzenia działalności pozarolniczej - w przypadku pracownika, który pracuje również u innego pracodawcy albo prowadzi działalność gospodarczą,
  • miejscu zamieszkania,
  • miejscu czasowego pobytu - jeżeli osoba w trakcie zwolnienia lekarskiego przebywa pod innym adresem niż w miejscu zamieszkania; ta informacja powinna być podana w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA lub e-ZLA w rubrykach dotyczących danych adresowych,
  • innym miejscu, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że jest to celowe.

Należy pamiętać, że taka kontrola może być przeprowadzona w każdym momencie, bez ustalania jej terminów z góry.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł:

W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

W artykule omówiono również kontrolę zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA