| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracodawca, który ma podejrzenia, że pracownik nadużywa zwolnienia lekarskiego, może skontrolować pracownika, gdy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób. Jeśli nie może go skontrolować, to taką kontrolę przeprowadzi ZUS.

Celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, dlatego w tym okresie nie może on świadczyć pracy. Za okres pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiek chorobowy, które stanowią rekompensatę za utracone wynagrodzenie. Zdarzają się jednak przypadki niesłusznego wystawiania przez lekarzy zwolnień lekarskich lub wystawiania nadmiernie długich zwolnień . W takich sytuacjach pracodawca może zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie kontroli zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim musi liczyć się z ewentualną kontrolą ze strony pracodawcy lub ZUS pod kątem prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego i sprawdzenia, czy nie wykonuje on czynności, które powodują przedłużenie jego choroby.

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Jeżeli na 30 listopada poprzedniego roku płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, ma on obowiązek ustalania prawa do zasiłków oraz ich wypłaty. To samo dotyczy płatników, którzy nikogo nie zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku, ale w pierwszym miesiącu zgłoszenia do ubezpieczeń zgłosili powyżej 20 osób. Tacy płatnicy są zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień od pracy zgodnie z celem ich wydania oraz są zobowiązani do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

W przypadku zgłaszania do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych taką kontrolę przeprowadza ZUS, pod warunkiem że kontrola nie dotyczy okresu, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby.

Kontrolę pracownika może przeprowadzić sam pracodawca. Zazwyczaj zadanie to zostaje wyznaczone innemu pracownikowi. Nie ma też przeszkód, aby kontrolę przeprowadzała osoba niezwiązana bezpośrednio z płatnikiem stosunkiem prawnym, a więc np. pracownik podmiotu, któremu płatnik powierzył wykonanie tej czynności. Jednak pracownik lub osoba przeprowadzająca kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich musi otrzymać upoważnienie.

Kontrola zwolnienia lekarskiego powinna być dokonywana szczególnie w przypadku osób, które:

  • często korzystają z krótkotrwałych zwolnień lekarskich od pracy,
  • uzyskują kolejne zaświadczenia lekarskie od różnych lekarzy,
  • korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych,
  • były już pozbawione prawa do wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich od pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »