| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa

Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa

Pakiet medyczny obejmuje zazwyczaj prawo do skorzystania z usług dowolnego lekarza, zabiegów i procedur medycznych oraz diagnostyki. Zakres usług „w pakiecie” zależy od rodzaju pakietu oferowanego przez centra usług medycznych i zakupionego przez pracodawcę dla pracowników. Pracodawcy często oferują pakiety pracownikom nieodpłatnie lub odpłatnie. W tym drugim przypadku najczęściej pracownicy ponoszą tylko częściowy koszt przekazywanych pakietów medycznych.

Jak ustalić przychód pracownika otrzymującego pakiet medyczny

Z art. 12 ust. 1 updof wynika, że do przychodów ze stosunku pracy zalicza się między innymi wartość otrzymywanych przez pracowników nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z pewnością otrzymane nieodpłatnie pakiety medyczne stanowią dla pracowników przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10).

NSA orzekł, że:

NSA (...) wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.f., stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.

Z uchwały tej wynika, że nieodpłatne otrzymanie pakietów medycznych stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowania podatkiem dochodowym (z wyłączeniem świadczeń wolnych od podatku dochodowego i wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 11 updof). Nie wyłącza tego ani okoliczność, że pracodawca opłaca pakiety medyczne ryczałtowo, ani fakt, że przychody u pracowników powstają na skutek samej tylko możliwości korzystania z pakietów medycznych.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

A zatem w związku z nieodpłatnym udostępnianiem pracownikom pakietów medycznych u pracowników tych powstają przychody z nieodpłatnych świadczeń stanowiące przychody ze stosunku pracy. Natomiast z tytułu nieodpłatnego udostępniania pakietów medycznych osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych u osób tych powstają przychody z nieodpłatnych świadczeń będące przychodami z działalności wykonywanej osobiście. Miesięczną wysokość tych przychodów należy najczęściej ustalać, dzieląc ponoszony przez pracodawcę za dany miesiąc koszt przez liczbę uprawnionych do świadczeń medycznych pracowników.

Pracodawca wykupił pakiety medyczne dla swoich 32 pracowników. Zostały one udostępnione pracownikom nieodpłatnie. Miesięczny koszt ponoszony przez pracodawcę z tego tytułu to 4600 zł. W tej sytuacji w każdym miesiącu u poszczególnych pracowników powstaje opodatkowany przychód ze stosunku pracy w kwocie 143,75 zł (4600 zł : 32 pracowników).

Wyjątek od powyższego dotyczy sytuacji, gdy koszty pakietów medycznych obejmują świadczenia z tytułu medycyny pracy i profilaktyki opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy. W tym zakresie u pracowników nie powstają podlegające opodatkowaniu przychody ze stosunku pracy. Oznacza to, że koszty abonamentu medycznego ponoszone przez pracodawcę:

  • w części przypadającej na świadczenia z tytułu medycyny pracy i profilaktyki opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy nie stanowią przychodu ze stosunku pracy poszczególnych pracowników (na pracodawcy w tym zakresie nie ciążą obowiązki płatnika),
  • w części przypadającej na pozostałe usługi medyczne wykraczające poza przepisy Kodeksu pracy stanowi przychód pracowników (na pracodawcy w tym zakresie ciążą obowiązki płatnika).

Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2017 r. (sygn. 2461.IBPB-2-2.4511.1113.2016.1.MK).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa

W artykule omówiono również czy wydatki na zakup pakietów medycznych są kosztem podatkowym oraz czy przekazanie pracownikom pakietów medycznych jest opodatkowane VAT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »