REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa

Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa /Fot. Fotolia
Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pakiet medyczny obejmuje zazwyczaj prawo do skorzystania z usług dowolnego lekarza, zabiegów i procedur medycznych oraz diagnostyki. Zakres usług „w pakiecie” zależy od rodzaju pakietu oferowanego przez centra usług medycznych i zakupionego przez pracodawcę dla pracowników. Pracodawcy często oferują pakiety pracownikom nieodpłatnie lub odpłatnie. W tym drugim przypadku najczęściej pracownicy ponoszą tylko częściowy koszt przekazywanych pakietów medycznych.

Jak ustalić przychód pracownika otrzymującego pakiet medyczny

Z art. 12 ust. 1 updof wynika, że do przychodów ze stosunku pracy zalicza się między innymi wartość otrzymywanych przez pracowników nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

REKLAMA

Z pewnością otrzymane nieodpłatnie pakiety medyczne stanowią dla pracowników przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10).

NSA orzekł, że:

REKLAMA

NSA (...) wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.f., stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.

Z uchwały tej wynika, że nieodpłatne otrzymanie pakietów medycznych stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowania podatkiem dochodowym (z wyłączeniem świadczeń wolnych od podatku dochodowego i wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 11 updof). Nie wyłącza tego ani okoliczność, że pracodawca opłaca pakiety medyczne ryczałtowo, ani fakt, że przychody u pracowników powstają na skutek samej tylko możliwości korzystania z pakietów medycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawo dla firm

REKLAMA

A zatem w związku z nieodpłatnym udostępnianiem pracownikom pakietów medycznych u pracowników tych powstają przychody z nieodpłatnych świadczeń stanowiące przychody ze stosunku pracy. Natomiast z tytułu nieodpłatnego udostępniania pakietów medycznych osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych u osób tych powstają przychody z nieodpłatnych świadczeń będące przychodami z działalności wykonywanej osobiście. Miesięczną wysokość tych przychodów należy najczęściej ustalać, dzieląc ponoszony przez pracodawcę za dany miesiąc koszt przez liczbę uprawnionych do świadczeń medycznych pracowników.

Pracodawca wykupił pakiety medyczne dla swoich 32 pracowników. Zostały one udostępnione pracownikom nieodpłatnie. Miesięczny koszt ponoszony przez pracodawcę z tego tytułu to 4600 zł. W tej sytuacji w każdym miesiącu u poszczególnych pracowników powstaje opodatkowany przychód ze stosunku pracy w kwocie 143,75 zł (4600 zł : 32 pracowników).

Wyjątek od powyższego dotyczy sytuacji, gdy koszty pakietów medycznych obejmują świadczenia z tytułu medycyny pracy i profilaktyki opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy. W tym zakresie u pracowników nie powstają podlegające opodatkowaniu przychody ze stosunku pracy. Oznacza to, że koszty abonamentu medycznego ponoszone przez pracodawcę:

  • w części przypadającej na świadczenia z tytułu medycyny pracy i profilaktyki opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy nie stanowią przychodu ze stosunku pracy poszczególnych pracowników (na pracodawcy w tym zakresie nie ciążą obowiązki płatnika),
  • w części przypadającej na pozostałe usługi medyczne wykraczające poza przepisy Kodeksu pracy stanowi przychód pracowników (na pracodawcy w tym zakresie ciążą obowiązki płatnika).

Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2017 r. (sygn. 2461.IBPB-2-2.4511.1113.2016.1.MK).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa

W artykule omówiono również czy wydatki na zakup pakietów medycznych są kosztem podatkowym oraz czy przekazanie pracownikom pakietów medycznych jest opodatkowane VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA