| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zasady dotyczące obrotu bezgotówkowego zmienią się już od 1 stycznia 2017 r.

Zasady dotyczące obrotu bezgotówkowego zmienią się już od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany dotyczą obrotu bezgotówkowego pomiędzy przedsiębiorcami. Będą one miały wpływ na rozliczenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Po pierwsze, zmianie uległa dotychczasowa treść art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który pozwalał przedsiębiorcom na regulowanie płatności w gotówce – co do pojedynczej transakcji - do wysokości 15.000 euro. Natomiast od 1 stycznia 2017 roku, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następować będzie za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekraczać będzie 15.000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Ponadto, w ustawach o podatku dochodowym (CIT i PIT), wprowadzono sankcję za dokonanie płatności bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Mianowicie, podatnicy nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Jednakże, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy:

• zmniejszają koszty uzyskania przychodów, albo
• w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów – zwiększają przychody – w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Zobacz serwis: CIT

Znowelizowane przepisy ustaw o CIT i PIT będą miały zastosowanie do płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2016 r. Z drugiej strony, przepisy te nie będą stosowane wobec płatności dotyczących transakcji zawartych przed dniem 1 stycznia 2017 r., jeżeli wartość transakcji nie przekraczała dotychczasowego limitu 15.000 euro. Nowelizacja nie obejmie również płatności dotyczących kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem wejścia w życie ww. ustawy.

Zobacz serwis: PIT

Z uwagi na pojawiające się wątpliwości, Ministerstwo Finansów zamieściło na stronie internetowej wyjaśnienia, zgodnie z którymi nowych regulacji nie stosuje się do transakcji rozliczanych w formie kompensat i barterów. Informacja MF nie ma waloru interpretacji ogólnej, tym niemniej stanowi istotną wskazówkę, jak należy rozumieć omawiane przepisy.

Prawnicy

Jarosław Ziółkowski // doradca podatkowy / starszy prawnik

Maksym Jabłkiewicz // prawnik

http://www.bswwlegal.pl/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »