REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - co warto wiedzieć?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa działalność gospodarcza
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Założenie własnej firmy daje ogromne możliwości i powoduje powstanie wielu obowiązków urzędowych. Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru kilka form działalności gospodarczej. Najprostszym z nich jest jednoosobowa działalność gospodarcza
rozwiń >

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 3. ustawy Prawo przedsiębiorcówDziałalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.”

REKLAMA

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą wykonywania działalności gospodarczej. Jest to alternatywa dla założenia spółki, których różne rodzaje reguluje Kodeks spółek handlowych.

Firmą (tzn. nazwą przedsiębiorstwa) jest imię i nazwisko przedsiębiorcy, do którego może być dodany dowolny wyraz lub wyrazy. Pełną nazwa może mieć formę w rodzaju „Jan Kowalski organizacja imprez okolicznościowych.” Jednoosobowa działalność gospodarcza musi być zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Działalności gospodarczej oraz posiadać numer NIP.

Prowadzenie działalności gospodarczej bez obowiązku rejestracji w CEIDG

REKLAMA

Działalność zarobkowa na niewielką skalę nie musi być rejestrowana w CEIDG pod warunkiem zmieszczenia się w określonym limicie, który obecnie jest równy 1505 zł. Działalność nierejestrową reguluje art. 5. ustawy Prawo przedsiębiorców:

„Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opisana w powyższym przepisie działalność nierejestrowa jest znacznie prostsza od strony formalnej niż jednoosobowa działalność gospodarcza jednak barierą jest tu limit przychodu. Przyjmując założenie, że koszty uzyskania przychodu stanowią połowę przychodu, to okazuje się że można w takiej formie osiągnąć miesięczny zysk rzędu 700 zł.

Działalność gospodarcza nierejestrowa – przywileje

Podstawowym przywilejem związanym z działalnością nierejestrową jest brak szeregu barier formalnych, takich jak wpis do CEIDG oraz uzyskanie numeru NIP. Od strony finansowej na pierwszym planie jest brak obowiązku płacenia składek na ZUS.

Działalność gospodarcza wyłączona z obowiązku rejestracji w CEIDG

Zgodnie z art. 6 ust. 1 Prawa przedsiębiorców obowiązek rejestracji w CEIDG nie dotyczy określonych rodzajów działalności związanych z rolnictwem, w szczególności:

 • działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego
 • wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów
 • wyrobu wina z własnych upraw do 100 hektolitrów w roku winiarskim

Jednoosobowa działalność gospodarcza - wady i zalety

REKLAMA

Pierwszą z brzegu zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej, w porównaniu np. do spółki z o.o. jest brak konieczności posiadania firmowego kapitału „na start”. To ogranicza początkowe koszty. Jednocześnie założenie działalności (podobnie jak likwidacja) jest relatywnie prostą i szybką czynnością. Nie wymaga to przysłowiowego „chodzenia po urzędach”.

Podstawową wadą jest odpowiedzialność. Za zobowiązania firmy odpowiada się całym swoim majątkiem (w przeciwieństwie do np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Konieczne jest ponadto samodzielne opłacanie składek na ZUS oraz przyziemna kwestia w postaci braku płatnego urlopu.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza musi sprecyzować przedmiot działalności. Z tego powodu konieczne jest wybranie kodu PKD.

Należy się ponadto upewnić, czy dany rodzaj działalności nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Przykładem jest konieczność uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza obowiązek podatkowy w podatku PIT. Można wybrać jedną z trzech opcji:

 • zasady ogólne, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
 • stawka liniowa w wysokości 19%
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Należy ponadto wybrać rachunek bankowy. Najprostszą opcją jest założenie osobnego rachunku firmowego jednak można używać również rachunku prywatnego. W tym drugim przypadku rachunek bankowy musi należeć tylko do jednej osoby. Oddzielny rachunek firmowy jest jednak obligatoryjny dla podatników VAT.

Urzędem właściwym do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest urząd gminy (dla tych którzy wolą tradycyjnie, a nie online).

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza obowiązek rejestracji na VAT?

Obowiązek rejestracji na VAT jest zależny od osiągnięcia przychodu przekraczającego 200 tys. zł w ciągu roku. Przedsiębiorca, który nie osiągnął tego limitu nie musi rejestrować się na VAT.

Niektóre rodzaje działalności wymagają jednak rejestracji na VAT i płacenia VAT-u od samego początku, przykładowo usługi prawnicze oraz sprzedaż wyrobów jubilerskich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Stelp
  2022-11-16 13:21:21
  Ja od siebie polecę Kaczmarski Group - jeśli zastanawiacie się nad założeniem własnej działalności to ich narzędzia mocno pomagają wejść na rynek.
  0
 • lorser
  2023-08-07 09:03:56
  Witam jestem specjalistą od grafiki 3D i chce otworzyć FOP, moje prace można obejrzeć tutaj czarne tło zdjęcia Ale muszę to zrobić teraz, bo mam małą wiedzę z prawnego punktu widzenia
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

REKLAMA

ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

REKLAMA

Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

REKLAMA