REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - co warto wiedzieć?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa działalność gospodarcza
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Założenie własnej firmy daje ogromne możliwości i powoduje powstanie wielu obowiązków urzędowych. Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru kilka form działalności gospodarczej. Najprostszym z nich jest jednoosobowa działalność gospodarcza
rozwiń >

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 3. ustawy Prawo przedsiębiorcówDziałalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.”

REKLAMA

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą wykonywania działalności gospodarczej. Jest to alternatywa dla założenia spółki, których różne rodzaje reguluje Kodeks spółek handlowych.

Firmą (tzn. nazwą przedsiębiorstwa) jest imię i nazwisko przedsiębiorcy, do którego może być dodany dowolny wyraz lub wyrazy. Pełną nazwa może mieć formę w rodzaju „Jan Kowalski organizacja imprez okolicznościowych.” Jednoosobowa działalność gospodarcza musi być zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Działalności gospodarczej oraz posiadać numer NIP.

Prowadzenie działalności gospodarczej bez obowiązku rejestracji w CEIDG

REKLAMA

Działalność zarobkowa na niewielką skalę nie musi być rejestrowana w CEIDG pod warunkiem zmieszczenia się w określonym limicie, który obecnie jest równy 1505 zł. Działalność nierejestrową reguluje art. 5. ustawy Prawo przedsiębiorców:

„Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opisana w powyższym przepisie działalność nierejestrowa jest znacznie prostsza od strony formalnej niż jednoosobowa działalność gospodarcza jednak barierą jest tu limit przychodu. Przyjmując założenie, że koszty uzyskania przychodu stanowią połowę przychodu, to okazuje się że można w takiej formie osiągnąć miesięczny zysk rzędu 700 zł.

Działalność gospodarcza nierejestrowa – przywileje

Podstawowym przywilejem związanym z działalnością nierejestrową jest brak szeregu barier formalnych, takich jak wpis do CEIDG oraz uzyskanie numeru NIP. Od strony finansowej na pierwszym planie jest brak obowiązku płacenia składek na ZUS.

Działalność gospodarcza wyłączona z obowiązku rejestracji w CEIDG

Zgodnie z art. 6 ust. 1 Prawa przedsiębiorców obowiązek rejestracji w CEIDG nie dotyczy określonych rodzajów działalności związanych z rolnictwem, w szczególności:

  • działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego
  • wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów
  • wyrobu wina z własnych upraw do 100 hektolitrów w roku winiarskim

Jednoosobowa działalność gospodarcza - wady i zalety

REKLAMA

Pierwszą z brzegu zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej, w porównaniu np. do spółki z o.o. jest brak konieczności posiadania firmowego kapitału „na start”. To ogranicza początkowe koszty. Jednocześnie założenie działalności (podobnie jak likwidacja) jest relatywnie prostą i szybką czynnością. Nie wymaga to przysłowiowego „chodzenia po urzędach”.

Podstawową wadą jest odpowiedzialność. Za zobowiązania firmy odpowiada się całym swoim majątkiem (w przeciwieństwie do np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Konieczne jest ponadto samodzielne opłacanie składek na ZUS oraz przyziemna kwestia w postaci braku płatnego urlopu.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza musi sprecyzować przedmiot działalności. Z tego powodu konieczne jest wybranie kodu PKD.

Należy się ponadto upewnić, czy dany rodzaj działalności nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Przykładem jest konieczność uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza obowiązek podatkowy w podatku PIT. Można wybrać jedną z trzech opcji:

  • zasady ogólne, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • stawka liniowa w wysokości 19%
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Należy ponadto wybrać rachunek bankowy. Najprostszą opcją jest założenie osobnego rachunku firmowego jednak można używać również rachunku prywatnego. W tym drugim przypadku rachunek bankowy musi należeć tylko do jednej osoby. Oddzielny rachunek firmowy jest jednak obligatoryjny dla podatników VAT.

Urzędem właściwym do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest urząd gminy (dla tych którzy wolą tradycyjnie, a nie online).

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza obowiązek rejestracji na VAT?

Obowiązek rejestracji na VAT jest zależny od osiągnięcia przychodu przekraczającego 200 tys. zł w ciągu roku. Przedsiębiorca, który nie osiągnął tego limitu nie musi rejestrować się na VAT.

Niektóre rodzaje działalności wymagają jednak rejestracji na VAT i płacenia VAT-u od samego początku, przykładowo usługi prawnicze oraz sprzedaż wyrobów jubilerskich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA