REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl – bezpłatna pomoc w działalności gospodarczej

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl
Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można prowadzić firmę bez Konta Przedsiębiorcy? Można, ale wymaga to więcej czasu, wysiłku, wizyty w urzędach i stania w kolejkach. Co oferuje Konto Przedsiębiorcy w serwisie informacyjno-usługowym Biznes.gov.pl?
rozwiń >

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl to m.in.:

  • jedno miejsce do załatwiania spraw w rejestrze CEIDG i zarządzania nimi,
  • łatwy dostęp online do urzędów z każdego miejsca i o każdej porze,
  • automatyczne uzupełnianie dokumentów,
  • możliwość założenia adresu i skrzynki do e-Doręczeń,
  • odpowiedź z urzędu przekazywana mailowo lub SMSem.

Pierwszym krokiem umożliwiającym pełne korzystanie z ponad 300 e-usług na platformie Biznes.gov.pl, a także pełen dostęp do informacji zawartych w rejestrze CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) jest założenie Konta Przedsiębiorcy. Przedsiębiorca, który chce załatwić sprawę w CEIDG przez internet, możesz to zrobić tylko z Kontem Przedsiębiorcy.

REKLAMA

Jedna rejestracja -  możliwości z Kontem Przedsiębiorcy

Rejestracja odbywa się przy pierwszym logowaniu na Konto Przedsiębiorcy. Aby mieć pełen dostęp do funkcjonalności konta, przy rejestracji należy podać adres e-mail, niezależnie od sposobu logowania się, do tego potrzebny jest również Profil Zaufany, e-Dowód lub dostęp do usługi mojeID.

Od momentu założenia konta w serwisie Biznes.gov.pl można załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu -bezpłatnie.

Dzięki Koncie Przedsiębiorcy można załatwić sprawy urzędowe na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych instytucjach, np. Urzędzie Stanu Cywilnego, Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS, NFZ, Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, Urzędzie Ochrony Danych Osobowych, urzędach pracy czy urzędach skarbowych.

Sprawy do załatwienia na Koncie Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl

  • rejestracja, zawieszenie, wznowienie i zakończenie działalności gospodarczej;
  • zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i ZUS, zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT;
  • uznanie kwalifikacji swojego zawodu lub uregulowanie świadczenia usług transgranicznych w Polsce.

Wszystko w jednym miejscu, czyli zakładka “Moja firma”

Wszystkie pisma, wysyłane  do urzędów za pośrednictwem Biznes.gov.pl i odpowiedzi, zapisują się w Koncie Przedsiębiorcy. Znajdziemy je w zakładce „Moje sprawy” lub – jeśli są to wnioski CEIDG – w zakładce „Moja firma”. Druga zakładka daje  pełen dostęp do wszystkich spraw związanych z wpisem do rejestru CEIDG. To również tutaj można sprawdzić  aktualne dane swojej firmy i status złożonego wniosku, a także zmienić swój wpis w CEIDG. O zmianie statusu sprawy poinformuje  mail przesłany przez Biznes.gov.pl lub do zakładka „Powiadomienia”. Tam pojawią się również odpowiedzi z urzędów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnik

Właściciela firmy w codziennym prowadzeniu biznesu wesprzeć może pełnomocnik lub prokurent, który może załatwiać sprawy urzędowe. Konto Przedsiębiorcy umożliwia wpisanie pełnomocnika lub prokurenta do CEIDG, a także zarządzanie udzielonymi uprawnieniami.

Zakładka “Pełnomocnicy” na Koncie Przedsiębiorcy umożliwia  elektroniczny wniosek. Pełnomocnictwa do działania w imieniu firmy można udzielić więcej niż jednej osobie.

Rejestracja działalności i zmiana danych w CEIDG

REKLAMA

Jedną z najpopularniejszych usług na Biznes.gov.pl jest rejestracja działalności w CEIDG. W jednym miejscu można utworzyć i wysłać wniosek, a do tego załatwić wszystkie formalności, np. z  ZUS lub urzędem skarbowym. Informacje po wysłaniu wniosku są automatycznie przekazywane do innych instytucji.

Najczęściej realizowaną usługą Biznes.gov.pl jest zmiana danych firmy w CEIDG. Stworzenie wniosku jest łatwe i intuicyjne. Kreatory wniosku krok po kroku kierują  przez pytania dopasowane do twojej sprawy. Wniosek zawiera dane, które są dostępne w systemie, dzięki czemu są one wysyłane szybko i sprawie w serwisie Biznes.gov.pl. Z usług Biznes.gov.pl można korzystać również na urządzeniach mobilnych, z każdego miejsca na świecie, co znacznie zwiększa ich dostępność.

Dzięki Koncie Przedsiębiorcy użytkownik może przejść do innych systemów administracji: eObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS i Portal Praca.gov.pl.

Biznes.gov.pl to baza wiedzy dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców

Na Biznes.gov.pl znajdziemy artykuły o przepisach i formalnościach związanych z prowadzeniem biznesu. Dostępne są praktyczne i aktualne informacje dla obecnych przedsiębiorców i pełnomocników, ale także dla tych którzy planują nimi zostać. Znajdują są również tam treści dotyczące prowadzenia biznesu w Polsce i UE, dotyczące m.in. importu i eksportu, ubezpieczeń społecznych, podatków czy inwestycji.

Dzięki opcji „Obserwuj” przy każdym artykule, można otrzymywać newsletter z interesującymi go treściami.

REKLAMA

Na stronie Biznes.gov.pl każdy użytkownik, również ten nieposiadający Konta Przedsiębiorcy, posiada możliwość wyszukania dowolnej firmy zarejestrowanej w CEIDG i KRS. Można zajrzeć do zakładki “Wyszukiwarka firm” i wpisać dane określonej firmy w formularzu.

Dla wielu użytkowników serwis Biznes.gov.pl jest pierwszym miejscem, w którym szukają informacji na temat prowadzenia biznesu. I choć znajdziemy na niej większość odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem firmy, to jednak może się okazać, że czasem będziemy potrzebować dodatkowego wsparcia. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą doświadczeni konsultanci z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.

Wsparcie specjalistów można uzyskać za pośrednictwem wielu kanałów komunikacji: telefonu, livechata czy formularza do zgłaszania pytań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA