Czy rejestrując firmę przez Internet mogę zgłosić się do ZUS?
REKLAMA
REKLAMA
Kreator do rejestracji firm online na biznes.gov.pl daje ci wybór:
REKLAMA
1) rejestracja firmy on-line bez rejestracji do ZUS/NFZ - wtedy będziesz rejestrację musiał załatwić samodzielnie w późniejszym terminie (masz na to 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności - datę tą określasz przy rejestracji firmy).
2) rejestracja firmy on-line wraz z rejestracją do ubezpieczeń.
Zgłoszenie do ZUS przy rejestracji firmy przez Internet
Od Twojej decyzji zależy więc, czy zgłosisz się do ZUS jako przedsiębiorca już przy okazji rejestracji firmy on line.
Nie oznacza to, że od razu zaczniesz płacić składki. Płatności składek do ZUS są powiązane z wybraną przez Ciebie datą rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Jeżeli połączysz rejestrację firmy przez Internet z rejestracją do ubezpieczeń, to ZUS wpisze cię do swoich rejestrów jako płatników składek i będzie ewidencjonował informacje o twoich rozliczeniach na koncie płatnika. Otrzymasz na swój adres do korespondencji informację o numerze rachunku składkowego w ZUS.
UWAGA! Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS jest równoznaczne z zarejestrowaniem się w NFZ. Od momentu rejestracji masz prawo korzystać z usług publicznej służby zdrowia.
Na podstawie danych przekazanych przez Ciebie w kreatorze zakładania firmy on line, ZUS przygotuje:
- ZUS ZFA – zgłoszenie ciebie jako płatnika składek
- ZUS ZBA – informację o twoich rachunkach bankowych jako płatnika składek
- ZUS ZAA – informację o adresach prowadzenia przez ciebie działalności.
Zgłoszenie do ZUS dotyczy nie tylko Ciebie, ale np. pracowników i zleceniobiorców.
Kogo jako przedsiębiorca zgłaszasz do ZUS
Do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych musisz zgłosić:
- siebie, jeśli prowadzasz jednoosobową działalność wpisaną w CEIDG lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej
- siebie, jeśli jesteś wspólnikiem spółki komandytowej, jawnej i partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o.
- pracowników
- osoby wykonujące pracę nakładczą
- zleceniobiorców, czyli osoby wykonujące prace na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług
- osoby współpracujące (małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma, osoby przysposabiające), jeżeli żyją z tobą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
Rejestrując firmę przez Internet możesz korzystać z ulg. Najpopularniejsze to:
- Ulga na start
- Preferencyjny ZUS 2022 r.
Ulga na start
Skorzystanie z ulgi to 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne. Ulga na start jest dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy prowadzą działalność gospodarczą lub rozpoczynają ją po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności.
Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:
- są osobami fizycznymi, czyli prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych
- podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie, po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia
- nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.
Ulga zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek:
- na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
- na Fundusz Pracy
- na Fundusz Solidarnościowy.
Ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza, że masz obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać co miesiąc składkę zdrowotną. W okresie korzystania z Ulgi na start masz także prawo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS członków swojej rodziny.
Ulga na start obejmuje tylko przedsiębiorcę, ale nie zatrudnionych przez niego pracowników albo zleceniobiorców - musisz pobrać od nich przychodów składki jako płatnik.
Jeśli w okresie, w którym korzystasz z ulgi, zachorujesz, będziesz musiał lub musiała opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny albo urodzi Ci się dziecko, nie otrzymasz świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego, czyli:
- zasiłku chorobowego
- świadczenia rehabilitacyjnego
- zasiłku macierzyńskiego
- zasiłku opiekuńczego.
W okresie korzystania z Ulgi na start nie otrzymasz również zasiłku chorobowego ani świadczenia rehabilitacyjnego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Więcej:
Preferencyjny ZUS 2022 r.
Przez 24 miesiące możesz płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, jeśli spełnisz łącznie dwa warunki:
- nie prowadzisz lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziłeś innej pozarolniczej działalności
- nie wykonujesz działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowałeś na etacie i wykonywałeś czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.
Z możliwości obniżenia składek na ZUS nie możesz skorzystać, jeżeli aktualnie lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych:
|
UWAGA! Jeżeli zawiesisz firmę w okresie 24 miesięcy, to prawo traktuje Cię jako osobę w dalszym ciągu korzystającą ze zwolnienia. A więc skraca się okres prawa do niższych składek.
Możesz połączyć "Ulgę na Start" z "Preferencyjnym ZUS"
Jeżeli spełniasz przesłanki dla obu ulg możesz je połączyć. Najpierw przez 6 miesięcy będziesz korzystał z "Ulgi na start". Będziesz miał więc zwolnienie z z płacenia składek na:
- ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
- Fundusz Pracy
- Fundusz Solidarnościowy.
Po 6 miesiącach możesz skorzystać z kolejnej możliwości obniżenia składki i przez 24 miesiące płacić obniżone składki od preferencyjnej podstawy.Tym razem na podstawie ulgi "Preferencyjny ZUS".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.