REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rejestrując firmę przez Internet mogę zgłosić się do ZUS?

Czy rejestrując firmę przez Internet mogę zgłosić się do ZUS?
Czy rejestrując firmę przez Internet mogę zgłosić się do ZUS?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rejestrując firmę przez Internet, możesz od razu przeprowadzić rejestrację do ubezpieczeń społecznych (ZUS) i zdrowotnych (NFZ).

Kreator do rejestracji firm online na biznes.gov.pl daje ci wybór:

REKLAMA

1) rejestracja firmy on-line bez rejestracji do ZUS/NFZ - wtedy będziesz rejestrację musiał załatwić samodzielnie w późniejszym terminie (masz na to 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności - datę tą określasz przy rejestracji firmy).

2) rejestracja firmy on-line wraz z rejestracją do ubezpieczeń.

Zgłoszenie do ZUS przy rejestracji firmy przez Internet 

Od Twojej decyzji zależy więc, czy zgłosisz się do ZUS jako przedsiębiorca już przy okazji rejestracji firmy on line.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie oznacza to, że od razu zaczniesz płacić składki. Płatności składek do ZUS są powiązane z wybraną przez Ciebie datą rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Jeżeli połączysz rejestrację firmy przez Internet z rejestracją do ubezpieczeń, to ZUS wpisze cię do swoich rejestrów jako płatników składek i będzie ewidencjonował informacje o twoich rozliczeniach na koncie płatnika. Otrzymasz na swój adres do korespondencji informację o numerze rachunku składkowego w ZUS.

biznes

Media

UWAGA! Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS jest równoznaczne z zarejestrowaniem się w NFZ. Od momentu rejestracji masz prawo korzystać z usług publicznej służby zdrowia.

Na podstawie danych przekazanych przez Ciebie w kreatorze zakładania firmy on line, ZUS przygotuje:

 • ZUS ZFA – zgłoszenie ciebie jako płatnika składek
 • ZUS ZBA – informację o twoich rachunkach bankowych jako płatnika składek
 • ZUS ZAA – informację o adresach prowadzenia przez ciebie działalności.

biznes

Media

Zgłoszenie do ZUS dotyczy nie tylko Ciebie, ale np.  pracowników i zleceniobiorców.

Kogo jako przedsiębiorca zgłaszasz do ZUS

Do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych musisz zgłosić:

 • siebie, jeśli prowadzasz jednoosobową działalność wpisaną w CEIDG lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej
 • siebie, jeśli jesteś wspólnikiem spółki komandytowej, jawnej i partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o.
 • pracowników
 • osoby wykonujące pracę nakładczą
 • zleceniobiorców, czyli osoby wykonujące prace na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług
 • osoby współpracujące (małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma, osoby przysposabiające), jeżeli żyją z tobą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Rejestrując firmę przez Internet możesz korzystać z ulg. Najpopularniejsze to: 

 • Ulga na start
 • Preferencyjny ZUS 2022 r.

biznes

Media

Ulga na start

Skorzystanie z ulgi to 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne. Ulga na start jest dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy prowadzą działalność gospodarczą lub rozpoczynają ją po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

 • są osobami fizycznymi, czyli prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych
 • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie, po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia
 • nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Ulga zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek:

Ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza, że masz obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać co miesiąc składkę zdrowotną. W okresie korzystania z Ulgi na start masz także prawo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS członków swojej rodziny.

Ulga na start obejmuje tylko przedsiębiorcę, ale nie zatrudnionych przez niego pracowników albo zleceniobiorców - musisz pobrać od nich przychodów składki jako płatnik.

Jeśli w okresie, w którym korzystasz z ulgi, zachorujesz, będziesz musiał lub musiała opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny albo urodzi Ci się dziecko, nie otrzymasz świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego, czyli:

 • zasiłku chorobowego
 • świadczenia rehabilitacyjnego
 • zasiłku macierzyńskiego
 • zasiłku opiekuńczego.

W okresie korzystania z Ulgi na start nie otrzymasz również zasiłku chorobowego ani świadczenia rehabilitacyjnego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Więcej:

Preferencyjny ZUS 2022 r.

Przez 24 miesiące możesz płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, jeśli spełnisz łącznie dwa warunki:

 1. nie prowadzisz lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziłeś innej pozarolniczej działalności
 2. nie wykonujesz działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowałeś na etacie i wykonywałeś czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Z możliwości obniżenia składek na ZUS nie możesz skorzystać, jeżeli aktualnie lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych:

 • prowadziłeś pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych
 • wykonywałeś działalność twórczą lub artystyczną
 • prowadziłeś działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne albo takiej, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych
 • byłeś wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej
 • prowadziłeś publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół na podstawie Prawa oświatowego

testy

Dziennik Gazeta Prawna

UWAGA! Jeżeli zawiesisz firmę w okresie 24 miesięcy, to prawo traktuje Cię jako osobę w dalszym ciągu korzystającą ze zwolnienia. A więc skraca się okres prawa do niższych składek.

Możesz połączyć "Ulgę na Start" z "Preferencyjnym ZUS"

Jeżeli spełniasz przesłanki dla obu ulg możesz je połączyć. Najpierw przez 6 miesięcy będziesz korzystał z "Ulgi na start". Będziesz miał więc zwolnienie z z płacenia składek na:

 • ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
 • Fundusz Pracy
 • Fundusz Solidarnościowy.

Po 6 miesiącach możesz skorzystać z kolejnej możliwości obniżenia składki i przez 24 miesiące płacić obniżone składki od preferencyjnej podstawy.Tym razem na podstawie ulgi "Preferencyjny ZUS".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA