REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć działalność gospodarczą w CEIDG?

Jak złożyć wniosek do CEIDG? Krok po kroku
Jak złożyć wniosek do CEIDG? Krok po kroku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakładanie własnej działalności gospodarczej to ważny krok w życiu każdego przyszłego przedsiębiorcy. Jednym z kluczowych etapów tego procesu jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W poniższym artykule znajdziesz najważniejszych informacji o CEIDG.
rozwiń >

Co to jest CEIDG i do czego służy?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli planujesz prowadzić taką działalność, musisz się zarejestrować w CEIDG. Rejestr ten służy do gromadzenia i udostępniania informacji o przedsiębiorcach, co ułatwia prowadzenie działalności oraz współpracę z innymi podmiotami.

REKLAMA

Kto musi się wpisać do CEIDG?

Do CEIDG muszą się zarejestrować osoby, które:

 • prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą,
 • są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych.

Jakie firmy są w CEIDG?

W rejestrze CEIDG znajdują się wpisy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych. Obejmuje to zarówno małe firmy jednoosobowe, jak i większe przedsiębiorstwa działające w różnych branżach.

Jakie dane są potrzebne do CEIDG?

Przed rozpoczęciem wypełnienia wniosku o wpis do CEIDG przygotuj:

 • Twoje dane osobowe: imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości, PESEL (jeśli masz obywatelstwo polskie lub został ci nadany), wszystkie posiadane obywatelstwa.
 • Dane dotyczące działalności: numer NIP i REGON (jeśli zostały nadane), adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością, nazwę działalności gospodarczej (musi zawierać twoje imię i nazwisko), nazwę skróconą, kody PKD, liczbę pracowników, datę rozpoczęcia działalności, informacje o ubezpieczeniu oraz dane urzędu skarbowego.

Jak złożyć wniosek do CEIDG? Krok po kroku

Jeśli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą, musisz się tam zarejestrować. Jak to zrobić krok po kroku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek przez Biznes.gov.pl

Krok 1: Wejdź na stronę główną Biznes.gov.pl i wybierz usługę "Zarejestruj działalność gospodarczą".

Krok 2: Zaloguj się przez Login.gov.pl, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu. Jeśli logujesz się po raz pierwszy, system przeprowadzi cię przez proces zakładania konta.

Krok 3: Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora - zaznacz odpowiednie opcje lub wprowadź wymagane dane. System sam przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego.

Krok 4: Podpisz wniosek profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub podpisem osobistym. Jeśli chcesz złożyć równocześnie zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS lub zgłoszenie VAT-R, po wypełnieniu wniosku CEIDG wybierz przycisk “Chcę kontynuować” i wypełnij właściwe pola.

Wniosek przez stronę banku

Niektóre banki oferują możliwość złożenia wniosku online przez swoją platformę bankowości internetowej. Są to m.in.:

 • PKO BP (serwis iPKO)
 • Bank Pekao S.A.
 • mBank
 • ING
 • Santander Bank Polska
 • Millennium

Pamiętaj, że korzystając z tej metody zarejestrujesz jedynie działalność. Pozostałe formalności, takie jak rejestracja w ZUS czy jako podatnik VAT, musisz załatwić oddzielnie.

Wniosek w urzędzie

Krok 1: Udaj się do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Krok 2: Masz trzy sposoby przygotowania wniosku:

 1. Wypełnij kreator wniosku online, wyślij go bez podpisu elektronicznego i odbierz kod do podpisania wniosku w urzędzie.
 2. Wypełnij formularz dostępny w urzędzie i podpisz go własnoręcznie.
 3. Pobierz wniosek ze strony Biznes.gov.pl/ceidg, wypełnij, wydrukuj i podpisz własnoręcznie w urzędzie.

Jeśli chcesz złożyć równocześnie zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS lub zgłoszenie VAT-R, zaznacz odpowiednie pozycje w kreatorze.

Wniosek listem poleconym

Możesz również wysłać wypełniony wniosek listem poleconym. W takim przypadku musi być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy poświadczonym przez notariusza.

Ważne

Dane dotyczące Twojej działalności gospodarczej będą dostępne w bazie przedsiębiorców CEIDG. Dzięki temu w każdej chwili będziesz miał do nich wygodny dostęp oraz będziesz mógł je aktualizować

Ile wynosi opłata za wpis do CEIDG?

Wpis do CEIDG jest bezpłatny. Nie musisz ponosić żadnych opłat związanych z rejestracją swojej działalności w tym rejestrze.

Jak długo czeka się na wpis do CEIDG?

Wpis w CEIDG z danymi twojej firmy pojawi się nie później niż następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku. Działalność gospodarczą możesz podjąć już w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG.

Czy w CEIDG jest forma opodatkowania?

REKLAMA

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to nie tylko rejestr przedsiębiorców, ale także narzędzie, które umożliwia zgłaszanie różnych aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z ważniejszych elementów, które można zgłosić podczas składania wniosku o wpis do CEIDG, jest forma opodatkowania.

Podczas składania wniosku o wpis swojej działalności do CEIDG masz możliwość złożenia oświadczenia dotyczącego formy opłacania podatku dochodowego. To ważne, ponieważ wybór odpowiedniej formy opodatkowania może mieć istotny wpływ na koszty prowadzenia działalności oraz na sposób rozliczania się z fiskusem.

Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną

Czy CEIDG zgłasza do ZUS?

Jako przedsiębiorca masz obowiązek zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jako ubezpieczony. W tym celu, podczas wypełniania wniosku CEIDG, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pola. Co więcej, możesz również zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny, pracowników twojej firmy oraz ich rodziny. Dla osób prowadzących działalność rolniczą istnieje możliwość złożenia oświadczenia dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Czy trzeba podawać numer konta w CEIDG?

W CEIDG podaje się również informacje o rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do informowania o otwarciu i zamknięciu każdego rachunku bankowego związanego z twoją działalnością. Dzięki temu zapewnisz przejrzystość finansową oraz ułatwisz ewentualne kontrole.

Jak udzielić pełnomocnictwa w CEIDG?

REKLAMA

W przypadku gdy chcesz, aby twoje sprawy były załatwiane przez pełnomocnika, CEIDG daje ci taką możliwość. Wystarczy złożyć wniosek o opublikowanie w CEIDG informacji o pełnomocniku. Ważne jest, aby pamiętać, że opublikowanie takiej informacji jest równoznaczne w skutkach z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie. Jednakże, pełnomocnictwo ustanowione w CEIDG nie uprawnia do działania w sprawach podatkowych.

Podsumowując, rejestracja w CEIDG to kluczowy etap zakładania własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że dokładne przygotowanie się do rejestracji firmy to klucz do sprawnego przejścia przez cały proces.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA