REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć działalność gospodarczą w CEIDG?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak złożyć wniosek do CEIDG? Krok po kroku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakładanie własnej działalności gospodarczej to ważny krok w życiu każdego przyszłego przedsiębiorcy. Jednym z kluczowych etapów tego procesu jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W poniższym artykule znajdziesz najważniejszych informacji o CEIDG.
rozwiń >

Co to jest CEIDG i do czego służy?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli planujesz prowadzić taką działalność, musisz się zarejestrować w CEIDG. Rejestr ten służy do gromadzenia i udostępniania informacji o przedsiębiorcach, co ułatwia prowadzenie działalności oraz współpracę z innymi podmiotami.

REKLAMA

Kto musi się wpisać do CEIDG?

Do CEIDG muszą się zarejestrować osoby, które:

  • prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą,
  • są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych.

Jakie firmy są w CEIDG?

W rejestrze CEIDG znajdują się wpisy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych. Obejmuje to zarówno małe firmy jednoosobowe, jak i większe przedsiębiorstwa działające w różnych branżach.

Jakie dane są potrzebne do CEIDG?

Przed rozpoczęciem wypełnienia wniosku o wpis do CEIDG przygotuj:

  • Twoje dane osobowe: imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości, PESEL (jeśli masz obywatelstwo polskie lub został ci nadany), wszystkie posiadane obywatelstwa.
  • Dane dotyczące działalności: numer NIP i REGON (jeśli zostały nadane), adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością, nazwę działalności gospodarczej (musi zawierać twoje imię i nazwisko), nazwę skróconą, kody PKD, liczbę pracowników, datę rozpoczęcia działalności, informacje o ubezpieczeniu oraz dane urzędu skarbowego.

Jak złożyć wniosek do CEIDG? Krok po kroku

Jeśli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą, musisz się tam zarejestrować. Jak to zrobić krok po kroku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek przez Biznes.gov.pl

Krok 1: Wejdź na stronę główną Biznes.gov.pl i wybierz usługę "Zarejestruj działalność gospodarczą".

Krok 2: Zaloguj się przez Login.gov.pl, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu. Jeśli logujesz się po raz pierwszy, system przeprowadzi cię przez proces zakładania konta.

Krok 3: Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora - zaznacz odpowiednie opcje lub wprowadź wymagane dane. System sam przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego.

Krok 4: Podpisz wniosek profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub podpisem osobistym. Jeśli chcesz złożyć równocześnie zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS lub zgłoszenie VAT-R, po wypełnieniu wniosku CEIDG wybierz przycisk “Chcę kontynuować” i wypełnij właściwe pola.

Wniosek przez stronę banku

Niektóre banki oferują możliwość złożenia wniosku online przez swoją platformę bankowości internetowej. Są to m.in.:

  • PKO BP (serwis iPKO)
  • Bank Pekao S.A.
  • mBank
  • ING
  • Santander Bank Polska
  • Millennium

Pamiętaj, że korzystając z tej metody zarejestrujesz jedynie działalność. Pozostałe formalności, takie jak rejestracja w ZUS czy jako podatnik VAT, musisz załatwić oddzielnie.

Wniosek w urzędzie

Krok 1: Udaj się do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Krok 2: Masz trzy sposoby przygotowania wniosku:

  1. Wypełnij kreator wniosku online, wyślij go bez podpisu elektronicznego i odbierz kod do podpisania wniosku w urzędzie.
  2. Wypełnij formularz dostępny w urzędzie i podpisz go własnoręcznie.
  3. Pobierz wniosek ze strony Biznes.gov.pl/ceidg, wypełnij, wydrukuj i podpisz własnoręcznie w urzędzie.

Jeśli chcesz złożyć równocześnie zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS lub zgłoszenie VAT-R, zaznacz odpowiednie pozycje w kreatorze.

Wniosek listem poleconym

Możesz również wysłać wypełniony wniosek listem poleconym. W takim przypadku musi być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy poświadczonym przez notariusza.

Ważne

Dane dotyczące Twojej działalności gospodarczej będą dostępne w bazie przedsiębiorców CEIDG. Dzięki temu w każdej chwili będziesz miał do nich wygodny dostęp oraz będziesz mógł je aktualizować

Ile wynosi opłata za wpis do CEIDG?

Wpis do CEIDG jest bezpłatny. Nie musisz ponosić żadnych opłat związanych z rejestracją swojej działalności w tym rejestrze.

Jak długo czeka się na wpis do CEIDG?

Wpis w CEIDG z danymi twojej firmy pojawi się nie później niż następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku. Działalność gospodarczą możesz podjąć już w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG.

Czy w CEIDG jest forma opodatkowania?

REKLAMA

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to nie tylko rejestr przedsiębiorców, ale także narzędzie, które umożliwia zgłaszanie różnych aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z ważniejszych elementów, które można zgłosić podczas składania wniosku o wpis do CEIDG, jest forma opodatkowania.

Podczas składania wniosku o wpis swojej działalności do CEIDG masz możliwość złożenia oświadczenia dotyczącego formy opłacania podatku dochodowego. To ważne, ponieważ wybór odpowiedniej formy opodatkowania może mieć istotny wpływ na koszty prowadzenia działalności oraz na sposób rozliczania się z fiskusem.

Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną

Czy CEIDG zgłasza do ZUS?

Jako przedsiębiorca masz obowiązek zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jako ubezpieczony. W tym celu, podczas wypełniania wniosku CEIDG, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pola. Co więcej, możesz również zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny, pracowników twojej firmy oraz ich rodziny. Dla osób prowadzących działalność rolniczą istnieje możliwość złożenia oświadczenia dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Czy trzeba podawać numer konta w CEIDG?

W CEIDG podaje się również informacje o rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do informowania o otwarciu i zamknięciu każdego rachunku bankowego związanego z twoją działalnością. Dzięki temu zapewnisz przejrzystość finansową oraz ułatwisz ewentualne kontrole.

Jak udzielić pełnomocnictwa w CEIDG?

REKLAMA

W przypadku gdy chcesz, aby twoje sprawy były załatwiane przez pełnomocnika, CEIDG daje ci taką możliwość. Wystarczy złożyć wniosek o opublikowanie w CEIDG informacji o pełnomocniku. Ważne jest, aby pamiętać, że opublikowanie takiej informacji jest równoznaczne w skutkach z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie. Jednakże, pełnomocnictwo ustanowione w CEIDG nie uprawnia do działania w sprawach podatkowych.

Podsumowując, rejestracja w CEIDG to kluczowy etap zakładania własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że dokładne przygotowanie się do rejestracji firmy to klucz do sprawnego przejścia przez cały proces.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

REKLAMA

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA