REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć działalność gospodarczą w CEIDG?

Jak złożyć wniosek do CEIDG? Krok po kroku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakładanie własnej działalności gospodarczej to ważny krok w życiu każdego przyszłego przedsiębiorcy. Jednym z kluczowych etapów tego procesu jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W poniższym artykule znajdziesz najważniejszych informacji o CEIDG.
rozwiń >

Co to jest CEIDG i do czego służy?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli planujesz prowadzić taką działalność, musisz się zarejestrować w CEIDG. Rejestr ten służy do gromadzenia i udostępniania informacji o przedsiębiorcach, co ułatwia prowadzenie działalności oraz współpracę z innymi podmiotami.

REKLAMA

Kto musi się wpisać do CEIDG?

Do CEIDG muszą się zarejestrować osoby, które:

 • prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą,
 • są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych.

Jakie firmy są w CEIDG?

W rejestrze CEIDG znajdują się wpisy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych. Obejmuje to zarówno małe firmy jednoosobowe, jak i większe przedsiębiorstwa działające w różnych branżach.

Jakie dane są potrzebne do CEIDG?

Przed rozpoczęciem wypełnienia wniosku o wpis do CEIDG przygotuj:

 • Twoje dane osobowe: imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości, PESEL (jeśli masz obywatelstwo polskie lub został ci nadany), wszystkie posiadane obywatelstwa.
 • Dane dotyczące działalności: numer NIP i REGON (jeśli zostały nadane), adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością, nazwę działalności gospodarczej (musi zawierać twoje imię i nazwisko), nazwę skróconą, kody PKD, liczbę pracowników, datę rozpoczęcia działalności, informacje o ubezpieczeniu oraz dane urzędu skarbowego.

Jak złożyć wniosek do CEIDG? Krok po kroku

Jeśli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą, musisz się tam zarejestrować. Jak to zrobić krok po kroku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek przez Biznes.gov.pl

Krok 1: Wejdź na stronę główną Biznes.gov.pl i wybierz usługę "Zarejestruj działalność gospodarczą".

Krok 2: Zaloguj się przez Login.gov.pl, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu. Jeśli logujesz się po raz pierwszy, system przeprowadzi cię przez proces zakładania konta.

Krok 3: Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora - zaznacz odpowiednie opcje lub wprowadź wymagane dane. System sam przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego.

Krok 4: Podpisz wniosek profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub podpisem osobistym. Jeśli chcesz złożyć równocześnie zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS lub zgłoszenie VAT-R, po wypełnieniu wniosku CEIDG wybierz przycisk “Chcę kontynuować” i wypełnij właściwe pola.

Wniosek przez stronę banku

Niektóre banki oferują możliwość złożenia wniosku online przez swoją platformę bankowości internetowej. Są to m.in.:

 • PKO BP (serwis iPKO)
 • Bank Pekao S.A.
 • mBank
 • ING
 • Santander Bank Polska
 • Millennium

Pamiętaj, że korzystając z tej metody zarejestrujesz jedynie działalność. Pozostałe formalności, takie jak rejestracja w ZUS czy jako podatnik VAT, musisz załatwić oddzielnie.

Wniosek w urzędzie

Krok 1: Udaj się do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Krok 2: Masz trzy sposoby przygotowania wniosku:

 1. Wypełnij kreator wniosku online, wyślij go bez podpisu elektronicznego i odbierz kod do podpisania wniosku w urzędzie.
 2. Wypełnij formularz dostępny w urzędzie i podpisz go własnoręcznie.
 3. Pobierz wniosek ze strony Biznes.gov.pl/ceidg, wypełnij, wydrukuj i podpisz własnoręcznie w urzędzie.

Jeśli chcesz złożyć równocześnie zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS lub zgłoszenie VAT-R, zaznacz odpowiednie pozycje w kreatorze.

Wniosek listem poleconym

Możesz również wysłać wypełniony wniosek listem poleconym. W takim przypadku musi być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy poświadczonym przez notariusza.

Ważne

Dane dotyczące Twojej działalności gospodarczej będą dostępne w bazie przedsiębiorców CEIDG. Dzięki temu w każdej chwili będziesz miał do nich wygodny dostęp oraz będziesz mógł je aktualizować

Ile wynosi opłata za wpis do CEIDG?

Wpis do CEIDG jest bezpłatny. Nie musisz ponosić żadnych opłat związanych z rejestracją swojej działalności w tym rejestrze.

Jak długo czeka się na wpis do CEIDG?

Wpis w CEIDG z danymi twojej firmy pojawi się nie później niż następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku. Działalność gospodarczą możesz podjąć już w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG.

Czy w CEIDG jest forma opodatkowania?

REKLAMA

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to nie tylko rejestr przedsiębiorców, ale także narzędzie, które umożliwia zgłaszanie różnych aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z ważniejszych elementów, które można zgłosić podczas składania wniosku o wpis do CEIDG, jest forma opodatkowania.

Podczas składania wniosku o wpis swojej działalności do CEIDG masz możliwość złożenia oświadczenia dotyczącego formy opłacania podatku dochodowego. To ważne, ponieważ wybór odpowiedniej formy opodatkowania może mieć istotny wpływ na koszty prowadzenia działalności oraz na sposób rozliczania się z fiskusem.

Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną

Czy CEIDG zgłasza do ZUS?

Jako przedsiębiorca masz obowiązek zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jako ubezpieczony. W tym celu, podczas wypełniania wniosku CEIDG, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pola. Co więcej, możesz również zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny, pracowników twojej firmy oraz ich rodziny. Dla osób prowadzących działalność rolniczą istnieje możliwość złożenia oświadczenia dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Czy trzeba podawać numer konta w CEIDG?

W CEIDG podaje się również informacje o rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do informowania o otwarciu i zamknięciu każdego rachunku bankowego związanego z twoją działalnością. Dzięki temu zapewnisz przejrzystość finansową oraz ułatwisz ewentualne kontrole.

Jak udzielić pełnomocnictwa w CEIDG?

REKLAMA

W przypadku gdy chcesz, aby twoje sprawy były załatwiane przez pełnomocnika, CEIDG daje ci taką możliwość. Wystarczy złożyć wniosek o opublikowanie w CEIDG informacji o pełnomocniku. Ważne jest, aby pamiętać, że opublikowanie takiej informacji jest równoznaczne w skutkach z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie. Jednakże, pełnomocnictwo ustanowione w CEIDG nie uprawnia do działania w sprawach podatkowych.

Podsumowując, rejestracja w CEIDG to kluczowy etap zakładania własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że dokładne przygotowanie się do rejestracji firmy to klucz do sprawnego przejścia przez cały proces.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA