Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć spółkę jawną?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Jak założyć spółkę jawną?
Jak założyć spółkę jawną?
Shutterstock
Chcesz prowadzić działalność w formie spółki jawnej, ale nie wiesz od czego zacząć? Doskonale trafiłeś! Z artykułu dowiesz się jak założyć spółkę jawną przez S-24 oraz Portal Rejestrów Sądowych.

Sposoby założenia spółki jawnej

Założenie spółki jawnej może odbyć się na dwa sposoby: albo za pośrednictwem systemu S-24 albo poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

 1. Założenie spółki jawnej w systemie S24:

Przed przystąpieniem do rejestracji niezbędne jest:

 1. posiadanie aktywnego konta na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/s24/
 2. posiadanie podpisu elektronicznego, czyli:
 1. Podpisu Kwalifikowanego, bądź
 2. Profilu Zaufanego.

Po założeniu konta w systemie S-24 (Start - Portal S24 (ms.gov.pl))przystępujemy do wypełnienia dokumentów, takich jak:

 1. umowa spółki jawnej, która jest obowiązkowym dokumentem,
 2. pozostałe dokumenty są dobrowolne – jak np. uchwała o powołaniu prokurenta, jeżeli np. zdecydujemy, że taki prokurent jest potrzebny w spółce.

WAŻNE: Każdy dokument należy każdorazowo podpisać.

Po przygotowaniu i podpisaniu wszystkich niezbędnych dokumentów przechodzimy do tworzenia wniosku o rejestrację spółki jawnej w rejestrze przedsiębiorców. Ten wniosek oczywiście również należy podpisać. Ostatnim krokiem jest opłacenie wniosku i jego wysłanie.

KOSZTY: Koszt założenia spółki w systemie S-24 to kwota 250 zł opłaty sądowej za wpis w rejestrze przedsiębiorców oraz 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Powyższe oczywiście w telegraficznym skrócie, ponieważ w celu wypełnienia i wybrania dokumentów, które będą niezbędne dla przyszłego funkcjonowania spółki konieczna jest analiza nierzadko również z perspektywy podatkowej, jak np. w celu powołania prokurenta w spółce. Tworzenie spółki to trochę jak szycie sukni na miarę, ale większe możliwości daje Portal Rejestrów Sądowych, o czym poniżej.

 1. Założenie spółki jawnej w Portalu Rejestrów Sądowych:

Przed przystąpieniem do rejestracji niezbędne jest:

 1. Posiadanie aktywnego konta na stronie: https://prs.ms.gov.pl/
 2. Posiadanie podpisu elektronicznego, czyli
 1. Podpisu Kwalifikowanego, bądź
 2. Profilu Zaufanego, albo też
 3. można skorzystać z e-dowodu albo bankowości elektronicznej.

W Portalu Rejestrów Sądowych należy również wypełnić wszystkie dane, których żąda system, załączyć niezbędne dokumenty, w tym obowiązkową umowę spółki, a następnie podpisać, opłacić wniosek i wysłać.

KOSZTY: Koszt założenia spółki jawnej w Portalu Rejestrów Sądowych to 500 zł opłaty sądowej za wpis w rejestrze przedsiębiorców i 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

WAŻNE: Aktualnie nie jest możliwe założenie jakiejkolwiek spółki przy wykorzystaniu formularzy papierowych. W związku z nowelizacją przepisów od dnia 1 lipca 2021 r. formularze papierowe zastąpił Portal Rejestrów Sądowych i wszystko odbywa się elektronicznie.

Który sposób wybrać?

Głównym czynnikiem decydującym o sposobie założenia spółki jawnej jest preferowana treść umowy spółki jawnej.

 1. Treść umowy w przypadku zakładania spółki w systemie S-24

W przypadku spółki jawnej zakładanej w systemie S-24 należy mieć na uwadze, że treść umowy w tym systemie jest bardzo ograniczona i zawiera tylko elementy, które są wymagane przepisami prawa. Zatem, jeżeli Twoim zamiarem jest wprowadzenie do umowy postanowień spoza tego obowiązkowego katalogu, to nie ma takiej możliwości.

 1. Treść umowy w przypadku zakładania spółki w Portalu Rejestrów Sądowych

Rozwiązaniem w tym przypadku jest Portal Rejestrów Sądowych, który umożliwia dołączenie umowy o treści dowolnie obranej. Jedynym ograniczeniem są oczywiście przepisy prawa i elementy, które taka umowa musi zawierać, czyli:

 1. nazwę spółki,
 2. siedzibę spółki,
 3. przedmiot działalności spółki,
 4. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
 5. oraz należy wskazać czas, na jaki zawiązywana jest spółka, chyba że okres jej trwania ma być nieograniczony.

Zatem oprócz tych obowiązkowych elementów umowa spółki jawnej może przewidywać dodatkowe rozwiązania, które będą miały na celu uregulowanie kwestii, które mogą się okazać sporne między wspólnikami albo też dodać postanowienia, które znacznie ułatwiają funkcjonowanie spółki.

Umowa spółki jawnej w tym wariancie jest zawierana w formie pisemnej, czyli na zwykłej kartce papieru, ale pod rygorem nieważności, czyli nie można zawrzeć takiej umowy ustnie. Jest to w zasadzie oczywiste, skoro taką umowę trzeba wysłać elektronicznie do sądu rejestrowego.

Wpis do rejestru

Wysłałeś wniosek do KRS, niezależnie od tego, czy wybrałeś system S-24 czy też Portal Rejestrów Sądowych (PRS) do założenia spółki, w każdym wariancie:

 1. jeżeli poprawnie wypełniłeś wnioseksąd przyśle postanowienie o wpisaniu spółki do rejestru przedsiębiorców (zweryfikować wpis można pod adresem: System EKRS (ms.gov.pl));
 2. jeżeli w złożonym wniosku są błędy – sąd przyśle zarządzenie, w którym wskaże jakie błędy zostały popełnione i w tym przypadku – dalsze działania zależą od tego, czy wniosek został złożony przez system S-24, czy też przez PRS:
 • jeżeli wniosek został złożony przez S-24, to nie ma możliwości poprawienia wniosku w tym systemie, najlepiej złożyć nowy wniosek, a jednocześnie zawnioskować do sądu o zwrot opłaty od poprzednio złożonego wniosku;
 • jeżeli natomiast wniosek został złożony przez PRS, to w tym przypadku nie ma większych problemów, PRS umożliwia poprawienie popełnionych błędów, więc poprawiasz lub uzupełniasz wniosek tylko w części nieprawidłowej.

Wpis spółki jawnej do Krajowego Rejestru Sądowego ma charakter konstytutywny, co oznacza, że spółka powstaje dopiero z chwilą wpisania jej do rejestru. Oznacza to między innymi, że jeżeli po zawarciu umowy spółki jawnej, a przed wpisaniem spółki do rejestru zostały zaciągnięte zobowiązania, to osoby działającej w imieniu spółki jawnej odpowiadają solidarnie.

PRZYKŁAD: Jan Kowalski i Adam Nowak zawarli umowę spółki jawnej. Złożyli wniosek o wpis tej spółki do rejestru, ale w czasie oczekiwania na wpis okazało się, że konieczne jest zawarcie w imieniu spółki jawnej umowy najmu, żeby spółka ta miała swoją siedzibę. Umowę najmu w imieniu spółki podpisali Jan i Adam. Jednak, przez 3 miesiące od momentu zawarcia umowy najmu do wpisu spółki do rejestru, Jan i Adam nie płacili czynszu za najem. Wynajmujący będzie mógł żądać zapłaty, za ten 3-miesieczny okres, od Jana i Adama łącznie, tylko od Jana albo tylko od Adama. Nie będzie mógł żądać zapłaty od spółki jawnej.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 19 lutego 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
  Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.
  Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty
  Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.
  Czy euro zostanie polską walutą, aby zatrzymać inflację?
  Kwestia przyjęcia euro nie znajduje się wśród najważniejszych politycznych tematów. Jednak inflacja sprawiła, że postulat zmiany waluty przybiera na sile. Czy to jest sposób na zahamowanie wzrostu cen?
  Co zrobić, gdy klient prosi o dłuższy termin płatności?
  Co zrobić, gdy klient chce zapłacić później? Jakie środki stosują polskie przedsiębiorstwa, by chronić się przed opóźnionymi płatnościami?
  Rejestracje przedsiębiorstw w II kw. 2022 r. - dane GUS
  W II kwartale 2022 roku odnotowano 93 tys. 660 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 1,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, oraz 80 upadłości, tj. o 4,8 proc. mniej niż w II kwartale 2021 roku – podał GUS we wtorek.
  Jakie sklepy obejmie system kaucyjny?
  Na jakim etapie obecnie są prace nad projektem ustawy, mającej wdrożyć system kaucyjny w Polsce? Czy zwiększy się powierzchnia sklepów, które będą zobowiązane do odbierania opakowań od klientów?