REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć spółkę jawną?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Jak założyć spółkę jawną?
Jak założyć spółkę jawną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz prowadzić działalność w formie spółki jawnej, ale nie wiesz od czego zacząć? Doskonale trafiłeś! Z artykułu dowiesz się jak założyć spółkę jawną przez S-24 oraz Portal Rejestrów Sądowych.

Sposoby założenia spółki jawnej

Założenie spółki jawnej może odbyć się na dwa sposoby: albo za pośrednictwem systemu S-24 albo poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

REKLAMA

 1. Założenie spółki jawnej w systemie S24:

Przed przystąpieniem do rejestracji niezbędne jest:

 1. posiadanie aktywnego konta na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/s24/
 2. posiadanie podpisu elektronicznego, czyli:
 1. Podpisu Kwalifikowanego, bądź
 2. Profilu Zaufanego.

Po założeniu konta w systemie S-24 (Start - Portal S24 (ms.gov.pl))przystępujemy do wypełnienia dokumentów, takich jak:

 1. umowa spółki jawnej, która jest obowiązkowym dokumentem,
 2. pozostałe dokumenty są dobrowolne – jak np. uchwała o powołaniu prokurenta, jeżeli np. zdecydujemy, że taki prokurent jest potrzebny w spółce.

WAŻNE: Każdy dokument należy każdorazowo podpisać.

Po przygotowaniu i podpisaniu wszystkich niezbędnych dokumentów przechodzimy do tworzenia wniosku o rejestrację spółki jawnej w rejestrze przedsiębiorców. Ten wniosek oczywiście również należy podpisać. Ostatnim krokiem jest opłacenie wniosku i jego wysłanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KOSZTY: Koszt założenia spółki w systemie S-24 to kwota 250 zł opłaty sądowej za wpis w rejestrze przedsiębiorców oraz 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Powyższe oczywiście w telegraficznym skrócie, ponieważ w celu wypełnienia i wybrania dokumentów, które będą niezbędne dla przyszłego funkcjonowania spółki konieczna jest analiza nierzadko również z perspektywy podatkowej, jak np. w celu powołania prokurenta w spółce. Tworzenie spółki to trochę jak szycie sukni na miarę, ale większe możliwości daje Portal Rejestrów Sądowych, o czym poniżej.

 1. Założenie spółki jawnej w Portalu Rejestrów Sądowych:

Przed przystąpieniem do rejestracji niezbędne jest:

 1. Posiadanie aktywnego konta na stronie: https://prs.ms.gov.pl/
 2. Posiadanie podpisu elektronicznego, czyli
 1. Podpisu Kwalifikowanego, bądź
 2. Profilu Zaufanego, albo też
 3. można skorzystać z e-dowodu albo bankowości elektronicznej.

W Portalu Rejestrów Sądowych należy również wypełnić wszystkie dane, których żąda system, załączyć niezbędne dokumenty, w tym obowiązkową umowę spółki, a następnie podpisać, opłacić wniosek i wysłać.

KOSZTY: Koszt założenia spółki jawnej w Portalu Rejestrów Sądowych to 500 zł opłaty sądowej za wpis w rejestrze przedsiębiorców i 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

WAŻNE: Aktualnie nie jest możliwe założenie jakiejkolwiek spółki przy wykorzystaniu formularzy papierowych. W związku z nowelizacją przepisów od dnia 1 lipca 2021 r. formularze papierowe zastąpił Portal Rejestrów Sądowych i wszystko odbywa się elektronicznie.

Który sposób wybrać?

Głównym czynnikiem decydującym o sposobie założenia spółki jawnej jest preferowana treść umowy spółki jawnej.

 1. Treść umowy w przypadku zakładania spółki w systemie S-24

W przypadku spółki jawnej zakładanej w systemie S-24 należy mieć na uwadze, że treść umowy w tym systemie jest bardzo ograniczona i zawiera tylko elementy, które są wymagane przepisami prawa. Zatem, jeżeli Twoim zamiarem jest wprowadzenie do umowy postanowień spoza tego obowiązkowego katalogu, to nie ma takiej możliwości.

 1. Treść umowy w przypadku zakładania spółki w Portalu Rejestrów Sądowych

Rozwiązaniem w tym przypadku jest Portal Rejestrów Sądowych, który umożliwia dołączenie umowy o treści dowolnie obranej. Jedynym ograniczeniem są oczywiście przepisy prawa i elementy, które taka umowa musi zawierać, czyli:

 1. nazwę spółki,
 2. siedzibę spółki,
 3. przedmiot działalności spółki,
 4. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
 5. oraz należy wskazać czas, na jaki zawiązywana jest spółka, chyba że okres jej trwania ma być nieograniczony.

REKLAMA

Zatem oprócz tych obowiązkowych elementów umowa spółki jawnej może przewidywać dodatkowe rozwiązania, które będą miały na celu uregulowanie kwestii, które mogą się okazać sporne między wspólnikami albo też dodać postanowienia, które znacznie ułatwiają funkcjonowanie spółki.

Umowa spółki jawnej w tym wariancie jest zawierana w formie pisemnej, czyli na zwykłej kartce papieru, ale pod rygorem nieważności, czyli nie można zawrzeć takiej umowy ustnie. Jest to w zasadzie oczywiste, skoro taką umowę trzeba wysłać elektronicznie do sądu rejestrowego.

Wpis do rejestru

Wysłałeś wniosek do KRS, niezależnie od tego, czy wybrałeś system S-24 czy też Portal Rejestrów Sądowych (PRS) do założenia spółki, w każdym wariancie:

 1. jeżeli poprawnie wypełniłeś wnioseksąd przyśle postanowienie o wpisaniu spółki do rejestru przedsiębiorców (zweryfikować wpis można pod adresem: System EKRS (ms.gov.pl));
 2. jeżeli w złożonym wniosku są błędy – sąd przyśle zarządzenie, w którym wskaże jakie błędy zostały popełnione i w tym przypadku – dalsze działania zależą od tego, czy wniosek został złożony przez system S-24, czy też przez PRS:
 • jeżeli wniosek został złożony przez S-24, to nie ma możliwości poprawienia wniosku w tym systemie, najlepiej złożyć nowy wniosek, a jednocześnie zawnioskować do sądu o zwrot opłaty od poprzednio złożonego wniosku;
 • jeżeli natomiast wniosek został złożony przez PRS, to w tym przypadku nie ma większych problemów, PRS umożliwia poprawienie popełnionych błędów, więc poprawiasz lub uzupełniasz wniosek tylko w części nieprawidłowej.

REKLAMA

Wpis spółki jawnej do Krajowego Rejestru Sądowego ma charakter konstytutywny, co oznacza, że spółka powstaje dopiero z chwilą wpisania jej do rejestru. Oznacza to między innymi, że jeżeli po zawarciu umowy spółki jawnej, a przed wpisaniem spółki do rejestru zostały zaciągnięte zobowiązania, to osoby działającej w imieniu spółki jawnej odpowiadają solidarnie.

PRZYKŁAD: Jan Kowalski i Adam Nowak zawarli umowę spółki jawnej. Złożyli wniosek o wpis tej spółki do rejestru, ale w czasie oczekiwania na wpis okazało się, że konieczne jest zawarcie w imieniu spółki jawnej umowy najmu, żeby spółka ta miała swoją siedzibę. Umowę najmu w imieniu spółki podpisali Jan i Adam. Jednak, przez 3 miesiące od momentu zawarcia umowy najmu do wpisu spółki do rejestru, Jan i Adam nie płacili czynszu za najem. Wynajmujący będzie mógł żądać zapłaty, za ten 3-miesieczny okres, od Jana i Adama łącznie, tylko od Jana albo tylko od Adama. Nie będzie mógł żądać zapłaty od spółki jawnej.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 19 lutego 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA