REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak założyć spółkę jawną?
Jak założyć spółkę jawną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz prowadzić działalność w formie spółki jawnej, ale nie wiesz od czego zacząć? Doskonale trafiłeś! Z artykułu dowiesz się jak założyć spółkę jawną przez S-24 oraz Portal Rejestrów Sądowych.

Sposoby założenia spółki jawnej

Założenie spółki jawnej może odbyć się na dwa sposoby: albo za pośrednictwem systemu S-24 albo poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

REKLAMA

 1. Założenie spółki jawnej w systemie S24:

Przed przystąpieniem do rejestracji niezbędne jest:

 1. posiadanie aktywnego konta na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/s24/
 2. posiadanie podpisu elektronicznego, czyli:
 1. Podpisu Kwalifikowanego, bądź
 2. Profilu Zaufanego.

Po założeniu konta w systemie S-24 (Start - Portal S24 (ms.gov.pl))przystępujemy do wypełnienia dokumentów, takich jak:

 1. umowa spółki jawnej, która jest obowiązkowym dokumentem,
 2. pozostałe dokumenty są dobrowolne – jak np. uchwała o powołaniu prokurenta, jeżeli np. zdecydujemy, że taki prokurent jest potrzebny w spółce.

WAŻNE: Każdy dokument należy każdorazowo podpisać.

Po przygotowaniu i podpisaniu wszystkich niezbędnych dokumentów przechodzimy do tworzenia wniosku o rejestrację spółki jawnej w rejestrze przedsiębiorców. Ten wniosek oczywiście również należy podpisać. Ostatnim krokiem jest opłacenie wniosku i jego wysłanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KOSZTY: Koszt założenia spółki w systemie S-24 to kwota 250 zł opłaty sądowej za wpis w rejestrze przedsiębiorców oraz 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Powyższe oczywiście w telegraficznym skrócie, ponieważ w celu wypełnienia i wybrania dokumentów, które będą niezbędne dla przyszłego funkcjonowania spółki konieczna jest analiza nierzadko również z perspektywy podatkowej, jak np. w celu powołania prokurenta w spółce. Tworzenie spółki to trochę jak szycie sukni na miarę, ale większe możliwości daje Portal Rejestrów Sądowych, o czym poniżej.

 1. Założenie spółki jawnej w Portalu Rejestrów Sądowych:

Przed przystąpieniem do rejestracji niezbędne jest:

 1. Posiadanie aktywnego konta na stronie: https://prs.ms.gov.pl/
 2. Posiadanie podpisu elektronicznego, czyli
 1. Podpisu Kwalifikowanego, bądź
 2. Profilu Zaufanego, albo też
 3. można skorzystać z e-dowodu albo bankowości elektronicznej.

W Portalu Rejestrów Sądowych należy również wypełnić wszystkie dane, których żąda system, załączyć niezbędne dokumenty, w tym obowiązkową umowę spółki, a następnie podpisać, opłacić wniosek i wysłać.

KOSZTY: Koszt założenia spółki jawnej w Portalu Rejestrów Sądowych to 500 zł opłaty sądowej za wpis w rejestrze przedsiębiorców i 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

WAŻNE: Aktualnie nie jest możliwe założenie jakiejkolwiek spółki przy wykorzystaniu formularzy papierowych. W związku z nowelizacją przepisów od dnia 1 lipca 2021 r. formularze papierowe zastąpił Portal Rejestrów Sądowych i wszystko odbywa się elektronicznie.

Który sposób wybrać?

Głównym czynnikiem decydującym o sposobie założenia spółki jawnej jest preferowana treść umowy spółki jawnej.

 1. Treść umowy w przypadku zakładania spółki w systemie S-24

W przypadku spółki jawnej zakładanej w systemie S-24 należy mieć na uwadze, że treść umowy w tym systemie jest bardzo ograniczona i zawiera tylko elementy, które są wymagane przepisami prawa. Zatem, jeżeli Twoim zamiarem jest wprowadzenie do umowy postanowień spoza tego obowiązkowego katalogu, to nie ma takiej możliwości.

 1. Treść umowy w przypadku zakładania spółki w Portalu Rejestrów Sądowych

Rozwiązaniem w tym przypadku jest Portal Rejestrów Sądowych, który umożliwia dołączenie umowy o treści dowolnie obranej. Jedynym ograniczeniem są oczywiście przepisy prawa i elementy, które taka umowa musi zawierać, czyli:

 1. nazwę spółki,
 2. siedzibę spółki,
 3. przedmiot działalności spółki,
 4. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
 5. oraz należy wskazać czas, na jaki zawiązywana jest spółka, chyba że okres jej trwania ma być nieograniczony.

REKLAMA

Zatem oprócz tych obowiązkowych elementów umowa spółki jawnej może przewidywać dodatkowe rozwiązania, które będą miały na celu uregulowanie kwestii, które mogą się okazać sporne między wspólnikami albo też dodać postanowienia, które znacznie ułatwiają funkcjonowanie spółki.

Umowa spółki jawnej w tym wariancie jest zawierana w formie pisemnej, czyli na zwykłej kartce papieru, ale pod rygorem nieważności, czyli nie można zawrzeć takiej umowy ustnie. Jest to w zasadzie oczywiste, skoro taką umowę trzeba wysłać elektronicznie do sądu rejestrowego.

Wpis do rejestru

Wysłałeś wniosek do KRS, niezależnie od tego, czy wybrałeś system S-24 czy też Portal Rejestrów Sądowych (PRS) do założenia spółki, w każdym wariancie:

 1. jeżeli poprawnie wypełniłeś wnioseksąd przyśle postanowienie o wpisaniu spółki do rejestru przedsiębiorców (zweryfikować wpis można pod adresem: System EKRS (ms.gov.pl));
 2. jeżeli w złożonym wniosku są błędy – sąd przyśle zarządzenie, w którym wskaże jakie błędy zostały popełnione i w tym przypadku – dalsze działania zależą od tego, czy wniosek został złożony przez system S-24, czy też przez PRS:
 • jeżeli wniosek został złożony przez S-24, to nie ma możliwości poprawienia wniosku w tym systemie, najlepiej złożyć nowy wniosek, a jednocześnie zawnioskować do sądu o zwrot opłaty od poprzednio złożonego wniosku;
 • jeżeli natomiast wniosek został złożony przez PRS, to w tym przypadku nie ma większych problemów, PRS umożliwia poprawienie popełnionych błędów, więc poprawiasz lub uzupełniasz wniosek tylko w części nieprawidłowej.

REKLAMA

Wpis spółki jawnej do Krajowego Rejestru Sądowego ma charakter konstytutywny, co oznacza, że spółka powstaje dopiero z chwilą wpisania jej do rejestru. Oznacza to między innymi, że jeżeli po zawarciu umowy spółki jawnej, a przed wpisaniem spółki do rejestru zostały zaciągnięte zobowiązania, to osoby działającej w imieniu spółki jawnej odpowiadają solidarnie.

PRZYKŁAD: Jan Kowalski i Adam Nowak zawarli umowę spółki jawnej. Złożyli wniosek o wpis tej spółki do rejestru, ale w czasie oczekiwania na wpis okazało się, że konieczne jest zawarcie w imieniu spółki jawnej umowy najmu, żeby spółka ta miała swoją siedzibę. Umowę najmu w imieniu spółki podpisali Jan i Adam. Jednak, przez 3 miesiące od momentu zawarcia umowy najmu do wpisu spółki do rejestru, Jan i Adam nie płacili czynszu za najem. Wynajmujący będzie mógł żądać zapłaty, za ten 3-miesieczny okres, od Jana i Adama łącznie, tylko od Jana albo tylko od Adama. Nie będzie mógł żądać zapłaty od spółki jawnej.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 19 lutego 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA