REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy zakładają firmy w Polsce - nawet 100% więcej firm w ciągu roku

Obywatele Ukrainy zakładają coraz więcej firm w Polsce.
Jakie firmy Ukraińcy zakładają w Polsce?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ukraińcy zakładają coraz więcej własnych firm w Polsce. Dlaczego wybierają biznes zamiast etatu? Północna Izba Gospodarcza odnotowała 100% wzrost liczby nowych firm zakładanych przez osoby z Ukrainy. Jakie branże wybierają?

Ukraińcy wolą własną firmę niż etat w Polsce

Na koniec roku 2023 w województwie zachodniopomorskim było ponad 2400 firm założonych przez cudzoziemców. To oznacza, że ten współczynnik rok do roku wzrósł o ponad 100%. Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że cudzoziemców zgłoszonych do ZUS w województwie zachodniopomorskim jest nieco ponad 48 tysięcy osób. 

REKLAMA

Z czego wynika wzrost działalności gospodarczych wśród osób spoza Polski? 

REKLAMA

Nasz region jest miejscem sprzyjającym prowadzeniu biznesu. Tutaj jednak czynnikiem najistotniejszym jest fakt, że osoby, które przybyły z Ukrainy z powodu wojny muszą podjąć decyzję: wiążemy się z tym miastem na stałe i budujemy swoją przyszłość czy działamy dla innych pracodawców, ale często poniżej naszych kompetencji – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że wzrost ilości firm prowadzonych przez cudzoziemców to 100%. Eksperci nie mają wątpliwości, że mowa głównie o obywatelach Ukrainy, którzy przybyli do naszego regionu z powodu wojny, która wybuchła w lutym 2022 roku.

- Cudzoziemcy dobrze odnajdują się na naszym rynku pracy, a także coraz chętniej zakładają swoje firmy. Statystyki pokazują jednoznacznie wzrost zainteresowania prowadzeniem działalności przez obywateli Ukrainy. Jest to spowodowane tym, że osoby z Ukrainy musiały podjąć decyzję czy chcą wiązać się z naszym regionem na stałe, jeżeli tak to oczywiste jest poszukiwanie stałego zatrudnienia lub właśnie zakładanie działalności gospodarczej. Okazuje się, że założenie biznesu w Polsce nie jest trudną sprawą, co cudzoziemcy traktują jako szansę dla siebie – mówi Hanna Mojsiuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie firmy w Polsce zakładają Ukraińcy?

Północna Izba Gospodarcza zauważyła, że coraz więcej firm prowadzonych przez cudzoziemców decyduje się na zrzeszenie w instytucji.

- Osoby z Ukrainy prowadzą wiele rodzajów działalności w naszym regionie. Zauważyliśmy, że dominują tutaj sektory związane z gastronomią, zdrowiem i urodą. To wynika z faktu, że po wojnie trafiły do nas głównie Panie, które dzisiaj, po tym jak opanowały już w komunikatywnym stopniu język polski np. zakładają działalność związaną z branżą beauty, ale ostatni rozmawiałam także z młodą Panią z Ukrainy, która otworzyła kawiarnie czy z Panią, która w mniejszej miejscowości naszego regionu założyła małe bistro – mówi Hanna Mojsiuk. 

Dlaczego Ukraińcy zakładają firmy w Polsce?

REKLAMA

Eksperci rynku pracy przyznają, że osoby z Ukrainy przez ostatnie dwa lata musiały odnaleźć się na rynku pracy. Z jednej strony propozycji pracy dla cudzoziemców nie brakuje, ale z drugiej bardzo często jest to praca poniżej oczekiwań osób, które przybyły do Polski uciekając przed wojną.

- Zakładanie jednoosobowych działalności dla osób z Ukrainy nie jest trudne, a wiele organizacji prowadzi również doradztwo jak sobie poradzić z zakładaniem firmy. Ryzyko nie jest obce osobom z Ukrainy, a nasz system podatkowy czy przepisy nie są dla nich w jakiś sposób ograniczające. Bariery, które widzimy dotyczą bardzo często kwestii językowych, ale przy odpowiednich staraniach ten problem dla się pokonać. Z moich obserwacji mogę stwierdzić, że jakość usług przedsiębiorców z Ukrainy jest wysoka i dobrze radzą one sobie w naszym biznesie – mówi Kamil Zieliński, ekspert ds. legalizacji pobytu osób z Ukrainy, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Branże na biznes wybierane przez osoby z Ukrainy

- Branże dominujące wśród osób z zagranicy, które zakładają firmy, to sektor beauty, gastronomia, ale także rzemiosło czy działające w sektorze budowlanym. Dominują Panie, ale widzimy także, że Panowie szukają dla siebie możliwości działania w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych. Nie brakuje także ekspertów z zakresu komunikacji czy transportu, którzy chcą prowadzić swoje firmy – mówi Katarzyna Rogoźnicka, ekspertka ds. restrukturyzacji kancelarii Kiżuk & Michalska.  – Bardzo często osoby z Ukrainy zatrudniają swoich rodaków, to również pozytywna tendencja – dodaje. 

Ukrainki z wyższymi kwalifikacjami mają problem z pracą w Polsce

Dla wielu osób z Ukrainy własna firma jest szansą na przełamanie złej passy na rynku pracy. Jak mówi Anna Sudolska, w ostatnich tygodniach wiele Pań z Ukrainy bezskutecznie poszukiwało pracy w swoich zawodach.

- Spotkaliśmy się z sytuacją, że Panie będące z zawodu np. psycholożkami, nauczycielkami czy lekarkami zostały bez pracy. To wynika z faktu, że po wojnie uruchomiono  środki na wspieranie zawodowe osób uciekających przed wojną. Po dwóch latach te środki są znacznie mniejsze i nie ma już takich funduszy np. na integrację polsko-ukraińską w szkołach czy np. na wsparcie psychologiczne. Takie osoby muszą szukać dla siebie nowej drogi zawodowej, często niestety poniżej swoich oczekiwań – dodaje Anna Sudolska. 

Źródło: Północna Izba Gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA