REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy zakładają firmy w Polsce - nawet 100% więcej firm w ciągu roku

Obywatele Ukrainy zakładają coraz więcej firm w Polsce.
Jakie firmy Ukraińcy zakładają w Polsce?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ukraińcy zakładają coraz więcej własnych firm w Polsce. Dlaczego wybierają biznes zamiast etatu? Północna Izba Gospodarcza odnotowała 100% wzrost liczby nowych firm zakładanych przez osoby z Ukrainy. Jakie branże wybierają?

Ukraińcy wolą własną firmę niż etat w Polsce

Na koniec roku 2023 w województwie zachodniopomorskim było ponad 2400 firm założonych przez cudzoziemców. To oznacza, że ten współczynnik rok do roku wzrósł o ponad 100%. Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że cudzoziemców zgłoszonych do ZUS w województwie zachodniopomorskim jest nieco ponad 48 tysięcy osób. 

REKLAMA

Z czego wynika wzrost działalności gospodarczych wśród osób spoza Polski? 

REKLAMA

Nasz region jest miejscem sprzyjającym prowadzeniu biznesu. Tutaj jednak czynnikiem najistotniejszym jest fakt, że osoby, które przybyły z Ukrainy z powodu wojny muszą podjąć decyzję: wiążemy się z tym miastem na stałe i budujemy swoją przyszłość czy działamy dla innych pracodawców, ale często poniżej naszych kompetencji – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że wzrost ilości firm prowadzonych przez cudzoziemców to 100%. Eksperci nie mają wątpliwości, że mowa głównie o obywatelach Ukrainy, którzy przybyli do naszego regionu z powodu wojny, która wybuchła w lutym 2022 roku.

- Cudzoziemcy dobrze odnajdują się na naszym rynku pracy, a także coraz chętniej zakładają swoje firmy. Statystyki pokazują jednoznacznie wzrost zainteresowania prowadzeniem działalności przez obywateli Ukrainy. Jest to spowodowane tym, że osoby z Ukrainy musiały podjąć decyzję czy chcą wiązać się z naszym regionem na stałe, jeżeli tak to oczywiste jest poszukiwanie stałego zatrudnienia lub właśnie zakładanie działalności gospodarczej. Okazuje się, że założenie biznesu w Polsce nie jest trudną sprawą, co cudzoziemcy traktują jako szansę dla siebie – mówi Hanna Mojsiuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie firmy w Polsce zakładają Ukraińcy?

Północna Izba Gospodarcza zauważyła, że coraz więcej firm prowadzonych przez cudzoziemców decyduje się na zrzeszenie w instytucji.

- Osoby z Ukrainy prowadzą wiele rodzajów działalności w naszym regionie. Zauważyliśmy, że dominują tutaj sektory związane z gastronomią, zdrowiem i urodą. To wynika z faktu, że po wojnie trafiły do nas głównie Panie, które dzisiaj, po tym jak opanowały już w komunikatywnym stopniu język polski np. zakładają działalność związaną z branżą beauty, ale ostatni rozmawiałam także z młodą Panią z Ukrainy, która otworzyła kawiarnie czy z Panią, która w mniejszej miejscowości naszego regionu założyła małe bistro – mówi Hanna Mojsiuk. 

Dlaczego Ukraińcy zakładają firmy w Polsce?

REKLAMA

Eksperci rynku pracy przyznają, że osoby z Ukrainy przez ostatnie dwa lata musiały odnaleźć się na rynku pracy. Z jednej strony propozycji pracy dla cudzoziemców nie brakuje, ale z drugiej bardzo często jest to praca poniżej oczekiwań osób, które przybyły do Polski uciekając przed wojną.

- Zakładanie jednoosobowych działalności dla osób z Ukrainy nie jest trudne, a wiele organizacji prowadzi również doradztwo jak sobie poradzić z zakładaniem firmy. Ryzyko nie jest obce osobom z Ukrainy, a nasz system podatkowy czy przepisy nie są dla nich w jakiś sposób ograniczające. Bariery, które widzimy dotyczą bardzo często kwestii językowych, ale przy odpowiednich staraniach ten problem dla się pokonać. Z moich obserwacji mogę stwierdzić, że jakość usług przedsiębiorców z Ukrainy jest wysoka i dobrze radzą one sobie w naszym biznesie – mówi Kamil Zieliński, ekspert ds. legalizacji pobytu osób z Ukrainy, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Branże na biznes wybierane przez osoby z Ukrainy

- Branże dominujące wśród osób z zagranicy, które zakładają firmy, to sektor beauty, gastronomia, ale także rzemiosło czy działające w sektorze budowlanym. Dominują Panie, ale widzimy także, że Panowie szukają dla siebie możliwości działania w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych. Nie brakuje także ekspertów z zakresu komunikacji czy transportu, którzy chcą prowadzić swoje firmy – mówi Katarzyna Rogoźnicka, ekspertka ds. restrukturyzacji kancelarii Kiżuk & Michalska.  – Bardzo często osoby z Ukrainy zatrudniają swoich rodaków, to również pozytywna tendencja – dodaje. 

Ukrainki z wyższymi kwalifikacjami mają problem z pracą w Polsce

Dla wielu osób z Ukrainy własna firma jest szansą na przełamanie złej passy na rynku pracy. Jak mówi Anna Sudolska, w ostatnich tygodniach wiele Pań z Ukrainy bezskutecznie poszukiwało pracy w swoich zawodach.

- Spotkaliśmy się z sytuacją, że Panie będące z zawodu np. psycholożkami, nauczycielkami czy lekarkami zostały bez pracy. To wynika z faktu, że po wojnie uruchomiono  środki na wspieranie zawodowe osób uciekających przed wojną. Po dwóch latach te środki są znacznie mniejsze i nie ma już takich funduszy np. na integrację polsko-ukraińską w szkołach czy np. na wsparcie psychologiczne. Takie osoby muszą szukać dla siebie nowej drogi zawodowej, często niestety poniżej swoich oczekiwań – dodaje Anna Sudolska. 

Źródło: Północna Izba Gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA