REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury wystawiane byłemu pracodawcy a ulga na start

Emilia Derucka
Ulga na start a faktury wystawiane byłemu pracodawcy
Ulga na start a faktury wystawiane byłemu pracodawcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorcy wystawiającemu faktury byłemu pracodawcy przysługuje ulga na start? Kto może skorzystać z ulgi na start?

Wystawianie faktur byłemu pracodawcy a ulga na start

Pytanie: Czy w przypadku gdy osoba zatrudniona u danego pracodawcy zwalnia się od niego i od razu zakłada swoją działalność jednoosobową oraz wystawia na niego 1 z 3 FV co miesiąc (2 pozostałe na kogoś innego) czy może korzystać z ulgi na start w ZUS-ie?

REKLAMA

Odpowiedź: W przypadku wskazanym w zapytaniu, to, czy zainteresowany będzie mógł skorzystać z ulgi na start, zależy od tego, czy w ramach prowadzonej działalności będzie wykonywał te same czynności, które wykonywał w czasie trwającego stosunku pracy, czy też będą to inne czynności. Jeśli to będą inne czynności chociaż wykonywane na rzecz byłego pracodawcy, może skorzystać z ulgi na start. Jeśli jednak będą to takie same czynności, nie ma możliwości skorzystania z tej formy. Liczba wystawianych faktur nie ma tutaj znaczenia.

Ulga na start - kiedy przysługuje?

REKLAMA

Uzasadnienie: Ulga na start obowiązuje przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) i składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Jeżeli dana osoba rozpocznie działalność w trakcie miesiąca, tego miesiąca nie wlicza się do 6 miesięcy, w których może korzystać z ulgi na start. Jeśli działalność rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca, ten miesiąc wlicza się do 6 miesięcy, w których można korzystać z ulgi.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. są osobami fizycznymi, czyli prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych,
  2. podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie, po upływie co najmniej 5 lat od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  3. nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności,
  4. nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS.

Z ulgi na start można zrezygnować:

  • w dowolnym, wybranym momencie, przed upływem 6 miesięcy,
  • po upływie 6 miesięcy,

Preferencyjne składki ZUS - kiedy?

W obu przypadkach, zarówno wcześniejszej rezygnacji z ulgi, jak i kiedy skończył się okres jej obowiązywania, można zacząć korzystać z możliwości opłacania preferencyjnych składek ZUS, od preferencyjnej podstawy. Preferencyjne składki przysługują za pełne 24 miesiące. W przypadku rezygnacji z ulgi na start np. w połowie miesiąca, okres obniżonych składek zacznie się liczyć dopiero od kolejnego miesiąca.

W takim przypadku należy:

  • wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 40,
  • zgłosić do ubezpieczeń społecznych w ramach preferencyjnych składek, z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 70.

Podstawa prawna:

art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 423)

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA