REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury wystawiane byłemu pracodawcy a ulga na start

Emilia Derucka
Ulga na start a faktury wystawiane byłemu pracodawcy
Ulga na start a faktury wystawiane byłemu pracodawcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorcy wystawiającemu faktury byłemu pracodawcy przysługuje ulga na start? Kto może skorzystać z ulgi na start?

Wystawianie faktur byłemu pracodawcy a ulga na start

Pytanie: Czy w przypadku gdy osoba zatrudniona u danego pracodawcy zwalnia się od niego i od razu zakłada swoją działalność jednoosobową oraz wystawia na niego 1 z 3 FV co miesiąc (2 pozostałe na kogoś innego) czy może korzystać z ulgi na start w ZUS-ie?

REKLAMA

Odpowiedź: W przypadku wskazanym w zapytaniu, to, czy zainteresowany będzie mógł skorzystać z ulgi na start, zależy od tego, czy w ramach prowadzonej działalności będzie wykonywał te same czynności, które wykonywał w czasie trwającego stosunku pracy, czy też będą to inne czynności. Jeśli to będą inne czynności chociaż wykonywane na rzecz byłego pracodawcy, może skorzystać z ulgi na start. Jeśli jednak będą to takie same czynności, nie ma możliwości skorzystania z tej formy. Liczba wystawianych faktur nie ma tutaj znaczenia.

Ulga na start - kiedy przysługuje?

REKLAMA

Uzasadnienie: Ulga na start obowiązuje przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) i składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Jeżeli dana osoba rozpocznie działalność w trakcie miesiąca, tego miesiąca nie wlicza się do 6 miesięcy, w których może korzystać z ulgi na start. Jeśli działalność rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca, ten miesiąc wlicza się do 6 miesięcy, w których można korzystać z ulgi.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. są osobami fizycznymi, czyli prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych,
  2. podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie, po upływie co najmniej 5 lat od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  3. nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności,
  4. nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS.

Z ulgi na start można zrezygnować:

  • w dowolnym, wybranym momencie, przed upływem 6 miesięcy,
  • po upływie 6 miesięcy,

Preferencyjne składki ZUS - kiedy?

W obu przypadkach, zarówno wcześniejszej rezygnacji z ulgi, jak i kiedy skończył się okres jej obowiązywania, można zacząć korzystać z możliwości opłacania preferencyjnych składek ZUS, od preferencyjnej podstawy. Preferencyjne składki przysługują za pełne 24 miesiące. W przypadku rezygnacji z ulgi na start np. w połowie miesiąca, okres obniżonych składek zacznie się liczyć dopiero od kolejnego miesiąca.

W takim przypadku należy:

  • wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 40,
  • zgłosić do ubezpieczeń społecznych w ramach preferencyjnych składek, z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 70.

Podstawa prawna:

art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 423)

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA