REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Jak zawiesić działalność gospodarczą? Jak wznowić działalność gospodarczą?
Jak zawiesić działalność gospodarczą? Jak wznowić działalność gospodarczą?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy i jak zawiesić działalność gospodarczą? O czym należy pamiętać w czasie zawieszenia? Jak wygląda wznowienie działalności? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

rozwiń >

Prowadzenie własnej firmy często jest wystawiane na próbę, jak również różnego rodzaju zawirowania często związane z życiem osobistym przedsiębiorcy, bądź niekorzystnymi zmianami w prawie polskim. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że ma możliwość zawieszenia swojej działalności na okres co najmniej 30 dni.

REKLAMA

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa zawieszenie działalności możliwe jest w każdej chwili, tak jak późniejsze jej wznowienie. Co do zasady okres zawieszenia jest przerwą w prowadzeniu działalności na rynku. Warunkiem do zawieszenia działalności jest to, aby w danej firmie nie było zatrudnionych pracowników, bądź są zatrudnieni tacy, którzy w danym momencie przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie wychowawczym, bądź urlopie rodzicielskim.

Chcąc dokonać zawieszenia działalności, należy podjąć się wszystkich formalności, które należy dokonać w ewidencji działalności gospodarczej, w której zgłaszane było jej rozpoczęcie. Aby dana firma mogła zostać zawieszona, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, w którym należy zawrzeć informacje takie, jak:

- dane osobowe przedsiębiorcy i PESEL,

- numer identyfikacyjny REGON,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- numer identyfikacji podatkowej NIP.

Zawieszenie działalności spółki - złożenie wniosku w CEIDG

Aby zgodnie z prawem móc zawiesić działalność gospodarczą, konieczne jest dokonanie zgłoszenia na formularzu aktualizującym CEIDG-1. Wniosek ten może zostać złożony na trzy sposoby, a mianowicie osobiście, listem poleconym, bądź w formie elektronicznej. Ważne jest to, aby wnioski składane osobiście i listownie zostały opatrzone własnoręcznym podpisem poświadczonym notarialnie. Z kolei wniosek składany w formie elektronicznej musi zostać podpisany za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Negatywnie rozpatrzony wniosek o zawieszenie działalności

Zgodnie z przepisami prawa decyzja przedsiębiorcy o zawieszeniu spółki nie musi być ani uzasadniona, ani też nie trzeba uzyskać zgody na podjęcie tego kroku, aczkolwiek organ ewidencyjny ma możliwość negatywnego rozpatrzenia wniosku. Może to nastąpić w poniższych sytuacjach:

- jeśli zgłoszenie dotyczyło jednostki, która nie jest objęta przepisami ustawy,

- jeśli w zgłoszeniu występują braki formalne, które pomimo wezwania do uzupełnienia, nie zostały skorygowane przez przedsiębiorcę w wyznaczonym terminie,

- jeśli dla danej jednostki został wydany prawomocny zakaz wykonywania działalności, wówczas nie może być kontynuowane ani jej zawieszenie, ani prowadzenie.

Okres zawieszenia działalności gospodarczej

To od przedsiębiorcy zależy na jak długo chce zawiesić działalność swojej firmy, aczkolwiek istotne jest to, że nie może być to okres krótszy niż 30 dni. Z kolei w przypadku jednostek podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego okres ten już jest ograniczony i może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy w czasie zawieszenia działalności

REKLAMA

Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza całkowitego zamknięcia tego rozdziału na określony czas. Jak się okazuje w czasie trwania zawieszenia na przedsiębiorcy spoczywają zarówno prawa, jak i obowiązki. W związku z tym przedsiębiorca:

- może wykonywać wszelkie czynności, które są niezbędne do zachowania/zabezpieczenia źródła przychodów,
- może przyjmować należności oraz regulować zobowiązania powstałe jeszcze przed datą zawieszenia działalności,
- może zbywać posiadane środki trwałe oraz wyposażenie,
- może lub czasem musi uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych oraz administracyjnych, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- może osiągać przychody finansowe również z działalności prowadzonej przed zawieszeniem,
- może zostać skontrolowany na zasadach, które dotyczą przedsiębiorców wykonujących swoją działalność,
- musi wykonywać wszystkie obowiązki, które zostały odgórnie narzucone przez prawo (mowa m.in. o zobowiązaniach podatkowych).

Zawieszenie działalności a ubezpieczenia społeczne

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność gospodarczą jest zobowiązany do uiszczania składek z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, zdrowotnego, rentowego i wypadkowego. Z kolei dobrowolnie może również opłacać ubezpieczenie chorobowe. Bez względu na to czy dana jednostka osiąga zysk, czy ponosi stratę – jest zobowiązana do opłacania owych składek. Jednak w czasie trwania zawieszenia działalności, obowiązek uiszczania składek zostaje wstrzymany.

UWAGA!

Dokonanie zgłoszenia o zawieszeniu działalności na formularzu CEIDG-1 jest automatycznie zgłoszeniem do ZUS, a więc nie trzeba osobno składać tej informacji do ZUS-u. Tak właśnie działa tzw. zasada przepływu informacji.

Zawieszenie działalności, a podatek od towarów i usług

Każda działalność gospodarcza, która polega w głównej mierze na dostawie towarów, bądź świadczeniu usług, podlega pod opodatkowanie podatkiem VAT. W momencie, kiedy dana jednostka zostaje zawieszona, zawieszone zostają również wszelkie obowiązki dotyczące opłaty podatku. Z kolei po wznowieniu działalności, zasady opodatkowania są kontynuowane. Co prawda w czasie trwania zawieszenia podatnik nie musi składać deklaracji VAT_V7, ale już po wznowieniu działalności pierwsza deklaracja musi być złożona za okres rozliczeniowy, w którym przypada data wznowienia.

Wyjaśnienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lipca 2021 r., o sygnaturze 0111-KDIB3-2.4012.324.2021.3.AZ, informuje nas o tym, że "(...) odliczenie podatku naliczonego jest prawem podatnika nie obowiązkiem. Zatem podatnik może złożyć deklarację w okresie zawieszenia działalności i wykazać w niej kwotę podatku naliczonego do odliczenia poprzez jego zadeklarowanie w terminie określonym w art. 86 ust. 10b pkt 1 lub ust. 11 ustawy. Złożenie deklaracji podatkowej w okresie zawieszenia, wiąże się z tym, że podatnik w przypadku braku czynności opodatkowanych w okresie zawieszenia działalności wykazuje kwotę tego podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

W konsekwencji takiego rozliczenia kwota ta zwiększa kwotę podatku naliczonego do odliczenia w następnym okresie rozliczeniowym i w efekcie »dalszego przenoszenia« może być rozliczona z podatkiem należnym (przy braku czynności opodatkowanych w okresie zawieszenia) dopiero w deklaracji złożonej po wznowieniu działalności gospodarczej.(...)".

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza, która przez pewien czas była zawieszona, docelowo musi zostać albo wznowiona, albo zakończona. Definicja informuje nas o tym, że zawieszenie jest okresem, który ma za zadanie umożliwić przedsiębiorcy uporządkowanie spraw firmy, jak również wybrnięcie z różnego rodzaju kłopotów. Po upływie okresu zawieszenia, działalność powinna zostać wznowiona poprzez złożenie wniosku na takim samym formularzu, na jakim zgłaszano zawieszenie, a więc należy wskazać datę wznowienia, dane przedsiębiorcy, jak również miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy. Procedura ta nie jest konieczna wówczas, gdy na wniosku dotyczącym zawieszenia określono datę wznowienia).

Wraz ze wznowieniem działalności, z powrotem pojawiają się obowiązki, które spoczywały na przedsiębiorcy przed zawieszeniem. Tym sposobem od dnia wznowienia działalności, przedsiębiorca podlega wcześniej wymienionym ubezpieczeniom.

Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy, który wznawia swoją działalność, jest uregulowanie wszelkich należności, które powstały w okresie zawieszenia. Dodatkowo za rok, w którym miało miejsce zawieszenie działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi złożyć roczne zeznanie podatkowe. Należy w nim ująć wszystkie uzyskane w roku podatkowym przychody (wraz z tymi, które zostały osiągnięte w okresie zawieszenia).

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA