REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność nierejestrowa 2023 - nowy limit może być znacznie wyższy

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
działalność nierejestrowa 2023
działalność nierejestrowa 2023

REKLAMA

REKLAMA

Działalność nierejestrowa umożliwia posiadanie biznesu bez formalnego zakładania firmy. Ministerstwo rozwoju poinformowało rok temu o podwojeniu liczby działalności nierejestrowych w ciągu dwóch lat. Jeśli plany zostaną zrealizowane, to miesięczny limit przychodu bez formalności również wzrośnie dwukrotnie.

Działalność nierejestrowa – dla kogo?

Działalność nierejestrowa jest dostępna tylko dla osób fizycznych bez działalności gospodarczej. Oznacza to, że np. spółka z o.o. nie może we własnym imieniu rozpocząć działalności nierejestrowej w celu poszerzenia oferty.

REKLAMA

Kolejny warunek działalności nierejestrowej – osoba fizyczna nie wykonywała działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy. Co w przypadku zawieszonej działalności gospodarczej? Jak podaje biznes.gov.pl „co do zasady, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej liczone jest jak jej niewykonywanie.” Posiadanie zawieszonej działalności gospodarczej nie jest przeszkodą do rozpoczęcia działalności nierejestrowej (przy założeniu, że od końca „aktywnej” działalności gospodarczej upłynęło 60 miesięcy).

Działalność nierejestrowa jest dostępna również dla osoby niepełnoletniej, która ukończyła 13 lat (w tym wieku uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych).

Działalność nierejestrowa - limit 2023

W obecnym stanie prawnym na działalności nierejestrowej można zarobić maksymalnie połowę najniższego wynagrodzenia miesięcznie. Najniższe wynagrodzenie zostanie podwyższone 1 stycznia 2023 r. do kwoty 3490 zł, a następnie od 1 lipca 2023 do kwoty 3600 zł. Z tego powodu limit przychodu nierejestrowanego w 2023 r. jest równy:

  • 1745 zł przychodu miesięcznie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r.
  • 1800 zł przychodu miesięcznie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.

Obecnie procedowany jest projekt ustawy, która w art. 16. znacząco (dwukrotnie) podwyższa limit przychodu dla działalności nierejestrowej. Zamiast obecnej połowy najniższego wynagrodzenia, planuje się zrównanie limitu działalności nierejestrowej z najniższym wynagrodzeniem. Przy założeniu, że projekt zmieni się w obowiązujące prawo, działalność nierejestrowa umożliwiałaby w 2023 r. osiąganie przychodu w wysokości 3600 zł miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualizacja: Projekt ustawy uległ zmianie. Według obecnej wersji projektu limit przychodu dla działalności nierejestrowej zostanie ustalony na poziomie 75% najniższego wynagrodzenia.

Działalność nierejestrowa a składki ZUS i podatek PIT

Jedną z kluczowych zalet działalności nierejestrowej jest brak obowiązku opłacania składek na ZUS. Podatek dochodowy jest jednak obowiązkowy.

Jeśli weźmiemy pod uwagę nową, znacznie wyższą kwotę wolną od podatku, to uwidaczniają się perspektywy na własny biznes bez rejestracji i bez podatku. 30 000 zł kwoty wolnej od podatku rocznie, to średnio 2500 zł miesięcznie. Złożenie deklaracji PIT jest jednak obowiązkowe również w przypadku osiągnięcia przychodu poniżej kwoty wolnej od podatku. Formularz PIT-36 zawiera rubrykę "działalność nierejestrowana".

Co w przypadku przekroczenia miesięcznego limitu działalności nierejestrowej?

Przepisy niestety nie są elastyczne dla osób z działalnością nierejestrową, które incydentalnie przekroczą miesięczny limit przychodu. W takim przypadku konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Nie jest możliwa opcja „w jednym miesiącu 100 zł powyżej limitu, a w następnym 100 zł poniżej limitu”.

Działalność nierejestrowa – w jakich przypadkach może ułatwiać zarobkowanie

Działalność nierejestrowa może być przydatna m.in. osobom, które mają „biznesową intuicję” w zakresie kupna i sprzedaży po wyższej cenie. Przykładowo, można tym sposobem handlować rzeczami używanymi na serwisach typu OLX, uruchomić własne stoisko na targowisku lub drobny punkt usługowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA