Zawieszanie działalności gospodarczych. Kryzys czy sezon?
- Materiał prasowy
REKLAMA
REKLAMA
Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce
REKLAMA
Najwięcej przypadków zawieszenia działalności odnotowano we wrześniu 2022 roku, w branży hotelarskiej i gastronomicznej - wynika z analizy specjalistów firmy inFakt. Eksperci sprawdzili również dane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) za 2021 i 2020 rok. Okazało się, że wyniki są podobne. – W branży hotelarskiej i gastronomicznej co roku można zaobserwować skokowy wzrost liczby przedsiębiorców zawieszających działalność we wrześniu. Dlatego należy stwierdzić, że jest to efekt sezonowości. Tezę tę dodatkowo potwierdza geograficzne rozmieszczenie takich przypadków w obydwu branżach: są to głównie miejscowości nadmorskie – wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.
REKLAMA
Oczywiście liczba zamykanych i zawieszanych działalności gospodarczych może niepokoić. Możliwe, że gdyby nie obecny kryzys, takich przypadków byłoby mniej. – Są to jednak przypuszczenia, gdyż we wrześniu co roku obserwujemy podobną sytuację. Dlatego z oceną tego, czy faktycznie zaczyna się masowe zawieszanie działalności przez sytuację gospodarczą, poczekałbym kilka miesięcy. Z pewnością będziemy przyglądać się, czy ta tendencja się utrzyma, ale już nie z racji sezonowości – mówi Piotr Juszczyk.
Zawieszenie działalności - co przyniesie zima?
Niewątpliwie zima będzie trudnym okresem dla przedsiębiorców. Wiele firm zaczyna już zmagać się z problemem wysokich podwyżek cen gazu czy prądu. Może to powodować, że przy stratach lub nawet niskiej rentowności firm, ich właściciele będą się decydowali na zamknięcie biznesu lub jego czasowe zawieszenie.
REKLAMA
Z drugiej strony cały czas obserwujemy jednak, że liczba przypadków wznowienia działalności gospodarczej jest wyższa niż liczba zawieszanych biznesów. Dodatkowo, według Głównego Urzędu Statystycznego, w III kwartale 2022 roku odnotowano 93 970 zarejestrowanych przedsiębiorstw – to o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przypadków upadłości było 69, czyli o 12,7% mniej niż w III kwartale 2021 roku.
W związku z tym lepiej wstrzymać się z ostateczną oceną tego jak kryzys wpływa na liczbę firm działających w Polsce. Alarmujące informacje o lawinowym zamykaniu działalności gospodarczych na pewno nie pomagają, a wręcz wprowadzają niepotrzebny strach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.