REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego i prywatności - ochrona biznesu przed cyberatakami

Colonnade Insurance S.A.
Ubezpieczenia majątkowe i osobowe
Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego i prywatności - ochrona biznesu przed cyberatakami
Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego i prywatności - ochrona biznesu przed cyberatakami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W szybko zmieniającym się cyfrowym środowisku liczba zagrożeń cybernetycznych i wycieków danych bardzo wzrosła. Według danych Cybersecurity Ventures, koszty związane z cyberprzestępczością mają do 2025 roku wzrosnąć do 10,5 biliona dolarów rocznie.

Jak uniknąć strat z powodu cyberataków?

W miarę jak rośnie częstotliwość i złożoność tych ataków, sama świadomość strategii zapobiegawczych przestała być już wystarczająca. Konieczne stały się działania proaktywne, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Nawet przy odpowiednim przygotowaniu i zachowaniu czujności, nieprzewidywalny charakter zagrożeń cybernetycznych może prowadzić do znaczących strat, które dotykają nas wszystkich. Wzrastające nieustannie ryzyko związane z cyberprzestępczością i ochroną prywatności spowodowało konieczność stworzenia rozwiązania wspierającego przedsiębiorstwo w przypadku ataku cybernetycznego: ubezpieczenia ryzyk cybernetycznych i prywatności.
- Colonnade oferuje przyszłościowe rozwiązanie ubezpieczeniowe dostosowane do zagrożeń wynikających z wycieków danych i naruszeń. W oferowanych pakietach klienci otrzymają nie tylko ochronę ubezpieczeniową, ale także kompleksowy zestaw specjalistycznych usług. Te zasoby są dostępne, gdy kryzys uderza niespodziewanie, stanowiąc pomoc w nawigowaniu przez zawiłości wyzwań związanych z cyberprzestępczością. Nasi klienci korzystają z wiedzy doświadczonych profesjonalistów od ochrony danych, specjalistów od bezpieczeństwa IT i ekspertów prawnych specjalizujących się w ochronie danych - zaznaczył Juliusz Małyszko, Lider Praktyki Cyber w Colonnade. 

REKLAMA

Rozumienie ryzyk związanych z cyberprzestępczością i prywatnością

REKLAMA

W erze, w której dane stały się życiodajną siłą organizacji, ryzyka związane z prywatnością wplątały się w struktury codziennych operacji. Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od swojej wielkości, boryka się z zawsze obecnym wyzwaniem związanym z przetwarzaniem danych elektronicznych przechowywanych na komputerach, serwerach lub w szerokich przestrzeniach Internetu. Dane, zarówno te poufne, jak i osobiste, przechodzą przez wirtualne kanały, podczas gdy procesy digitalizacji i archiwizacji dokumentów fizycznych wymagają wzmożonej czujności.

Proces zarządzania danymi, czy poprzez tradycyjne systemy oparte na papierze, czy te nowoczesne oparte na chmurze, niesie w sobie ryzyko ochrony danych. Firmy stają się podatne na zakłócające ataki, takie jak blokada usług (DoS, DDoS) lub wtargnięcia oparte na sieci, które zagrażają działalności operacyjnej. W rosnącej przestrzeni cyfrowej ryzyka związane z urządzeniami mobilnymi, systemami IT i przestrzenią wirtualną stają się coraz bardziej złożone. Współczesne przedsiębiorstwa priorytetowo traktują zabezpieczanie systemów komputerowych, sieci oraz bezcennych danych, które przechowują, odzwierciedlając przełomową zmianę od ochrony aktywów materialnych do zabezpieczania obszarów cyfrowych.

Potencjalne czynniki ryzyka

• Czynnik ludzki: błędy i zaniedbania wynikające z podejmowanych działań

• Słabe punkty w organizacji: niedoskonałe procesy i luki w strukturach firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Ryzyka związane z bezpieczeństwem informacji: wyzwania wynikające z zarządzania poufnymi informacjami

• Celowe ataki: intencjonalne działania hakerów wprowadzające znaczące ryzyko

• Luki związane z outsourcingiem: powierzenie zarządzania danymi podmiotom zewnętrznym 

Jak pokazują przykłady z działalności Colonnade, łatwo o popełnienie błędu. 

Przykład

Przykład 1:
Wielkość ubezpieczonej firmy: mała 
Działalność gospodarcza ubezpieczonej firmy: produkcja portfeli 
Typ ataku: błąd pracownika

Opis: Pomyłka pracownika doprowadziła do poważnego wycieku danych ubezpieczonego. W niefortunnym zdarzeniu pracownik pomyłkowo wysłał e-mail do niezamierzonego odbiorcy z załącznikiem bazy danych zawierającej poufne dane klientów. Chociaż odbiorca natychmiast usunął e-mail, ubezpieczony był zobowiązany poinformować swoich klientów o incydencie w ramach środków ostrożności.

Skutki finansowe wyniosły od 2 600 do 13 000 euro. Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego pokryło koszty powiadomienia klientów, przy czym udział własny to jedyny koszt poniesiony przez  ubezpieczonego.

Przykład

Przykład 2

Wielkość ubezpieczonej firmy: duża
Działalność gospodarcza ubezpieczonej firmy: produkcja urządzeń komputerowych
Typ ataku: system antywirusowy pokonany przez najnowszy wirus

Opis: Nowe zagrożenie cybernetyczne zakłóciło działalność w renomowanym przedsiębiorstwie produkującym urządzenia komputerowe. Hakerzy zdołali przełamać nowoczesny system informatyczny ubezpieczonego za pomocą złośliwego oprogramowania, co wymusiło zawieszenie wszystkich działań produkcyjnych przez dwa tygodnie. Przez ten czas proces objął badanie, czyszczenie serwerów, oprogramowania oraz komputerów przez ekspertów. W celu naprawy rozległych szkód, roszczenie ubezpieczonego zostało podzielone na dwie kategorie: po pierwsze, znaczne koszty związane ze specjalistycznym śledztwem i bezpiecznym przeniesieniem danych na nowy sprzęt; po drugie, znaczące przerwy w działalności, które trwały ponad 14 dni, aż do pełnej odbudowy infrastruktury IT.

Skutki finansowe tego incydentu wyniosły od 130 000 do 260 000 euro. Wszechstronne ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych pokryło wszystkie wydatki związane z usługami ekspertów i zminimalizowało straty netto ze sprzedaży, przy czym udział własny to jedyny koszt poniesiony przez ubezpieczonego.

Adresowanie ryzyka związanego z cyberprzestępczością i prywatnością

Współczesne zagrożenia dla systemów informatycznych odzwierciedlają niebezpieczeństwa dotyczące aktywów materialnych. Konsekwencje incydentu cybernetycznego mogą być bardzo poważne. Ubezpieczenie cybernetyczne Colonnade zaprojektowano, aby poradzić sobie z zawiłymi reakcjami łańcuchowymi takich kryzysów, łagodząc ich rozległe skutki. Poniżej znajduje się przykładowy scenariusz, który podkreśla wieloaspektowy charakter tych wyzwań w ramach przedsiębiorstwa:

• Wyciek danych: poufne dane biznesowe lub osobiste są nielegalnie ujawniane, co niszczy zaufanie i reputację.

• Zarządzanie kryzysowe działu IT: szybka reakcja ze strony działu IT jest niezbędna do przywrócenia normalnej działalności, jednocześnie utrzymując operacje biznesowe.

• Łagodzenie kryzysu poprzez działania PR: szybka reakcja na wiadomości o wycieku danych łagodzi szkody reputacyjne zaostrzone przez zasięg mediów społecznościowych.

• Skutki finansowe: konsekwencje finansowe incydentu zakłócają regularne operacje biznesowe.

• Zamieszanie w zarządzaniu: nieprzewidziane incydenty stwarzają wyzwania na poziomie zarządzania.

Przewagi i zalety ubezpieczeń ryzyk cybernetycznych i prywatności

REKLAMA

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych i prywatność wykracza poza konwencjonalne paradygmaty ochrony, obejmując wielowymiarowe aspekty naruszeń danych, wycieków i ich konsekwencji. Zakres oferty obejmuje ochronę finansową, wsparcie w zachowaniu reputacji korporacyjnej, łagodzenie negatywnych wpływów na systemy IT oraz synergiczną ochronę ubezpieczeniową wraz z ekspertyzą doradczą, a także ekspertyzy śledcze, odzyskiwanie utraconych danych elektronicznych, ponowne zbieranie, replikację i pokrycie kosztów ich odzyskiwania.

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych i prywatności oferuje uniwersalne rozwiązanie dostępne dla przedsiębiorstw każdej wielkości i ze wszystkich branż. Niezależnie od charakteru, podmioty podatne na opisane wyzwalacze - czy to kradzieże danych, zakłócenia sieci czy inne - mogą skorzystać z ochrony zapewnianej przez to ubezpieczenie. W świecie naznaczonym niepewnością, jedna prawda pozostaje niezachwiana: cyberodporność stanowi fundament, na którym budowane jest solidne przedsiębiorstwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  REKLAMA

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  REKLAMA