REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego i prywatności - ochrona biznesu przed cyberatakami

Colonnade Insurance S.A.
Ubezpieczenia majątkowe i osobowe
Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego i prywatności - ochrona biznesu przed cyberatakami
Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego i prywatności - ochrona biznesu przed cyberatakami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W szybko zmieniającym się cyfrowym środowisku liczba zagrożeń cybernetycznych i wycieków danych bardzo wzrosła. Według danych Cybersecurity Ventures, koszty związane z cyberprzestępczością mają do 2025 roku wzrosnąć do 10,5 biliona dolarów rocznie.

Jak uniknąć strat z powodu cyberataków?

W miarę jak rośnie częstotliwość i złożoność tych ataków, sama świadomość strategii zapobiegawczych przestała być już wystarczająca. Konieczne stały się działania proaktywne, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Nawet przy odpowiednim przygotowaniu i zachowaniu czujności, nieprzewidywalny charakter zagrożeń cybernetycznych może prowadzić do znaczących strat, które dotykają nas wszystkich. Wzrastające nieustannie ryzyko związane z cyberprzestępczością i ochroną prywatności spowodowało konieczność stworzenia rozwiązania wspierającego przedsiębiorstwo w przypadku ataku cybernetycznego: ubezpieczenia ryzyk cybernetycznych i prywatności.
- Colonnade oferuje przyszłościowe rozwiązanie ubezpieczeniowe dostosowane do zagrożeń wynikających z wycieków danych i naruszeń. W oferowanych pakietach klienci otrzymają nie tylko ochronę ubezpieczeniową, ale także kompleksowy zestaw specjalistycznych usług. Te zasoby są dostępne, gdy kryzys uderza niespodziewanie, stanowiąc pomoc w nawigowaniu przez zawiłości wyzwań związanych z cyberprzestępczością. Nasi klienci korzystają z wiedzy doświadczonych profesjonalistów od ochrony danych, specjalistów od bezpieczeństwa IT i ekspertów prawnych specjalizujących się w ochronie danych - zaznaczył Juliusz Małyszko, Lider Praktyki Cyber w Colonnade. 

REKLAMA

Rozumienie ryzyk związanych z cyberprzestępczością i prywatnością

REKLAMA

W erze, w której dane stały się życiodajną siłą organizacji, ryzyka związane z prywatnością wplątały się w struktury codziennych operacji. Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od swojej wielkości, boryka się z zawsze obecnym wyzwaniem związanym z przetwarzaniem danych elektronicznych przechowywanych na komputerach, serwerach lub w szerokich przestrzeniach Internetu. Dane, zarówno te poufne, jak i osobiste, przechodzą przez wirtualne kanały, podczas gdy procesy digitalizacji i archiwizacji dokumentów fizycznych wymagają wzmożonej czujności.

Proces zarządzania danymi, czy poprzez tradycyjne systemy oparte na papierze, czy te nowoczesne oparte na chmurze, niesie w sobie ryzyko ochrony danych. Firmy stają się podatne na zakłócające ataki, takie jak blokada usług (DoS, DDoS) lub wtargnięcia oparte na sieci, które zagrażają działalności operacyjnej. W rosnącej przestrzeni cyfrowej ryzyka związane z urządzeniami mobilnymi, systemami IT i przestrzenią wirtualną stają się coraz bardziej złożone. Współczesne przedsiębiorstwa priorytetowo traktują zabezpieczanie systemów komputerowych, sieci oraz bezcennych danych, które przechowują, odzwierciedlając przełomową zmianę od ochrony aktywów materialnych do zabezpieczania obszarów cyfrowych.

Potencjalne czynniki ryzyka

• Czynnik ludzki: błędy i zaniedbania wynikające z podejmowanych działań

• Słabe punkty w organizacji: niedoskonałe procesy i luki w strukturach firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Ryzyka związane z bezpieczeństwem informacji: wyzwania wynikające z zarządzania poufnymi informacjami

• Celowe ataki: intencjonalne działania hakerów wprowadzające znaczące ryzyko

• Luki związane z outsourcingiem: powierzenie zarządzania danymi podmiotom zewnętrznym 

Jak pokazują przykłady z działalności Colonnade, łatwo o popełnienie błędu. 

Przykład

Przykład 1:
Wielkość ubezpieczonej firmy: mała 
Działalność gospodarcza ubezpieczonej firmy: produkcja portfeli 
Typ ataku: błąd pracownika

Opis: Pomyłka pracownika doprowadziła do poważnego wycieku danych ubezpieczonego. W niefortunnym zdarzeniu pracownik pomyłkowo wysłał e-mail do niezamierzonego odbiorcy z załącznikiem bazy danych zawierającej poufne dane klientów. Chociaż odbiorca natychmiast usunął e-mail, ubezpieczony był zobowiązany poinformować swoich klientów o incydencie w ramach środków ostrożności.

Skutki finansowe wyniosły od 2 600 do 13 000 euro. Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego pokryło koszty powiadomienia klientów, przy czym udział własny to jedyny koszt poniesiony przez  ubezpieczonego.

Przykład

Przykład 2

Wielkość ubezpieczonej firmy: duża
Działalność gospodarcza ubezpieczonej firmy: produkcja urządzeń komputerowych
Typ ataku: system antywirusowy pokonany przez najnowszy wirus

Opis: Nowe zagrożenie cybernetyczne zakłóciło działalność w renomowanym przedsiębiorstwie produkującym urządzenia komputerowe. Hakerzy zdołali przełamać nowoczesny system informatyczny ubezpieczonego za pomocą złośliwego oprogramowania, co wymusiło zawieszenie wszystkich działań produkcyjnych przez dwa tygodnie. Przez ten czas proces objął badanie, czyszczenie serwerów, oprogramowania oraz komputerów przez ekspertów. W celu naprawy rozległych szkód, roszczenie ubezpieczonego zostało podzielone na dwie kategorie: po pierwsze, znaczne koszty związane ze specjalistycznym śledztwem i bezpiecznym przeniesieniem danych na nowy sprzęt; po drugie, znaczące przerwy w działalności, które trwały ponad 14 dni, aż do pełnej odbudowy infrastruktury IT.

Skutki finansowe tego incydentu wyniosły od 130 000 do 260 000 euro. Wszechstronne ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych pokryło wszystkie wydatki związane z usługami ekspertów i zminimalizowało straty netto ze sprzedaży, przy czym udział własny to jedyny koszt poniesiony przez ubezpieczonego.

Adresowanie ryzyka związanego z cyberprzestępczością i prywatnością

Współczesne zagrożenia dla systemów informatycznych odzwierciedlają niebezpieczeństwa dotyczące aktywów materialnych. Konsekwencje incydentu cybernetycznego mogą być bardzo poważne. Ubezpieczenie cybernetyczne Colonnade zaprojektowano, aby poradzić sobie z zawiłymi reakcjami łańcuchowymi takich kryzysów, łagodząc ich rozległe skutki. Poniżej znajduje się przykładowy scenariusz, który podkreśla wieloaspektowy charakter tych wyzwań w ramach przedsiębiorstwa:

• Wyciek danych: poufne dane biznesowe lub osobiste są nielegalnie ujawniane, co niszczy zaufanie i reputację.

• Zarządzanie kryzysowe działu IT: szybka reakcja ze strony działu IT jest niezbędna do przywrócenia normalnej działalności, jednocześnie utrzymując operacje biznesowe.

• Łagodzenie kryzysu poprzez działania PR: szybka reakcja na wiadomości o wycieku danych łagodzi szkody reputacyjne zaostrzone przez zasięg mediów społecznościowych.

• Skutki finansowe: konsekwencje finansowe incydentu zakłócają regularne operacje biznesowe.

• Zamieszanie w zarządzaniu: nieprzewidziane incydenty stwarzają wyzwania na poziomie zarządzania.

Przewagi i zalety ubezpieczeń ryzyk cybernetycznych i prywatności

REKLAMA

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych i prywatność wykracza poza konwencjonalne paradygmaty ochrony, obejmując wielowymiarowe aspekty naruszeń danych, wycieków i ich konsekwencji. Zakres oferty obejmuje ochronę finansową, wsparcie w zachowaniu reputacji korporacyjnej, łagodzenie negatywnych wpływów na systemy IT oraz synergiczną ochronę ubezpieczeniową wraz z ekspertyzą doradczą, a także ekspertyzy śledcze, odzyskiwanie utraconych danych elektronicznych, ponowne zbieranie, replikację i pokrycie kosztów ich odzyskiwania.

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych i prywatności oferuje uniwersalne rozwiązanie dostępne dla przedsiębiorstw każdej wielkości i ze wszystkich branż. Niezależnie od charakteru, podmioty podatne na opisane wyzwalacze - czy to kradzieże danych, zakłócenia sieci czy inne - mogą skorzystać z ochrony zapewnianej przez to ubezpieczenie. W świecie naznaczonym niepewnością, jedna prawda pozostaje niezachwiana: cyberodporność stanowi fundament, na którym budowane jest solidne przedsiębiorstwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA