Kategorie

Wszystko o CEIDG ewidencji działalności gospodarczej

Wszystko o CEIDG ewidencji działalności gospodarczej
Fotolia
Od 2011 roku w Polsce działa rejestr przedsiębiorców, który zbiera dane osób prowadzących działalność gospodarczą, a także informacje o koncesjach i zezwoleniach. Jak zgłosić firmę do CEIDG? Czy to kosztuje? Czym jest biała lista podatników VAT? Te i inne ważne zagadnienia wyjaśniamy w poniższym artykule.

CEIDG ewidencja działalności gospodarczej dla firm

CEIDG to Centralna Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej. Ten specjalny rejestr, wykaz działalności gospodarczej umożliwia sprawdzenie informacji o przedsiębiorstwach, założenie firmy, zakończenie, zawieszenie lub wznowienie działalności. Wszystkie najważniejsze dane zebrane są w jednym miejscu, aby jeszcze szybciej i sprawniej móc załatwić urzędowe sprawy.

Czym jest CEIDG? - podstawowe informacje

Ewidencja CEIDG jest elektronicznym rejestrem, wykazem przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Obowiązkowemu wpisowi podlegają osoby fizyczne, które zakładają w kraju działalność gospodarczą.

Reklama

Rejestr działalności CEIDG skierowany jest głównie do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, do osób, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą, a także do osób, które szukają informacji na temat firm i przedsiębiorców.

W CEIDG można odszukać nie tylko daną firmę, ale także informacje o koncesjach, licencjach, zezwoleniach i wpisach do rejestru działalności regulowanej. Rejestr CEIDG zawiera również białą listę podatników VAT. Biała lista podatników VAT to elektroniczny wykaz podmiotów gospodarczych zarejestrowanych jako podatnik VAT. Dzięki temu możemy szybko zweryfikować wiarygodność kontrahenta.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Formularz CEIDG-1 z omówieniem - aktualizacja danych

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej CEIDG można złożyć:

 • osobiście w dowolnym urzędzie miasta i gminy
 • przez internet

Aby złożyć wniosek do CEIDG o zarejestrowanie działalności gospodarczej przez internet należy posiadać profil zaufany i wypełnić specjalny formularz, który za pośrednictwem banku należy podpisać podpisem zaufanym. Takie zgłoszenie przekazywane jest automatycznie do US, ZUS, GUS oraz KRUS.

Wypełniając formularz należy podać:

 • imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia
 • rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości
 • PESEL
 • wszystkie posiadane obywatelstwa
 • numer NIP i REGON jeśli zostały nadane
 • adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą
 • nazwę zakładanej działalności gospodarczej – musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy
 • nazwę skróconą
 • kody PKD
 • liczbę pracowników – planowana ilość
 • datę rozpoczęcia działalności
 • informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą
 • dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Reklama

Wniosek o wpis do rejestru działalności CEIDG pojawi się w rejestrze w ciągu 1 dnia roboczego od podpisania wniosku (dla obywateli UE), lub w ciągu 30 dni od podpisania wniosku (dla osób spoza UE). Działalność można rozpocząć już w momencie złożenia wniosku.

W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności należy zgłosić się do ZUS, aby zarejestrować się jako ubezpieczony (podczas składania wniosku CEIDG-1, do ZUS wpływa tylko zgłoszenie osoby jako płatnika)

Przy wypełnianiu formularza CEIDG należy zwrócić uwagę, że przedsiębiorca może mieć tylko jedną firmę. W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w wielu branżach, dla których trudne jest wybranie wspólnej nazwy należy wpisać tylko samo imię i nazwisko.

Nie zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Z tego obowiązku zwolnione są firmy, które prowadzą drobną działalność, a przychody nie przekroczają 50% płacy minimalnej. Wtedy można prowadzić tzw. działalność nierejestrową i nie zgłaszać jej do urzędu.

Likwidacja działalności podczas jej zawieszenia

W przypadku zawieszonej działalności i podjęciu decyzji o jej likwidacji należy złożyć wniosek o wykreślenie wpisu z rejestru firm CEIDG. Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli nie wznowi działalności przed upływem 2 lat, wpis zostanie wykreślony z urzędu.

Wniosek o likwidację działalności i wykreślenie z rejestru firm CEIDG można złożyć:

1. przez internet – przy użyciu podpisu elektronicznego lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP

2. w urzędzie gminy – osobiście. Taki wniosek można wysłać również pocztą, ale powinien być on osobiście podpisany, a podpis poświadczony przez notariusza.

Data zaprzestania działalności gospodarczej nie może być późniejsza niż data złożenia wniosku

Wniosek o wykreślenie wpisu firmy w CEIDG należy złożyć w terminie 7 dniu od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. We wniosku CEIDG-1 w rubryce "Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej” należy podać datę przypadającą na ostatni dzień wykonywania wszelkiej działalności gospodarczej.

CEIDG-1, jak i kiedy korzystać z formularza?

Formularz CEIDG-1 dotyczy przedsiębiorców, którzy chcą zarejestrować swoją firmę, zawiesić ją lub zakończyć działalność. Poprzez ten formularz można również aktualizować dane firmy np. adres do korespondencji lub miejsce wykonywania działalności. Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna.

CEIDG-1 dla nowego przedsiębiorcy

Rejestracja firm jest obowiązkowa, jeżeli przedsiębiorca chce prowadzić biznes na terenie Polski.

W rejestrze przedsiębiorców CEIDG znajdują się wyłącznie wpisy przedsiębiorców, którzy:

 • prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą
 • są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych.

W momencie składania formularza CEIDG-1 można również złożyć oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego, złożyć wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej oraz dołączyć zgłoszenie rejestracyjne albo aktualizacyjne do VAT oraz zgłosić się do ZUS.

CEIDG-1 przy zmianie danych

Jeżeli podczas prowadzenia działalności zmieniły się dane firmy, należy je zaktualizować w rejestrze CEIDG.

Do takich informacji mogą należeć m.in. zmiany:

 • danych osobowych lub obywatelstwa
 • nazwy działalności gospodarczej
 • adresu do doręczeń, adresu stałego miejsca wykonywania działalności, adresu zamieszkania
 • danych kontaktowych firmy (adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej, numer telefonu)
 • adresu skrzynki ePUAP
 • przedmiotu wykonywanej działalności opisanej kodami PKD
 • daty rozpoczęcia działalności
 • danych zarządcy sukcesyjnego
 • danych przedstawiciela ustawowego innego niż kurator lub opiekun, syndyk, nadzorca lub zarządca w postępowaniu restrukturyzacyjnym - o ile są wymagane
 • małżeńskiej wspólności majątkowej
 • rachunek bankowy do urzędu skarbowego
 • wpis albo zmianę wpisu do REGON
 • zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne NIP
 • zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku VAT
 • zmianę formy opodatkowania
 • zawiadomienie o wyborze prowadzenia ksiąg rachunkowych
 • numery identyfikacyjne uzyskane w innych krajach do celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych
 • pełnomocnika do CEIDG
 • informacje dotyczące spółki cywilnej

Dane można zmienić on-line lub osobiście w urzędzie miasta/dzielnicy.

CEIDG-1 podczas zawieszania działalności gospodarczej

W przypadku decyzji o zawieszeniu działalności sprawę można załatwić podczas wizyty w urzędzie, listownie lub przez internet. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o wykreślenie wpisu z rejestru firm CEIDG. Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli nie wznowi działalności przed upływem okresu 24 miesięcy, wpis zostanie wykreślony z urzędu.

CEIDG-1 podczas wznawiania działalności gospodarczej

W przypadku wznowienia działalności gospodarczej wniosek o wznowienie działalności w rejestrze CEIDG można złożyć przed, w dniu jak i po planowanej dacie wznowienia.

W przypadku wznowienia działalności spółki cywilnej, w pierwszej kolejności należy to zgłosić w

 • urzędzie statystycznym GUS
 • urzędzie skarbowym US

a następnie zgłosić informację o wznowieniu działalności do CEIDG zaznaczając na formularzu CEIDG-1 pola dotyczące spółki cywilnej ewentualnie odpowiednie pola w części załącznika CEIDG-SC

CEIDG-1 podczas likwidacji działalności

Formularz CEIDG-1 składamy również w momencie likwidacji działalności. Wniosek o wykreślenie firmy z CEIDG można złożyć w dowolnym terminie, zgłoszenie powinno jednak odpowiadać stanowi faktycznemu. Wypełniając wniosek CEIDG-1 w rubryce "Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej” należy podać datę przypadającą na ostatni dzień wykonywania wszelkiej działalności gospodarczej.

Firma może zostać również wykreślona z rejestru przedsiębiorców CEIDG kiedy m.in. orzeczony jest  zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę lub wpis do CEIDG dokonano z naruszeniem prawa.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?