REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwa nabór wniosków na granty z programu Horyzont 2020

Trwa nabór wniosków na granty z programu Horyzont 2020
Trwa nabór wniosków na granty z programu Horyzont 2020

REKLAMA

REKLAMA

Do 7 października br. można starać się o granty w ramach Programu Horyzont 2020. Dodatkowo PARP w ramach programu "Granty na Eurogranty" może sfinansować koszty przygotowania takiego projektu.

Program Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego budżet jest szacowany na 80 mld EUR. W programie są co najmniej cztery grantowe działania, z których małe i średnie firmy (MŚP) mogą skorzystać w nadchodzącym roku.

REKLAMA

Są to:

 • Projekty współpracy,
 • EIC Accelerator Pilot,
 • EIC Pathfinder Pilot
 • Działania Marii Skłodowskiej-Curie (tu nabór zakończony)

Projekty współpracy

Największym działaniem w ramach Programu Horyzont 2020 są projekty współpracy (Callaborative Projects), z całkowitym budżetem na lata 2014-2020 wynoszącym 50 mld EUR. Granty dostępne w działaniu umożliwiają beneficjentom tworzenie konsorcjów pomiędzy przedsiębiorstwami, szkołami wyższymi, centrami badań i rozwoju oraz innymi podmiotami, które wspólnie mogą realizować projekty badawczo-innowacyjne w trzech filarach H2020:

 • Doskonała baza naukowa,
 • Wiodąca pozycja w przemyśle,
 • Wyzwania społeczne.

REKLAMA

W zależności od tego czy przystępujemy do projektu badawczego  (Research and Innovation Actions – RIA), czy projektu innowacyjnego (Innovation Actions – IA), Komisja Europejska pokrywa odpowiednio od 70 do 100 proc. kosztów jego realizacji.

Aby wziąć udział w projekcie, należy utworzyć konsorcjum projektowe składające się z przynajmniej trzech podmiotów pochodzących z różnych państw UE lub stowarzyszonych w Programie Horyzont 2020. Statystycznie przeciętny projekt w tym działaniu realizuje od 5-8 podmiotów, a jego budżet wynosi pomiędzy 2 a 10 mln EUR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Głównym celem projektów badawczych jest ustanowienie nowej wiedzy lub zbadanie wykonalności nowej technologii, produktów, procesów bądź usług. Z kolei podmioty realizujące projekty innowacyjne, pracują nad przygotowaniem nowych technologii do wdrożenia na rynek. Prace obejmują m.in.

 • prototypowanie,
 • testowanie,
 • demonstrację,
 • projekty pilotażowe,
 • walidację produktów na dużą skalę,
 • powielanie rynkowe.

Zalecane obszary badawcze

Obszarami badawczymi, w których udział MŚP jest szczególnie oczekiwany, są kluczowe technologie prorozwojowe (Key Enabling Technologies – KET). Zaliczono do nich:

 • nanotechnologie,
 • zaawansowane materiały,
 • biotechnologie,
 • mikro- i nanoelektronikę,
 • fotonikę oraz zaawansowane technologie wytwarzania.

Badania prowadzone w tych obszarach obejmują etapy od walidacji technologii na poziomie laboratoryjnym do zaawansowanych prototypów i demonstracji oraz linii pilotażowych.

 

(EIC) Accelerator Pilot (d. Instrument MŚP)

REKLAMA

To pilotażowy program akceleracyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z różnych branż, w tym startupów, działających for-profit, pochodzących z państw członkowskich UE, bądź krajów partnerskich programu Horyzont 2020. Budżet EIC Accelerator na lata 2019-2020 jest szacowany na 1,3 mld EUR. Program zastąpił tzw. Instrument II Fazy MŚP.    

Począwszy od lipca 2019 roku, tylko przełomowe przedsięwzięcia, znajdujące się w fazie bezpośrednio poprzedzającej skalowanie, będą mogły liczyć na wsparcie w ramach tego programu. Chodzi przede wszystkim o projekty charakteryzujące się wysokim poziomem ryzyka oraz wysokim potencjałem rozwojowym.

Dla potencjalnych beneficjentów są dostępne obecnie dwie ścieżki finansowania: w formie samego grantu oraz kapitału mieszanego tzw. blended finance (grant plus finansowanie udziałowe), a kwota dofinansowania waha się od 0,5 mln EUR do 2,5 mln EUR w przypadku grantu oraz do 17,5 mln EUR w przypadku finansowana mieszanego (2,5 mln EUR grant + 15 mln finansowania kapitałowego). Ze wsparcia mogą korzystać wyłącznie pojedyncze podmioty. Nie ma możliwości złożenia wniosku jako konsorcjum. 

Wsparcie obejmuje przede wszystkim finansowanie prac nad ostatecznym dopracowaniem produktu lub usługi oraz przygotowanie do komercjalizacji i skalowania.

Beneficjentom EIC Accelerator przysługują też bezpłatne usługi dodatkowe, takie jak coaching, mentoring, dostęp do kontaktu z potencjalnymi inwestorami oraz partnerami biznesowymi. W przypadku coachingu, beneficjent może skorzystać do 12 dni pracy z coachem. Przedsiębiorca wybiera go z bazy prowadzonej przez Komisję Europejską.

7 października br. kończy się ostatnia runda konkursowa EIC Accelerator Pilot.

EIC Pathfinder Pilot

Jest to kolejne działanie EIC w fazie pilotażowej. Oferuje granty w wysokości do 4 mln EUR, a budżet programu na lata 2019-2020 jest szacowany na około 660 mln EUR. Jego celem jest promocja i wsparcie międzynarodowej współpracy nad interdyscyplinarnymi badaniami prowadzonymi przez zespoły, które dążą do opracowania przełomowych rozwiązań technologicznych.

Granty są dostępne wyłącznie dla konsorcjów składających się z co najmniej z trzech podmiotów, które pochodzą z trzech różnych państw członkowskich i krajów stowarzyszonych w Programie Horyzont 2020. W skład konsorcjów mogą wchodzić m.in. MŚP.

W odróżnieniu od EIC Accelerator, który finansuje przedsięwzięcia znajdujące się pomiędzy fazą przed-komercyjną a skalowaniem, EIC Pathfinder obejmuje finansowanie wcześniejszego etapu prac – od wczesnego stadium technologicznego po fazę przedkomercyjną. Komisja Europejska zidentyfikowała podstawowe wyzwania i obszary, w których konsorcja mogą się zgłaszać, by zaproponować swoje pomysły i rozwiązania dotyczące zadanej problematyki. Te obszary to:

 • sztuczna inteligencja,
 • wszczepialne autonomiczne urządzenia i materiały,
 • zero-emisyjne wytwarzanie energii wspomagające dekarbonizację,
 • technologie przyszłości

W ramach EIC Pathfinder są dostępne również dwa inne granty. Pierwszy z nich to FET Innovation Launchpad, który zastąpił FET Open. Firmy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 100 tys. EUR na rozwój innowacyjnych przedsięwzięć znajdujących się we wczesnej fazie. Najbardziej obiecujące i przełomowe – na gruncie technologicznym i społecznym – spośród nich, mają szansę rozwinąć się dalej dzięki grantom EIC Transiti on to Innovation Activities w kwocie do 2 mln EUR.

 Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA