REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej wybieraną formą prowadzenia biznesu jest JDG. Sprawdźmy zatem, jak założyć taką działalność, jak ją poprawnie nazwać i jak wygląda kontrola przedsiębiorcy prowadzącego JDG!

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Istnieją trzy możliwe sposoby założenia jednoosobowej działalności gospodarczej:

REKLAMA

 1. on-line, tj. należy wypełnić formularz elektroniczny i wysyłać za pośrednictwem Internetu, przy czym dokonanie tych czynności może się odbyć:
 1. za pośrednictwem strony rządowej, do której przejdziemy klikając w następujący link: biznes.gov.pl, albo
 2. korzystając z funkcjonalności banku, o ile oczywiście takie są dostępne;
 1. druga możliwość to udanie się osobiście do wybranego urzędu gminy i tam wypełnienie niezbędnych dokumentów;
 2. trzecią opcją jest wysyłanie pocztą tradycyjną dokumentów, z tym że w tym przypadku należy pamiętać, że przesyłka musi być rejestrowana, czyli wysłana za potwierdzeniem nadania
  i odbioru, a składany wniosek musi być poświadczony przez notariusza.

Wiemy już jak założyć działalność, przejdźmy teraz do dokumentów, które należy złożyć, a są to:

 1. wniosek o wpis do CEIDG;
 2. oświadczenie o podejmowaniu lub wykonywaniu określonej działalności gospodarczej nieobjętej żadnym z zakazów prowadzenia działalności gospodarczej wydanym wobec osoby, której wpis dotyczy;
 3. oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG.

Z zasady tzw. „jednego okienka” wynika, że na podstawie złożonego wniosku:

Natomiast dodatkowo:

 • jeżeli chcesz być czynnym podatnikiem VAT, musisz dokonać zgłoszenia rejestracyjnego,
 • odrębnie dopełnić obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia w ZUS,
 • jeżeli chcesz być podatnikiem VAT, musisz także posiadać konto firmowe w banku.

Pamiętaj, że złożenie wniosku o wpis do CEIDG i wszystkie zmiany we wpisie są bezpłatne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak poprawnie nazwać jednoosobową działalność gospodarczą?

Składając wniosek do CEIDG będziesz musiał wskazać nazwę swojej działalności gospodarczej, czyli tzw. firmę.

Firmą jest imię i nazwisko, ale nie wyklucza to dodania innych elementów – dowolnie obranych. Sprawdźmy jednak, gdzie ta dowolność się kończy?

REKLAMA

Po pierwsze, istnieje zasada prawdziwości firmy, czyli firma nie może wprowadzać w błąd – i tutaj powołam się na wyrok sądu, który wprawdzie dotyczył spółki z o.o., ale analogicznie odnosi się również do jednoosobowej działalności gospodarczej. W firmie tej spółki umieszczono zwrot „kancelaria prawna”, podczas gdy żaden ze wspólników nie wykonywał zawodu adwokata czy radcy prawnego, dlatego sąd uznał, że taka firma wprowadza w błąd i wspólnicy nie mogą się nią posługiwać.

Po drugie, należy kierować się zasadą wyłączności, która oznacza, że firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Zatem, jeżeli w ramach działalności zamierzamy sprzedawać buty, to raczej jasne jest, że nie możemy tej działalności nazwać Nike czy Puma. Z tym, że tutaj kluczowe jest sformułowanie „na tym samym rynku”, dlatego jeżeli będzie to np. działalność budowlana, to oczywiście można posłużyć się wspomnianą nazwą Nike czy Puma, nie zapominając o trzonie firmy, tj. imieniu i nazwisku.

Jak poprawnie oznaczyć w umowie przedsiębiorcę prowadzącego JDG?

Teraz przejdę do kwestii powiązanej z firmą, a zatem do problemu oznaczania przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w umowie. Stroną umowy jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Zatem na samym początku należy zamieścić takie dane jak: imię i nazwisko, adres czy pesel, a w dalszej kolejności dane firmowe. Powodem jest oczywiście zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej w przyszłości i problem ewentualnego doręczenia korespondencji sądowej w przypadku sporu sądowego. Przykład poprawnego oznaczenia przedstawiam poniżej na czerwono:

Jednoosobowa działalność gospodarcza oznaczanie w umowie

Jednoosobowa działalność gospodarcza oznaczanie w umowie

INFOR

Jak wygląda kontrola przedsiębiorcy i jakie prawa mu przysługują?

REKLAMA

W pierwszej kolejności, organ kontrolujący zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Taka kontrola co do zasady może być wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Co jeżeli ten termin zostanie przekroczony? Konieczne jest powtórne zawiadomienie. Jednak, istnieją sytuacje, w których zawiadomienie nie zostanie doręczone i kontrola będzie mogła być przeprowadzona. Dotyczy to np. ryzyka popełnienia przestępstwa przez przedsiębiorcę.

Czynności kontrolne mogą być wykonywane po okazaniu legitymacji służbowej i w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej, chyba że tak jak w sytuacji już wspomnianej istnieje np. ryzyko popełnienia przestępstwa przez przedsiębiorcę, wówczas ta obecność nie jest wymagana.

Ustalenia kontroli zamieszcza się w protokole kontroli. Jeżeli przedsiębiorca uważa, że kontrola nie jest przeprowadzana zgodnie z prawem, przysługuje mu prawo do wniesienia sprzeciwu.

Dodatkowo, przedsiębiorcy, który poniósł szkodę na skutek wykonania czynności kontrolnych z naruszeniem przepisów prawa, przysługuje odszkodowanie.

Oczywiście wymogów związanych z całą procedurą kontrolną jest znacznie więcej, ja przedstawiłam jedynie najważniejsze.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 29 stycznia 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA