REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy akcjonariusz będący przedsiębiorcą, ma inne obowiązki na walnym zgromadzeniu?

Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.
Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.

REKLAMA

REKLAMA

Ogół praw przysługujących akcjonariuszom spółki zawartych w ksh (art. 393-429) można podzielić na: prawa majątkowe (udziałowe) oraz na uprawnienia organizacyjne (prawa korporacyjne). Zgodnie z zasadą równego traktowania akcjonariuszy, wyrażoną w Kodeksie spółek handlowych, każdy akcjonariusz, bez względu na jego status (osoba fizyczna, osoba prawna, czy inna spółka prawa handlowego) ma takie same uprawnienia w spółce akcyjnej.

Wykonywanie uprawnień udziałowych, które posiada spółka w innej spółce, jest działaniem spółki. Uprawnionym do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania jest zarząd, ale zawsze, może udzielić pełnomocnictwa osobie trzeciej bądź pełnomocnictwa szczególnego dla członka zarządu w spółce, pozwalające mu załatwić konkretną sprawę (art. 368 §1 w zw. z art. 372 ksh). W tym wypadku jeden członek dwuosobowego zarządu może udzielić drugiemu pełnomocnictwa do poszczególnej czynności albo tam, gdzie jest np. trzech członków zarządu, a reprezentację przewidziano dwuosobową, dwaj członkowie zarządu powinni móc udzielić takiego pełnomocnictwa trzeciemu.. Wobec tego indywidualny przedsiębiorca, który reprezentuje i prowadzi swoją działalność, przy czym żaden organ nie prowadzi jego sprawy, jest podmiotem uprawnionym do głosowania na walnym zgromadzeniu i wykonywania uprawnień akcjonariuszy.
Aktywność akcjonariuszy w spółce akcyjnej

REKLAMA

Zwołanie Walnego Zgromadzenia może nastąpić w jednym z trzech trybów:

  • powinno być dokonane ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, na 3 tygodnie przed terminem oraz ewentualnie - gdy statut tak stanowi - w inny sposób; w szczególności w innych czasopismach, radiu, telewizji regionalnej,(art. 402 §1 k.s.h.),
  • za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej na 2 tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, (art. 402 §3 k.s.h.),
  • w przypadku spółki publicznej, przez ogłoszenie na stronie internetowej spółki oraz przez wprowadzenie informacji o zwołaniu walnego zgromadzenia do elektronicznego systemu informacji dla spółek publicznych, prowadzonego przez KNF na 26 dni przed terminem zgromadzenia, (art. 4021 § 2 k.s.h).

Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.

Porównaj: Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców

REKLAMA

Struktura uprawnień akcjonariuszy na Walnym Zgromadzeniu jest tak skonstruowana, aby akcjonariusz poprzez walne zgromadzenie realizował swoje uprawnienia, (art. 406 k.s.h.) Może on przede wszystkim uczestniczyć na WZ i w ramach tego uczestnictwa zadawać pytania, głosować, żądać informacji i wyjaśnień od zarządu, a także wystąpić np. o wprowadzenie określonych spraw do porządku obrad, pod warunkiem, że posiada wystarczają ilość głosów.
Warto zaznaczyć, że po nowelizacji w 2009 roku progi kapitałowe umożliwiające wystąpienie z inicjatywą do wprowadzenia kwestii określonych spraw do porządku obrad zostały obniżone z 10% do 5% . (art. 400 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo istnieją dwa uprawnienia. Jeżeli akcjonariusz posiada minimum 5% głosów w kapitale zakładowym spółki akcyjnej, może wnieść o zwołanie walnego zgromadzenia. Jeżeli ma więcej niż 5 % , posiada uprawnienie związane z wyższym poziomem kapitału. Akcjonariusz mający 20% głosów może wystąpić na WZ o szczególny tryb wyboru rady nadzorczej, który zapewnia akcjonariuszom mniejszościowym wybór rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Prawo do informacji dotyczy wszelkich spraw spółki, (art. 428 i art. 429 kodeksu spółek handlowych) ale zarząd może się powołać na okoliczności związane z naruszeniem interesu spółki, by odmówić udzielenia takiej informacji. Istnieje jeszcze jedna okoliczność, która uprawnia zarząd do odmowy - zagrożenie zarządu odpowiedzialnością karną lub cywilną. Jednak nie jest to automatyczne i nie ma sankcji, która zmuszałaby zarząd do udzielenia takiej informacji.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Tomasz Błotnicki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

REKLAMA