Czy akcjonariusz będący przedsiębiorcą, ma inne obowiązki na walnym zgromadzeniu?
REKLAMA
REKLAMA
Wykonywanie uprawnień udziałowych, które posiada spółka w innej spółce, jest działaniem spółki. Uprawnionym do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania jest zarząd, ale zawsze, może udzielić pełnomocnictwa osobie trzeciej bądź pełnomocnictwa szczególnego dla członka zarządu w spółce, pozwalające mu załatwić konkretną sprawę (art. 368 §1 w zw. z art. 372 ksh). W tym wypadku jeden członek dwuosobowego zarządu może udzielić drugiemu pełnomocnictwa do poszczególnej czynności albo tam, gdzie jest np. trzech członków zarządu, a reprezentację przewidziano dwuosobową, dwaj członkowie zarządu powinni móc udzielić takiego pełnomocnictwa trzeciemu.. Wobec tego indywidualny przedsiębiorca, który reprezentuje i prowadzi swoją działalność, przy czym żaden organ nie prowadzi jego sprawy, jest podmiotem uprawnionym do głosowania na walnym zgromadzeniu i wykonywania uprawnień akcjonariuszy.
Aktywność akcjonariuszy w spółce akcyjnej
REKLAMA
Zwołanie Walnego Zgromadzenia może nastąpić w jednym z trzech trybów:
- powinno być dokonane ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, na 3 tygodnie przed terminem oraz ewentualnie - gdy statut tak stanowi - w inny sposób; w szczególności w innych czasopismach, radiu, telewizji regionalnej,(art. 402 §1 k.s.h.),
- za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej na 2 tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, (art. 402 §3 k.s.h.),
- w przypadku spółki publicznej, przez ogłoszenie na stronie internetowej spółki oraz przez wprowadzenie informacji o zwołaniu walnego zgromadzenia do elektronicznego systemu informacji dla spółek publicznych, prowadzonego przez KNF na 26 dni przed terminem zgromadzenia, (art. 4021 § 2 k.s.h).
Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.
Porównaj: Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców
REKLAMA
Struktura uprawnień akcjonariuszy na Walnym Zgromadzeniu jest tak skonstruowana, aby akcjonariusz poprzez walne zgromadzenie realizował swoje uprawnienia, (art. 406 k.s.h.) Może on przede wszystkim uczestniczyć na WZ i w ramach tego uczestnictwa zadawać pytania, głosować, żądać informacji i wyjaśnień od zarządu, a także wystąpić np. o wprowadzenie określonych spraw do porządku obrad, pod warunkiem, że posiada wystarczają ilość głosów.
Warto zaznaczyć, że po nowelizacji w 2009 roku progi kapitałowe umożliwiające wystąpienie z inicjatywą do wprowadzenia kwestii określonych spraw do porządku obrad zostały obniżone z 10% do 5% . (art. 400 k.s.h.).
Zasadniczo istnieją dwa uprawnienia. Jeżeli akcjonariusz posiada minimum 5% głosów w kapitale zakładowym spółki akcyjnej, może wnieść o zwołanie walnego zgromadzenia. Jeżeli ma więcej niż 5 % , posiada uprawnienie związane z wyższym poziomem kapitału. Akcjonariusz mający 20% głosów może wystąpić na WZ o szczególny tryb wyboru rady nadzorczej, który zapewnia akcjonariuszom mniejszościowym wybór rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami.
Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie
Prawo do informacji dotyczy wszelkich spraw spółki, (art. 428 i art. 429 kodeksu spółek handlowych) ale zarząd może się powołać na okoliczności związane z naruszeniem interesu spółki, by odmówić udzielenia takiej informacji. Istnieje jeszcze jedna okoliczność, która uprawnia zarząd do odmowy - zagrożenie zarządu odpowiedzialnością karną lub cywilną. Jednak nie jest to automatyczne i nie ma sankcji, która zmuszałaby zarząd do udzielenia takiej informacji.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych
Tomasz Błotnicki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.