REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy akcjonariusz będący przedsiębiorcą, ma inne obowiązki na walnym zgromadzeniu?

Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.
Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.

REKLAMA

REKLAMA

Ogół praw przysługujących akcjonariuszom spółki zawartych w ksh (art. 393-429) można podzielić na: prawa majątkowe (udziałowe) oraz na uprawnienia organizacyjne (prawa korporacyjne). Zgodnie z zasadą równego traktowania akcjonariuszy, wyrażoną w Kodeksie spółek handlowych, każdy akcjonariusz, bez względu na jego status (osoba fizyczna, osoba prawna, czy inna spółka prawa handlowego) ma takie same uprawnienia w spółce akcyjnej.

Wykonywanie uprawnień udziałowych, które posiada spółka w innej spółce, jest działaniem spółki. Uprawnionym do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania jest zarząd, ale zawsze, może udzielić pełnomocnictwa osobie trzeciej bądź pełnomocnictwa szczególnego dla członka zarządu w spółce, pozwalające mu załatwić konkretną sprawę (art. 368 §1 w zw. z art. 372 ksh). W tym wypadku jeden członek dwuosobowego zarządu może udzielić drugiemu pełnomocnictwa do poszczególnej czynności albo tam, gdzie jest np. trzech członków zarządu, a reprezentację przewidziano dwuosobową, dwaj członkowie zarządu powinni móc udzielić takiego pełnomocnictwa trzeciemu.. Wobec tego indywidualny przedsiębiorca, który reprezentuje i prowadzi swoją działalność, przy czym żaden organ nie prowadzi jego sprawy, jest podmiotem uprawnionym do głosowania na walnym zgromadzeniu i wykonywania uprawnień akcjonariuszy.
Aktywność akcjonariuszy w spółce akcyjnej

REKLAMA

Zwołanie Walnego Zgromadzenia może nastąpić w jednym z trzech trybów:

  • powinno być dokonane ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, na 3 tygodnie przed terminem oraz ewentualnie - gdy statut tak stanowi - w inny sposób; w szczególności w innych czasopismach, radiu, telewizji regionalnej,(art. 402 §1 k.s.h.),
  • za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej na 2 tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, (art. 402 §3 k.s.h.),
  • w przypadku spółki publicznej, przez ogłoszenie na stronie internetowej spółki oraz przez wprowadzenie informacji o zwołaniu walnego zgromadzenia do elektronicznego systemu informacji dla spółek publicznych, prowadzonego przez KNF na 26 dni przed terminem zgromadzenia, (art. 4021 § 2 k.s.h).

Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.

Porównaj: Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców

REKLAMA

Struktura uprawnień akcjonariuszy na Walnym Zgromadzeniu jest tak skonstruowana, aby akcjonariusz poprzez walne zgromadzenie realizował swoje uprawnienia, (art. 406 k.s.h.) Może on przede wszystkim uczestniczyć na WZ i w ramach tego uczestnictwa zadawać pytania, głosować, żądać informacji i wyjaśnień od zarządu, a także wystąpić np. o wprowadzenie określonych spraw do porządku obrad, pod warunkiem, że posiada wystarczają ilość głosów.
Warto zaznaczyć, że po nowelizacji w 2009 roku progi kapitałowe umożliwiające wystąpienie z inicjatywą do wprowadzenia kwestii określonych spraw do porządku obrad zostały obniżone z 10% do 5% . (art. 400 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo istnieją dwa uprawnienia. Jeżeli akcjonariusz posiada minimum 5% głosów w kapitale zakładowym spółki akcyjnej, może wnieść o zwołanie walnego zgromadzenia. Jeżeli ma więcej niż 5 % , posiada uprawnienie związane z wyższym poziomem kapitału. Akcjonariusz mający 20% głosów może wystąpić na WZ o szczególny tryb wyboru rady nadzorczej, który zapewnia akcjonariuszom mniejszościowym wybór rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Prawo do informacji dotyczy wszelkich spraw spółki, (art. 428 i art. 429 kodeksu spółek handlowych) ale zarząd może się powołać na okoliczności związane z naruszeniem interesu spółki, by odmówić udzielenia takiej informacji. Istnieje jeszcze jedna okoliczność, która uprawnia zarząd do odmowy - zagrożenie zarządu odpowiedzialnością karną lub cywilną. Jednak nie jest to automatyczne i nie ma sankcji, która zmuszałaby zarząd do udzielenia takiej informacji.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Tomasz Błotnicki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA