| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Czy akcjonariusz będący przedsiębiorcą, ma inne obowiązki na walnym zgromadzeniu?

Czy akcjonariusz będący przedsiębiorcą, ma inne obowiązki na walnym zgromadzeniu?

Ogół praw przysługujących akcjonariuszom spółki zawartych w ksh (art. 393-429) można podzielić na: prawa majątkowe (udziałowe) oraz na uprawnienia organizacyjne (prawa korporacyjne). Zgodnie z zasadą równego traktowania akcjonariuszy, wyrażoną w Kodeksie spółek handlowych, każdy akcjonariusz, bez względu na jego status (osoba fizyczna, osoba prawna, czy inna spółka prawa handlowego) ma takie same uprawnienia w spółce akcyjnej.

Wykonywanie uprawnień udziałowych, które posiada spółka w innej spółce, jest działaniem spółki. Uprawnionym do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania jest zarząd, ale zawsze, może udzielić pełnomocnictwa osobie trzeciej bądź pełnomocnictwa szczególnego dla członka zarządu w spółce, pozwalające mu załatwić konkretną sprawę (art. 368 §1 w zw. z art. 372 ksh). W tym wypadku jeden członek dwuosobowego zarządu może udzielić drugiemu pełnomocnictwa do poszczególnej czynności albo tam, gdzie jest np. trzech członków zarządu, a reprezentację przewidziano dwuosobową, dwaj członkowie zarządu powinni móc udzielić takiego pełnomocnictwa trzeciemu.. Wobec tego indywidualny przedsiębiorca, który reprezentuje i prowadzi swoją działalność, przy czym żaden organ nie prowadzi jego sprawy, jest podmiotem uprawnionym do głosowania na walnym zgromadzeniu i wykonywania uprawnień akcjonariuszy.
Aktywność akcjonariuszy w spółce akcyjnej

Zwołanie Walnego Zgromadzenia może nastąpić w jednym z trzech trybów:

  • powinno być dokonane ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, na 3 tygodnie przed terminem oraz ewentualnie - gdy statut tak stanowi - w inny sposób; w szczególności w innych czasopismach, radiu, telewizji regionalnej,(art. 402 §1 k.s.h.),
  • za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej na 2 tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, (art. 402 §3 k.s.h.),
  • w przypadku spółki publicznej, przez ogłoszenie na stronie internetowej spółki oraz przez wprowadzenie informacji o zwołaniu walnego zgromadzenia do elektronicznego systemu informacji dla spółek publicznych, prowadzonego przez KNF na 26 dni przed terminem zgromadzenia, (art. 4021 § 2 k.s.h).

Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.

Porównaj: Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców

Struktura uprawnień akcjonariuszy na Walnym Zgromadzeniu jest tak skonstruowana, aby akcjonariusz poprzez walne zgromadzenie realizował swoje uprawnienia, (art. 406 k.s.h.) Może on przede wszystkim uczestniczyć na WZ i w ramach tego uczestnictwa zadawać pytania, głosować, żądać informacji i wyjaśnień od zarządu, a także wystąpić np. o wprowadzenie określonych spraw do porządku obrad, pod warunkiem, że posiada wystarczają ilość głosów.
Warto zaznaczyć, że po nowelizacji w 2009 roku progi kapitałowe umożliwiające wystąpienie z inicjatywą do wprowadzenia kwestii określonych spraw do porządku obrad zostały obniżone z 10% do 5% . (art. 400 k.s.h.).

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.
Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »