REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców?

Katarzyna Popławska
SOHOFinance
Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA

W przepisach prawa podatkowego m.in. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, przewidziane są różnego typu zwolnienia, odliczenia, zmniejszenia dzięki którym zostaje obniżona podstawa opodatkowania lub wysokość podatku.

Według ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych w polskim prawie obowiązują następujące ulgi podatkowe:

REKLAMA

• odliczenia od dochodu,
• odliczenia od podatku,
• preferencje w stosowaniu niższych stawek podatkowych (np.: podatek liniowy).

Np. można odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne, natomiast od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej mogą skorzystać z ulg w regulowaniu zobowiązań podatkowych. Kwestię reguluje ustawa Ordynacja podatkowa w której jest zapisane, iż z prawa do ulg mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publiczny. Istotne jest to, że o ulgi można się ubiegać w przypadku wszystkich podatków, a nie tylko dochodowego.

Polecamy: Jak wybrać biuro rachunkowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Istnieją następujące możliwości:
• można złożyć wniosek o rozłożenie należnego podatku na raty lub odroczenie terminu płatności – jeśli nie minął jeszcze termin płatności podatku,
• można złożyć wniosek o rozłożenie zaległości podatkowej wraz z naliczonymi odsetkami na raty lub odroczenie terminu płatności - jeśli minął termin płatności,
• można też starać się o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę.

W ustawie Ordynacja podatkowa nie zostało jasno określone, co to znaczy ważny interes podatnika lub interes publicznym, przedsiębiorcy sami muszą umotywować powód wystąpienia z wnioskiem do właściwego urzędu skarbowego. Ulgi przyznawane są na zasadzie uznaniowej. Nawet jeśli podatnik wskaże ważny interes uzasadniający pozytywne rozpatrzenie wniosku to Urząd Skarbowy nie ma obowiązku przychylić się do składanego podania i podjąć pozytywnej decyzji.

REKLAMA

Przedsiębiorca składając wniosek do Urzędu Skarbowego musi jasno określić o jaki rodzaj ulgi się ubiega, z tym, że może za jednym razem starać się o kilka typów ulg. Należy podać przyczyny zaistniałych problemów finansowych, wykazać czym były spowodowane problemy, szczególnie podkreślając czynniki zewnętrzne, niezależne od firmy np.: długotrwały kryzys na rynku.

We wniosku warto wykazać przewidywane efekty w przypadku negatywnej decyzji urzędu i braku otrzymania pomocy, które będą dotkliwe zarówno dla samego przedsiębiorcy (np. brak możliwości realizacji obecnych kontraktów, niemożność podpisania umów na nowe zlecenia i spłaty zaciągniętych kredytów - które w efekcie mogą doprowadzić do upadłości przedsiębiorstwa), jak i dla interesu publicznego (np. spadek zatrudnienia, doprowadzenie do obniżenia płynności finansowej partnerów i kontrahentów firmy, co z kolei zaowocuje dalszymi zwolnieniami i większym bezrobociem w regionie). Należy też opisać korzyści jakie nastąpią po otrzymaniu ulgi np.: poprawa kondycji przedsiębiorstwa i wzrost zatrudnienia.
Urząd Skarbowy ocenia przede wszystkim stan finansowy podatnika z uwzględnieniem związku zachodzących pomiędzy pogorszeniem sytuacji finansowej, a kwestiami, które uzasadniają brak zapłaty.

Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Nie istnieje gotowy wzór takiego pisma, każda sytuacja przedsiębiorcy jest indywidualna, więc wniosek powinien odzwierciedlać rzeczywistość.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Ponadto należy pamiętać, że jeśli dokument zostanie złożony przed ustawowym terminem płatności podatku, zaś decyzja organu podatkowego zostanie podjęta po tym terminie i będzie ona negatywna, to niewpłacona wartość podatku traktowana jest jako zaległość i naliczane są odsetki od pierwotnego terminu.

Jeśli zaś zostanie już przyznana ulga na odroczenie terminu płatności lub rozłożenia podatku na raty, to podatnik jest zobowiązany dotrzymać wszystkich, nowo ustalonych terminów. Spóźnienie spowoduje przywrócenie terminu pierwotnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA