Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców?
REKLAMA
REKLAMA
Według ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych w polskim prawie obowiązują następujące ulgi podatkowe:
REKLAMA
• odliczenia od dochodu,
• odliczenia od podatku,
• preferencje w stosowaniu niższych stawek podatkowych (np.: podatek liniowy).
Np. można odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne, natomiast od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej mogą skorzystać z ulg w regulowaniu zobowiązań podatkowych. Kwestię reguluje ustawa Ordynacja podatkowa w której jest zapisane, iż z prawa do ulg mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publiczny. Istotne jest to, że o ulgi można się ubiegać w przypadku wszystkich podatków, a nie tylko dochodowego.
Polecamy: Jak wybrać biuro rachunkowe?
REKLAMA
Istnieją następujące możliwości:
• można złożyć wniosek o rozłożenie należnego podatku na raty lub odroczenie terminu płatności – jeśli nie minął jeszcze termin płatności podatku,
• można złożyć wniosek o rozłożenie zaległości podatkowej wraz z naliczonymi odsetkami na raty lub odroczenie terminu płatności - jeśli minął termin płatności,
• można też starać się o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę.
W ustawie Ordynacja podatkowa nie zostało jasno określone, co to znaczy ważny interes podatnika lub interes publicznym, przedsiębiorcy sami muszą umotywować powód wystąpienia z wnioskiem do właściwego urzędu skarbowego. Ulgi przyznawane są na zasadzie uznaniowej. Nawet jeśli podatnik wskaże ważny interes uzasadniający pozytywne rozpatrzenie wniosku to Urząd Skarbowy nie ma obowiązku przychylić się do składanego podania i podjąć pozytywnej decyzji.
REKLAMA
Przedsiębiorca składając wniosek do Urzędu Skarbowego musi jasno określić o jaki rodzaj ulgi się ubiega, z tym, że może za jednym razem starać się o kilka typów ulg. Należy podać przyczyny zaistniałych problemów finansowych, wykazać czym były spowodowane problemy, szczególnie podkreślając czynniki zewnętrzne, niezależne od firmy np.: długotrwały kryzys na rynku.
We wniosku warto wykazać przewidywane efekty w przypadku negatywnej decyzji urzędu i braku otrzymania pomocy, które będą dotkliwe zarówno dla samego przedsiębiorcy (np. brak możliwości realizacji obecnych kontraktów, niemożność podpisania umów na nowe zlecenia i spłaty zaciągniętych kredytów - które w efekcie mogą doprowadzić do upadłości przedsiębiorstwa), jak i dla interesu publicznego (np. spadek zatrudnienia, doprowadzenie do obniżenia płynności finansowej partnerów i kontrahentów firmy, co z kolei zaowocuje dalszymi zwolnieniami i większym bezrobociem w regionie). Należy też opisać korzyści jakie nastąpią po otrzymaniu ulgi np.: poprawa kondycji przedsiębiorstwa i wzrost zatrudnienia.
Urząd Skarbowy ocenia przede wszystkim stan finansowy podatnika z uwzględnieniem związku zachodzących pomiędzy pogorszeniem sytuacji finansowej, a kwestiami, które uzasadniają brak zapłaty.
Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Nie istnieje gotowy wzór takiego pisma, każda sytuacja przedsiębiorcy jest indywidualna, więc wniosek powinien odzwierciedlać rzeczywistość.
Polecamy: serwis Biuro rachunkowe
Ponadto należy pamiętać, że jeśli dokument zostanie złożony przed ustawowym terminem płatności podatku, zaś decyzja organu podatkowego zostanie podjęta po tym terminie i będzie ona negatywna, to niewpłacona wartość podatku traktowana jest jako zaległość i naliczane są odsetki od pierwotnego terminu.
Jeśli zaś zostanie już przyznana ulga na odroczenie terminu płatności lub rozłożenia podatku na raty, to podatnik jest zobowiązany dotrzymać wszystkich, nowo ustalonych terminów. Spóźnienie spowoduje przywrócenie terminu pierwotnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.