REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców?

Katarzyna Popławska
SOHOFinance
Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA

W przepisach prawa podatkowego m.in. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, przewidziane są różnego typu zwolnienia, odliczenia, zmniejszenia dzięki którym zostaje obniżona podstawa opodatkowania lub wysokość podatku.

Według ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych w polskim prawie obowiązują następujące ulgi podatkowe:

REKLAMA

• odliczenia od dochodu,
• odliczenia od podatku,
• preferencje w stosowaniu niższych stawek podatkowych (np.: podatek liniowy).

Np. można odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne, natomiast od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej mogą skorzystać z ulg w regulowaniu zobowiązań podatkowych. Kwestię reguluje ustawa Ordynacja podatkowa w której jest zapisane, iż z prawa do ulg mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publiczny. Istotne jest to, że o ulgi można się ubiegać w przypadku wszystkich podatków, a nie tylko dochodowego.

Polecamy: Jak wybrać biuro rachunkowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Istnieją następujące możliwości:
• można złożyć wniosek o rozłożenie należnego podatku na raty lub odroczenie terminu płatności – jeśli nie minął jeszcze termin płatności podatku,
• można złożyć wniosek o rozłożenie zaległości podatkowej wraz z naliczonymi odsetkami na raty lub odroczenie terminu płatności - jeśli minął termin płatności,
• można też starać się o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę.

W ustawie Ordynacja podatkowa nie zostało jasno określone, co to znaczy ważny interes podatnika lub interes publicznym, przedsiębiorcy sami muszą umotywować powód wystąpienia z wnioskiem do właściwego urzędu skarbowego. Ulgi przyznawane są na zasadzie uznaniowej. Nawet jeśli podatnik wskaże ważny interes uzasadniający pozytywne rozpatrzenie wniosku to Urząd Skarbowy nie ma obowiązku przychylić się do składanego podania i podjąć pozytywnej decyzji.

REKLAMA

Przedsiębiorca składając wniosek do Urzędu Skarbowego musi jasno określić o jaki rodzaj ulgi się ubiega, z tym, że może za jednym razem starać się o kilka typów ulg. Należy podać przyczyny zaistniałych problemów finansowych, wykazać czym były spowodowane problemy, szczególnie podkreślając czynniki zewnętrzne, niezależne od firmy np.: długotrwały kryzys na rynku.

We wniosku warto wykazać przewidywane efekty w przypadku negatywnej decyzji urzędu i braku otrzymania pomocy, które będą dotkliwe zarówno dla samego przedsiębiorcy (np. brak możliwości realizacji obecnych kontraktów, niemożność podpisania umów na nowe zlecenia i spłaty zaciągniętych kredytów - które w efekcie mogą doprowadzić do upadłości przedsiębiorstwa), jak i dla interesu publicznego (np. spadek zatrudnienia, doprowadzenie do obniżenia płynności finansowej partnerów i kontrahentów firmy, co z kolei zaowocuje dalszymi zwolnieniami i większym bezrobociem w regionie). Należy też opisać korzyści jakie nastąpią po otrzymaniu ulgi np.: poprawa kondycji przedsiębiorstwa i wzrost zatrudnienia.
Urząd Skarbowy ocenia przede wszystkim stan finansowy podatnika z uwzględnieniem związku zachodzących pomiędzy pogorszeniem sytuacji finansowej, a kwestiami, które uzasadniają brak zapłaty.

Urząd wnikliwie bada czy ulga jest niezbędna dla dalszego funkcjonowania firmy oraz czy pomoc gwarantuje odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Nie istnieje gotowy wzór takiego pisma, każda sytuacja przedsiębiorcy jest indywidualna, więc wniosek powinien odzwierciedlać rzeczywistość.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Ponadto należy pamiętać, że jeśli dokument zostanie złożony przed ustawowym terminem płatności podatku, zaś decyzja organu podatkowego zostanie podjęta po tym terminie i będzie ona negatywna, to niewpłacona wartość podatku traktowana jest jako zaległość i naliczane są odsetki od pierwotnego terminu.

Jeśli zaś zostanie już przyznana ulga na odroczenie terminu płatności lub rozłożenia podatku na raty, to podatnik jest zobowiązany dotrzymać wszystkich, nowo ustalonych terminów. Spóźnienie spowoduje przywrócenie terminu pierwotnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA