REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Udział w zyskach spółki cywilnej

Spółka cywilna- to umowa zawarta do osiągnięcia określonego celu gospodarczego- ten w założeniu ma przynieść zysk. Jak jednak go podzielić pomiędzy wspólników.

Prowadzenie egzekucji z majątku spółki cywilnej

Z uwagi na to, że spółka cywilna jest tylko umową, nie można (formalnie) mówić o jej majątku- w praktyce, część majątku wspólników wniesiona do spółki- podlega odrębnym zasadom egzekucji.

Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Jedną z funkcji Krajowego Rejestru Sądowego jest pomoc w zapewnieniu pewności obrotu gospodarczego przez dostarczenie wiarygodnych i zgodnych z prawem informacji o podmiotach w nim ujawnionych. Wprowadzona została zasada trwałości wpisów ujawnionych w KRS. Tak, aby pobierając odpis pełny z rejestru mieć możliwość wglądu w historyczne dane podmiotu. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Jaki skutek mają ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

W określonych ustawowo przypadkach istnieje obowiązek dokonywania ogłoszeń wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego również Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Jest on jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Ustawa wprowadza więc określone prawem skutki ogłoszenia w MSiG.

REKLAMA

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółek osobowych

W odróżnieniu od spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej) wspólnicy spółek osobowych co do zasady ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania przez nie zaciągnięte - wynika to z samej konstrukcji tzw. ułomnych osób prawnych.

Podstawowe informacje o spółce cywilnej

Spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym (tak jak spółki prawa handlowego) – tylko umową łączącą wspólników. Ma to pewne przełożenie na zasady odpowiedzialności wspólników i kwestie majątkowe spółki.

Jak założyć spółkę cywilną?

Spółka cywilna (z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego) jest jedynie umową. Oznacza to, że nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej – jej skuteczność wymaga jedynie zawarcia odpowiedniej umowy.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobową, a co za tym idzie „ułomną osobą prawną”. Pociąga to daleko idące skutki w zakresie odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania.

REKLAMA

Co musi zawierać umowa spółki komandytowej?

Umowa spółki jest jednym z koniecznych warunków dla utworzenia każdej spółki- w ich obrębie występują jednak liczne różnice w zakresie jej obowiązkowej treści.

Wymogi umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Kodeks spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na wspólników sp. z o.o. w zakresie sporządzenia umowy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

Spółka z o.o. może funkcjonować w obrocie jako oddzielny podmiot, już po podpisaniu umowy spółki. Istnieje wówczas (do momentu wpisu do rejestru) jako spółka w organizacji- będąca tzw. ułomną osobą prawną.

Kompetencje zgromadzenia wspólników

Zgromadzenie wspólników jest jednym z organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie kieruje on bezpośrednio spółką, natomiast bez jego zgody zarząd nie może podjąć wielu decyzji.

Czy rada nadzorcza spółki z o.o. może wydawać wiążące polecenia zarządowi?

W praktyce korporacyjnej dosyć często spotkać się można z uchwałami organów nadzorczych spółki z o.o., a zatem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, odnoszące się do działalności zarządu spółki. Do kompetencji rady należy bowiem sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.

Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

W sierpniu 2009 został znowelizowany kodeks spółek handlowych- nadając nowe uprawnienia akcjonariuszom spółek niepublicznych (nie notowanych na giełdzie) w zakresie zwoływania walnego zgromadzenia i przedstawiania projektów uchwał.

Zbycie udziałów w spółkach osobowych

Pomimo, iż cechą odróżniającą spółki osobowe od spółek kapitałowych, jest teoretycznie większa trwałość i stabilności składu osobowego ich wspólników, to jednak ustawodawca w art. 10 ksh przewidział możliwość zbycia udziałów przez wspólników.

Zbycie nieruchomości przez prokurenta sp. z o.o.

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, udzielanego przez przedsiębiorców wpisanych do odpowiednich rejestrów. Funkcjonowanie prokurenta i zakres jego obowiązków budzi jednak czasem pewne wątpliwości w obrocie.

Zaskarżanie uchwał wspólników spółki z o.o.

Zaskarżanie uchwały zgromadzenia wspólników możliwe jest poprzez zastosowanie jednego z dwóch przewidzianych ku temu powództw: o uchylenie uchwały (art. 249 § 1 ksh) oraz o stwierdzenie jej nieważności (art. 252 § 1 ksh).

Zagubienie weksla przez spółkę

Pomijając skuteczność sposobu zabezpieczenia wierzytelności, weksel nader często jest wykorzystywany do takiego właśnie celu. Instrument ten sprawdza się jednak o tyle, o ile wierzyciel wekslowy dysponuje prawidłowo wypełnionym dokumentem, zaś dłużnik wekslowy jest wypłacalny.

Wnoszenie nieruchomości jako wkładu do spółki osobowej

Wkładem do spółki osobowej może być własność nieruchomości. Z uwagi jednak na przejściową (lub trwałą) jej utratę przez wspólnika jest to niebezpieczne i niezalecane. Bywa jednak także kłopotliwe z innych przyczyn.

Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

Ważną kwestią dla osób rozważających zawarcie umowy spółki cywilnej, jest wniesienie wkładu do spółki. Wkładem wspólnika może być wniesiona do spółki własności lub inne prawa, a także osobiste świadczenie usług.

Ustanowienie zastawu rejestrowego na udziale w spółce osobowej

Często wspólnicy, przy formułowaniu umowy spółki, nie odnoszą się wprost do możliwości ustanowienia zastawu na jej udziałach. W takim przypadku należy sprawdzić czy umowa spółki zezwala na zbycie jej udziałów (rozumiane jako przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na rzecz osoby trzeciej). Ponadto, zgodnie z treścią art. 10 ksh, zbycie udziałów spółki jest możliwe – o ile umowa spółki nie stanowi inaczej - po uzyskaniu zgody pozostałych udziałowców.

Uprawnienia rady nadzorczej spółki akcyjnej oraz akcjonariuszy do zwoływania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia .

Ostatnie zmiany w kodeksie spółek handlowych, uprawniły radę nadzorczą i akcjonariuszy spółki akcyjnej do samodzielnego zwoływania walnego zgromadzenia.

Reprezentowanie spółki z o.o. przez odwołanego członka zarządu

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 5 grudnia 2008 r. (sygn. akt: III CZP 124/08) rozwiał wątpliwości dotyczące ważności umowy zawartej w imieniu spółki z o.o. przez tzw. fałszywy organ.

Podpisywanie sprawozdań finansowych spółki przez członków zarządu

Zakończenie roku obrotowego w spółce wiąże się z koniecznością sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten ciąży na kierowniku jednostki. Podpisać sprawozdanie powinna osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu.

Określenie firmy oraz zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. lub dokonania jednostronnej czynności prawnej - w odniesieniu do jednoosobowej spółki z o.o. - powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji”.

Odpowiedzialność członków zarządu za szkody wyrządzone spółce, a limit odpowiedzialności pracowniczej wynikający z przepisów kodeksu pracy

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiedzialność odszkodowawczą członka zarządu spółki wobec spółki za szkodę wyrządzoną zawinionym działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki.

Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Kontynuując temat dopuszczalnych form prawnych, w jakich wspólnik może umożliwić spółce cywilnej korzystanie z nieruchomości, należy wskazać na uprawnienia przysługujące wspólnikowi z tytułu najmu.

Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Możliwość korzystania przez spółkę cywilną z nieruchomości spełniającej określone kryteria, może stanowić podstawowy warunek dla osiągnięcia celu gospodarczego, do którego zobowiązali się dążyć wspólnicy. Często zdarza się, że taką niezbędną – z punktu wiedzenia założeń ekonomicznych - nieruchomość (np. pomieszczenia produkcyjne, warsztat samochodowy, grunty rolne) posiada jeden z potencjalnych wspólników.

Przedawnienie roszczeń wobec spółki a odpowiedzialność wspólników spółek osobowych

Wspólnicy spółek osobowych (m.in. sp. jawnej) odpowiadają za zobowiązania tych spółek (z pewnymi wyjątkami, uzależnionymi od typu spółki). Mogą jednak powoływać się na zarzuty przysługujące spółce wobec wierzyciela (w tym zarzut przedawnienia).

Obowiązkowe informacje w pismach spółki z o.o.

Jedną z gwarancji bezpieczeństwa obrotu gospodarczego jest obowiązek informacyjny nałożony na spółki handlowe, w tym na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W trosce o ochronę praw podmiotów nawiązujących stosunki handlowe, ustawodawca zobowiązał każdą spółkę z o.o. do udostępniania informacji o spółce w pismach i zamówieniach handlowych.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Śmierć wspólnika spółki z o.o. może powodować pewne problemy wynikające z przejścia przysługujących mu udziałów w spółce na osoby po nim dziedziczące. Co do zasady, w przypadku braku testamentu dziedziczenie praw i obowiązków przysługujących spadkodawcy regulowane jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z ogólna zasadą w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

Działalność konkurencyjna członka zarządu sp. z o.o.

Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez członka zarządu sp. z o.o. ukonstytuowany w art. 211 ksh, ma na celu m.in. zapobieżenie sytuacji, w której członek władz spółki może uzyskiwać nienależny dochód kosztem spółki.

Forma czynności i prawnych zawieranych pomiędzy jednoosobową spółką z o.o. a jej jedynym wspólnikiem

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, zniosła obowiązek składania oświadczeń woli spółce jedynemu wspólnikowi spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Nie zawsze jednak wystarczy zwykła forma pisemna.

Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Apelacja w postępowaniu rejestrowym KRS jest środkiem zaskarżenia od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy. Powinna spełniać określone prawem wymogi, aby nie została odrzucona przez sąd już w fazie formalnego badania pisma procesowego.

Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Postępowanie rejestrowe jest nieprocesowym postępowaniem sądowym. Warto pamiętać, iż od orzeczenia referendarza sądowego wydanego w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przysługiwać będzie skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?

Adres spółki jest bardzo istotny i podlega ujawnieniu w odpisie wydawanym przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego. Brak uaktualnienia danych adresowych w Krajowym Rejestrze Sądowym może rodzić nie tylko odpowiedzialność na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186), ale i pociągać negatywne skutki w postępowaniach sądowych, postępowaniach administracyjnych, czy w ogólnej wymianie korespondencji z kontrahentami.

Czym jest stowarzyszenie i jak go szukać w KRS?

Stowarzyszenie jest dobrowolnym zrzeszeniem osób, które musi zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jako organizacja społeczna może wnosić o nadanie jej statusu organizacji pożytku publicznego. Może również prowadzić działalność gospodarczą (oprócz stowarzyszeń zwykłych) i zostać wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Czym jest fundacja i jak jej szukać w KRS?

Fundacja jest jednym z podmiotów, który podlega obowiązkowej rejestracji w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Może być również wpisana do rejestru przedsiębiorców oraz uzyskać status organizacji pożytku publicznego.

Czym są spółki kapitałowe?

Spółki kapitałowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego obok spółek osobowych. Stanowczo różnią się jednak od spółek osobowych głównie w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Czym są spółki osobowe?

Spółki osobowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wybierając formę spółki dla prowadzenia działalności gospodarczej warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

Wzmianka o spółce cywilnej w rejestrze przedsiębiorców KRS

Informacja o pozostawaniu przez przedsiębiorcę w spółce cywilnej często jest lekceważona przez kontrahentów handlowych. Warto ustalić czy będziemy zawierać umowę bezpośrednio ze spółką prawa handlowego, czy ze spółką prawa handlowego jako wspólnika spółki cywilnej. Może mieć to kluczowe znaczenie dla dochodzenia późniejszych roszczeń czy prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Jak ustalić nr KRS podmiotu?

Aby złożyć wniosek o wydanie aktualnego bądź pełnego odpisu z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego należy podać we wniosku numer KRS podmiotu którego wniosek dotyczy. Podobnie chcąc przeglądać akta rejestrowe sąd będzie wymagał podania numeru KRS, gdyż posługiwanie się samą firmą bądź nazwą podmiotu może nie być w pełni wystarczające.

Odpis aktualny a odpis zupełny z KRS

Posłużenie się aktualnym lub pełnym odpisem z rejestru może mieć kluczowe znaczenie dla zainteresowanego w różnych postępowaniach sądowych jak również przy prawidłowej ocenie historii podmiotu.

Czy wszyscy wspólnicy sp. z o.o. figurują w odpisie z KRS?

Często dla celów biznesowych następuje potrzeba ustalenia pełnego składu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie wszystkie informacje będą jednak ujawnione w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”). Ważne więc by wiedzieć jak odczytywać odpis z KRS i gdzie szukać brakujących danych.

Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych spełnia dwie podstawowe funkcje pierwsza z nich jest informacyjno-zabezpieczającą obrót gospodarczy druga natomiast sankcyjna. Jest więc również rodzajem kary za niewłaściwe, czy nierzetelne finansowo działania podmiotów. Ten, kto zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych ma więc interes by jak najszybciej zostać z niego wykreślonym. Możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych jest wyjątkiem od zasady trwałości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co oznacza jawność KRS?

Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Domniemanie prawdziwości danych w KRS

Zasada domniemania prawdziwości danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma dwojaki wymiar. Z jednej strony daje osobom trzecim pewną gwarancję obrotu, a z drugiej strony nakłada bezpośrednio na podmioty, których wpisy dotyczą sankcje za brak reakcji w przypadku wpisania danych niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia.

Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?

W celu wzmocnienia pewności obrotu gospodarczego ustawodawca wprowadził możliwość umieszczania niesolidnych finansowo podmiotów w ogólnopolskim, jawnym rejestrze dłużników niewypłacalnych. Przed przystąpieniem do zawarcia transakcji warto więc udać się do Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego aby uzyskać informację czy podmiot wpisany jest do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Czym jest rejestr dłużników niewypłacalnych?

Rejestr dłużników niewypłacalnych jednym z trzech rejestrów prowadzonych przez sądy rejestrowe. Jest prowadzony w celu możliwości oceny wiarygodności podmiotów funkcjonujących w obrocie, pełni też rolę sankcji za nierzetelność.

Odpowiedzialność za zgłoszenie fałszywych danych w KRS

Podmioty uwidocznione w Krajowym Rejestrze Sądowym („KRS”) mają obok obowiązku aktualizacji danych wpisanych w KRS również obowiązek zgłaszania DANYCH PRAWDZIWYCH. Jest to oczywiste z uwagi chociaż na ogólną zasadę domniemania prawdziwości danych ujawnionych w KRS.

REKLAMA