REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

onboarding praca biuro hybrydowa kobiety kobieta firma
onboarding praca biuro hybrydowa kobiety kobieta firma
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Onboarding - co to jest? 

Onboarding brzmi tajemniczo? Już chyba nie tak bardzo, bo z tym terminem, jak i z innymi anglicyzmami dotyczącymi pracy można się spotkać coraz częściej. Dla przypomnienia jednak - onboarding to najprościej mówiąc proces wdrażania nowego pracownika. Pracodawca, a raczej najczęściej osoba odpowiedzialna za onboading poprzez szereg różnych działań wprowadza pracownika w struktury firmy, zapoznaje z zespołem, przedstawia obowiązki.

REKLAMA

Dobrze przeprowadzony onboarding to większe prawdopodobieństwo, że pracownik zostanie na dłużej. 

Praca hybrydowa a onboarding

REKLAMA

Praca hybrydowa to mieszany model pracy polegający na częściowym wykonywaniu obowiązków na miejscu w firmie, a częściowo zdalnie, z domu. Nie ma ustalonych odgórnie reguł, jakie powinny być proporcje pracy zdalnej do stacjonarnej. Wszystko zależy od możliwości organizacyjnych firmy. Praca hybrydowa daje elastyczność pracownikowi, pozwala oszczędzić na dojazdach do pracy czy lunchach.

To, że praca jest hybrydowa nie znaczy, że pracownik nie musi przeprowadzać onboardingu. Tym bardziej warto się do tego przyłożyć, zwłaszcza, że wdrażanie pracowników może być trudniejsze niż w przypadku pracy stacjonarnej. Aby pracownicy mogli rozpocząć swoje obowiązki bez przeszkód, warto zapoznać ich z kluczowymi informacjami. Dobrze, aby znali historię firmy i wiedzieli, kto obejmuje jakie stanowisko, gdzie zgłosić się z konkretnym problemem i jakie są poszczególne działy. Nawet jeśli pracownik jest w firmie na przykład tylko jeden dzień w tygodniu powinien znać obsługę firmowego sprzętu i wiedzieć, gdzie może znaleźć potrzebne mu do pracy rzeczy. 

Onboarding obejmuje także omówienie struktury i kultury organizacyjnej firmy, wszelkich procedur, np. obiegu dokumentów, zapoznanie z wartościami, jakimi kieruje się firma, jej celami. To także oczywiście rozmowa o zakresie obowiązków, przyszły zadań i omówienie ścieżki kariery. 

Jak wdrożyć pracownika hybrydowego 

Podczas wdrażania pracownika realizującego pracę hybrydową należy określić oczekiwania dotyczące pracy zdalnej i biurowej. To znaczy liczbę godzin pracy, dostępność, narzędzia do pracy w biurze i w domu itp. Jeśli firma nie ma ściśle określonych wymagań odnośnie do obecności w konkretne dni, warto dać pracownikowi wybór. Dostosowanie harmonogramu do potrzeb pracownika, jeśli nie ucierpią na tym jego obowiązki, to szansa na to, że zostanie na dłużej. 

Pracownika w modelu hybrydowym należy powitać i przedstawić zarówno wirtualnie jak i w biurze, a także zapewnić go o wsparciu jakie może uzyskać na miejscu i online. Warto, przynajmniej na początku, regularnie organizować spotkania z nowymi pracownikami, aby móc sprawdzić postępy i pomóc w rozwiązywaniu problemów. 

W modelu hybrydowym komunikacja z pracownikami jest niezwykle istotna. Służbowy telefon to już za mało. Pomocne przy tego typu pracy są rozmaite narzędzia komunikacyjne, dzięki którym pracownik zawsze może być na bieżąco z innymi pracownikami czy przełożonym. Warto na samym początku poinformować pracownika o możliwości korzystania z nich, uprzednio określając jakie są zasady takiej komunikacji w firmie (dostępność, czas odpowiedzi itp.).

Dobrze jest wyznaczyć zorganizowaną i serdeczna w kontaktach osobę do pomocy przy wdrażaniu hybrydowego pracownika. Osoba ta może pomóc w nawiązywaniu relacji z innymi, dostosowywaniu się do nowego środowiska, wyjaśnianiu ewentualnych zawiłości. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA