REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

onboarding praca biuro hybrydowa kobiety kobieta firma
onboarding praca biuro hybrydowa kobiety kobieta firma
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Onboarding - co to jest? 

Onboarding brzmi tajemniczo? Już chyba nie tak bardzo, bo z tym terminem, jak i z innymi anglicyzmami dotyczącymi pracy można się spotkać coraz częściej. Dla przypomnienia jednak - onboarding to najprościej mówiąc proces wdrażania nowego pracownika. Pracodawca, a raczej najczęściej osoba odpowiedzialna za onboading poprzez szereg różnych działań wprowadza pracownika w struktury firmy, zapoznaje z zespołem, przedstawia obowiązki.

REKLAMA

Dobrze przeprowadzony onboarding to większe prawdopodobieństwo, że pracownik zostanie na dłużej. 

Praca hybrydowa a onboarding

REKLAMA

Praca hybrydowa to mieszany model pracy polegający na częściowym wykonywaniu obowiązków na miejscu w firmie, a częściowo zdalnie, z domu. Nie ma ustalonych odgórnie reguł, jakie powinny być proporcje pracy zdalnej do stacjonarnej. Wszystko zależy od możliwości organizacyjnych firmy. Praca hybrydowa daje elastyczność pracownikowi, pozwala oszczędzić na dojazdach do pracy czy lunchach.

To, że praca jest hybrydowa nie znaczy, że pracownik nie musi przeprowadzać onboardingu. Tym bardziej warto się do tego przyłożyć, zwłaszcza, że wdrażanie pracowników może być trudniejsze niż w przypadku pracy stacjonarnej. Aby pracownicy mogli rozpocząć swoje obowiązki bez przeszkód, warto zapoznać ich z kluczowymi informacjami. Dobrze, aby znali historię firmy i wiedzieli, kto obejmuje jakie stanowisko, gdzie zgłosić się z konkretnym problemem i jakie są poszczególne działy. Nawet jeśli pracownik jest w firmie na przykład tylko jeden dzień w tygodniu powinien znać obsługę firmowego sprzętu i wiedzieć, gdzie może znaleźć potrzebne mu do pracy rzeczy. 

Onboarding obejmuje także omówienie struktury i kultury organizacyjnej firmy, wszelkich procedur, np. obiegu dokumentów, zapoznanie z wartościami, jakimi kieruje się firma, jej celami. To także oczywiście rozmowa o zakresie obowiązków, przyszły zadań i omówienie ścieżki kariery. 

Jak wdrożyć pracownika hybrydowego 

Podczas wdrażania pracownika realizującego pracę hybrydową należy określić oczekiwania dotyczące pracy zdalnej i biurowej. To znaczy liczbę godzin pracy, dostępność, narzędzia do pracy w biurze i w domu itp. Jeśli firma nie ma ściśle określonych wymagań odnośnie do obecności w konkretne dni, warto dać pracownikowi wybór. Dostosowanie harmonogramu do potrzeb pracownika, jeśli nie ucierpią na tym jego obowiązki, to szansa na to, że zostanie na dłużej. 

Pracownika w modelu hybrydowym należy powitać i przedstawić zarówno wirtualnie jak i w biurze, a także zapewnić go o wsparciu jakie może uzyskać na miejscu i online. Warto, przynajmniej na początku, regularnie organizować spotkania z nowymi pracownikami, aby móc sprawdzić postępy i pomóc w rozwiązywaniu problemów. 

W modelu hybrydowym komunikacja z pracownikami jest niezwykle istotna. Służbowy telefon to już za mało. Pomocne przy tego typu pracy są rozmaite narzędzia komunikacyjne, dzięki którym pracownik zawsze może być na bieżąco z innymi pracownikami czy przełożonym. Warto na samym początku poinformować pracownika o możliwości korzystania z nich, uprzednio określając jakie są zasady takiej komunikacji w firmie (dostępność, czas odpowiedzi itp.).

Dobrze jest wyznaczyć zorganizowaną i serdeczna w kontaktach osobę do pomocy przy wdrażaniu hybrydowego pracownika. Osoba ta może pomóc w nawiązywaniu relacji z innymi, dostosowywaniu się do nowego środowiska, wyjaśnianiu ewentualnych zawiłości. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA