REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Jak zbudować dobre candidate experience
Jak zbudować dobre candidate experience
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

Candidate experience - co to jest

Pracownik ubiegający się o stanowisko w danej firmie często w pierwszej kolejności sprawdza jej stronę w Internecie, czyta opinie. Następnie składa ofertę pracy i po telefonie bądź mailu umawia się na rozmowę rekrutacyjną - czasem to tylko jeden etap, często nawet kilka. W tym czasie może mieć do czynienia z pośrednikami, pracownikami, produktami firmy. Na koniec otrzymuje (albo i nie) informację o tym, czy firma chce z nim współpracować i podejmuje decyzję. Wszystkie wrażenia i doświadczenia kandydata podczas procesu rekrutacyjnego w danej firmie to właśnie candidate experience.  

REKLAMA

Jakie elementy składają się na candidate experience

Na candidate experience składa się kilka elementów. Od nich zależy, jak pracownik będzie postrzegał firmę i czy zdecyduje się na współpracę. Warto pamiętać, że candidate experience to nie tylko zadanie działu HR. Tak naprawdę wszyscy pracownicy, którzy mają kontakt z kandydatem powinni dbać o jego pozytywne wrażenie na temat firmy. 

Co zatem składa się na candidate experience?

Sposób aplikacji na stanowisko

Oferta pracy to zazwyczaj pierwszy pierwszy moment, gdy kandydat ma do czynienia z firmą, już od tej chwili liczy się pierwsze wrażenie. Dlaczego? Bo wystarczy, że sposób przesłania dokumentów jest skomplikowany albo wieloetapowy i to już może zniechęcić kandydata do podjęcia wysiłku. Gdy firma piętrzy przeszkody już na wstępie, to co może czekać na dalszych etapach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komunikacja z firmą

Dobra komunikacja to podstawa, powinien wiedzieć o tym każdy przedsiębiorca rozpoczynający rekrutację. W dzisiejszych czasach liczy się także szybkość informacji zwrotnej. W pierwszej kolejności warto potwierdzić złożenie przez kandydata dokumentów aplikacyjnych (może być to automatyczna odpowiedź), a następnie informować o dalszych etapach rekrutacji. Bardzo ważna jest również informacja zwrotna po całym procesie, nawet, gdy jest ona negatywna dla kandydata. 

Rozmowa kwalifikacyjna

Sam proces przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej i wcześniejszego umawiania się na nią jest szalenie istotny. Tu wszystko ma znaczenie - miejsce spotkania, czas i możliwość ewentualnej zmiany, liczba rekrutrów i ich zachowanie, zadania do wykonania, liczba etapów. Tu nie tylko kandydat powinien być dobrze przygotowany, ale również pracodawca. 

Tempo

Czas od aplikacji, przez rozmowę kwalifikacyjną, do feedbacku powinien być możliwie jak najkrótszy. W niektórych przypadkach losowe sytuacje mogą go wydłużyć, ale co do zasady najlepiej rekrutację przeprowadzać sprawnie. 

Onboarding/offboarding 

Wprowadzenie nowego pracownika w szeregi firmy, jak również rozstanie się pracownika z zakładem to także część candidate experience. 

Jak zmierzyć candidate experience

Czy można zmierzyć candidate experience? Jak pracodawca może wyciągnąć wnioski z doświadczeń kandydata z procesu rekrutacyjnego? Są pewne narzędzia, które mogą w tym pomóc. 

Ankiety 

Dobrym pomysłem na zmierzenie candidate experience są ankiety, w których kandydaci mogą ocenić swoje doświadczenie. Pytania mogą dotyczyć właśnie komunikacji, szybkości procesu, jakości rozmów, elastyczności. Ważne, żeby ankiety nie były zbyt długie. 

Wskaźniki Key Performance Indicators (KPI)

Własne narzędzia firmy mogą pomóc śledzić np. czas odpowiedzi na e-mail, liczbę odrzuconych aplikacji, czas trwania całego procesu. Taka baza danych pomoże w późniejszej analizie całego procwsu. 

Analiza porównawcza

Firma mogą porównywać swoje wyniki z danymi benchmarkowymi z branży. Można także skorzystać z doswiadczeń firm, które specjalizują się w badaniach rynku pracy. 

Dobrą praktyką jest regularna analiza candidate experience, która pozwala na poprawę niezbyt dobrze funkcjonujących obszarów. 

Jak poprawić candidate experience

Dlaczego candidate experience to tak istotna kwestia? Przede wszystkim wpływa na wizerunek firmy. Kandydaci, którzy doświadczają negatywnego procesu rekrutacyjnego, mogą podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, a jeśli branża, w której działa firma jest niszowa - może to powodować problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. Nawet dobre warunki współpracy zaproponowane kandydatowi mogą go zniechęcić do przyjęcia oferty, gdy miał nie najlepsze doświadczenia rekrutacyjne. A z drugiej strony pozytywne doświadczenie kandydata może zachęcić go do ponownego aplikowania w przyszłości, nawet jeśli nie otrzymał oferty pracy w tym momencie. 

Jak pracodawca może zadbać o dobre wrażenia kandydata dotyczące firmy? Oto kilka czynników: 

  • transparentna i konkretna oferta pracy 
  • prosty proces składania aplikacji przez pracownika, jasne informacje dotyczące procesu rekrutacji
  • bieżąca komunikacja dotycząca postępów w procesie rekrutacji 
  • szybkie odpowiedzi na pytania i wątpliwości kandydata
  • sprawna i szybka organizacja rozmowy kwalifikacyjnej i profesjonalni rekruterzy
  • informacja zwrotna do kandydatów, którzy nie przeszli do dalszych etapów rekrutacji
  • przemyślany onboarding

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA