REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

cyberbezpieczeństwo firma nis2
cyberbezpieczeństwo firma nis2
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Dyrektywa NIS2 - o co chodzi 

REKLAMA

Dyrektywa ma na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach. Od energetyki po opiekę zdrowotną, od bankowości po infrastrukturę cyfrową. Spełnienie wymogów dyrektywy NIS2 jest nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne, ponieważ grzywny sięgają nawet 10 milionów euro lub 2% łącznego rocznego obrotu w poprzednim roku przedsiębiorstwa, do którego należy podmiot kluczowy, a dyrektorzy najwyższego szczebla są pociągani do osobistej odpowiedzialności. 

REKLAMA

Dyrektywa NIS2, która ma szerszy zakres niż jej poprzedniczka (NIS), obejmuje obecnie 18 sektorów, w tym przedsiębiorstwa i organizacje świadczące usługi, które są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania UE na poziomie społecznym i gospodarczym. Dotyczy to sektorów energetyki, opieki zdrowotnej, finansów i kilku podobnych . Lista sektorów została podzielona na dwie kategorie: sektory kluczowe i sektory ważne. Oczekuje się, że zarówno kluczowe, jak i ważne podmioty będą spełniać te same standardy bezpieczeństwa, ale sposób ich karania i nadzorowania jest różny i zwykle zależy od wielkości organizacji. Jeśli firma zostanie  sklasyfikowana jako kluczowa, będzie podlegać proaktywnemu nadzorowi, który ma na celu upewnienie się, że spełnia wszystkie wymogi dyrektywy. Jeśli zaś przedsiębiorstwo zostanie sklasyfikowane jako ważny, będzie objęte jedynie nadzorem reaktywnym, który zostanie uruchomiony tylko wtedy, gdy władze otrzymają dowody braku przestrzegania przepisów. Jakie obszary powinny być monitowane w ramach dyrektwy NIS2: Zapobieganie, wykrywanie i reagowanie na incydenty, utrzymanie ciągłości działania i zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo łańcucha dostaw, cyberhigiena oraz szkolenia, bezpieczeństwo sieci i systemów informacyjnych, polityka zarządzania i zgłaszania podatności, bezpieczeństwo zasobów ludzkich, zarządzanie dostępami i aktywami, uwierzytelnianie wieloskładnikowe oraz ciągłe stosowanie kryptografii i szyfrowania

Jak widzieliśmy w przypadku RODO, inne kraje mogą również pójść za przykładem unijnych rozwiązań i wymagać od organizacji wdrożenia podobnej podstawowej ochrony cybernetycznej i kontroli zarządzania ryzykiem. Nie zapominajmy też o efekcie domina w łańcuchu dostaw. Ponieważ NIS2 obejmuje szerokie spektrum podmiotów, wiele organizacji będzie potrzebować swoich partnerów, aby podnieść poziom bezpieczeństwa. Może się więc okazać, że firma z innego sektora zostanie zmuszona do przestrzegania przepisów, ponieważ jej klienci to robią.

Jak wdrożyć dyrektywę i ochronić firmę przed cyberatakami

Żadna pojedyncza platforma informatyczna nie pokryje w pełni wszystkich 10 minimalnych środków bezpieczeństwa wymaganych przez NIS2. Ale tego należy się spodziewać w przypadku każdej regulacji. Na pewno w tym wypadku mogą pomóc rozwiązania klasy SASE. Pomagają one wdrożyć podstawowe praktyki ochrony cybernetycznej, takie jak zasady zerowego zaufania, aktualizacje oprogramowania, konfiguracja urządzeń, segmentacja sieci, zarządzanie tożsamością i dostępem oraz świadomość użytkowników. Platformy typu SASE pomogą rozwiązać takie problemy jak:

  • Kompleksowa implementacja zasad: platforma SASE oferuje narzędzia do mapowania, inwentaryzacji i zabezpieczania krytycznych systemów informatycznych (CIS) w środowiskach internetowych, chmurowych i lokalnych, w tym oceny bezpieczeństwa, audyty i opcje automatycznej naprawy usług w chmurze.
  • Zaawansowana obsługa incydentów: rozwiązanie wspiera zarządzanie incydentami z kontrolami łagodzącymi w celu powstrzymania zagrożeń i wykorzystuje zarówno wykrywanie oparte na podpisach, jak i bez nich, aby zapobiegać złośliwym działaniom w sieciach i systemach CIS.
  • Ciągłość działania: platforma potrafi zapewnić niezawodność operacyjną z dostępnością na poziomie 99,999%, zgodnie z wymaganiami NIS2 dotyczącymi zarządzania ciągłością działania podczas incydentów bezpieczeństwa.
  • Bezpieczeństwo łańcucha dostaw: rozwiązanie pomaga w identyfikacji zagrożeń bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw, zwłaszcza w przypadku usług wdrażanych za pośrednictwem chmury, i ocenia stan bezpieczeństwa ponad 80 000 dostawców usług w chmurze (w przypadku platformy Netskope)  za pomocą wskaźnika Cloud Confidence Index.
  • Solidne środki bezpieczeństwa: dzięki możliwościom SASE zapewnione są bezpieczne połączenia i dostęp do sieci i systemów informatycznych, stosując zasady zerowego zaufania i zapewniając zarówno kontrolę zagrożeń, jak i ochronę danych w celu zabezpieczenia przed cyberatakami..

NIS2 ustawia wysoko poprzeczkę dla standardów cyberbezpieczeństwa, a termin dla organizacji na dostosowanie swoich systemów zabezpieczeń zbliża się wielkimi krokami. Kiedy jednak zacznie się analizować inwestycje w bezpieczeństwo w okresie poprzedzającym termin 18 października 2024 r., warto skorzystać z okazji, aby wyeliminować niepotrzebne wydatki i stworzyć ekosystem cyberbezpieczeństwa, w którym każdy komponent nie tylko działa dobrze, ale także uzupełnia się i integruje ze sobą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA