REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

przedsiębiorca
przedsiębiorca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Więcej jednoosobowych firm

REKLAMA

W Polsce jest około 2,6 mln jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). W całym 2023 roku wg danych rejestru CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) złożono nieco ponad 300 tys. wniosków dotyczących założenia JDG. To nieco mniej niż rok wcześniej, ale dodatkowo aż 177,5 tys. przedsiębiorców zdecydowało się na odwieszenie swojej firmy. To o 16% więcej niż w 2022 r. Częściowo to efekt niestabilnego 2022 r., kiedy zostało zawieszonych blisko 350 tys. działalności. Jednak suma zarejestrowanych i odwieszonych przed rokiem firm znacznie przewyższa zlikwidowane. To aż 480 tys. prowadzących JDG, którzy zaczęli działać przed rokiem. Średnio dziennie działalność w 2023 r. rozpoczynało 1315 takich małych firm. Znacznie więcej niż w 2022 r. 

REKLAMA

- Takie mikrofirmy stanowią największą liczbę wszystkich działających w Polsce przedsiębiorstw. Prowadzący jednoosobową działalność muszą mierzyć się ze stresem i wieloma problemami związanymi np. z prowadzeniem księgowości czy utrzymywaniem płynności. Z drugiej strony powstaje coraz więcej usług dopasowanych do ich potrzeb i wspierających ich funkcjonowanie. Przykładem są platformy do automatycznej księgowości, które nie tylko generalnie zdały egzamin polegający na zabezpieczeniu rozliczeń w trudnym czasie Polskiego Ładu. Są też gotowe na nowe wyzwania jak KSEF (Krajowy System e-Faktur), który pomimo kolejnego odroczenia wchodzi w życie dla wszystkich w kwietniu 2026 roku. Jeśli JDG otwierające działalność wiele z wyzwań będą mogły zabezpieczyć w profesjonalny sposób i w racjonalnych kosztach, mogą chętniej decydować się na działalność w takiej formule – mówi Kamil Fac z faktura.pl.

Zachętą dla powstających firm jest również rządowy program wsparcia przedsiębiorczości „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”, który pozwala uzyskać środki na podjęcie działalności gospodarczej lub stworzenie nowego miejsca pracy. W złożeniu wniosku początkującym przedsiębiorcom pomagają wyspecjalizowane firmy np. platformy do księgowości on-line.

Niższe składki sprzyjają decyzji o otwarciu JDG

REKLAMA

Niższa inflacja inflacja i tańszy prąd oznaczają mniejsze koszty działalności gospodarczej, mogą więc przyspieszyć decyzje o założeniu własnej firmy. Kolejnym impulsem jest zmniejszenie składki zdrowotnej. Może przyczynić się do zwiększenia popularności jednoosobowych działalności gospodarczych.

Prace nad tymi rozwiązaniami są w toku, jednak w przypadku wprowadzenia najkorzystniejszego rozwiązania przedsiębiorcy ryczałtowi z przychodem ponad 300 tys. zł mogliby zaoszczędzić nawet około 900 zł miesięcznie. Firmy rozliczające się w sposób liniowy i ryczałtowy zyskałyby około 400 zł miesięcznie. Według ministra finansów szacowanych koszt zaproponowanych zmian sięgnie 5 mld zł rocznie. To w przybliżeniu kwota jaka zostanie na kontach firm, w dużej części jednoosobowych działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktoring dla małych firm

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe biznesy są pod dużą presją. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) w 2023 r. z rejestrów wykreślono najwięcej w historii indywidualnych działalności gospodarczych – 196,5 tys. Poza samodzielnym radzeniem sobie z wieloma sprawami JDG, jako najmniejsi uczestnicy obrotu biznesowego, mają trudną pozycję negocjacyjną współpracując z większymi partnerami. 

- Są na końcu biznesowego łańcuch pokarmowego. Nie chodzi nawet o nawiązanie współpracy, problemy jednak mogą pojawić się przy uzgadnianiu terminów zapłaty faktur. JDG długo muszą czekać na przelew, co jest ogromnym kłopotem biorąc pod uwagą skalę działania tych firm i niewielkie zasoby. Początkujący podmiot zazwyczaj nie ma wypracowanych oszczędności, którymi mogłaby uzupełnić braki w oczekiwaniu na zapłatę faktury. Nie ma też długiej historii działalności, która pozwoliłaby uzyskać kredyt. Jeśli dostanie pieniądze w firmie pożyczkowej, będzie ją to dużo kosztowało, pogorszy jej zyskowność i elastyczność. Na przyspieszenie obiegu pieniądza i utrzymywanie bezpiecznej płynności wpływa natomiast faktoring – mówi Jerzy Dąbrowski z Finea.

Ekspert twierdzi, że ta forma finansowania w ostatnich latach rozwinęła wiele rozwiązań dostosowanych do potrzeb JDG. Przede wszystkim chodzi o szybkość działania i elastyczność. Wprowadzenie obsługi on-line i automatycznych procesów oceny ryzyka znacznie przyspieszyło weryfikację wniosków, a zautomatyzowane procesy i algorytmy scoringowe są coraz lepsze. Zmniejszyła się także minimalna kwota, jaką można sfinansować poprzez faktoring. Nie muszą to już być wielotysięczne faktury, finansowane są nawet kilkusetzłotowe. Przedsiębiorca sam może zdecydować, którą fakturę i kiedy przekazać. JDG korzystając z faktoringu mają też wsparcie dodatkowego podmiotu pilnującego terminów spłaty należności i upominającego się w ich imieniu o przelew, jeśli ten się spóźnia.

Zobacz także: Rząd daje pieniądze na zwolnienia grupowe [pośrednictwo, refundacja kosztów, rozpoczęcie własnej działalności, nowe kwalifikacje]
Przeciętne wynagrodzenie będzie szybko rosło. Optymistyczne prognozy

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA