reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Jakie ważne powody uzasadniają rozwiązanie spółki cywilnej?

Jakie ważne powody uzasadniają rozwiązanie spółki cywilnej?

Ważne powody, uzasadniające rozwiązanie spółki cywilnej na drodze postępowania sądowego, bywają różne. Mogą dotyczyć tylko jednego wspólnika, grupy wspólników lub też samej spółki.

Wspólnik spółki cywilnej w przypadku zaistnienia ważnych powodów jest uprawniony do wyboru prawa, z którego skorzysta - żądania rozwiązania spółki bądź wypowiedzenia udziału.

Zgodnie z treścią art. 874 § 1 Kodeksu cywilnego z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki cywilnej przez sąd.

Ważne powody muszą powstać w trakcie trwania spółki i istnieć do chwili zamknięcia rozprawy. Jeżeli okaże się, że ważne powody przestały istnieć przed zamknięciem rozprawy - sąd oddali powództwo o rozwiązanie spółki.

Często powoływanym powodem jest niemożność porozumienia się wspólników, też brak możliwości podejmowania decyzji przez wspólników czy odejście ze spółki kluczowych osób.

Polecamy: serwis Spółki

Co do zasady, nie ma przeciwwskazań, aby w umowie spółki cywilnej wspólnicy bliżej doprecyzowali znaczenie ważnych powodów, np. poprzez przykładowe wskazanie sytuacji, które w ich ocenie są na tyle istotne, że uzasadniają (mając na uwadze np. specyfikę prowadzonej działalności) wystąpienie z powództwem o rozwiązanie spółki cywilnej.

Katalog ważnych powodów zamieszczony w umowie spółki nie może być określony w sposób zbyt wąski, uniemożliwiający wspólnikom wystąpienie do sądu w określonych przypadkach z powództwem o rozwiązanie spółki. Należy bowiem pamiętać, że wyłączenie prawa żądania rozwiązania spółki cywilnej z ważnych powodów nie jest możliwe, więc takie postanowienia byłyby uznane za nieważne.

Na podstawie przepisu art. 869 § 2 wspólnik spółki cywilnej z ważnych powodów może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, nawet gdy spółka była zawarta na czas oznaczony. Wypowiedzenie przez wspólnika udziału traktowane jest jako wypowiedzenie umowy spółki poprzez złożenie stosownego oświadczenia, które powinno dotrzeć do wszystkich stron umowy spółki.

Z chwilą rozwiązania spółki cywilnej dotychczasowa współwłasność łączna zamienia się we współwłasność w częściach ułamkowych, co oznacza, że wspólnicy uzyskują prawo rozporządzenia swoimi udziałami w rzeczach, które poprzednio stanowiły ich współwłasność do niepodzielnej ręki.

Przeczytaj również: Jak rozwiązać spółkę cywilną?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Katalog ważnych powodów zamieszczony w umowie spółki nie może być określony w sposób zbyt wąski, uniemożliwiający wspólnikom wystąpienie do sądu w określonych przypadkach z powództwem o rozwiązanie spółki.
Katalog ważnych powodów zamieszczony w umowie spółki nie może być określony w sposób zbyt wąski, uniemożliwiający wspólnikom wystąpienie do sądu w określonych przypadkach z powództwem o rozwiązanie spółki.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama