Jakie ważne powody uzasadniają rozwiązanie spółki cywilnej?
REKLAMA
REKLAMA
Wspólnik spółki cywilnej w przypadku zaistnienia ważnych powodów jest uprawniony do wyboru prawa, z którego skorzysta - żądania rozwiązania spółki bądź wypowiedzenia udziału.
REKLAMA
Zgodnie z treścią art. 874 § 1 Kodeksu cywilnego z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki cywilnej przez sąd.
Ważne powody muszą powstać w trakcie trwania spółki i istnieć do chwili zamknięcia rozprawy. Jeżeli okaże się, że ważne powody przestały istnieć przed zamknięciem rozprawy - sąd oddali powództwo o rozwiązanie spółki.
Często powoływanym powodem jest niemożność porozumienia się wspólników, też brak możliwości podejmowania decyzji przez wspólników czy odejście ze spółki kluczowych osób.
Polecamy: serwis Spółki
REKLAMA
Co do zasady, nie ma przeciwwskazań, aby w umowie spółki cywilnej wspólnicy bliżej doprecyzowali znaczenie ważnych powodów, np. poprzez przykładowe wskazanie sytuacji, które w ich ocenie są na tyle istotne, że uzasadniają (mając na uwadze np. specyfikę prowadzonej działalności) wystąpienie z powództwem o rozwiązanie spółki cywilnej.
Katalog ważnych powodów zamieszczony w umowie spółki nie może być określony w sposób zbyt wąski, uniemożliwiający wspólnikom wystąpienie do sądu w określonych przypadkach z powództwem o rozwiązanie spółki. Należy bowiem pamiętać, że wyłączenie prawa żądania rozwiązania spółki cywilnej z ważnych powodów nie jest możliwe, więc takie postanowienia byłyby uznane za nieważne.
Na podstawie przepisu art. 869 § 2 wspólnik spółki cywilnej z ważnych powodów może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, nawet gdy spółka była zawarta na czas oznaczony. Wypowiedzenie przez wspólnika udziału traktowane jest jako wypowiedzenie umowy spółki poprzez złożenie stosownego oświadczenia, które powinno dotrzeć do wszystkich stron umowy spółki.
Z chwilą rozwiązania spółki cywilnej dotychczasowa współwłasność łączna zamienia się we współwłasność w częściach ułamkowych, co oznacza, że wspólnicy uzyskują prawo rozporządzenia swoimi udziałami w rzeczach, które poprzednio stanowiły ich współwłasność do niepodzielnej ręki.
Przeczytaj również: Jak rozwiązać spółkę cywilną?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.