REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są sposób wnoszenia udziałów w spółce komandytowo – akcyjnej?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w różnej formie organizacyjno – prawnej. Jedną z takich form jest spółka komandytowo – akcyjna. Jest to specyficzna spółka, łącząca w sobie cechy spółek osobowych oraz kapitałowych. Tak jest również w przypadku wnoszenia udziałów.

Jakiego rodzaju wkłady mogą wnieść wspólnicy do spółki komandytowej?

Aby taka spółka mogła funkcjonować w obrocie konieczne jest wykonanie określonych przez przepisy czynności, mających na celu jej powołanie. Jedną z takich czynności jest wniesienie wkładów. Nie wszystko może być wkładem. Wspólnicy muszą wiedzieć o tym co, zgodnie z przepisami nie może zostać wniesione do spółki. Można to zaobserwować na przykładzie spółki komandytowej.

Jak przedstawić dowód na wniesienie wkładów w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w wielu formach organizacyjno – prawnych. Jedną z nich jest spółka komandytowo – akcyjna. Forma ta uzyskuje z każdym rokiem coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Jest jednak obecnie spółką najrzadziej wybieraną. Być może jest to związane ze specyficzną jej konstrukcją, która z jednej strony nakazuje stosowanie przepisów dotyczących spółek osobowych, z drugiej zaś spółek kapitałowych.

Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Przedsiębiorca chcący rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w określonych formach organizacyjno – prawnych musi liczyć się z koniecznością wpisu tego podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz uiszczenia w związku z tym określonych opłat. Wysokość opłat określona jest w ustawie o kosztach sądowych. Rejestrując dany podmiot gospodarczy warto zwrócić uwagę na koszt, który przy tej czynności jest przewidziany.

REKLAMA

Kogo można wpisać do rejestru dłużników niewypłacalnych?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się z tym, że obok zysków mogą pojawić się również straty. Ujemny wynik bilansowy zaś może prowadzić do niemożności regulacji swoich wierzytelności. W związku z taką sytuacją przedsiębiorca może zostać wpisany do Rejestru dłużników niewypłacalnych.

Kiedy zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada za naruszenie umowy spółki?

W niektórych sytuacjach członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają za naruszenie umowy spółki. Kiedy ma to miejsce i jak kształtuje się taka odpowiedzialność?

Jakie są skutki rozporządzenia udziałem lub akcją przed wpisem do rejestru?

W przypadku spółek wiele czynności nie może być dokonanych przed wpisem spółki do rejestru. Tak jest np. w przypadku spółek kapitałowych w zakresie rozporządzania akcjami spółki akcyjnej lub udziałem w spółce z o.o. Jakie zasady obowiązują w zakresie rozporządzania akcjami lub udziałami w spółkach kapitałowych?

Jakie są skutki rozwiązania spółki jawnej dwóch wspólników?

Wiele spółek jawnych jest prowadzonych w formie dwuosobowej. W niektórych sytuacjach następuje konieczność rozwiązania takiej spółki. W jakich przypadkach może to nastąpić i jakie są skutki rozwiązania dwuosobowej spółki jawnej?

REKLAMA

Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Jak wygląda procedura związana z wykreśleniem z rejestru spółki jawnej w związku z upadłością tej spółki? Jakie obowiązki spoczywają na likwidatorach spółki jawnej w sytuacji ogłoszenia jej upadłości?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może wypowiedzieć umowę spółki?

Jednym z praw przysługujących wspólnikom spółki jawnej jest prawo wypowiedzenia umowy spółki. Kiedy może to nastąpić i w jakiej formie? Istotna jest też kwestia, czy można wypowiedzieć umowę spółki jawnej pod określonym warunkiem?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może domagać się wypłaty zysku?

Gdy spółka jawna osiąga zysk powstaje kwestia, czy i kiedy wspólnik może domagać się wypłaty całości zysku. Istotna jest także kwestia, jakie skutki dla wspólników spółki jawnej ma powstanie w tej spółce straty.

Czy wspólnik spółki jawnej otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki?

Prowadzenie spółki jawnej jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego wspólnika spółki osobowej. Czy za prowadzenie sprawy spółki należy się wspólnikom wynagrodzenie? Jakie są skutki otrzymania wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki?

Kto jest pracodawcą w spółce jawnej – spółka, czy jej wspólnicy?

Zarówno spółki kapitałowe, jak i spółki jawne zatrudniają także pracowników. Z tego tytułu mogą wyniknąć spory na tle umowy o pracę, kwestii dotyczących zatrudnienia, czy też wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w spółce. Powstaje w związku z tym wątpliwość, kto jest pracodawcą w spółce jawnej jako spółce osobowej – spółka, czy jej wspólnicy?

Czym jest oferta publiczna akcji i prospekt emisyjny?

Spółki akcyjne coraz częściej przeprowadzają ofertę publiczną w sytuacji, gdy potrzebują funduszy na swój rozwój lub przejęcia. Warto przyjrzeć się zatem czym właściwie jest taka oferta, jakie przepisy regulują jej przeprowadzenie. Powiązanymi z tą tematyką zagadnieniami jest także dematerializacja akcji oraz prospekt emisyjny, które również pokrótce omówione będą w niniejszym artykule.

Jaka jest odpowiedzialność za zobowiązania w spółce jawnej?

Zdarza się, że spółka jawna ma długi. Powstaje w związku z tym pytanie, w jaki sposób wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń – od spółki, czy też od poszczególnych wspólników?

Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

Regulacje Ordynacji podatkowej przewidują, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jakie są skutki udzielenia pożyczki członkom władz w spółce kapitałowej?

Zdarza się, że spółka kapitałowa, np. spółka z o. o.  zawiera umowę kredytu, pożyczki lub inną podobną umowę z członkiem organów zarządczych w spółce. Jakie są skutki zawarcia takiej umowy?

Kto nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce?

Przepisy przewidują ograniczenia dla niektórych osób w zakresie możliwości bycia członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce kapitałowej. Kto i z jakich powodów nie może pełnić tych funkcji?

Co to jest prawo poboru?

Prawo poboru to inaczej prawo pierwszeństwa w objęciu nowych akcji w stosunku odpowiadającym liczbie posiadanych akcji. Czy wiesz co składa się na prawo poboru w spółce akcyjnej? Komu ono przysługuje? Kiedy można skorzystać z tego prawa? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie obowiązki spoczywają na osobach bądź organach w związku z przysługującym akcjonariuszowi prawie poboru?

Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Akcja uprawnia do jednego głosu na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Prawo głosu powstaje od chwili pełnego pokrycia akcji, chyba że statut spółki przewiduje w tym zakresie inne rozwiązanie. Jakie ograniczenia prawa głosu mogą być przewidziane? Jaka procedura obowiązuje w zakresie liczenia głosów? Czy można głosować w inny sposób, niż osobiście?

Przymusowe odkupienie akcji w spółce akcyjnej

Czy wiesz co składa się na prawo do żądania przymusowego odkupienia akcji w spółce akcyjnej? Kto może wystąpić w z takim żądaniem? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o przymusowym odkupie była skuteczna? Czy trzeba dopilnować terminów?

Zbycie akcji w spółce akcyjnej

Czy wiesz co składa się na prawo do zbycia akcji w spółce akcyjnej? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie ograniczenia w zbywaniu akcji mogą być przewidziane? Czy można ograniczyć zbycie w stosunku do wszystkich rodzajów akcji?

Jakie są skutki zawyżenia aportów w spółce z o.o.?

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszą wkłady niepieniężne do spółki. Przepisy regulują kwestię odpowiedzialności za zawyżenie wartości takich wkładów. Kto ponosi odpowiedzialność za zawyżenie wartości wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki z o.o.?

Jakie prawa ma mniejszościowy wspólnik w spółce z o. o.?

Niektórzy wspólnicy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mają niewiele udziałów. Czy to oznacza, że taki wspólnik ma mniejsze prawa? Czy możliwe jest ograniczenie praw takiego wspólnika z racji posiadania przez niego niewielkiej liczby udziałów?

Co składa się na prawo do udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej?

Należy wiedzieć o tym, że w spółce niepublicznej nie każdy akcjonariusz posiada prawo udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Kto może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy? Jakich formalności trzeba dopełnić aby móc skutecznie głosować?

Co składa się na prawo do pozbycia się mniejszościowych akcjonariuszy w spółce akcyjnej?

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo wystąpić do walnego zgromadzenia akcjonariuszy w celu pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych. Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o pozbyciu się akcjonariuszy mniejszościowych była skuteczna?

Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz spółki akcyjnej ma prawo do zasięgania informacji o spółce. W związku z powyższym zarząd ma obowiązek udzielić akcjonariuszowi informacji na jego wyraźne żądanie. W jaki sposób wystąpić o udzielenie informacji? W czyjej kompetencji leży jej udzielenie?

Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie, jakich terminów należy przestrzegać? Czego trzeba unikać aby zapis na akcje nie okazał się nieważny? Kiedy i kto dokonuje przydziału akcji, na które zapisaliśmy się? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Sprawdź jaki zapłacisz podatek występując ze spółki

Dotychczas nie było jasne, czy w przypadku likwidacji spółki osobowej bądź wystąpienia wspólnika zwrot przysługującego wspólnikowi majątku skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Rozbieżności te prowadziły do licznych sporów podatników z fiskusem, nierzadko rozstrzyganych przez sądy. Ich wyroki były zresztą z reguły korzystne dla podatników. Wygląda na to, że wątpliwości te ustawodawca postanowił ostatecznie rozstrzygnąć.

Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszom dokonanych wpłat na akcje. Zasada ta dotyczy zarówno całościowego, jak i częściowego zwrotu. Zakaz dotyczy również pobierania przez akcjonariuszy odsetek od akcji.

Czy istnieje możliwość nałożenia na akcjonariusza dodatkowego obowiązku?

W spółce akcyjnej istnieje możliwość wydawania imiennych akcji, z którymi wiąże się obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Regulacja ta zawarta jest w artykule 345 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Statut spółki akcyjnej powinien przewidywać rodzaje świadczeń oraz ich formę. W statucie powinna być uregulowana również kwestia ewentualnego odszkodowania za niedopełnienie tegoż obowiązku.

Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz posiada uprawnienie do realizacji swojego prawa udziału bądź to osobiście, bądź przez pełnomocnika. Osobisty udział akcjonariusza to bezpośrednia forma uczestnictwa w podejmowaniu uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W związku z udziałem akcjonariusza w walnym zgromadzeniu spółki akcjonariusz może wykonywać przysługujące mu prawa z akcji. Akcjonariusz może realizować swoje prawo zawsze wtedy, gdy jego głosowanie osobiste albo przez pełnomocnika nie jest wyłączone.

Umorzenie udziałów a wyłączenie wspólnika w spółce z o. o.

Konstrukcja prawna spółki z o.o. łączy w sobie elementy kapitałowe z elementami właściwymi spółkom osobowym. Najważniejszym elementem jest jednak współdziałanie wspólników, a więc ich zaangażowanie się w sprawy spółki dla osiągnięcia wspólnego celu (art. 3 k.s.h.). W porównaniu z regulacją drugiej ze spółek kapitałowych – spółki akcyjnej – przepisy ustrojowe spółki z o.o. przyznają wspólnikowi szersze uprawnienia korporacyjne. Umożliwiają one większe zaangażowanie w prowadzenie spraw spółki, w zależności od proporcji jego udziału w kapitale zakładowym. Niekiedy jednak wspólnik może zostać pozbawiony udziału wbrew jego woli.

Dlaczego akcjonariuszom zależy na jak najwyższej wartości akcji?

Można wymienić co najmniej cztery powody, dla których jesteśmy świadkami przewartościowania w strukturze celów przedsiębiorstw w kierunku zwiększania wartości akcji.

Jak akcjonariusze większościowi mogą godzić w interesy akcjonariuszy mniejszościowych?

Zasady działania spółek akcyjnych są tak skonstruowane, że większość kapitałowa odnosi też odpowiednio większe korzyści finansowe (stosownie do wniesionego wkładu oraz ponoszonego ryzyka). Zasady tej nikt oczywiście nie kwestionuje. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy dominujący lub większościowi akcjonariusze przejmują dążą do uzyskania dodatkowych korzyści niezgodnych z interesem spółki oraz z interesami mniejszościowych akcjonariuszy.

Jakie są zasady podejmowania uchwał w spółce komandytowo-akcyjnej?

Przy podejmowaniu uchwał przez spółkę komandytowo-akcyjną część z nich wymaga zgody wszystkich komplementariuszy, część natomiast zgody większości komplementariuszy. Jakie są zatem zasady podejmowania uchwał w spółce komandytowo-akcyjnej?

Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada

Niektóre z uchwał podejmowanych w spółce akcyjnej mają charakter tajny. Kiedy głosowanie nad uchwałami w spółce akcyjnej jest tajne? Jakie są skutki podjęcia jawnie uchwały, która powinna być podjęta z zachowaniem tajności? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Kiedy można wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o.?

W niektórych przypadkach można żądać wyłączenia wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakich sytuacjach może to mieć miejsce i jak wygląda procedura z tym związana?

Księga udziałów w spółce z o.o. i skutki jej nieprowadzenia

Przepisy nakładają na zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązek prowadzenia księgi udziałów. Co zawiera księga udziałów i jakie są konsekwencje jej nieprowadzenia przez zarząd spółki z o.o.?

Czy małżonek, niebędący stroną umowy spółki z o.o., może być wspólnikiem?

W momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (art. 31 KRO). Na status wspólnika nie ma znaczenia okoliczność, skąd pochodzą środki na nabycie udziałów. O byciu wspólnikiem decyduje bowiem fakt uczestnictwa w czynności prawnej objęcia bądź nabycia. W przypadku objęcia udziału, z którym wiąże się konieczność wniesienia wkładów, gdy przedmiotem wkładu do spółki ma być prawo własności nieruchomości, użytkowanie wieczyste, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, konieczna jest zgoda współmałżonka.

Jak zmienić umowę w spółce z o.o.?

Często ma miejsce sytuacja, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ulega zmianie. Jak wygląda procedura związana z taką zmianą?

Utrata zdolności upadłościowej wspólnika spółki jawnej

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość można ogłosić w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Kiedy wspólnik spółki jawnej traci zdolność upadłościową?

Jakie są skutki braków prawnych ujawnionych po wpisaniu spółki z o. o. do KRS?

W niektórych przypadkach po wpisaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do Krajowego rejestru Sądowego ujawnią się braki prawne, które można podzielić na usuwalne i nieusuwalne. Jakie skutki wywołuje ujawnienie się po wpisaniu spółki do rejestru braków wynikających z niedopełnienia przepisów prawa?

Jakie obowiązki spoczywają na spółce z o.o. po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego?

W razie podjęcia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego na spółce ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jakie inne obowiązki ciążą na spółce z o.o. w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, jakie dokumenty należy wtedy zebrać i na jakim formularzu składa się zawiadomienie o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Podejmowanie czynności przez wspólnika spółki cywilnej a sprzeciw pozostałych wspólników

Jak w każdej spółce, w spółce cywilnej podejmowane są codziennie czynności zwykłego zarządu i przekraczające zwykły zarząd. Czasami wspólnik podejmuje daną czynność, a następnie pozostali wspólnicy sprzeciwią się podejmowaniu takiej czynności. Jakie skutki ma taki sprzeciw?

Co warto wiedzieć o zakazie konkurencji obowiązującym członków zarządu sp. z o.o.

Obowiązujący Kodeks Spółek Handlowych dość lakonicznie wypowiada się na temat zakazu działalności konkurencyjnej członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakaz ten jednak obowiązuje bezpośrednio z mocy samego prawa.

Jak rozwiązać spółkę kapitałową wpisaną do rejestru przez sąd rejestrowy?

Przyczyny rozwiązania spółki przez sąd rejestrowy są określone enumeratywnie, a zatem w sposób wyczerpujący, w treści art. 21 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten jest bezwzględnie obowiązujący, a więc poza określonymi w nim przyczynami inne powody nie mogą stanowić podstawy wydania przez sąd rejestrowy postanowienia o rozwiązaniu spółki.

Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami?

Pod pojęciem rozporządzenia rozumieć należy w tym wypadku nie tylko zbycie akcji, skutkujące przeniesieniem ich własności na nabywcę (niezależnie od tego, czy będzie ono miało formę odpłatnej sprzedaży, zamiany czy też nieodpłatnej darowizny), ale również ich ograniczenie w postaci obciążenia prawem rzeczowym.

Jak przepisy dotyczące pozostałych spółek handlowych stosuje się do spółki komandytowo-akcyjnej?

Regulacje kodeksu spółek handlowych (dalej jako KSH) dotyczące spółki komandytowo – akcyjnej znajdujące się w dziale IV bezpośrednio jej dotyczącym nie mają charakteru kompleksowego.

Jaka jest pozycja prawna likwidatorów w spółce akcyjnej?

Zgodnie z przepisami obowiązującego KSH (art. 463) likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że statut lub uchwała walnego zgromadzenia stanowi inaczej. Sąd prowadzący postępowanie likwidacyjne jest jednak uprawniony do uzupełnienia składu likwidatorów o powołanie kolejnego (jednego lub dwóch).

REKLAMA