REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy istnieje możliwość nałożenia na akcjonariusza dodatkowego obowiązku?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Wynagrodzenie za świadczenia niepieniężne powinno być wypłacane akcjonariuszowi nawet wówczas, kiedy bilans nie wykazuje czystego zysku.
Wynagrodzenie za świadczenia niepieniężne powinno być wypłacane akcjonariuszowi nawet wówczas, kiedy bilans nie wykazuje czystego zysku.

REKLAMA

REKLAMA

W spółce akcyjnej istnieje możliwość wydawania imiennych akcji, z którymi wiąże się obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Regulacja ta zawarta jest w artykule 345 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Statut spółki akcyjnej powinien przewidywać rodzaje świadczeń oraz ich formę. W statucie powinna być uregulowana również kwestia ewentualnego odszkodowania za niedopełnienie tegoż obowiązku.

Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych nie może odnosić się do osób trzecich. Może jedynie dotyczyć stosunków pomiędzy wspólnikami, a spółką.

REKLAMA

Jan K. będący akcjonariuszem spółki akcyjnej X, która zajmuje się produkcją mebli i zarazem posiadający przedsiębiorstwo szklarskie jest zobowiązany do dostarczania spółce 2 razy w miesiącu 100 szyb meblowych.

W wyniku realizacji obowiązku spełniania niepieniężnych świadczeń akcjonariuszowi przysługuje wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia określona powinna być w statucie spółki. Jednakże owo wynagrodzenie, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nie może przekraczać zwykłego wynagrodzenia przyjętego w obrocie.

Przeczytaj Bezskuteczność egzekucji – czy to koniec sprawy?

REKLAMA

Wynagrodzenie za świadczenia niepieniężne powinno być wypłacane akcjonariuszowi nawet wówczas, kiedy bilans nie wykazuje czystego zysku. Wierzytelność akcjonariusza z tytułu wynagrodzenia traktowana jest jako wierzytelność osób trzecich, w oderwaniu od tego, czy spółka osiągnie zysk czy też wykaże stratę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z nienależytym wykonaniem lub niewykonaniem obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych związanych z dokumentem akcji w statucie można zawrzeć regulację dotyczącą umownego odszkodowania.

Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych jest ściśle powiązany z akcją. Jeżeli dojdzie do zbycia akcji, które obciążone są takim obowiązkiem to obowiązek ten przechodzi na nabywcę.

Polecamy serwis Windykacja

Aby zbyć akcje obciążone obowiązkiem niezbędna jest zgoda spółki, której udziela zarząd. Jednak w myśl postanowień statutu zgody takiej może udzielać inny organ. Odmówić zgody na zbycie obciążonych akcji można jedynie z ważnych powodów. Jeżeli spółka odmówi zgody, nie musi ona wskazywać innego nabywcy akcji. W wypadku zbycia akcji bez zezwolenia spółki nie powstają żadne skutki prawne, nawet jeśli osoba obowiązana nie była już w stanie świadczyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA