REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy.
Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy.

REKLAMA

REKLAMA

Podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszom dokonanych wpłat na akcje. Zasada ta dotyczy zarówno całościowego, jak i częściowego zwrotu. Zakaz dotyczy również pobierania przez akcjonariuszy odsetek od akcji.

W wypadku, gdyby wbrew obowiązującym przepisom prawa albo wbrew postanowieniom statutu akcjonariusze otrzymali jakieś świadczenia od spółki, zobowiązani są je zwrócić. Obowiązek zwrotu nieprawidłowo pobranych świadczeń powstanie niezależnie od tego czy były to świadczenia pieniężne czy niepieniężne.

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych przewiduje jednak wyjątek od wyżej wymienionej zasady. Artykuł 351 § 1 mówi o przypadku, kiedy pozostający w dobrej wierze akcjonariusz otrzymał udział w zysku.

Jan K. jest akcjonariuszem w spółce akcyjnej X i otrzymał od spółki świadczenie. Obowiązek zwrotu nie powstaje, jeżeli Jan K. jest przekonany, że na chwilę wypłaty zysku wypłata ta ma prawidłową podstawę i jest zgodna z prawem.

Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy. Mianowicie zarówno członkowie zarządu spółki akcyjnej, jak i jej rady nadzorczej, którzy ponoszą odpowiedzialność za dokonanie świadczenia, które jest nienależne odpowiadają wraz z odbiorcą świadczenia za ich zwrot w sposób solidarny. Oznacza to, że wierzyciel ma prawo żądać bądź to całości bądź części świadczenia łącznie od wszystkich dłużników, od kilku z nich albo od każdego z osobna. Jeżeli którykolwiek z dłużników zaspokoi wierzyciela, pozostali dłużnicy zostają zwolnieni z zobowiązania. Konstrukcja instytucji solidarności dłużników, zwanej solidarnością bierną wynika z Kodeksu cywilnego.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym temacie należy jeszcze wskazać, że wierzytelności z tytułu nieprawidłowo dokonanych wypłat ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech. Co do zasady termin ten liczony jest od momentu wypłaty świadczenia. Wyjątkiem jest wierzytelność w stosunku do osoby, która w chwili wypłaty wiedziała, że wypłata jest bezprawna. W tym wypadku termin przedawnienia jest znacząco dłuższy i wynosi lat dziesięć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA