REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy.
Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy.

REKLAMA

REKLAMA

Podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszom dokonanych wpłat na akcje. Zasada ta dotyczy zarówno całościowego, jak i częściowego zwrotu. Zakaz dotyczy również pobierania przez akcjonariuszy odsetek od akcji.

W wypadku, gdyby wbrew obowiązującym przepisom prawa albo wbrew postanowieniom statutu akcjonariusze otrzymali jakieś świadczenia od spółki, zobowiązani są je zwrócić. Obowiązek zwrotu nieprawidłowo pobranych świadczeń powstanie niezależnie od tego czy były to świadczenia pieniężne czy niepieniężne.

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych przewiduje jednak wyjątek od wyżej wymienionej zasady. Artykuł 351 § 1 mówi o przypadku, kiedy pozostający w dobrej wierze akcjonariusz otrzymał udział w zysku.

Jan K. jest akcjonariuszem w spółce akcyjnej X i otrzymał od spółki świadczenie. Obowiązek zwrotu nie powstaje, jeżeli Jan K. jest przekonany, że na chwilę wypłaty zysku wypłata ta ma prawidłową podstawę i jest zgodna z prawem.

Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy. Mianowicie zarówno członkowie zarządu spółki akcyjnej, jak i jej rady nadzorczej, którzy ponoszą odpowiedzialność za dokonanie świadczenia, które jest nienależne odpowiadają wraz z odbiorcą świadczenia za ich zwrot w sposób solidarny. Oznacza to, że wierzyciel ma prawo żądać bądź to całości bądź części świadczenia łącznie od wszystkich dłużników, od kilku z nich albo od każdego z osobna. Jeżeli którykolwiek z dłużników zaspokoi wierzyciela, pozostali dłużnicy zostają zwolnieni z zobowiązania. Konstrukcja instytucji solidarności dłużników, zwanej solidarnością bierną wynika z Kodeksu cywilnego.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym temacie należy jeszcze wskazać, że wierzytelności z tytułu nieprawidłowo dokonanych wypłat ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech. Co do zasady termin ten liczony jest od momentu wypłaty świadczenia. Wyjątkiem jest wierzytelność w stosunku do osoby, która w chwili wypłaty wiedziała, że wypłata jest bezprawna. W tym wypadku termin przedawnienia jest znacząco dłuższy i wynosi lat dziesięć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA