reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jakie są skutki braków prawnych ujawnionych po wpisaniu spółki z o. o. do KRS?

Jakie są skutki braków prawnych ujawnionych po wpisaniu spółki z o. o. do KRS?

W niektórych przypadkach po wpisaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do Krajowego rejestru Sądowego ujawnią się braki prawne, które można podzielić na usuwalne i nieusuwalne. Jakie skutki wywołuje ujawnienie się po wpisaniu spółki do rejestru braków wynikających z niedopełnienia przepisów prawa?

Kwestie związane z niedopełnieniem przepisów prawa przy tworzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przepisy Kodeksu spółek handlowych dzielą na wynikające z niedopełnienia przepisów prawa, czyli usuwalnych (art. 172 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.), jak też na przepisy, które przewidują rozwiązanie spółki w razie stwierdzenia braków, które nie mogą być usunięte (art. 21 k.s.h.).

Sąd rejestrowy może orzec o rozwiązaniu wpisanej do rejestru spółki kapitałowej w przypadku, gdy:

1) nie zawarto umowy spółki,
2) określony w umowie albo statucie przedmiot działalności spółki jest sprzeczny z prawem,
3) umowa albo statut spółki nie zawiera postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, kapitału zakładowego lub wkładów,
4) wszystkie osoby zawierające umowę spółki albo podpisujące statut nie miały zdolności do czynności prawnych w chwili ich dokonywania (art. 21 k.s.h.).

Zobacz także: Postępowanie rejestrowe

We wskazanych wyżej przypadkach, jeżeli braki nie zostaną usunięte w terminie wyznaczonym przez sąd rejestrowy, sąd ten może po wezwaniu zarządu spółki do złożenia oświadczenia wydać postanowienie o rozwiązaniu spółki. Jeżeli w/w braki nie mogą być usunięte, sąd rejestrowy orzeka o rozwiązaniu spółki. Z powodu w/w braków spółka nie może być rozwiązana, jeżeli od jej wpisu do rejestru upłynęło 5 lat.

Polecamy: serwis Przedsiębiorca w sądzie

O rozwiązaniu spółki sąd rejestrowy orzeka na wniosek osoby mającej interes prawny albo z urzędu, po przeprowadzeniu rozprawy.

Jeśli po wpisie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru zostaną stwierdzone braki prawne, które nie mogą być usunięte, spółka z o.o. stanowi osobę prawną do chwili jej rozwiązania przez sąd.

Co istotne, orzeczenie o rozwiązaniu spółki nie wpływa na ważność czynności prawnych zarejestrowanej spółki.

Jeżeli natomiast po zarejestrowaniu spółki zostały stwierdzone braki wynikłe z niedopełnienia przepisów prawa, sąd rejestrowy z urzędu albo na wniosek osób mających interes prawny, wzywa spółkę do usunięcia braków i wyznacza w tym celu odpowiedni termin (172 § 1 k.s.h.). Jeśli spółka nie usunie braków w terminie wskazanym przez sąd, sąd rejestrowy może nałożyć na spółkę grzywnę przewidzianą w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwiązaniu spółki sąd rejestrowy orzeka na wniosek osoby mającej interes prawny albo z urzędu, po przeprowadzeniu rozprawy.
Rozwiązaniu spółki sąd rejestrowy orzeka na wniosek osoby mającej interes prawny albo z urzędu, po przeprowadzeniu rozprawy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama