| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Jak przepisy dotyczące pozostałych spółek handlowych stosuje się do spółki komandytowo-akcyjnej?

Jak przepisy dotyczące pozostałych spółek handlowych stosuje się do spółki komandytowo-akcyjnej?

Regulacje kodeksu spółek handlowych (dalej jako KSH) dotyczące spółki komandytowo – akcyjnej znajdujące się w dziale IV bezpośrednio jej dotyczącym nie mają charakteru kompleksowego.

Art. 125-150 Kodeksu spółek handlowych nie regulują w sposób „całkowity” zagadnienia spółki komandytowo-akcyjnej. W dziale KSH dotyczącym przedmiotowej spółki znajduje się wiele odesłań do przepisów o spółce jawnej i spółce akcyjnej, przy czym przepisy o spółce jawnej znajdują zastosowanie do spółki komandytowo-akcyjnej w wypadkach wyraźnie wskazanych w ustawie, natomiast przepisy dotyczące spółki akcyjnej w pozostałym, nieuregulowanym zakresie.

Przepisy te mają zastosowanie odpowiednio, a więc dany przepis może być zastosowany wprost bez żadnych jego zmian, z pewnymi jedynie modyfikacjami lub może w ogóle tego zastosowania nie znaleźć.

Wskazać należy przepisy ogólne KSH dotyczące spółek osobowych i kapitałowych, a także przepisy wspólne dla obu rodzajów spółek, które są stosowane do spółki komandytowo- akcyjnej. Mowa tutaj między innymi o zbyciu ogółu praw i obowiązków przysługujących komplementariuszowi, które jest możliwe w warunkach określonych w art. 10 KSH, czyli jedynie kiedy statut spółki przewiduje taką możliwość. Również każdy ze wspólników spółki komandytowo-akcyjnej musi się zobowiązać w statucie spółki do wniesienia do tej spółki wkładu.

Polecamy: serwis Postępowanie rejestrowe

Przepisy dotyczące spółki jawnej znajdują zastosowanie w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, tak między sobą, jak wobec wszystkich akcjonariuszy, osób trzecich, a także wkładów tychże wspólników do spółki. Wyłączeniu podlegają tutaj natomiast wkłady na kapitał zakładowy.

Jeżeli chodzi o przepisy dotyczące spółki akcyjnej, stosowane w działalności spółki komandytowo- akcyjnej, to chodzi tutaj w szczególności o przepisy dotyczące kapitału zakładowego, akcji i wkładów akcjonariuszy, walnego zgromadzenia i rady nadzorczej. Jak już wskazano wyżej, wyliczenie to należy traktować przykładowo, ponieważ do spółki komandytowo- akcyjnej stosujemy przepisy o spółce akcyjnej w pozostałym, nieuregulowanym odesłaniem do innych przepisów, zakresie.

Spółka komandytowo-akcyjna może również podlegać łączeniu czy przekształceniu w inną spółkę (nie jest możliwy jej podział). Zastosowanie wówczas znajdą przepisy KSH regulujące sytuacje łączenia i przekształcenia spółek prawa handlowego.

Polecamy: serwis ABC spółek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »