| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Jak przepisy dotyczące pozostałych spółek handlowych stosuje się do spółki komandytowo-akcyjnej?

Jak przepisy dotyczące pozostałych spółek handlowych stosuje się do spółki komandytowo-akcyjnej?

Regulacje kodeksu spółek handlowych (dalej jako KSH) dotyczące spółki komandytowo – akcyjnej znajdujące się w dziale IV bezpośrednio jej dotyczącym nie mają charakteru kompleksowego.

Art. 125-150 Kodeksu spółek handlowych nie regulują w sposób „całkowity” zagadnienia spółki komandytowo-akcyjnej. W dziale KSH dotyczącym przedmiotowej spółki znajduje się wiele odesłań do przepisów o spółce jawnej i spółce akcyjnej, przy czym przepisy o spółce jawnej znajdują zastosowanie do spółki komandytowo-akcyjnej w wypadkach wyraźnie wskazanych w ustawie, natomiast przepisy dotyczące spółki akcyjnej w pozostałym, nieuregulowanym zakresie.

Przepisy te mają zastosowanie odpowiednio, a więc dany przepis może być zastosowany wprost bez żadnych jego zmian, z pewnymi jedynie modyfikacjami lub może w ogóle tego zastosowania nie znaleźć.

Wskazać należy przepisy ogólne KSH dotyczące spółek osobowych i kapitałowych, a także przepisy wspólne dla obu rodzajów spółek, które są stosowane do spółki komandytowo- akcyjnej. Mowa tutaj między innymi o zbyciu ogółu praw i obowiązków przysługujących komplementariuszowi, które jest możliwe w warunkach określonych w art. 10 KSH, czyli jedynie kiedy statut spółki przewiduje taką możliwość. Również każdy ze wspólników spółki komandytowo-akcyjnej musi się zobowiązać w statucie spółki do wniesienia do tej spółki wkładu.

Polecamy: serwis Postępowanie rejestrowe

Przepisy dotyczące spółki jawnej znajdują zastosowanie w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, tak między sobą, jak wobec wszystkich akcjonariuszy, osób trzecich, a także wkładów tychże wspólników do spółki. Wyłączeniu podlegają tutaj natomiast wkłady na kapitał zakładowy.

Jeżeli chodzi o przepisy dotyczące spółki akcyjnej, stosowane w działalności spółki komandytowo- akcyjnej, to chodzi tutaj w szczególności o przepisy dotyczące kapitału zakładowego, akcji i wkładów akcjonariuszy, walnego zgromadzenia i rady nadzorczej. Jak już wskazano wyżej, wyliczenie to należy traktować przykładowo, ponieważ do spółki komandytowo- akcyjnej stosujemy przepisy o spółce akcyjnej w pozostałym, nieuregulowanym odesłaniem do innych przepisów, zakresie.

Spółka komandytowo-akcyjna może również podlegać łączeniu czy przekształceniu w inną spółkę (nie jest możliwy jej podział). Zastosowanie wówczas znajdą przepisy KSH regulujące sytuacje łączenia i przekształcenia spółek prawa handlowego.

Polecamy: serwis ABC spółek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »