REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przepisy dotyczące pozostałych spółek handlowych stosuje się do spółki komandytowo-akcyjnej?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
Spółka komandytowo-akcyjna może również podlegać łączeniu czy przekształceniu w inną spółkę (nie jest możliwy jej podział).
Spółka komandytowo-akcyjna może również podlegać łączeniu czy przekształceniu w inną spółkę (nie jest możliwy jej podział).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Regulacje kodeksu spółek handlowych (dalej jako KSH) dotyczące spółki komandytowo – akcyjnej znajdujące się w dziale IV bezpośrednio jej dotyczącym nie mają charakteru kompleksowego.

Art. 125-150 Kodeksu spółek handlowych nie regulują w sposób „całkowity” zagadnienia spółki komandytowo-akcyjnej. W dziale KSH dotyczącym przedmiotowej spółki znajduje się wiele odesłań do przepisów o spółce jawnej i spółce akcyjnej, przy czym przepisy o spółce jawnej znajdują zastosowanie do spółki komandytowo-akcyjnej w wypadkach wyraźnie wskazanych w ustawie, natomiast przepisy dotyczące spółki akcyjnej w pozostałym, nieuregulowanym zakresie.

REKLAMA

Przepisy te mają zastosowanie odpowiednio, a więc dany przepis może być zastosowany wprost bez żadnych jego zmian, z pewnymi jedynie modyfikacjami lub może w ogóle tego zastosowania nie znaleźć.

Wskazać należy przepisy ogólne KSH dotyczące spółek osobowych i kapitałowych, a także przepisy wspólne dla obu rodzajów spółek, które są stosowane do spółki komandytowo- akcyjnej. Mowa tutaj między innymi o zbyciu ogółu praw i obowiązków przysługujących komplementariuszowi, które jest możliwe w warunkach określonych w art. 10 KSH, czyli jedynie kiedy statut spółki przewiduje taką możliwość. Również każdy ze wspólników spółki komandytowo-akcyjnej musi się zobowiązać w statucie spółki do wniesienia do tej spółki wkładu.

Polecamy: serwis Postępowanie rejestrowe

REKLAMA

Przepisy dotyczące spółki jawnej znajdują zastosowanie w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, tak między sobą, jak wobec wszystkich akcjonariuszy, osób trzecich, a także wkładów tychże wspólników do spółki. Wyłączeniu podlegają tutaj natomiast wkłady na kapitał zakładowy.

Jeżeli chodzi o przepisy dotyczące spółki akcyjnej, stosowane w działalności spółki komandytowo- akcyjnej, to chodzi tutaj w szczególności o przepisy dotyczące kapitału zakładowego, akcji i wkładów akcjonariuszy, walnego zgromadzenia i rady nadzorczej. Jak już wskazano wyżej, wyliczenie to należy traktować przykładowo, ponieważ do spółki komandytowo- akcyjnej stosujemy przepisy o spółce akcyjnej w pozostałym, nieuregulowanym odesłaniem do innych przepisów, zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka komandytowo-akcyjna może również podlegać łączeniu czy przekształceniu w inną spółkę (nie jest możliwy jej podział). Zastosowanie wówczas znajdą przepisy KSH regulujące sytuacje łączenia i przekształcenia spółek prawa handlowego.

Polecamy: serwis ABC spółek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA