REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

giełda
giełda
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Oprócz czynników fundamentalnych, takich jak świetna sprzedaż procesorów graficznych, będących głównym produktem Nvidii, na tak dobry wynik na giełdzie wpływ mają jednak także inne czynniki. To między innymi popularność w mediach społecznościowych, którą można przyrównać jedynie do wcześniejszego zapału do kupowania akcji memów, takich spółek jak GameStop czy AMC. 

REKLAMA

Wzrosty cen akcji Nvidii w ostatnich miesiącach. Źródło: Investing.com.

 

Wzrosty cen akcji Nvidii w ostatnich miesiącach. Źródło: Investing.com

Źródło zewnętrzne

Akcje memy: wątpliwa inwestycja czy nieograniczony potencjał?

Eksperci rynków finansowych mają raczej ograniczone zaufanie do akcji memów. Wynika to z historycznej zmienności tych instrumentów finansowych o raczej niskiej kapitalizacji, a także wątpliwych podstawach, na jakich opiera się ich wycena. 

REKLAMA

Eryk Lipski, dyrektor polskiego oddziału Freedom Finance Europe twierdzi, że: - Akcje memy zyskują popularność dzięki dyskusjom na forach takich jak Reddit, oraz na innych platformach mediów społecznościowych. Tym niemniej, inwestowanie w akcje memy może być ekstremalnie ryzykowne i wysoce spekulacyjne. Z tego względu warto zachować ostrożność. Zalecamy wzięcie pod uwagę, że popularność i wyniki akcji memów mogą być bardzo zmienne, podlegając gwałtownym zmianom zależnym od trendów w mediach społecznościowych, nastrojów inwestorów i dynamiki na rynkach.

Podobne zdanie ma na ten temat Steve Sosnick, dyrektor do spraw strategii w Interactive Brokers. W wypowiedzi dla Yahoo Finance twierdzi on, że te akcje rosną nie dlatego, że stoją za nimi fundamentalne czynniki, takie jak korzystne saldo bieżących obrotów, albo niskie zadłużenie, ale po prostu dlatego, że inwestorzy za nimi gonią. Analityk twierdzi nawet bez ogródek, że inwestorzy wykupują te akcje „z quasi-religijnym zapałem”, a to niestety oznacza, że nie wiążą się z tym racjonalne decyzje. Większość z nich nie ma także długoterminowych celów inwestycyjnych i liczy na szybki zarobek po dużych zmianach cen w krótkim czasie.

Jak dodaje Brian Jacobsen z Annex Wealth Management, akcje memy są bezpośrednio związane z FOMO inwestorów, czyli obawą o to, że stracą dobrą okazję. Jacobsen twierdzi, że inwestorzy gonią następną gorącą okazję. To jednak nie może skończyć się dobrze, szczególnie jeżeli nie dokonają oni zakupu akcji odpowiednio wcześnie, gdy ich wycena nie osiągnie jeszcze szczytu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nvidia: solidne podstawy i popularność w mediach społecznościowych

Warto jednak podkreślić, że Nvidia, choć cieszy się popularnością w social media i jest gorącym obiektem dyskusji na słynnym subreddicie Wall Street Bets, nie oferuje tylko pustych obietnic. Najsłynniejsza spółka mem GameStop, będąca siecią sklepów stacjonarnych z grami komputerowymi zyskała gwałtownie na wartości, dzięki skokowemu zainteresowaniu inwestorów, których nadzieje zostały napędzone postami w mediach społecznościowych i analizami amatorów inwestowania, o dość wątpliwej wartości.

Tak z pewnością nie jest w przypadku Nvidii. Ten producent układów do kart graficznych korzysta bowiem na kilku rynkowych trendach, które bardzo dynamicznie napędzają sprzedaż.

Wzrosty przychodów i zysku Nvidii. Źródło: Yahoo Finance.

 

Wzrosty przychodów i zysku Nvidii. Źródło: Yahoo Finance

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Jak można wywnioskować z powyższego wykresu, w ciągu ostatnich dwóch lat sprzedaż wzrosła kilkakrotnie. Ostatni raport kwartalny spółki za czwarty kwartał minionego roku, odnotowuje znakomity wzrost przychodów wynoszący 22% w porównaniu do kwartału wcześniejszego i aż 265% dla tego samego okresu rok wcześniej. Największy wzrost wyniosła produkcja dla Centrów Danych, wymagających dużej mocy obliczeniowej, której dostarczają GPU Nvidii. Największe banki inwestycyjne doceniają potencjał Nvidii, dlatego jej akcje są istotnym składnikiem wielu funduszy ETF, obejmujących nowe technologie.

Rośnie także rentowność tej spółki, co podkreśla jej dobre zarządzanie. W czwartym kwartale rentowność wyniosła rekordowe 76%, co stanowi wzrost w porównaniu z 74% w kwartale wcześniejszym i 63,3% rok wcześniej. 

Czynniki wzrostów Nvidii: AI, gaming i koparki kryptowalut

Nvidia może mówić o szczęściu, biorąc pod uwagę trendy wpływające na wysokie zapotrzebowanie na jej produkty – uważane za najlepsze na rynku chipy graficzne. W poprzednich latach, wpływ na dobrą sprzedaż miały przede wszystkim kryptowaluty. Koparki, w których zastosowane są karty graficzne z procesorami Nvidii wykorzystywane są bowiem powszechnie do wydobywania Ethereum, a także innych kryptowalut opartych na standardzie tokenów ERC-20. 

Obecnie, najważniejszym czynnikiem wzrostów Nvidii jest rozwój technologii sztucznej inteligencji. Generatywna AI wymaga ogromnych mocy obliczeniowych, którą mogą dostarczyć szybkie i nowoczesne układy produkowane przez tą firmę. Nvidia ma w swojej ofercie dedykowane układy dla generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak zaprezentowany w marcu Blackwell, będący najpotężniejszym procesorem tego rodzaju dostępnym na rynku konsumenckim i osiągający pięciokrotnie wyższą wydajność dla zastosowań obliczeniowych w sztucznej inteligencji. Oczywiście poza tym nadal gaming pozostaje mocną gałęzią zysków dla Nvidii. Firma zyskała swoją pozycję produkując chipsety używane w kartach graficznych dla graczy, zapewniające dużą wydajność w bardziej wymagających grach. Rynek gamingowy bezustannie rośnie, a to oznacza, że Nvidia może liczyć na niezmienną sprzedaż także w tym sektorze.

Władze spółki już teraz zapowiadają utrzymanie wysokiego tempa wzrostów. Na 2025 rok planowane jest osiągnięcie przychodów na poziomie 24 miliardów dolarów, znacznie przekraczając obecne wyniki. Jeżeli ten plan zarządu się powiedzie, dla inwestorów oznacza to potencjalnie dalsze wzrosty cen akcji, choć oczywiście tak duża dynamika może być nie być łatwa w utrzymaniu. 

Autor: Dmytro Spilka

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA