REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
giełda
giełda
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Oprócz czynników fundamentalnych, takich jak świetna sprzedaż procesorów graficznych, będących głównym produktem Nvidii, na tak dobry wynik na giełdzie wpływ mają jednak także inne czynniki. To między innymi popularność w mediach społecznościowych, którą można przyrównać jedynie do wcześniejszego zapału do kupowania akcji memów, takich spółek jak GameStop czy AMC. 

REKLAMA

Wzrosty cen akcji Nvidii w ostatnich miesiącach. Źródło: Investing.com.

 

Wzrosty cen akcji Nvidii w ostatnich miesiącach. Źródło: Investing.com

Źródło zewnętrzne

Akcje memy: wątpliwa inwestycja czy nieograniczony potencjał?

Eksperci rynków finansowych mają raczej ograniczone zaufanie do akcji memów. Wynika to z historycznej zmienności tych instrumentów finansowych o raczej niskiej kapitalizacji, a także wątpliwych podstawach, na jakich opiera się ich wycena. 

REKLAMA

Eryk Lipski, dyrektor polskiego oddziału Freedom Finance Europe twierdzi, że: - Akcje memy zyskują popularność dzięki dyskusjom na forach takich jak Reddit, oraz na innych platformach mediów społecznościowych. Tym niemniej, inwestowanie w akcje memy może być ekstremalnie ryzykowne i wysoce spekulacyjne. Z tego względu warto zachować ostrożność. Zalecamy wzięcie pod uwagę, że popularność i wyniki akcji memów mogą być bardzo zmienne, podlegając gwałtownym zmianom zależnym od trendów w mediach społecznościowych, nastrojów inwestorów i dynamiki na rynkach.

Podobne zdanie ma na ten temat Steve Sosnick, dyrektor do spraw strategii w Interactive Brokers. W wypowiedzi dla Yahoo Finance twierdzi on, że te akcje rosną nie dlatego, że stoją za nimi fundamentalne czynniki, takie jak korzystne saldo bieżących obrotów, albo niskie zadłużenie, ale po prostu dlatego, że inwestorzy za nimi gonią. Analityk twierdzi nawet bez ogródek, że inwestorzy wykupują te akcje „z quasi-religijnym zapałem”, a to niestety oznacza, że nie wiążą się z tym racjonalne decyzje. Większość z nich nie ma także długoterminowych celów inwestycyjnych i liczy na szybki zarobek po dużych zmianach cen w krótkim czasie.

Jak dodaje Brian Jacobsen z Annex Wealth Management, akcje memy są bezpośrednio związane z FOMO inwestorów, czyli obawą o to, że stracą dobrą okazję. Jacobsen twierdzi, że inwestorzy gonią następną gorącą okazję. To jednak nie może skończyć się dobrze, szczególnie jeżeli nie dokonają oni zakupu akcji odpowiednio wcześnie, gdy ich wycena nie osiągnie jeszcze szczytu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nvidia: solidne podstawy i popularność w mediach społecznościowych

Warto jednak podkreślić, że Nvidia, choć cieszy się popularnością w social media i jest gorącym obiektem dyskusji na słynnym subreddicie Wall Street Bets, nie oferuje tylko pustych obietnic. Najsłynniejsza spółka mem GameStop, będąca siecią sklepów stacjonarnych z grami komputerowymi zyskała gwałtownie na wartości, dzięki skokowemu zainteresowaniu inwestorów, których nadzieje zostały napędzone postami w mediach społecznościowych i analizami amatorów inwestowania, o dość wątpliwej wartości.

Tak z pewnością nie jest w przypadku Nvidii. Ten producent układów do kart graficznych korzysta bowiem na kilku rynkowych trendach, które bardzo dynamicznie napędzają sprzedaż.

Wzrosty przychodów i zysku Nvidii. Źródło: Yahoo Finance.

 

Wzrosty przychodów i zysku Nvidii. Źródło: Yahoo Finance

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Jak można wywnioskować z powyższego wykresu, w ciągu ostatnich dwóch lat sprzedaż wzrosła kilkakrotnie. Ostatni raport kwartalny spółki za czwarty kwartał minionego roku, odnotowuje znakomity wzrost przychodów wynoszący 22% w porównaniu do kwartału wcześniejszego i aż 265% dla tego samego okresu rok wcześniej. Największy wzrost wyniosła produkcja dla Centrów Danych, wymagających dużej mocy obliczeniowej, której dostarczają GPU Nvidii. Największe banki inwestycyjne doceniają potencjał Nvidii, dlatego jej akcje są istotnym składnikiem wielu funduszy ETF, obejmujących nowe technologie.

Rośnie także rentowność tej spółki, co podkreśla jej dobre zarządzanie. W czwartym kwartale rentowność wyniosła rekordowe 76%, co stanowi wzrost w porównaniu z 74% w kwartale wcześniejszym i 63,3% rok wcześniej. 

Czynniki wzrostów Nvidii: AI, gaming i koparki kryptowalut

Nvidia może mówić o szczęściu, biorąc pod uwagę trendy wpływające na wysokie zapotrzebowanie na jej produkty – uważane za najlepsze na rynku chipy graficzne. W poprzednich latach, wpływ na dobrą sprzedaż miały przede wszystkim kryptowaluty. Koparki, w których zastosowane są karty graficzne z procesorami Nvidii wykorzystywane są bowiem powszechnie do wydobywania Ethereum, a także innych kryptowalut opartych na standardzie tokenów ERC-20. 

Obecnie, najważniejszym czynnikiem wzrostów Nvidii jest rozwój technologii sztucznej inteligencji. Generatywna AI wymaga ogromnych mocy obliczeniowych, którą mogą dostarczyć szybkie i nowoczesne układy produkowane przez tą firmę. Nvidia ma w swojej ofercie dedykowane układy dla generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak zaprezentowany w marcu Blackwell, będący najpotężniejszym procesorem tego rodzaju dostępnym na rynku konsumenckim i osiągający pięciokrotnie wyższą wydajność dla zastosowań obliczeniowych w sztucznej inteligencji. Oczywiście poza tym nadal gaming pozostaje mocną gałęzią zysków dla Nvidii. Firma zyskała swoją pozycję produkując chipsety używane w kartach graficznych dla graczy, zapewniające dużą wydajność w bardziej wymagających grach. Rynek gamingowy bezustannie rośnie, a to oznacza, że Nvidia może liczyć na niezmienną sprzedaż także w tym sektorze.

Władze spółki już teraz zapowiadają utrzymanie wysokiego tempa wzrostów. Na 2025 rok planowane jest osiągnięcie przychodów na poziomie 24 miliardów dolarów, znacznie przekraczając obecne wyniki. Jeżeli ten plan zarządu się powiedzie, dla inwestorów oznacza to potencjalnie dalsze wzrosty cen akcji, choć oczywiście tak duża dynamika może być nie być łatwa w utrzymaniu. 

Autor: Dmytro Spilka

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA