| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jakie obowiązki spoczywają na spółce z o.o. po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Jakie obowiązki spoczywają na spółce z o.o. po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego?

W razie podjęcia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego na spółce ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jakie inne obowiązki ciążą na spółce z o.o. w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, jakie dokumenty należy wtedy zebrać i na jakim formularzu składa się zawiadomienie o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Zgodnie z przepisami podwyższenie kapitału zakładowego zgłasza się do sądu rejestrowego (art. 262 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Do zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego należy dołączyć:

1) uchwalę o podwyższeniu kapitału zakładowego,
2) oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym,
3) oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione.

Zobacz także: Spółki z o.o.

W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki nie trzeba dołączać dokumentów wskazanych w pkt 2 i 3.

Zgłoszenie podwyższenia kapitału zakładowego zarząd składa na formularzu KRS-Z3. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisu do rejestru. 

Polecamy: ABC spółek

Przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym przewidują sankcje za niezłożenie wniosku, w tym wniosku o podwyższeniu kapitału zakładowego do KRS. W razie bowiem stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru, którego złożenie jest obowiązkowe nie został złożony pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa zobowiązanych do jego złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w Kodeksie postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych (art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). Sąd rejestrowy może nakładać grzywnę na zobowiązanych do złożenia wniosku do KRS kilka razy. Jeżeli zobowiązani do złożenia wniosku o wpis do KRS nie czynią tego mimo nałożenia grzywny, sąd rejestrowy ma prawo wykreślić z urzędu wpis niezgodny z rzeczywistością.

Jeżeli mimo nałożenia grzywny na zobowiązanych do złożenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego osoby zobowiązane nadal tego nie robią sąd rejestrowy może:
• z urzędu, z ważnych powodów orzec o rozwiązaniu spółki oraz ustanowić likwidatora,
• ustanowić dla spółki kuratora na okres nieprzekraczający roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »