reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Kto nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce?

Kto nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce?

Przepisy przewidują ograniczenia dla niektórych osób w zakresie możliwości bycia członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce kapitałowej. Kto i z jakich powodów nie może pełnić tych funkcji?

Członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem może być tylko osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych (art. 18 Kodeksu spółek handlowych). Trzeba w tym miejscu odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego określających, czym jest zdolność do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych to jest zdolność do nabywania praw i zaciągania we własnym imieniu zobowiązań.

Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności (art. 11 i następne Kodeksu cywilnego). Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Natomiast tzw ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli 13 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

Przeczytaj także: Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna w sp. z o.o.?

Nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa. Chodzi o przestępstwa przeciwko:

  • ochronie informacji,
  • wiarygodności dokumentów, 
  • mieniu,
  • obrotowi gospodarczemu,
  • obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
  • jak również przestępstwo działania na szkodę spółki, przestępstwa umożliwienia bezprawnego głosowania oraz różnego rodzaju fałszerstw na walnym zgromadzeniu lub bezprawnego wykonywania praw mniejszości.

Zakaz, o którym jest mowa wyżej ustaje z upływem piątego roku od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, jednak nie może zakończyć się wcześniej niż z upływem trzech lat od dnia zakończenia okresu odbywania kary. W terminie trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego za wymienione wyżej przestępstwa skazany może złożyć wniosek do sądu, który wydał wyrok, o zwolnienie go z zakazu pełnienia funkcji w spółce handlowej lub o skrócenie czasu obowiązywania zakazu. Nie dotyczy to przestępstw popełnionych umyślnie. Sąd rozstrzyga o wniosku, wydając postanowienie.

Polecamy serwis Windykacja

Prezes jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo działania na szkodę spółki. Następnie prezes tej jednoosobowej spółki z o.o. ustanowił pełnomocnika do podpisania umowy aktu notarialnego zakupu przez spółkę hali magazynowej. Czy udzielenie takiego pełnomocnictwa jest skuteczne?
Ustanowienie pełnomocnika przez prezesa jednoosobowego zarządu spółki z o.o. objętego ustawowym zakazem pełnienia tej funkcji (art. 18 § 2 kodeksu spółek handlowych) jest nieskuteczne.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za niektóre przestępstwa.
Nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za niektóre przestępstwa.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama