Kto nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem może być tylko osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych (art. 18 Kodeksu spółek handlowych). Trzeba w tym miejscu odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego określających, czym jest zdolność do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych to jest zdolność do nabywania praw i zaciągania we własnym imieniu zobowiązań.
REKLAMA
Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności (art. 11 i następne Kodeksu cywilnego). Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Natomiast tzw ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli 13 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Przeczytaj także: Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna w sp. z o.o.?
Nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa. Chodzi o przestępstwa przeciwko:
- ochronie informacji,
- wiarygodności dokumentów,
- mieniu,
- obrotowi gospodarczemu,
- obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
- jak również przestępstwo działania na szkodę spółki, przestępstwa umożliwienia bezprawnego głosowania oraz różnego rodzaju fałszerstw na walnym zgromadzeniu lub bezprawnego wykonywania praw mniejszości.
Zakaz, o którym jest mowa wyżej ustaje z upływem piątego roku od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, jednak nie może zakończyć się wcześniej niż z upływem trzech lat od dnia zakończenia okresu odbywania kary. W terminie trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego za wymienione wyżej przestępstwa skazany może złożyć wniosek do sądu, który wydał wyrok, o zwolnienie go z zakazu pełnienia funkcji w spółce handlowej lub o skrócenie czasu obowiązywania zakazu. Nie dotyczy to przestępstw popełnionych umyślnie. Sąd rozstrzyga o wniosku, wydając postanowienie.
Polecamy serwis Windykacja
Prezes jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo działania na szkodę spółki. Następnie prezes tej jednoosobowej spółki z o.o. ustanowił pełnomocnika do podpisania umowy aktu notarialnego zakupu przez spółkę hali magazynowej. Czy udzielenie takiego pełnomocnictwa jest skuteczne?
Ustanowienie pełnomocnika przez prezesa jednoosobowego zarządu spółki z o.o. objętego ustawowym zakazem pełnienia tej funkcji (art. 18 § 2 kodeksu spółek handlowych) jest nieskuteczne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.