REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą

Zasady kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorców określone są w Ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w ustawach szczególnych a także mogą one wynikać bezpośrednio z prawa wspólnotowego albo z ratyfikowanych umów międzynarodowych. Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę jest wiele. Należą do nich m. in. Urzędy Skarbowe, Urzędy Kontroli Skarbowej, Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Handlowa i wiele innych. Stąd też, konieczność poznania pewnych ogólnych standardów przeprowadzania kontroli u przedsiębiorcy i skutków ich nieprzestrzegania.

Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Podczas kontroli projektu unijnego badana jest zgodność realizacji inwestycji z umową o dofinansowania oraz prawidłowość wydatkowania środków unijnych. Po zakończeniu kontroli jest sporządzana informacja pokontrolna stwierdzająca ewentualne uchybienia i nieprawidłowości w realizacji projektu.

Poznaj łódzkie produkty dzięki funduszom unijnym – część II

Regionalne produkty mają szansę na skuteczną promocję dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich. Już dziś przedsiębiorcy zainteresowani tą formą pomocy mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich projektów.

Czym jest pozycja dominująca

Często wspomina się o przedsiębiorcach, którzy mając duży udział w rynku utrudniają dostęp do niego mniejszym konkurentom lub stwarzają warunki, które uniemożliwiają istnienie zdrowej konkurencji. Prawo zna instytucję pozycji dominującej i ją reguluje.

REKLAMA

Jak unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość – część II

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa łódzkiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i może wynieść nawet do 100 tys. zł.

Jak unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość – część I

Dzięki środkom unijnym na lata 2007-2013 wiele firm z całej Polski rozwija swoją działalność, poszerza swoją ofertę produkcyjną lub usługową, unowocześnia zaplecza produkcyjne, korzysta z możliwości profesjonalnego doradztwa. Teraz taką możliwość mają również przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zainwestować na terenie województwa łódzkiego. A jeśli się jeszcze wahasz dodam, że można otrzymać na ten cel nawet do 100 tys. zł.

Szansa na rozwój najmniejszych przedsiębiorców w pomorskiem

Mikroprzedsiębiorcy realizujący inwestycje na obszarze województwa pomorskiego mogą korzystać ze wsparcia unijnego przeznaczonego na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W ramach obecnie trwającego konkursu do rozdysponowania pomiędzy najmniejszych przedsiębiorców jest ponad 3,6 mln PLN.

MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

Do końca września można jeszcze składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jednak firmy, które chcą uzyskać dofinansowanie na informatyzację wspólnych przedsięwzięć typu B2B, również mogą otrzymać dotację - w ramach działania 8.2. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2010.Jakie czynności należy podjąć aby uzyskać dofinansowanie?

REKLAMA

Kiedy mówimy o nieuczciwej konkurencji

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji reguluje całość problematyki zapobiegania i zwalczania nieuczciwej konkurencji.  Co zatem jest czynem nieuczciwej konkurencji i jakie obowiązki ustawa ta nakłada na przedsiębiorców?

Czy można połączyć leasing i outsourcing

Outsourcing zyskuje na popularności jako coraz tańszy sposób na zatrudnianie pracowników oraz wykonywanie zleceń. Dotyczy to także leasingu.

Czy informacja handlowa ma związek z nieuczciwymi praktykami rynkowymi

Informacja handlowa w postaci propozycji nabycia produktu nie tylko zawiera elementy perswazji, ale także wpływa na podjęcie decyzji przez konsumenta. Możemy więc mówić o kwalifikowanej formie reklamy i zagrożeniu dopuszczania się przez przedsiębiorcę nieuczciwych praktyk rynkowych.

Dotacje dla firm z branży turystycznej w województwie podlaskim

Podlascy przedsiębiorcy działający w branży turystycznej mają teraz szansę otrzymać unijne pieniądze na rozwój swoich przedsiębiorstw. Trzeba się jednak spieszyć - nabór wniosków trwa tylko do końca września i pula środków przeznaczona na ten cel jest już mocno ograniczona.

Zyskowność klientów i modele wartości


Kalkulacja całkowitej zyskowności klientów stała się w końcowych latach XX wieku marzeniem instytucji finansowych. Jednak nie była zadaniem prostym. Firmy tego rodzaju jako pierwsze musiały uświadomić sobie wartość swoich różnych produktów, a następnie przełożyć ją na koszty i wreszcie połączyć pojedynczego klienta z wieloma rodzajami rachunków. Rozbudowane procesy i szczegółowe dane niezbędne do kalkulacji zyskowności klientów w połączeniu z wysokimi kosztami wyspecjalizowanych modeli rentowności produktów sprawiały, że do niedawna była ona poza zasięgiem banków nawet średniej wielkości.

Czym jest marketing relacji i marketing jeden na jeden

Marketing relacji zyskał popularność dzięki książce Regisa McKenna z roku 1993 zatytułowanej Relationship Marketing: Successful Strategies for the Age of the Customer. Stał się sposobem, w jaki działy marketingu zaczęły zdobywać większą wiedzę o swoich klientach poprzez zrozumienie ich preferencji, co pozwalało im utrzymać klientów.

Wsparcie unijne dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego

Maksymalnie 20 mln złotych będzie mógł uzyskać przedsiębiorca w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na dofinansowanie działań związanych z modernizacją pomieszczeń magazynowych, produkcyjnych czy na zakup niezbędnych urządzeń i wyposażenia.

Debiut na NewConnect a unijne fundusze - wskazówki

30 sierpnia 2007 roku, powstał pierwszy w Polsce, zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., rynek alternatywny zwany NewConnect. Debiut firmy na NewConnect i znaczne pokrycie kosztów z tym związane, może pokryć unijna dotacja. W jaki sposób?

Czy wyższy VAT będzie niekorzystny dla małych firm?

Zapowiedziana przez rząd podwyżka VAT dotknie, nie tylko konsumentów, ale i również małe firmy. Dla najmniejszych, jednoosobowych firm, finanse firmowe są tożsame z prywatnymi, dlatego też odczują wzrost stawek VAT podwójnie – i jako konsumenci, i jako przedsiębiorcy.

Jak otrzymać dotację na uruchomienie własnej firmy na Warmii i Mazurach?

Jeśli jesteś bezrobotny i nie masz pieniędzy na otworzenie własnego biznesu dzisiaj możesz to zrobić dzięki funduszom unijnym. Ale uwaga nabór trwa tylko do 6 sierpnia, a liczba uczestników jest ograniczona.

Własny biznes dzięki unijnym funduszom na Warmii i Mazurach - porada

Jeśli masz pomysł na uruchomienie własnej działalności gospodarczej i szukasz środków, które pozwolą urzeczywistnić to marzenie, powinieneś niezwłocznie zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Trwa konkurs dla przedsiębiorców w województwie podlaskim – część II

Jeśli myślisz o rozwoju swojego przedsiębiorstwa poprzez np. rozszerzenie oferty produktowej niezwłocznie powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska. Jeszcze do 13 sierpnia istnieje możliwość wsparcia tego typu inwestycji ze środków europejskich.

Jak przygotować projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

W spotkaniach z potencjalnymi wnioskodawcami niejednokrotnie pytani jesteśmy w jaki sposób przygotować dobry projekt. Jakie informacje umieścić w dokumentacji, aby sprostać wymaganiom komisji oceniającej i dostać upragnioną dotację? Nie ma jednej skutecznej recepty, która gwarantowałaby przyznanie unijnego wsparcia. Tym nie mniej możemy zwiększyć swoje szansę na otrzymanie unijnego grantu po szczegółowym zapoznaniu się kryteriami wyboru projektów.

Kontrowersyjny konkurs na Mazowszu - podsumowanie

Na tegoroczny konkurs dotyczący rozwoju przedsiębiorczości, firmy z Mazowsza czekały przeszło pół roku. Złożonych zostało 689 wniosków, o poziomie dofinansowania blisko dziewięciokrotnie większym niż przewidziana na konkurs alokacja.Konkurs ten wzbudził wiele kontrowersji.

Jakie są nowe zasady aplikowania o środki unijne dla działania 8.1 POIG – część II

Jeszcze w lipcu rozpoczyna się nabór wniosków do tego popularnego wśród przedsiębiorców działania. Do rozdysponowania pomiędzy zainteresowane podmioty będzie około 320 mln PLN. Jednocześnie zmianom uległy zasady aplikowania o środki unijne.O jakich zmianach mówimy?

Jakie koszty kwalifikowane w projektach e-usług

Zgodnie z zapowiedziami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na koniec lipca 2010 roku planowane jest ogłoszenie naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Jak wnioskować o dofinansowanie projektów w konkursie dla przedsiębiorców w Wielkopolsce

Tylko do 2 sierpnia br. trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców zamierzających wykorzystać unijną dotację na rozwój swojej firmy. Proces aplikowania o dostępne fundusze unijne podlega zasadom określonym przez instytucje organizującą konkurs.

Jak pozyskać dotacje na rozwój turystyki

Najbliższe miesiące stawiają przedsiębiorstwa z branży turystycznej przed szansą na uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Warto przyjrzeć się bliżej warunkom jakie Unia stawia przedsiębiorcom zamierzającym rozwinąć działalność w tym kierunku .

Wniosek o dofinansowanie na wsparcie przedsiębiorczości na Mazowszu – część I

Podczas trwającego naboru wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.5 RPO WM mamy szansę otrzymać unijną dotację na rozwój przedsiębiorstwa. Pieniądze te możemy przeznaczyć na np. modernizację parku maszynowego, zakup wyposażenia do naszej firmy, nabycie licencji, patentów lub know-how.

Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu – część II

Chcesz pozyskać pieniądze na unowocześnienie swojej firmy? A może chcesz nabyć patent lub know-how i wykorzystać je w swoim przedsiębiorstwie? Teraz jest to możliwe przy współudziale środków unijnych.

Rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu – część I

Ruszył konkurs na wsparcie przedsiębiorczości na Mazowszu. To prawdopodobnie jedyna szansa w tym roku na zdobycie unijnej dotacji w ramach działania 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Jak aplikować o wsparcie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniem terenu pod inwestycje w województwach Polski Wschodniej. Pozostająca do rozdysponowania kwota to ponad 140 mln PLN. Aby jednak móc skutecznie rywalizować o fundusze konieczne jest przygotowanie i złożenie dokumentacji aplikacyjnej.

Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Przed przedsiębiorcami kolejna szansa na otrzymanie unijnej dotacji. Tym razem jednak dotyczy ona podmiotów, które zdecydują się realizować swoje inwestycje na terenie 5 województw Polski Wschodniej.

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskiem – część II

Zawsze warto powalczyć o środki na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, gdy w odróżnieniu od kredytu bankowego mają one charakter bezzwrotny i mogą pokrywać do 60% wydatków poniesionych na realizację inwestycji. Takie możliwości oferuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.W tej części artykułu przedstawię podstawowe kategorie wydatków kwalifikowanych, które mogą podlegać zaliczkowania lub refundacji ze środków europejskich jak również maksymalne progi unijnego dofinansowania dla poszczególnych typów przedsiębiorstw.

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim – część I

Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru może wydawać się prosta. Tak naprawdę proces aplikowania o środki unijne bywa okupiony dużym wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób. Poprawne przygotowanie wniosku o dofinansowanie może tą drogę znacznie skrócić, a przyznana dotacja pozwoli rozwinąć nasze przedsiębiorstwie na rynku regionalnym.

Jak aplikować o środki unijne na wsparcie innowacyjności MŚP w województwie zachodniopomorskim – część I

W ramach ogłoszonego konkursu, o dofinansowanie unijne będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zamierzające konkurować na rynku poprzez rozwój innowacyjności. W ramach projektu możemy dofinansować zakup licencji, know-how jak również ich wdrożenie poprzez np. zakup nowoczesnego sprzętu. Efektem wdrożenia nowych technologii powinno być wytworzenie nowego, innowacyjnego produktu lub usługi (poddziałanie 1.1.3 RPO WZ).

Jak poprawić wniosek na inwestycje MŚP w nowe technologie w zachodniopomorskiem – część II

Po zakończeniu oceny formalnej kolejnym etapem weryfikacji dokumentacji aplikacyjnej jest ocena środowiskowa, ekonomiczno-finansowa oraz techniczna. Od jej wyników zależeć może przyznanie unijnego dofinansowania.

Jak poprawić wniosek na inwestycje MŚP w nowe technologie w zachodniopomorskiem – część I

Po zakończeniu naboru wniosków o dofinansowanie, następuje etap oceny złożonych dokumentów. Oceniający mogą wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia dostarczonej dokumentacji w określonym terminie i trybie. Brak naniesienia uzupełnień lub udzielenia wyjaśnień może skutkować odrzuceniem wniosku.

Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część II

Unijny grant może skutecznie zwiększyć konkurencyjność i atrakcyjność naszego przedsiębiorstwa na rynku. Dlaczego masz stać biernie i przyglądać się jak unijny tort topnieje w oczach? Powalcz już dzisiaj o swoją część unijnych pieniędzy.

Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część I

Dotacje unijne przeznaczone na rozwój przedsiębiorstw w regionach cieszą się niesłabnącą popularnością. Również przedsiębiorcy zamierzający realizować swoje projekty na obszarze województwa zachodniopomorskiego mogą sięgnąć po unijną dotację.

Co to jest bon na innowacje dla mikro firmy

Z raportów PARP wynika, że innowacja dla firmy mikro jest czymś zasadniczo innym od innowacji firmy średniej wielkości, lub dużego przedsiębiorstwa. Firmy mikro, borykające się często z wielkimi finansowymi ograniczeniami, nie mogą pozwolić sobie na kosztowne innowacje i zwykle związane z tym inwestycje. Czy to oznacza, że mikroprzedsiębiorstwa muszą zawsze pozostawać w tyle i są skazane na przestarzałe technologie i brak możliwości rozwoju?

Pierwsze kroki po unijne pieniądze – część II

W części I artykułu poznaliśmy możliwości jakie naszemu biznesmanowi oraz wszystkim mikroprzedsiębiorcom z pomysłem na e-usługę daje działanie 8.1 PO IG. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi możliwościami jakie dają: działanie 6.1 PO IG oraz Programy Regionalne.

Pierwsze kroki po unijne pieniądze – część I

Coraz częściej studenci oraz osoby będące po studiach myślą o własnej działalności. Bardzo często przedsiębiorcy, zwłaszcza początkujący, nie wiedzą, że mogą ubiegać się o pieniądze unijne. W tym artykule postaramy się Wam poszerzyć wiedzę w tym zakresie.

Ocena wniosku o dofinansowanie na inwestycje dla firm w województwie opolskim – część I

Został zakończony nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą w województwie opolskim (tzw. start-up). Złożona dokumentacja zostanie teraz poddana ocenie pod kątem wielu kryteriów. Od wyników tej oceny może zależeć przyznanie unijnej dotacji.

Załączniki do wniosku o dofinansowanie mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim

Skuteczne aplikowanie o środki unijne wiąże się z koniecznością złożenia pełnej dokumentacji aplikacyjnej. Będzie ona weryfikowana podczas oceny wniosku o dofinansowanie.

Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim – część II

Rozwój mikroprzedsiębiorstw w województwie dolnośląskim ma szansę nabrać tempa. Wszystko dzięki unijnym dotacjom inwestycyjnym. Pamiętajmy, jednak, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez nas w trakcie realizacji projektu będą mogły zostać objęte wsparciem.

Wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim – część I

Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki, które mogą być przedmiotem dofinansowania unijnego zostały szczegółowo określone w dokumentacji dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Promowanie działań innowacyjnych – część III

W części 2 artykułu przedstawiliśmy działanie PO IG 4.3 Kredyt technologiczny PO IG 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSPPO IG 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim

Wnioskując o unijną dotację dla swojego przedsiębiorstwa musimy pamiętać, że Unia Europejska pokrywa tylko część kosztów poniesionych podczas realizacji inwestycji. Pozostała część musi zostać pokryta przez wnioskodawcę ze środków własnych.

Jak aplikować o środki dla mikroprzedsiębiorców na Dolnym Śląsku – część II

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosiła nabór wniosków o dofinansowania w ramach konkursu dla mikroprzedsiębiorców. Zainteresowani mogą otrzymać dotację unijną w wysokości do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie.

Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany

Dokonywanie przez komorników licytacji przedmiotów leasingu operacyjnego uzsadania wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego przez uprawniony podmiot.

Definicje leasingowe zawarte w MSR

Zawarcie umowy leasingu łączy się z koniecznością rozliczania go m.in. zgodnie z zasadami przewidzianymi przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

REKLAMA